Сакиб Махмуљин се терети да као командант муслиманског Трећег (зеничког) корпуса, у чијем је саставу деловао и одред "Ел муџахедин", није ништа предузео да спречи злочине припадника тог одреда над ратним заробљеницима и српским цивилима током војне акције на ширем подручју Завидовића и Возуће 1995. године, преноси агенција СРНА.

Махмуљин (лево) у друштву Алије Изетбеговића
Махмуљин је ухапшен 8. децембра 2015. године у Сарајеву, а 31. децембра те године Државни суд Босне и Херцеговине потврдио је оптужницу, према којој су припадници одреда "Ел муџахедин" од 11. до 29. септембра 1995. године убили 52 ратна заробљеника.
КАЗНЕ СУ НЕСРАЗМЕРНЕ
Борачка организација и Удружење жена жртава рата Републике Српске незадовољни су изреченом затворском казном од 10 година команданту Трећег корпуса муслиманске тзв. Армије Босне и Херцеговине Сакибу Махмуљину.
Председник Борачке организације Српске Миломир Савчић каже да би висину изречене казне требало анализирати и упоредити је са казнама којима су кажњени Срби за слична кривична дела.

Злочиначка операција Ураган
У изјави за СРНУ Савчић је приметио да је коначно дочекана једна првостепена пресуда против припадника тзв. Армије БиХ на нивоу команданта корпуса и да се треба надати "да је кренуло по питању објективности и професионалности Суда БиХ", али да остаје да се види правоснажна пресуда у овом предмету.
"Верујем да ће поступајући тужилац адекватно образложити жалбу на ову пресуду", рекао је Савчић.
Босанско-херцеговачки суд осудио је данас првостепеном пресудом команданта Трећег корпуса муслиманске тзв. Армије БиХ Сакиба Махмуљина на 10 година затвора за злочине над заробљеним српским цивилима и војницима на подручју Завидовића и Возуће 1995. године.
ШТА ЈЕ СА СИЛОВАНИМ СРПКИЊАМА
Председница Удружења жена жртава рата Републике Српске Божица Живковић-Рајилић сматра да је изречена казна непримерено мала.
Подсетила је да су у муџахединском кампу заробљене Српкиње вишеструко силоване, а због застрашивања нису сведочиле.
"Ове жене је требало да сведоче на Суду БиХ, међутим, у местима која граниче са Федерацијом БиХ долазе људи из тог ентитета и прете им. Оне ни данас у миру, али и у страху не смеју да изађу и сведоче јер нису заштићене од зликоваца који долазе из ФБиХ", рекла је Рајилићева.
Додала је да, осим за Возућу, постоје и други слични случајеви застрашивања српских жена које су преживеле голготу да сведоче, јер Суд и Тужилаштво БиХ ништа не чине да их заштите.
КАЗНА МОРА БИТИ УВЕЋАНА
Очекује да ће казна у другостепеном поступку буде увећана за, како каже, бар још за два пута.
.jpg)
Озренски покољ над Србима из 1995.
Муџахедини из одреда "Ел муџахедин", пристигли из арапских и других исламских земаља, брутално су одсецали главе српским војницима, а потом терали остале српске заробљенике да љубе одсечене главе, о чему је снимљен и документарни Филм "Љуби брата".
Стручњаци за борбу против тероризма сматрају да се прва велика војна операција "Исламске државе", уз масовно ритуално одсецање глава хришћанима, десила управо након паљења и рушења Возуће 1995. године.
Преузето са: РТС
22.01.2021.