Интервју са Душаном Братићем: Јанша и Кучан су носиоци удруженог злочиначког подухвата 1991. у Словенији - www.zlocininadsrbima.com

   

25. јун 2023.


ИНТЕРВЈУ СА ДУШАНОМ БРАТИЋЕМ: ЈАНША И КУЧАН СУ НОСИОЦИ УДРУЖЕНОГ ЗЛОЧИНАЧКОГ ПОДУХВАТА 1991. У СЛОВЕНИЈИ


Први ратни злочини на простору Европе након Другог свјетског рата извршени су у Словенији над припадницима ЈНА јуна и јула 1991. године, а некажњени поступци словеначког руководства били су матрица за сецесионисте Хрватске и БиХ што је довело до смрти више од 130.000 људи, рекао је у изјави за Срну адвокат Душан Братић.

Душан Братић је истакао да бивши предсједник Словеније Милан Кучан и тадашњи министар одбране Јанез Јанша улазе у ред највећих ратних злочинаца које нико још није званично позвао да положе рачуне.

Братић је, поводом 32 године од "рата у Словенији" – оружане сецесије Словеније и сурових убистава припадника ЈНА од 27. јуна до 7. јула 1991. године, подсјетио да је прво илегално наоружавање почело у Словенији преко луке Копар у словеначком дијелу Истре, а не у Хрватској.

"Истраживања су показала да је налогодавац проливања крви по сваку цену био Јанез Јанша, а да је Милан Кучан о извршеним злочинима извјештаван, али ништа није предузео да се извршиоци казне. То је била каписла и матрица за сецесионисте и екстремисте Хрватске и БиХ, и тако је у наредне четири године живот изгубило преко 130.000 људи, већином цивила, а за преко 10.000 се још трага", рекао је Братић, који је и адвокат оштећених у злочину на Петровачкој цести 1995. године.

Он је примијетио да је потом пропагандом измијењена свијест народа, а Србија и српски народ проглашени су за агресора у четири исконструисана рата, од Словеније до Косова и Метохије, све вријеме игноришући постојање једног јединог легитимног субјекта, Југославије.

"Према томе, Милан Кучан и Јанез Јанша су лучоноше рата и тешких разарања и страдања на овим просторима. Они улазе у ред највећих ратних злочинаца које нико још није званично позвао да положе рачуне", истакао је Братић.

 

БРОЈ УБИЈЕНИХ ТАЈНА

Када је ријеч о броју убијенх, Братић је навео да није тачан податак присутан већ 32 године о 44 страдала припадника ЈНА и нагласио да су словеначки терористи на територији Словеније убили 46 припадника савезне армије.

"Ријеч је о томе да су двојица рањених преминула од последица накнадно, а један војник је убијен у Загребу снајперском пушком из стана зграде приликом покрета јединице ка Словенији, па и њега треба уврстити у жртву тим поводом", навео је Братић.

Током неколико дана рата у Словенији рањено је 186 припадника ЈНА, а како истиче, у логоре је затворено 2.663 припадника армије који су се прадали, од тога 253 старјешине, а остало војници.

 

"СТОКА ЗА СРБИЈУ"

Братић је рекао да су припадници ЈНА у логорима злостављани на монструозне начине, затварани у рударска окна, симулирана стријељања, премлаћивани ланцима, младићи српске националности тјерани су да се међусобно боре на живот, скидани до гола па преливани моторни уљем и вожени затворени у хладњачама по кривинама, након чега су многи психички обољели.

"Неки су везивани ланцима за возила и вучени по асфалту, као на пример потпуковник Исаковић у Копру. У Београд је стигао редовни међународни воз за који је прикачан сточни вагон са заробљеним војницима на којем је написано "Стока за Србију", подсјетио је Братић.

Према његовим ријечима, свака иницијатива у Словенији да се неки од појединачнх злочина расвијетли и извршиоци гоне, попут случаја на караули Холмец, угушена је, а Словенија је 2018. године одбила да пружи међународну правну помоћ на захтјев Србије поводом мучког убиства тројице и рањавања више припадника ЈНА у Шкофијама 29. јуна 1991. године у току примирја.

"То одбијају, својима не суде за злочине, а недавно у Љубљани усвајају такозвану Љубљанско-Хашку конвенцију о сарадњи држава у гоњењу ратних злочина за које је надлежан такозвани Римски статут, а заправо у гоњењу злочина у рату у Украјини. Тиме Словенија показује да је не интересује извршавање међународне обавезе и показује свој праву природу и карактер свога друштва и државе, злочиначку. Темељи те државе заливени су крвљу невиних голобрадих младића", поручио је Братић.

 

ШТА ИМАЈУ СЛОВЕНЦИ СА ТРЕПЧОМ

Он је напоменуо да је прва подршка и подстрек инструментализованим албанским рударима који су се 27. фебруара 1989. године самозатворили у руднику Трепча штрајкујћи због промјена Устава Србије стигао од институција Словеније, као и да је марта 1991. године са хрватским предсједником Фрањом Туђманом словеначко руководство договорило војну испомоћ у сецесији.

Зато је, како сматра, позивање Словеније на Европске принципе и вриједности, демократију и људска права лажно и представља само уцјењивачки инструмент њихове спољне политике ради остваривања политичко-економских интереса.

"Због човечности, први ратни злочини у Европи након окончања Другог светског рата, ови у Словенији 1991. године, не смеју остати некажњени и то је јасна морална и правна обавеза свих нас, да нам се историја не би понављала као добро ненаучена лекција", закључио је Братић.

Десетодневни сукоб у Словенији почео је два дана након што словеначки и хрватски парламенти 25. јуна донијели одлуке о проглашењу независности чиме је формално почео распад Социјалистичке Федеративне Републике Југославије /СФРЈ/.

 

УБИЈЕНА МЛАДОСТ

Два дана касније јединице ЈНА напустиле су касарне и кренуле на граничне прелазе тадашње СФРЈ који су се налазили, између осталог и у Словенији.

Приликом опсада војних база ЈНА у Словенији, долази до крвавих напада словеначких територијалаца на војнике тада регуларне војске СФРЈ, у којима су убијени официри и војници ЈНА на одслужењу редовног војног рока. Од 47 убијених војника, њих 29 били су стари између 19. и 22. године.

Неки од њих умрли су у мукама од задобијених рана јер су словеначке снаге спријечиле да на вријеме добију помоћ. Тако је страдао и војник Дејан Бјелогрлић /20/ из Вајске код Бача, који је рањен у нападу ТО Словеније на колону војних возила у словеначком селу Раскржје.

У документима Комитета за злочине Србије и Црне Горе, који је објавио 2003. године, каже се да је Дејан умро усљед великог крварења, јер је онемогућено његово благовремено збрињавање због честог и очигледно непотребног задржавања возила и малтретирања људи у санитету на путу ка болници. Према налазу медицинских стручњака, задобијене повреде не би довеле до смрти да је младом војнику била пружена правовремена медицинска помоћ.

 

Преузето са: glassrpske.com
25.06.2023.



РАТ И ЗЛОЧИНИ НАД СРБИМА У СЛОВЕНИЈИ 1991.

ЗЛОДЕЛА

Медвеђек Караула Холмец * Насеље Звијезда *

ЛОГОРИ

Доб при Мирни * Дол при Храстнику Шкофије Копарске

Кочевска река * Илирска Бистрица * Крањска хала

Мурска Собта * Радовољица * Ловачки Дом Зидани мост

Студенсти центар Љубљана * Дравоград * Повшетова

ЖРТВЕ

Александар Милошевић * Драган Бубало * Душан Дејановић

Зоран Стојановић * Слобо Пантелић * Бранко Бојанић

Ратко Јовановић * Шпиро Пањовић * Горан Станковић

Стево Чучковић *

ЗЛОЧИНЦИ

Јанез Јанша * Игор Бавчар * Милан Кучан * Алојзије Петерле

Андреј Ловшин * Франц Смердуј * 21. одред * Димитриј Рупел

Фабио Стефе * Андерлич * Слапар * Уршич

ХЕРОЈИ

Мићо Делић * Берислав Попов *  Драгомир Грујовић

ПУБЛИКАЦ.

Винко Пандуревић Радисав Ристић * Двонедељни рат Прогон Срба

Заташкавање Породице погинулих  * Ко је убијао војнике

Истинa и пропагандa * Фрагменти независности * Ратко Каталина

Александар Михаиловић

 





Оцените нам овај чланак:





Посећено је: 317  пута
Број гласова: 0


Tags:
NEZAVISNOST SLOVENIJE
JANEZ JANSA
MILAN KUCAN
ALOJZIJE PETERLE
DIMITRIJ RUPEL
PROLECE 1991
RASPAD SFRJ
RAZBIJANJE JUGOSLAVIJE
DEVEDESETE GODINE
DUSAN BRATIC
ZLOCINACKI PODUHVAT
PROGON POGROM
JUGOSLAVENSKA ARMIJA
KOPARSKA LUKA
KARAULA HOLMEC
UBIJANJE VOJNIKA
MUCENJE ZAROBLJENIKA
DEJAN BJELOGRLIC


ПРОВЕЗАНЕ ТЕМЕ

Досије Лора: Српске жртве скоро три деценије чекају правду у Сплиту

Најава документарног филма "Свједок" о раду Др. Зорана Станковића

Досије Вуковар: Туђман се оглушио на апеле Дедаковића да евакуише 2000 деце из обруча

Трново: 24 године од злочина над српским цивилима у Сарајеву

Парастос жртвама Бљеска биће одржан 1. маја 2024. године у Београду, Окучанима и Босанској Градишки

Гордана Гетош-Магдић је непраоснажно осуђена за ратне злочине над Србима у Осијеку

Досије Сарајево: Хусеин Мујановић управљао Храсничким логором у којем су убијани Срби деведесетих година




Поделите ову вест, нека се чује истина...











Филм "Неђо од Љубушког" као подвала и фалсификат историје
Објављено: 30.04.2024.     Има 47 прегледа и 0 гласова.

Бестидне муслиманске лажи о Сарајевском егзодусу 1996
Објављено: 18.04.2024.     Има 66 прегледа и 5 гласова.

Досије Сердарушић: Зашто је затворено породилиште у Оточцу 1982. године
Објављено: 20.12.2023.     Има 162 прегледа и 10 гласова.

Упокојио се Србољуб Живановић (1933-2024)
Објављено: 02.01.2024.     Има 177 прегледа и 0 гласова.

Жохари преко Дрине или Како су Титовићи попили млеко Коминтерне
Објављено: 24.12.2023.     Има 182 прегледа и 5 гласова.

Зашто је 11. новембар Дан победе, а не дан примирија
Објављено: 13.11.2023.     Има 235 прегледа и 5 гласова.

Шта је нама Србима Јованка Жени Лебл
Објављено: 05.12.2023.     Има 257 прегледа и 5 гласова.

Срби(ја) између Израела и Палестине
Објављено: 21.01.2024.     Има 257 прегледа и 16 гласова.



Skip Navigation Links