Додела нових назива улица у нашим градовима - www.zlocininadsrbima.com

   

28. фебруар 2021.


ДОДЕЛА НОВИХ НАЗИВА УЛИЦА У НАШИМ ГРАДОВИМА


Наша сарадница Невена Милосављевић са Космета дошла је до једне одличне идеје која би помогла националном освешћивању и доприносу култури сећања на тај начин што би свако од наших посетилаца могао да пошаље е-пошту градским и општинским секретаријатима у вашем локалном месту у Републици Србији, Црној Гори, Републици Српској... са захтевом да се доделе нове улице, булевари, тргови и сл.

Садржај поруке би могао да гласи овако:

 

Поштовни,

обраћам Вам се у име грађана који желе да у нашем граду приликом доделе нових назива улица, булевара, тргова узмете у обзир ове називе, уколико не постоје већ. 
 

НАЗИВ РАЗЛОГ
Јасеновачких мученика Јасеновац је највећи српски град под земљом. Током Другог светског рата тамо је убијено најмање 700.000 Срба који су тамо довођени са читавог поростора клеро-фашистичке НДХ, а било је 110.000 деце.
Старобродских мученика Злочин у Старом Броду крај Вишеграда сматра се за један од највећих покоља над Србима током Другог светског рата. Тада је убијено преко 6.000 Срба из источне Босне.
Добојских
мученика
Добојски логор је један у низу казамата Аустроугарске који је постојао током Првог светског рата, а у коме је утамничено 45.000 Срба са простора Босне и Краљевине Србије. Више од трећине није успело да преживи.

Др Олге Драшко
 

Докторка Олга Драшко из Чапљине је била заточеница монструозног логора Дретељ у Херцеговини 1992. године и прошла страшне муке.
Оца Харитона Отац Харитон Лукић је новомученик који је убијен јуна 1999. године у Призрену као монах манастира Свети архангели од албанских терориста.
Бејсфјордских мученика Логор Бејсфјорд се налазио на северу Норвешке током Другог светског рата. Тамо је одведено у тајној "Операцији Викинг" из окупиране Краљевине Југославије на хиљаде Срба од којих се мали број вратио.

Сурдуличких
мученика

Сурдулица је градић у југосисточној Србији која је имала током Првог и Другог светског рата велике људске губитке од бугарских окупатора. Поред тога Сурдулица је и током НАТО агресије 1999. године често била мета.
55. граничног
батаљона
Јединица 55. гранични батаљон у саставу Приштинског корпуса током пролећа 1999. била је живи штит од агресора који су први поднели највећи удар преко карауле Кошаре на Велики Петак.
Паштричких
јунака
Битка на Паштрику је једна од најтежих битака у новијој историји. Албанци током инвазије на Србију у 1999. у долини Белог Дрима су без успеха покушали да дођу до Призрена. Зауставили су их дивјунаци са Паштрика. 
Бобанских
јунака
Током ратова на бившем југославенском простору једна од најелитнијих мањих јединица је била свакако Бобанска чета команданта војводе Неђељка Видаковића при Херцеговачком корпусу ВРС.
 Сисачких жртава Град Сисак на Банији је током Другог светског рата имао концентрациони логор основан од режима НДХ. Био је то казамат за мучење српске деце.
Козарачке деце Козара и Поткозарје спада у најстрадалнија подручја у окупираној Југославији током Другог светског рата, а деца су највише убијана од хрватских и муслиманских фашиста тј. усташа.
Жртава Олује Злочиначка акција "Олуја" је једно од највећих етничких чишћења након 1945. године у Европи. Тада је за неколико дана прогнано преко 250.000 Срба, а око 2.670 их је убијено. Ово су извршиле хрватско-муслиманске снаге у августу 1995. године уз помоћ НАТО пакта
Jадновничких мученика Почетком Другог светског рата клеро-фашистички режим у НДХ је основао систем концетрациони логор Јадовно-Госпић-Паг 1941. године као претеча Јасеновца где је за 132 дана убијено најмање 40.000 Срба, Јевреја и Рома.
Пребиловачких
мученика
Село Пребиловци код Чапљине у Херцеговини су најстрадалније српско село током Другог светског рата. Више од 85% становника је убијено, од хрватских фашиста које је предводио Иван Јовановић Црни.
Ђака
Крагујевачких
Немачке окупационе снаге су у Србији октобра 1941. године направиле незапамћен злочин над цивилима, а највише је било деце.
Споменка Гостића Споменко Гостић је један од најмлађих бораца ВРС који је погинуо 1993. године бранећи село Јовићи код Маглаја подно планине Озрен у Босни.
Бојничких
жртава
Село Бојник код Лесковца је 17. фебруара 1942. претрпело велике губитке од бугарских и немачких окупационих снага. Број жртава је од 500 до 700.
Деветог
Јануара
Овај датум има велики значај у нашој новијој историји јер је проглашена Српска Република Босна и Херцеговина у Сарајеву 1992. године.
24. марта Овај датум морамо урезати у колективно памћење јер тада се сећамо злочиначке акције "Милосрдни анђео" коју је почао НАТО пакт.
Дванаест
Бањалучких беба
Током босанско-херцеговачког рата када је била пресечена веза између Крајине и матице није било лекова и медицинских средстава. Као последица тога у Бањалуци је умрло 12 беба.
Дијане Будисављевић Ова жена је спасила од сигурне смрти више хиљада српске деце у хрватско-усташким логорима у НДХ током Другог светског рата.
Муринских
жртава
Током НАТО агресије 1999. године један од најужаснијих злочина био је у црногорском селу Мурино. Највише је било деце међу погинулим.
Величких
мученика
Током Другог светског рата село Велика је претрпело страшан помор крајем јула 1944. године од Фолксдојчера и Балиста. Убијено је преко 500 Срба. 
Јунака
са Кошара
Бој на Кошарама или пакао Кошара, била је битка између припадника Војске СР Југославије и припадника Окупаторске војске Косова, подржаване од стране регуларне Војске Албаније и НАТО авијације. Битка се водила око граничног прелаза Раша Кошарес на југославенско-албанској граници између 9. априла и 10. јуна 1999, током НАТО бомбардовања
Вукашин Клепачки Спасоје, односно Вукашин Мандрапа (Свети мученик јасеновачки Вукашин) је старац кога су убиле хрватске усташе у логору Јасеновац  29. маја 1943.
Челебићког логора Концентрациони логор Челебићи био је сабирни логор који су формирали припадници хрватских паравојних снага почетком 1990-их у Херцеговини и у којем су мучени и убијани Срби, највише са територије општине Коњиц и околине. Међународни Црвени крст регистровао је преко 400 лица која су страдала у овом логору.
Сарајевски Казани Казани су јама која се налази на локацији Богушевац у сарајевском насељу Бистрик. Од средине 1992. до октобра 1993. године над Казанима су вршена убиства Срба чија тела су потом бацана у јаму. Злочине су вршили припадници 10. брдске бригаде муслиманске војске, којом је командовао предратни сарајевски криминалац Мушан Топаловић звани Цацо.
Клечких
мученика
Масакр у Клечки био је масовно убиство 22 Срба цивила у близини села Клечка, током јула 1998. које је Окупаторска Војска Косова киднаповала, ликвидирала стрељањем а касније и спалила. Ово је био један од најтежих злочина које су починили албански терористи пре и током рата на Косову и Метохији.
Братуначка Масовно страдање Срба на подручју Братунца у источној Босни када је на Петровдан 1992. године, у нападу муслиманских снага убијено 69 Срба цивила и војника. Ова општина спада у најстадалније током босанско-херцеговачког рата деведесетих година 20. века.
Кравичка Покољ у Кравици се десио на Божић 7. јануара 1993. у селу Кравица надомак Братунца када су муслиманске војске, од око 3000 војника, предвођене Насером Орићем напале село које је бранила сеоска стража.Током напада снага Насера Орића у борби, штитећи одступницу око 1.000 избеглица из Кравице, али и становника околних села погинуло је 49 Срба, док је неколико села спаљено до темеља. Убијени су били становници села, од којих су неки управо напуштали цркву после божићне службе.
Дракулићке
деце
Покољ у Дракулићу код Бањалуке је најбројнијих хрватско-усташки злочин на територији клеро-фашистичке НДХ. За само десетак сати убијено је хладним оружјем око 2300 Срба, од чега је било 551 дете млађе од 12 година.
Горажданских жртава Горажде је град који се налази у југоисточној Босни, рејон Подриња, а који је имао највише логора током оружаних сукоба у БиХ деведесетих година. Град су контролисале муслиманске снаге лојалне Алији Изетбеговићу.
Стојадина
Мирковића
Стојадин Мирковић је био војник на редовном одслужењу војног рока, који је 29. септембра 1991. године бранио касарну ЈНА у Бјеловару од хрватских паравојника - "Зенговаца". Храбро је пао, јер је одбио нарђење свог мајора Милана Тепића да се повуче са својим транспортером. Стојадин је постао симбол генерације која је послата у рат, без икаквог циља.


ЗЛОЧИНИ И РАТ НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ 1998-1999

ЗЛОДЕЛА

Приштина * Старо Грацко * Радоњићко језеро

Кафић Панда * Клечка * Митровица пијаца

ЖРТВЕ

Шутаковић * Отац ХаритонИван Булатовић

Жарко и Славко

ЛОГОРИ

Ликовац * Жута кућа * ЗлашЛапушник

Кукеш * Бабалоц

ЗЛОЧИНЦИ

Сулејман Селими * Кадри Весељи * Аљуш Агуши

Адем Јашари * Рамуш Харадинај * Екрем Реџа

Рустем Мустафа * Хашим Тачи * Агим Рамадани

Весли Кларк * Агим Чеку * Саљих Мустафа

БИТКЕ И
ХЕРОЈИ

 Вељко Раденовић * Горан Шаћировић * Јуник * Браћа Милић

Љиљана ЖикићКошаре * Паштрик  * Слађана Станковић

ПУБЛИКАЦ.

Отето КосовоЖивети у енклави * Соколови * Пилоти

Истине и лажиРатна прича * Крај

За ким звона не звоне * Јована * Рат за Космет * Воз

549. бригада * 125. мтбр * 53. батаљон





Оцените нам овај чланак:





Посећено је: 1,033  пута
Број гласова: 5


Tags:
NAZIVI ULICA
REPUBLIKA SRBIJA
CRNA GORA
REPUBLIKA SRPSKA
NOVI SAD VOJVODINA
NOVI BEOGRAD
NIS MATEJEVAC
KOSOVO METOHIJA
NEVENA MILOSAVLJEVIC
OPSTINSKI SEKRETARIJAT


ПРОВЕЗАНЕ ТЕМЕ

Сјећање на савезничко бомбардовање Подгорице јуна 1944. године

Реалност коју (не смемо да) прихватамо

Интервју са Аном Ђорђевић: Неће то зло према Србима на добро изаћи

Зликовац Јошка Фишер или када су Зелени тражили српску крв

Евроунијска стварност

Криза деведесетих и петооктобарске изневерене наде

Другостепена пресуда из Хага: Саљих Мустафи потврђена кривица, а казна смањна на 22 године затвора




Поделите ову вест, нека се чује истина...











Бестидне муслиманске лажи о Сарајевском егзодусу 1996
Објављено: 18.04.2024.     Има 49 прегледа и 5 гласова.

Досије Сердарушић: Зашто је затворено породилиште у Оточцу 1982. године
Објављено: 20.12.2023.     Има 152 прегледа и 10 гласова.

Упокојио се Србољуб Живановић (1933-2024)
Објављено: 02.01.2024.     Има 170 прегледа и 0 гласова.

Жохари преко Дрине или Како су Титовићи попили млеко Коминтерне
Објављено: 24.12.2023.     Има 172 прегледа и 5 гласова.

Зашто је 11. новембар Дан победе, а не дан примирија
Објављено: 13.11.2023.     Има 223 прегледа и 5 гласова.

Шта је нама Србима Јованка Жени Лебл
Објављено: 05.12.2023.     Има 241 прегледа и 5 гласова.

Срби(ја) између Израела и Палестине
Објављено: 21.01.2024.     Има 245 прегледа и 16 гласова.

Шта је нама Србима Антун Тус
Објављено: 03.11.2023.     Има 253 прегледа и 5 гласова.



Skip Navigation Links