У једном од својих књижевних радова Добрица Ћосић, поред осталог рече, да му се смучила Европа "у којој постоје лагери за људе чија је једина кривица што су рођени као Срби и што су морали да бране своју јадну слободу". Годинама, деценијама и вековима су речи великана писане речи прерасле у крилатицу по којој ће Српство погнутих глава, прећутно прелазило преко јасног и гласног наговештавања и реализовања сопственог прогонства са својих вековних огњишта.
Не упуштајући се у далеку прошлост, мисао и лажну медијску праксу о прогонству Срба здушно су у лажну збиљу спороводили поједини суседни народи. У мноштву таквих примера подсетимо се само неких у којиа су Срби десетковани у правом смислу те течи. Још увек су свежа сећања на Јасеновац, "Бљесак", "Олују", прогон Срба са Космета. Настављаши Усташтва (хрватског наци-фашизма) и призренског лигаштва ни данас нису склони да се окану сатанизовања измишљених српских ратних злочина и непостојећих геноцидних поступака.
Немогуће је при томе пропустити сагињање главе људи који су у Србији стајали на челу државног и војног руководства и са тих позиција аминовање доприносили да се светско јавно мјење стиче представу о "злим Србима". Таква одлука о Србима није у доста случајева била лишена у рату последње деценије 20. века на простору бивше СФРЈ. Непријатељи Србије су тада своје војничке поразе прикривали у виду непостојећих злочиначких подухвата "србочетничке" војске над наводно недужним цивилним становништвом. Независно од хтења обичних људи да живе у миру и заједништву, без обзира на националну и верску припадност, челници зараћених страна утркивали су се ко ће да, једни неистинама, а други без икаквог реаговања подстичу стварање зле крви међу бројним људима који су до јуче живели без испољавања мржње према припадницима других националности и религија.

Један од примера односи се на медијску интерпретацију сукоба јединица Југославенске Народне Армије са једне стране и новоформираног ткз. Збор Народне Гарде, са друге стране. Непосредно по формирању наведене хрватске паравојске коју је на стадиону фудбалског клуба "Загреб" промовисао лично Фрањо Туђман, упућена је у источну Славонију, на десну обалу Дунава. Са положаја који су свакодневно запоседали, беспомучно су отварали ватру минобацачку и митраљеску на војнике ЈНА који су обезбеђивали мостове на левој обали Дунава и штитили становништво током извођења пољопривредних радова и убирања летнине.
Иако је јединицама ЈНА било најстроже забрањено упуштање у било какво отврање вратре изиритиран због рањавања неколицине југославенских војника и старешина, пуковник Енес Тасо командант 51. моторизоване бригаде самоиницијативно је наредио отварање ватре по објектима где је била смештена хрватска паравојска. Томе је преходила 25. јула 1991. тачно у 01:52 минута ураганска ватра ЗНГ на положаје српских војника.
Епилог отварања концентричне ватре на објекте одмаралишта које је у том тренутну боравило више стотина "Зенги" за поносну јединицу странке ХДЗ, био је фаталан. О томе, поред осталог, сведоче вапаји ухваћених разговора преко радио-станица. Хрватско руководство је одмах наредило затварање свих саобраћаних комуникација које воде у Даљ. Нико данима, изузев санитетских возила и "овлашћених часника" није могао ући у ово насељено место.
Судбина ЗНГ у Даљу је имала по степену чувања третман најстроже државне тајне. Хрвати су наводно имали разлог да од домаће и светске јавности сакрију дословно дебакл своје јединице, која је до тада "кована у звезде", а чије се формирање и данас обележава као једна од највећих државних церемонија.
Али, какве је разлоге имало руководство у Београду да се солидарише са Хрватима и строго забрани да се овај догађај обелодани пред лицем јавности.
Мобилна ТВ екипа Службе за информисање о оружаним снагама (СИОС), која је током наведеног догађаја боравила на том подручју, снимила и описала, па је инсистирала да се и у домаћим и иностраним медијима образложе до тада незабележена дејства ЈНА. Војни врх у Београду је то без икаквог образложења одбио. Наведени материјали и данас након више од три деценије скупљају прашину у бункеру Војнофилмског центра "Застава".
Био је то још један у низу киксева медијског надметања војске и хрватских сецесиониста. Хрватска страна је при томе у одговарајућу медијску халабуку упутила званичан протест:
- Председништву СФРЈ
- Савезном извршном већу у Београду
- Савезном секретаријату за Народну одбрану
у коме се без помињања "Случај Даљ" и ЗНГ тражи да се одмах спречи употреба оружја и ЈНА против пучанства (грађанства) и припадника органа реда и мира Републике Хрватске.

Деминирање у источној Славонији, 1991.
Тиме се, међутим, не исцрпљује списак неистине у којима је хрватско руководство буквално засипако домаћу и међународну јавност. Јер и поред чињенице да је током десетковања ЗНГ није погинуло ниједно цивилно лице уследило је саопштење Врховног државног већа Хрватске у коме се наводи да се "оклопне јединице ЈНА заједно са терористима укључују у безобзирне нападе на цивиле, као и рушење хрватских и мађарских села, објеката инфраструктуре и културних споменика...". Ово саопштење хрватског врховништва, мада у њему није било зрна истине, преплавило је штампане и електронске медије како у домовини, тако и у свету.
Служба за информирање је била у прилици да готово тренутно разобличи наведене лажи с обзиром да је њена мобилна ТВ екипа у то време била у средишту догађаја. Нажалост из кабинета ССНО, уследила је даља забрана боравка и рада предтавника СИОС на тим просторима.
Примери хрватских медијских манипулација, наведених у овом тексту су настављени и касније током ратних збивања путем којих су вршени стравични злочини, погроми и прогони српског живља са њихових вековних огњишта. Све то хрватска страна и данас промовише као своје историјске успехе. Српска страна је нажалост, неопростивим заборавом и удварање непријатељима Српства једноставно то годинама прећуткивала.
На срећу, днаас, захваљујући терзвеној политици руководећих људи и научних кругова у Србији, јавност спознаје праву истину о страдању српске популације током грађанских ратова у западним деловима Југославије.
Аутор: Радосав Ристић
пуковник у пензији
Извор: ПОЛИТИКА
Објављено: 21.02.2023.