Случај Перешин: Заборављене задарске октобарске жртве у јесен 1991. године - www.zlocininadsrbima.com

   

28. октобар 2022.


СЛУЧАЈ ПЕРЕШИН: ЗАБОРАВЉЕНЕ ЗАДАРСКЕ ОКТОБАРСКЕ ЖРТВЕ У ЈЕСЕН 1991. ГОДИНЕ


Рудолф Перешин је из Клагенфурта без „мига” враћен у Хрватску, где је током рата био активан у борбама против Срба.

Од јула ове године „Веритас” на својим интернетским страницама објављује хронологију рата у Хрватској 1991–1995. Под датумом 6. октобар 1991. објавили смо информацију:

- „Питомци Артиљеријског школског центра ЈНА у Задру Горан Синђић (1972.) и Ласло Габор (1972.) погинули су од авио-бомбе у кругу касарне. Авио-бомбу  је избацио авион ЈНА MIG-21, којим је управљао пилот Рудолф Перешин...  Он је 25.10.1991.  са тим авионом пребегао у Клагенфурт (Аустрија)”.


Перешин: Мени ће све опростити

Извори за ову информацију су интервју генерала Момчила Перишића, који је дао новинару Јовану Антонијевићу, објављеном  2002. у листу „Таблоид” и књига пуковника Бранка Опачића Сове „Свијећа на погрешном прозору”, објављена 2012. Први је био командант Артиљеријско-школског центра (АШЦ) ЈНА у Задру, а други предавач у истом центру.

Ради разјашњења неких нејасноћа у вези са страдањем поменутих питомаца ових дана сам поново прелиставао наведене изворе. И Перишић и Опачић говоре да је почетком октобра 1991, док је њихов центар био под јаком опсадом хрватских паравојника „Зенга”, надзвучни авион MIG-21 гранатирао њихов центар. 

 

ПОМОР КАКАВ СЕ НЕ ПАМТИ

Опачић пише: „Миг је већ у израњаваној касарни оставио пустош, а најгоре од свега, двојицу погинулих питомаца Школе резервних официра. Један од њих је пресечен гелерима авио-бомбе, док се, због кратког предаха, налазио на кревету у кабинету Тактике... Након тешког рањавања, био је при свести само толико да од свог саборца, такође питомца, затражи да му пуца у главу, што је његов класић категорички одбио. Скоро раздвојеног тела на два дела, ускоро је заувек склопио очи...

Био је то питомац Ласло Габор рођен 1972. године у Малом Иђошу (Бачка)... Након првог налета „мига” киоск је погођен и оне цигарете су се расуле око њега. То је приметио питомац, који је био на положају, најближе киоску, дохватио неколико паклица и кренуо да обрадује саборце. У другом налету авиона, пресечен је гелером авио-бомбе. Настрадао је питомац Синђић Горан, рођен 1972. у Сремској Митровици...”.

Генерал Перишић у поменутом  интервјуу овај догађај овако описује:

- „Два војника су, нажалост, погинула од дејства нашег авиона, који је прелетао изнад касарне са задатком да дејствује на фабрику преко пута одакле су нас жестоко тукли и где је био њихов штаб... Касније сам сазнао да је тај авион који је гађао нас, уместо да ракетира усташки центар, возио онај пилот Перешин, који је с тим ’мигом’ касније пребегао Хрватима”.

Пошто хрватске власти нису дозволиле да се посмртни остаци погинулих питомаца упуте породицама, направили су сандуке од дасака од разрушене кантине и сахранили их у кругу касарне.

ХРВАТСКИ ЗЛОЧИНИ НАД СРБИМА

ВЕЛИКИ
РАТ

Вражија дивизија * Мачва и Подриње * Црна стијена

Стјепан Саркотић * Источна Босна

Бој на Гучеву * Добојски логор * Сарајевски атентат

XIII корпус * Иван Перчевић * Максимилијан Бацсани

Црна Романија * Стјепан Дуић

МЕЂУРАТНО
ДОБА

Велебит устанак * Софијска декларација * Густав Перечец

Андрија Бетлехем * Вуковарска резолуција

Јанка Пуста * Марсејски атентат * Бановина Хрватска

Браћа Домитровић * Борго Вал ди Таро * Јурај Шпилер

НДХ

Грабовац Бански * Острожин * Макс Лубурић * Лорковић

Дивосело * Логор Госпић * Стари Брод * Међеђа * Шид

Глинска црква * Гудовац * Ливањско поље * Бегово Брдо

Вукашин Мандрапа * Љубан Једнак * Мирослав Филиповић

Шушњар * Јастребарско * Пацовски канали * Бог и Хрвати

Логор Даница * Корићка јама * Јасеновац * Гаравице

Црна Легија * Керестинец * Алојзије Степинац * Moшков

Сисак * Динко Шакић * Усташе * Пискавица * Возућа

Стара Градишка * Паланчиште * Садиловац * Анте Павелић

Славко Квартерник * Воћин * Крунослав Драгановић

Иродови синови * Марија Почуча * Magnum CrimenКалати

* Машвина * Бракусова Драга * Платон (Јовановић)

Петар Дабробосански  * Мирко Пук * Џафербег Куленовић

Пребиловци * ВељунДракулић * КрушћицаПркос * Будак

Дамјан Штрбац * Јуре Францетић * Даница Праштало

Виктор Гутић * Драксенић

БРОЗОВО
ДОБА

Голи Оток * Хрватско прољеће * Биоскоп 20. октобар

Тајни досије Тито * Стево Крајачић * Делнице

  Владимир Роловић * Вуковар кроз векове * Крижари

Бугојанска група * Лудвиг Павловић * Отимица авиона

Народни Отпор * Томислав Ребрина * Миљенко Хркач

Звонко Бушић * Гвардијан * Јосип Сенић * Бруно

Револуционарно Братство Звонко Бушић

1990-те

Вуковар * Логор Лора * Рокнић * Госпић * Бљесак * Олуја

Медачки џеп * ГрубориОркан * Паулин Двор * Откос

Миљевачки плато * Бојан ВесовићПакрачка пољана

Радосављевић * Рибарска колиба * Карловац * Плитвице

Масленица * Породица Зец * Воћин * Бјеловар * Кораде

Добросав Парага * Корански мостВировитица * Шпегељ

Караџићево * Славонска Пожега * Дан устанкаЗадар

Божићни Устав * МаксимирТомислав Мерчеп * Сплит

* Јанко Бобетко * Олујић * Анте Готовина

Слободан Зуровац * Јесење Кише * Керестинец * Осијек

Вариводе * Дамир Крстичевић * Миљенко Филиповић * Книн

Јосип Манолић * Фрањо Туђман * Бранимир Главаш

  Сарваш * СисакГојко Шушак * Удбина * Стјепан Месић

Рахим Адеми * Звонимир Черевенко * Владо Миланковић

Благо Задро * Борово Село *  Иван Векић

 

ТУГУЈЕ И РАВНИЦА И ПЛАНИНА

Обојица су сагласни да су тога или тих дана погинула још двојица младића у другим објектима ЈНА. Питомац десетар Слободан Тодоровић, рођен 1971. у црногорском Јасеновом Пољу код Никшића, погођен је  снајперским метком у касарни „Анте Банина”, а у моменту када се придигао из заклона да би предао команду за гађање, нишанџији на минобацачу.  На објекту Бокањац-1, тромблонском мином је погођен војник Влашкалић Јован, рођен 1972. у бачком Сивцу, у покушају заузимања тога објекта. И они су из истог разлога, сахрањени тамо где су погинули.

Опачић  наводи да је у својим ратним белешкама од трећег октобра 1991. записао:

- „Остала је туга у нашим срцима за овим младим људима. Остала је туга јер, по неком правилу, смрт отима најбоље, најплеменитије.”

Обојица говоре да је 7. октобра 1991, баш на Дан артиљерије ЈНА,  склопљено примирје између сукобљених страна, што је, према Опачићу „значило да ће преживети, односно да ће им пустити струју и воду, да им дају хлеб и другу храну” док се не повуку из града. То је значило и за становнике Задра да га неће морати напустити преко мора испред Книнског корпуса чији су тенкови и топови већ били на ободима града.

 

МРТВА СТРАЖА НА ЈАДРАНУ

По том договореном примирју, „они су”, према Перишићу, „били дужни да дозволе миран излазак из Задра свим војницима, питомцима и старешинама, да са собом понесу сву борбену и неборбену технику, наставна помагала и учила, као и целокупну материјалну базу и личну имовину старешина”.

Опачић пише како су првог дана примирја ексхумирали посмртне остатке све четворице младића и истог их дана  транспортовали у њихова родна места. Након одвожења погинулих сабораца, Опачић је у својим ратним белешкама написао:
- „Туга нам је раздирала срца. Они ће остати мртва стража – тамо где су требали исписати нове странице свога живота”.

 

КОЛОНА СА ХИЉАДАМА ПРОГНАНИХ

Дана 19. октобра 1991. припадници ЈНА организовано напуштају Задар, у којем су била три школска центра (авијације, земаљске и ПВО артиљерије), распоређена у осамнаест објеката. По наводима  Перишића „у колони се налазило 3.000 официра, две хиљаде питомаца, неколико хиљада чланова њихових породица и на хиљаде Задрана српске националности који нису смели да остану у граду после нашег одласка”. 

Не знам да ли су све Перишићеве бројке тачне, али се сећам да је та задарска колона дуго пролазила кроз Бенковац у којем сам тада живео. И погинули војници су у сандуцима стигли у Бенковац, одакле су 11. октобра хеликоптером превезени до Београда, записано је поред њихових имена у „Веритасовим” евиденцијама.

 

ДЕЦОУБИЦА У "БЉЕСКУ"

А што је са осталим актерима ове приче?

Рудолф Перешин је из Клагенфурта без „мига” враћен у Хрватску где је током рата био активан у борбама против Срба. Погинуо је 2. маја 1995. од пројектила ВРС након што је из „мига 21” изнад Босанске Градишке испустио четири касетне бомбе и на спавању убио: Немању Гојића (11) и његову сестру  Дајану (6) те тешко ранио њихову мајку Гордану и још троје комшија. Било је то током злочиначке операције "Бљесак".

Сахрањен је уз све државне почасти на загребачком Мирогоју у Алеји хрватских бранитеља. У Горњој Стубици  2004. отворен је Спомен-парк који је добио име по њему и са његовом статуом и конзервираним „мигом 21”. 

У мају 2019. Аустријанци су Хрватима вратили и „Перешинов миг”,  који је је тренутно изложен у ваздухопловној бази хрватског Ратног ваздухопловства на Плесу, након чега ће бити изложен у будућем Хрватском војном музеју.

ГЕНЕРАЛ ИЗДАЈНИК

Момчило Перишић је у августу 1993. именован за начелника Гернералштаба Војске СР Југославије, на којој дужности је остао до новембра 1998. Јануара 20­01­. године изабран је за једног од потпредседника Владе Републике Србије коју је предводио Зоран Ђинђић.

Марта 2002. генерал Перишић је ухапшен у једном мотелу на Ибарској магистрали под оптужбом за шпијунажу у корист САД пошто се састао са америчким амбасадором, након чега је поднео оставку на дужност потпредседника Владе. Две године касније након што га је Хашки трибунал оптужио за ратне злочине почињене у Хрватској и БиХ, добровољно се предао том трибуналу.

Иако га је претресно веће 2011. осудило на 27 година затвора, жалбено веће га је 2013. ослободило по свим тачкама оптужнице. Пред Вишим судом у Београду је у фебруару 2021. осуђен на три године затворске казне за шпијунажу, коју му је Апелациони суд у фебруару 2022. повећао на четири године.

КОНЦЕНТРАЦИОНИ ЛОГОРИ И МУЧИЛИШТА
ЗА СРБЕ У 20. СТОЛЕЋУ

ВЕЛИКИ
РАТ

Броумов * Јиндриховице * Омолуц * Куберг

Нежидер * Ашах на Дунаву * Перник

Шопроњек * Болдогасоњ * Арад * Велики Међер

Џумаја * Фердинандово * Варна * Добрич

Пловдив * Сливен * Јамбол * Добој * Маутхаузен

ДРУГИ
СВЕТСКИ

Даница * Стара Градишка * Госпић-Јадовно-Паг * Јасеновац

Крушћица * Раб * * Аушвиц * Нађкањижа * Керестинац

Јастребарско * Тења * Доња Градина * Бараке на Сави * Барч

Бањица * Дахау * Бејсфјорд * Плав * Карашок * Сајмиште

Сисак * Шарвар * Црвени крст * Ботн * Корген

1990-те

Керестинац * Лора * Челебићи * Велесајам * Дретељ * Силос

Зоил * Стролит * Горажде * Копар * Доб при Мирни * Јајце

Пакрачка Пољана * Дубровачка 30. * Велепромет * Орашје

Оџак * Брчко * 27. јули * Љубушки * Ликовац * Лапушник

Кукеш * Дол при Храстнику * Жута кућа * Виктор Бубањ

Храсница * Зеница * Ракитије * Рибарска колиба

ПОДЕЛИО СУДБИНУ НАРОДА

Опачић је из Задра с центром отишао у Сарајево, одакле је прекомандован у Центар високих војних школа Југославенске Народне Армије у Београду. Крајем 1992. по својој молби одлази у Книн, а после хрватске агресије на Равне Котаре, познато као акција „Масленица” поново је у Книну гдје остаје до пада РСК.

После пензионисања интензивно се бавио сликањем, писањем и пловљењем са својом бродицом по београдским рекама. Преминуо је у фебруару 2022. у 73. години живота у Београду.

 

Саво Штрбац, ДИЦ "Веритас"
Извор: ПОЛИТИКА
20.10.2022.







Оцените нам овај чланак:





Посећено је: 530  пута
Број гласова: 0


Tags:
RUDOLF PERESIN
GRAD ZADAR
NASTAVNI CENTAR
OKTOBAR 1991
DEVEDESETE GODINE
HRVATSKI ZLOCINCI
GENERAL PERISIC
BRANKO OPACIC
JUGOSLAVENSKA ARMIJA
BLJESAK 1995
NAPAD AGRESIJA
MASLENICA 1993
RAVNI KOTARI
SEVERNA DALMACIJA
RASPAD SFRJ
RAZBIJANJE JUGOSLAVIJE
JEDINICE ZNG
KLAGENFURT AUSTRIJA
AVION MIG21
NEMANJA GOJIC
UBISTVO CIVILA
DECA MALISANI


ПРОВЕЗАНЕ ТЕМЕ

Смрт (нe)зaштићeног свeдокa: Назими Рустеми

Досије Рибарска колиба: Српске жрве пржили струјом и сипали со на ране 1991. у логору

Извештај са Банстола 03.06.2017

Неиспричана прича: Како је Драган Викић смјестио логор Славиши Ћоровићу 1992. у Сарајеву

Служен парастос у Београду за 348 убијених Срба у хрватској акцији Масленица 22.01.2022

Парастос жртвама Бљеска биће одржан 1. маја 2024. године у Београду, Окучанима и Босанској Градишки

Херојска обмана Вуковара: Докази који никога не занимају




Поделите ову вест, нека се чује истина...











Најмање 8.500 Срба је нестало у Хрватској током рата 1991-1995
Објављено: 09.04.2024.     Има 34 прегледа и 0 гласова.

Случај Шишић: Европско лицемерје за исплату одштете жртвама
Објављено: 17.04.2024.     Има 35 прегледа и 5 гласова.

Хаос у Хрватској: Избор Ивана Турудића за главног државног тужиоца
Објављено: 26.02.2024.     Има 65 прегледа и 0 гласова.

О СПЦ у хрватском Сабору
Објављено: 21.03.2024.     Има 77 прегледа и 5 гласова.

Прича о два Живка са Дианине листе ужаса
Објављено: 07.03.2024.     Има 93 прегледа и 0 гласова.

Коме је и зашто хрватска Влада отписала дугове
Објављено: 12.01.2024.     Има 97 прегледа и 0 гласова.

Ватикан преко Загреба уништава СПЦ у Хрватској: Духовни геноцид са предумишљајем
Објављено: 06.12.2023.     Има 129 прегледа и 0 гласова.

Свађа Срба о Јасеновцу на 66. београдском Сајму књига
Објављено: 08.11.2023.     Има 171 прегледа и 0 гласова.



Skip Navigation Links