Јулије Маканец - www.zlocininadsrbima.com

   


Период: Други свјетски рат
Област: Независна држава Хрватска - НДХ

ЈУЛИЈЕ МАКАНЕЦ


Јулије Маканец (1904-1945) је хрватски политичар, философ, писац, професор и педагог. За време Другог свјетског рата именован је за министра у власти наци-фашистичке Независне Државе Хрватске, као припадник Усташког покрета и близак сарадник поглавника Анте Павелића.

Потиче из племићке породице, од оца Алфреда и мајке Марије. Школовао се у Сарајеву, Стоцу, Санском Мосту, Осијеку, Бихаћу и најпосље у Загребу, гдје је докторирао крајем 1920-их година.

Тридесетих година 20. вијека био је професор (наставник) у Бјеловару и Вировитици, касније у Карловцу и Књажевцу.

Отпочињањем агресије Сила Осовина у прољеће 1941. Маканец се ставио у службу окупатора и дјеловао у име тек створене НДХ на подручју Билогоре и Западне Славоније. Одмах је добио високе функције у Бјеловару и спроводио етничка чишћења (Гудовац, Грђевац...) по налогу из Загреба.

Већ 1942. бива премјештен у Загреб, гдје је преузео управу над Усташком младежи, односно њихово морално и духовно васпитање. На том мјесту остаје годину дана, а онда постаје и ванредни професор философије на Загребачком универзитету. У јесен 1943. Маканец улази у Владу НДХ као усташки министар. Ту се задржао годину и по дана, односно до слома НДХ.

Маја 1945. Јулије Маканец скупа са осталим зликовцима који су спроводили геноцид, побјегао је према Аустрији. Ушао је у британску зону утицаја гдје су га енглески официри испоручили комунистичким властима у Југославији. Осуђен је 1945. на смрт од Војног суда Друге армије ЈНА које је извршено 6. јуна исте године.

Раних деведесетих година 20. столећа, Маканец је у Хрватској од Туђмановог режима добио рехабилитацију, као и други хрватски наци-фашисти, припадници Усташког покрета. Његово име је понијело неколико улица широм авнојевске Хрватске.

Мноштво публициста који су се бавили темом НДХ, сматрају да је управо Јулије Маканец био главни идеолог ове марионтске творевине.

НЕЗАВИСНА ДРЖАВА ХРВАТСКА 1941-1945

ЗЛИКОВЦИ

Славко Кватерник * Јуре Францетић * Крунослав Драгановић

Макс ЛубурићДинко ШакићМошков * Лорковић  * Усташе

Мирко ПукИван Шарић * Црна Легија * Џафер Куленовић

Анте Павелић * Мирослав Мајсторовић - Филиповић

Алојзије Степинац * Љубо Милош * Виктор Гутић

Миле Будак * Андрија Артуковић * Хусеин Ђозо

Фехим Спахо * Мухамед Хаџиефендић * Рафаел Бобан

Муслимански челнициВладимир Крен * Мијо Бабић

Поглавникова гарда * Јулије Маканец *

ЛОГОРИ

Керестинец * Даница * Крушћица * Госпић-Јадовно-Паг

Сисак * Јасеновц * Стара Градишка * Јастребарско

Пријдор * Маглај * Огулин * Пакленица * Ђаково

Лепоглава * Тења * Зеница * Добој * Винковци

Грабовац * Рогатица * Вишеград * Сарајево

ЗЛОДЕЛА

Пребиловци * ВељунДракулићОстрожин

СадиловацПаланчиштеДивоселоШид

Машвина * Возућа * Бракусова ДрагаПркос

Међеђа * Шушњар * Пискавица * Драксенић

Глина црква * Ливањско поље * Бегово Брдо

Грабовац Бански * Воћин * Дубица * Пркос

Калати * Бијели Поток * Гаравице * Миострах

ВуковарКорићка јама * Стари Брод * Гудовац

Шегестин * Хомољац * Вршани * Сребреница

ЖРТВЕ

Дамјан ШтрбацПлатон (Јовановић) * Зорка Делић

Љубан Једнак * Даница Праштало * Гламоч

 Љубомир Млађеновић * Марија Почуча * Симовић

Марко Бошковић * Српска банка * Славско Поље

Петар ДабробосанскиВукашин Мандрапа

Живојин Станисављевић * Драгољуб Благојевић

ПУБЛИКАЦ.

Пацовски канали * Бог и Хрвати * Иродови синови

Magnum Crimen * Пјесма Ђурђевдан * Без кајања

Усташка зверства * Цвијет Хрватства * Ожиљак

Благослов Ватикана * Деца у жици  * Дјеца Козаре

Страх * Понор * Дара из ЈасеновцаЦрна књига

Пакао НДХ * Србољуб Живановић * Три стратишта

Једење Богова * Залазак стољећа * Личка трагедија

Не окрећи се сине * Покољ у ГлиниПолитика терор

Цазинска Крајина * Тотални геноцида * Мук

Фратри и усташе кољу

 

ЖИВОТОПИС

Јулије Маканец је рођен 19. септембра 1904. године у Сарајеву. Тада је то била аустријска покрајина Босна и Херцеговина.

У породици Алфреда и мајке Марије (р. Длустуш) он је био најстарије дијете. Његов близак рођак је Милан Маканец (1843-1883), такође хрватски политичар из XIX стољећа.


Алфред и Јулије

Са Бранком Јанеш, кћерком рачуновође засновао је брак у Копривници.

Школовање и каријера

Народну школу Јулије је завршио у херцеговачкој вароши Столац, али и Санском Мосту на сјеверу Босне.

Гимназију је започео у Осијеку, а завршио у Бихаћу. Тамо је положио испит зрелости, односно матурирао.

На студије Јулије одлази у Загреб почетком двадесетих година, када је већ формирана прва јужнославенска држава: Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца. Уписао је Философски факултет. Студије је апсолвирао 1926. а годину дана касније је и докторирао на истом факултету, са темом: "Психологијска анализа и карактеристика умјетничког доживљаја". Његова докторска дисертација је штампана у часопису "Савременик".


Породица Јулија Маканеца

Постаје наставник 1927. године, а прво радно мјесто је добио у Петрињи, на Банији. Касније Маканец прелази у Копрвиницу од 1929-1932.

Тридесетих година  20. вијека на Загребачком универзитету наставља своја усавршавања на пољу: логике, педагогије, естетике, историје и философије.

Кратко вријеме је 1932. био у Лесковцу као професор, по казни.

У Бјеловару и Вировитици је живио и радио током 1933-1937, када долази у Карловац. Ипак, враћа се почетком 1940. у Беловар.

 

ГЕНОЦИДНА МИСИЈА

Априла 1941. Краљевина Југославија се нашла у тоталном непријатељском окружењу. Нападнута је без објаве рата од Њемачке, Италије, Бугарске, Албаније, Румуније и Мађарске. Њена територија је раскомадана и подјељена. Сфере утицаја су тимали Трећи Рајх и Бенито Мусолини. Сем тога, Хрвати, Словенци и муслимани су дезертирал и издали Врховну команду Југославије.

Иако је званично 10. априла 1941. у Загребу проглашена Незаисна Држава Хрватска као чедо Ватикана, у Бјеловару је два дана раније Јулије Маканец прокламовао НДХ, односно учествовао је у ткз. Бјеловарском устанку помажући одбјегли 108. пук Славонске дивизије Војске Краљевине Југославине, као и паравојне снаге "Градске страже" под руководством Влатка Мачека. Као фунционер у Бјеловару се задржао скоро годину дана.

Поуздано се зна да је Јулије Маканец имао најзначајнију улогу у планирању и руковођењу групом усташких крволока који су направили масакр у Гудовцу 27-28. априла 1941. над 200 Срба цивила. Био је то један од првих покоља србског живља у наци-фашистичкој НДХ. Наредних мјесеци Маканец је наставио са логистиком и извршавањем усташких начела у смислу да је требало целу територију од Драве до Јадрана очистити од православних Срба, конфисковати им имовину и уништити светиње. Он је то "успешно" радио на тлу Билогоре и Западне Славоније.


Масакр Срба у Гудовцу, 1941.

Као награду добио је заповједништво над Усташком младежи 1942. гдје је радио на етичком и духовном уздизању хрватске дјеце и омладине, према усташким начелима. Ту је остао све до марта 1943. а онда прелази на још вишу позицију.

Именован је за професора Философског факултета у Загребу, а мало касније и постаје министар просвјете у Влади НДХ. У пирамиди власти НДХ, Маканец се сматра за особу од високог утицаја која је често имала контакте са Антом Павелићем. Такође, не везано за то, он је имао овлашћења да ради много ствари без Павелићевог одобрења.

 

СМРТ

У прољеће 1945. партизанске јединице успјевају да сломе усташке снаге у Босни и Славонији те силовито јуришају  ка Алпима. Ово је довело до свеопштег расула и бјежаније врхушке Усташког покрета у Загребу, гдје је један дио отишао ка Италији, а други ка Аустрији.

И Маканец се нашао у збјеговима, који су у Словенији мјеркали на коју ће страну. Ипак одлучио се за сјевер и пребјегао ка Клагенфурту. Ту је био заробљен од британске војске пошто се нашао у њиховој окупационој зони. Енглески официри су га испоручили комунистичким властима у Југославији.


Блајбуршка путешесвија: Гдје сада?

Војни суд Друге армије ЈНА осудио и Маканеца и друге усташе 6. јуна 1945. на смртну казну због сарадње са окупатором и учешће у масовном убиству односно ратних злочина према цивилног становништва. Наредног дана он је стрељан у Загребу.

Његово мјесто посмртних остатака је остало непознато јавности, али се претпоставља да је у Максимирској шуми. Његов адвокат на суђењу био је др Иво Политео из Сплита.

 

ЗАОСТАВШТИНА

Раних деведесетих година 20. вијека, разбијена је социјалистичка Југославија. Хрвати су предњачили у сепаратизму и антијугославенском расположењу. Уједињена Њемачка, као предводница Европске уније подржала је растурање СФРЈ и незавиност Словеније и Хрватске у авнојевским границама. Фрањо Туђман је успио добити подршку НАТО и да оствари Тисућљетни сан.

У свеоштој антисрбској хистерији 1990-1991 авети НДХ су оживљавале, као и јавна промоција усташтва. Тако је Маканец рехабилитован и добио је неколико улица у већим градовима Републике Хрватске.


Маканец са официрима дезертерима, 1941.

Хрватски министар Паво Баришић је 1992. о Маканецу рекао слиједеће:
"Ниje уопћe спорно дa je Мaкaнeц био министaр НДХ и устaшки идeолог, aли je он уjeдно и 'клaсик политичкe мисли'. Ja сaм увиjeк осуђивaо свe тотaлитaристичкe рeжимe пa одлучно одбиjaм дa ми сe приписуje вeличaњe било коjeгa од њих. Моj je глaвни интeрeс упрaво тeориja дeмокрaциje, о чeму сaм много писaо и прeдaвaо...".

Сем њега и Жарко Пуховски је 1978. о Маканецу говорио овако:
"Мaкaнeц био jeдини врхунски интeлeктуaлaц коjeг су устaшe имaлe".



ДРУГИ СВЕТСКИ РАТ  1941-1945

ЗЛОДЕЛА

Априлски рат * Крива РекаБојник * Крагујевац * Шид

Плав и ГусињеКочевски масакр * Кикинда * Сириг

Немачко бомбардовање БеоградаУрошевац * Лесковац

Савезничко уништавање Београда * Бачка и Барања * Ниш

Новосадска рација * Бомбардовање Подгорице * Рисан

ДрагинацКраљевоПива * Возућа * ДракулићВелика

Велика * Блажево и Бозољин * Панчево * Јабука * Ђаковица

ЗЛОЧИНЦИ

Ласло Бардоши * Ференц ФишерШефкет Верлаци

Валтер Браухич * Аћиф ЕфендијаМирко ПукНДХ

Богдан Филов * Евалд КлајстЏафербег Куленовић

Италијанска војскаХенрик Верт * Бенито Мусолини

Јозеф ЈанкоМустафа Круја * Борис III * Бедри Пејани

Џафер Дева * Осман Растодер * Анте Павелић * Балисти

Асен Николов * Адолф Хитлер * Бенито Мусолини

Мидхат ФрашериВалтер Браухич * Васил Бојдев

Јурај Шпилер * Бугарска војска

ЖРТВЕ

Браћа Остојић * Марко Бошковић * Сава Трлајић

Љубан Једнак * Љубо Млађеновић * Острожин

Петар ДабробосанскиСвештенство на Космету

Вукашин Мандрапа * Сава Шумановић * Марија Почуча

Дабробосански и Милешевски * Николај Велимировић

Ристо ЛојпурДоситеј Васић

ЛОГОР

Плав * Сајмиште (Земун)Барч * Бараке на Сави

Бањица * Бејсфјорд * Дахау * Госпић-Јадовно-Паг

Црвени Крст * Митровица * Сисак * Норвешка

Шарвар * Јастребарско * Карашjок * Оснабрик

ПУБЛИКАЦ.

Бездане јамеЛогори Мађарске * Magnum Crimen

Билогора * Пацовски канали * Личка трагедија

Књига из тишине * Кордунашки процес * Црна књига

Заборављена рација * СПЦ * Фратри и усташе кољу

Деца у жициРади ти дијете свој посао * Крвава бајка

Политика терора * Злодела Фолксдојчера * Лежимир

Бог и Хрвати * Срем



ДА СЕ НЕ ЗАБОРАВИ И НЕ ПОНОВИ!



ПОВЕЗАНИ ЧЛАНЦИ

Бјеловар 2024: Улица усташког министра Маканеца замјењена по хрватском бојовнику Врдољаку

Сребреницо, испричај истину свету: Размножавање жртава

Прича о девојчици која је волела музику (Мурино 1999)





Оцените нам овај чланак:




Tags:
JULIJE MAKANEC
USTASKI MINISTRI
MASAKR GUDOVAC
BILOGORA SLAVONIJA
HRVATSKA MLADEZ
APRILSKI RAT
BJELOVAR VIROVITICA
PODRAVINA POSAVINA
REHABILITACIJA ULICA
ZAGREB SVEUCILISTE
FILOSOFSKI FAKULTET
PAVAO BARISIC
KRALJEVINA JUGOSLAVIJA
DRUGI SVETSKI RAT
GENOCID SRBOCID
SARAJEVO STOLAC
OSIJEK BIHAC
ALFRED MARIJA
ANTE PAVELIC
STRELJANJE POGUBLJENJE
MAKSIMIRSKA SUMA
GRADSKA STRAZA





















Skip Navigation Links