Пофалићи 1992 (Ново Сарајево) - www.zlocininadsrbima.com

   

Период: Југославенски ратови 1990-их

Област: Босна


ПОФАЛИЋИ 1992 (НОВО САРАЈЕВО)



Злочин у Пофалићима је назив за ужасне злочине који су резултовали етничким чишћењем, а које су починиле муслиманске паравојне формације у сарајевском насељу Пофалићи средином маја мјесеца 1992. године над Србима цивилима.

Том приликом је за неколико дана почевши од 16. маја 1992. убијено од 80 до 320 Срба цивила, углавном жена, дјеце, стараца... Прецизан број никада није утврђен.

Пофалићи су имали национално мјешано становништво са Србима и муслиманима, које се налазило у сјеверо-западним дијеловима града, општина Ново Сарајево.

Док су трајао погром Срба из Пофалића, Велешића, Бућа Потока и Граовишта... имовина Срба је опљачкана, спаљена и уништавана.

Током босанско-херцеговачког рата 1990-их година МУП Републике Србске је прикупио обимну документацију о злодјелима и поднио кривичне пријаве против извршиоца овог монструозног и недељама раније добро планираног злочина.

Хашки Трибунал је одбио да посебно процесуира "Случај Пофалићи", па је то све остало на Тужилаштву Босне и Херцеговине, које годинама врши опструкцију не само овог случаја, већ многих других злочина над Србима у Босни и Херцеговини у посљедњој деценији 20. вијека. Откривањем истине дошло би до промјене мозаика рата у БиХ, гдје би се видило да нису Срби једини кривци, већ напротив, жртве разбијања Југославије.

РАТ И ЗЛОЧИНИ НАД СРБИМА У БОСНИ И ХЕРЦЕГОВИНИ 1992-1995

ЗЛОДЈЕЛА

УраганПофалићи * Фочанска села * Сарајевска Голгота

Ледићи * Мостар * Бравнице * ЧардакДобровљачка

Петровачка цестаФ. ЈабукаНамјерна Сила * Кукавице

Башчаршија * Јошаница * Сердари * Бањалучке бебе

 Бјеловац * Босански Брод * Скелани * СмолућаКравица 

 КазаниКаменицаБрадина * Тузла * Цинцар

Бреза * Горажде * БрежаниЧемерно * Чагаљ * Купрес

Чајниче * Велики парк * Будичин Поток * Иваница

ЗЛОЧИНЦИ

Сакиб Махмуљин * Насер Орић * Харис Силајџић

Ахмет Сејдић * Мате Бобан * Ејуп Ганић * ХВО

Мушан Цацо * Рамиз ДелалићАлија Изетбеговић

Мурат ШабановићЈука ПразинаШевеРасим Делић

Исмет Бајрамовић * Елфета Весели * Нервин Узуновић

Јадранко ПрлићКрвава Азра * Младен Налетилић

Драган Викић * Миралем Мацић * Перо Вицентић

Самир Кахфеџић * Зулфо Алић * Зелене Беретке

Јасмин Гуска * Енес Туцаковић * Патриотска Лига

Русимир Хаџихусеиновић * Мехо БајрићМостарски

Селим Бешлагић * Оручевић * Амир Кубура

Хаџо Ефендић * Бесим Спахић * Јован Дивјак

Купрешки * Енвер Хаџихасановић * Муџахедини

Дервентски * Сребренички * Сарајевски

ЛОГОРИ

СилосДретељОџак * Орашје * Стролит * Стела

Сребреник * Челебићи * Храсица * Брчко * Борсалино

Зоил * Хотел Бристол * Бихаћ * Мостар * Лукавац

Зеница * Јајце * Какањ * Бреза * Бугојно * Маглај

Виктор Бубањ * Завидовићи * Фојница * Дервента

ЖРТВЕ

Љубо Млађеновић * Драган ВасићСтрахиња Живак

Раде РогићСлободан СтојановићРистовићи

Слађана Кобас * Породица ГолубовићОлга Драшко

Мирјана Драгичевић * Наташа и Милица * Видово Село

Силовања * Кнежевићи *

ПУБЛИКАЦ.

Без дистанце * Анђео са горе Заглавак * Јелена '93

Бој за Возућу * Крици и опомена * Одбрана Херцеговине

Мостарска тамница * И крв је горјела  * Трново 92

Мртви опомена живима * Живим да свједочим * Јаук

 Душан Шеховац * 1335 дана * Побиј, покрсти и протерај

Егзодус поново * Терор у Горажду * Љубо Млађеновић

Знаш менеРатни Хирург * Сјећаш ли се мене

Средња БоснаСтан' Неретво * Мјесто покоља

* Чапљина град злочинац

 

ПРЕТХОДНИЦА

Југославија је била федеративна држава састављена од шест република: СР Словенија, СР Хрватска, СР Босна и Херцеговина, СР Црна Гора, СР Србија и СР Македонија... с тим да је СР Србија имала двије покрјине: АП Војводина и САП Косово и Метохија. И СФРЈ и ЈНА су биле по својој дефиницији замишљене на братству и јединиству свих народа и народности који су живили од Вардара па до Триглава и од Ђердапа до Јадрана.


Југославенска федерација 1974-1992

Друштвено-економско уређење је био социјализам, односно диктарура пролетеријата и радничко самоуправљање. Политички систем је био једнопартијски, односно владао је Савез Комуниста.

Устав Југославије од 1974. године донио је децентрализацију земље, која је омогућила сепаратистичким снагама прво у Словенији и Хрватској, а касније и у Босни и Херцеговини, да започну разбијање Југославије, праћено крвавим ратовима и прогонима. У свим Уставима Југославије, Југословенска Народна Армија је била дефинисана као једина оружана сила на територији западног Балкана, а самим тиме и једини међународно признати војни субјекат.


ЈНА је створена на традицији Титових партизана

Савезна скупштина августа 1989. године доноси амандмане на Устав, па тако се једнопартијски систем замјењује вишепартијски систем почетком наредне године. Што је значило да поред једине до тада партије СКЈ, сада могу да се оснивају и друге странке.

Савеза Комуниста Југославије се распада 23. јануара 1990. на чувеном XIV конгресу у београдском Сава Центру, када је дошло до оштрих вербалних сукоба словеначких и делегата из СР Србије, око виђења будућности заједничке државе. У то вријеме, Њемачка је била уједињена, а "гвоздена завјеса" је у земљама Варшавског пакта већ била пробијена и на дјелу су отпочеле ткз. Обојене револуције.


Југославенска шесторка мистерије

Словеначка делегација напушта засједање, одмах затим и делегација СР Хрватске, чиме је рад конгреса доведен у питање. Након њих и делегације СР Босне и Херцеговине и СР Македоније напуштају рад конгреса. Тако је након 45 година прекинута владавина комуниста у Југославији.

Заправо тада је друга јужнославенска држава озбиљно нагрижена унутрашњим сепаратизмима, који су врло брзо добили велику помоћ спољних фактора, прије свега: Ватикана, Европске Уније и САД. Касније исламских земаља сјеверне Африке, Блиског и Средњег Истока. Њихов циљ је био убацивање радикалних исламиста у Европу и ширење Ислама.

Ситуација у Босни и Херцеговини

Босна и Херцеговина је централна република СФР Југославије, у којој су живјели Срби, муслимани и Хрвати, заједно са националним мањинама.

Дана 18. новембра 1990. одржани су први вишестраначки избори након Другог свјетског рата. Власт је формирана од странака антикомунистичке коалиције: СДА, СДС и ХДЗ. Народни посланик који је добио највише гласова је Фикрет Абдић (47,4%), успјешан привредник из Велике Кладуше, али је он склоњен у страну од муслиманских екстремиста због тога што није желио рат, нити сукобе са Србима. Уствари, он је био само мамац бирачима на изборима.

Тако је предсједник Предсједништва БиХ постао Алија Изетбеговић, пријератни робијаш и аутор чувене шовинистичке "Исламске декларације". Предсједник Народне скупштине постао је Момчило Крајишник из странке СДС, а Хрват Јуре Преливан премијер Владе. Ова коалиција је издржала 15 мејсеци. Урушила се на почетку ратних збивања априла 1992. године.

Водећи чланови муслиманске Странке Демократске Акције: Алија Изетбеговић, Ејуп Ганић, Харис Силајџић и др. су још средином 1991. године донијели одлуку да не желе Босну и Херцеговину у Југославији, односно да желе независну БиХ. Ту су се планови странака СДА и ХДЗ поклапали, али су обије странке жељеле да имају етнички и вјерски чисту државу. Односно Хрвати су жељели БиХ да припоје Хрватској, а муслимани радикалну исламску републику.


Куљић (ХДЗ), Караџић (СДС) и Изетбеговић (СДА)

Идеју о независној Босни и Херцеговини су свакако ширили и медији. Још октобра 1991. године у сарајевским новинама појављивале су се отворене пријетње србском народу. Између осталог најављивано је обнављање тзв. Ханџар дивизије, фашистичке јединице која је 1941-1945 починила стравичне злочине над Србима у Независној Држави Хрватској. Ту формацију су чинли углавном муслимани. Иначе, усташка злодјела у Босни и Херцеговини су досегнула свој врхунац у мјестима као што су: Пребиловци, Дракулић, Билећа, Гацко, Доња Градина, Купрес, Драксенић...

У августу 1991. почиње организовано наоружавање муслимана и Хрвата у БиХ које је ишло преко странака СДА и ХДЗ, са циљем напада на Југословенску Народну Армију. Наредног мјесеца почело је оснивање мјесних одбора паравојне формације "Зелене беретке" и "Патриотске лиге". У Мостару је у другој половини 1991. било пуно припадника ЈНА, који су долазили из Хрватске (Далмација и Дубровачки рејон), одакле су били протјерани или повучени. Касније су отишли у Ужице (СР Србија).

Прваци ХДЗ у Грудама 18. новембра 1991. проглашавају Херцег-Босну, хрватску парадржаву на тлу БиХ. Она је постојала током рата и циљ је био да се цијела БиХ интегрише у Хрватску, односно да се обнови НДХ. Имали су константно помоћ званичног Загреба и Туђмановог режима.

Почетком 1992. тачније 9. јануара србски посланици у Сарајеву проглашавају Републику србског народа у БиХ, као одговор на муслиманске и хрватске пријетње односно Срби желе да остану да живе у Југославији. Седам недјеља касније, организован је референдум о одвајању Босне и Херцеговине од СФРЈ, где је 62,4% бирача гласало за независност, што је недовољно да се сматра важећим. Ипак, земље ЕУ и САД им признају то.

У Лисабону су 23. фебруара представници муслимана, Срба и Хрвата у БиХ потписали чувени Кутиљеров споразум како би се зауставио рат... међутим, десет дана касније Алија Изетбеговић повлачи потпис на наговор Ворена Цимермана америчког амбасадора у Југославији и то послије 10 дана.


Жозе Кутљеро из Португала

У Сарајеву су 1. марта припадници "Зелених беретки", које предводи криминалац Рамиз Делалић Ћело, пуцали на србске сватове на Башчаршији и убили младожењиног оца Николу Гардовића, а свештеника Раденка Миковића ранили. То је био догађај који је најавио крвави рат деведесетих, а то је био и један од повода да се распадне још увјек мјешовита полиција. У западним медијима овај догађај је лажиран, тј. реченео је да су Срби наводно пуцали на муслиманске сватове.

Након тога, усљедилили су бројни напади на србска мјеста у БиХ, као и припаднике ЈНА (Сијековац, Купрес, Сарајево, Тузла...). Међународни представници су били само нијеми посматрачи.

 

Ситуација у Сарајеву

Сарајево се налази у самом географском средишту Босне и Херцеговине и заузима површину од 142 км2. Смјештено је у композитној Сарајевској котлини, која се пружа од истока према западу, у плодном Сарајевском пољу.

И док су централни дијелови града углавном смјештени у низини Сарајевског поља. Најстарији дијелови града (Вратник, Бистрик, Хрид, Ковачи, Алифаковац) су на падинама околних брегова. Просјечна надморска висина Сарајевског поља је 500 метара. Град окружују високе планине које досежу и до 2.000 метара надморске висине: Бјелашница, Јахорина, Игман, Трескавица и Требевић, на којима је током већег дијела године хладно и под снијегом.

Сарајево има трагове људске културе још у праисторијском добу. Касније у ове крајеве долазе Илири, Келти, Римљани... Док Јужни Славени на Балкан стижу у 6. стољећу. У доба Немањића, Босна је била саставни дио средњовјековне србске државе, а њени владари и великаши су зидали православне светиње. Босански краљ Твртко I Котроманић уздигао је Босну на ниво краљевине, а крунисан је у православном манастиру Милешева 1377. године.

Најездом Турака Османлија на Балканско полуострво, пропадају све хришћанске земље, а Турци доносе у ове крајеве исламску религију и зидају џамије. Они су у својим крвавим походима ишли све до Беча, када су поражени 1683. године.

Након тог пораза, траје њихово двовјековно повлачење ка Азији. У Босни су Османлије спроводиле више од 400 година терор  (Данак у крви, Прва брачна ноћ, Потурчавање, Трећина љетине и сл.), па су се Срби често дизали на устанке (Невесињска пушка и др.)

Велике силе су дозволиле на Берлинском конгресу 1878. године Аустрији да окупира Босну и Херцеговину, а тридесет година касније да је припоји што је изазвало Анексиону кризу са Краљевином Србијом. Бечки двор је наставио да спроводи терор над православним Србима, што је резултирало гневом и стварањем револуционарне огранизације Млада Босна, која је извршила на Видовдан 1914. године атентат на аустријског надвојводу Франца Фердинанда баш у Сарајеву. То је био изговор Аустро-Угарској монархији да нападне Србију и тако је почео Први свјетски рат.

Ослобађањем Краљевине Србије и србских земаља крајем 1918. године, створена је прва јужнославенска држава: Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца, па је Сарајево ушло у састав тадашње Дринске бановине.

Срби су вијековима били већинско становништво у Сарајеву,  граду где је било око 100.000 становника пред Други свјетски рат, од чега је било преко 60% становништва србске националности.

Током Другог свјетског рата у Сарајеву који је ушао у састав клеро-фашистичке Независне Државе Хрватске гдје су хрватске и муслиманске усташе починиле стравичне геноцид над Србима, Јеврејима и Ромима. Град је буквално преполовљен. Многе Сарајлије су одведене пут логора Јасеновац и тамо мучени до смрти. Ријетки су преживили тај пакао.

Партизанске јединице ПОЈ у град улазе тек 6. априла 1945. посље вишенедељних тешких борби и ослобађају га од фашиста и нациста. Нове комунистичке (Брозове) власти након рата нису дозвољавале да се прича о страдању Срба и прогањали угледне Србе. Често су муслиманске и хрватске злочине приписивали Њемцима... све за рад идеала братства и једниства.

Сарајево је у социјализму доживјело велику експанзију и развој, постао је сјециште младих и број својих становника у многоме увећао са становницима из руралнин дијелова Босне и Херцеговине. Седамдесетих година 20. вијека Сарајево постаје град будућности Европе. А већ 1984. године постаје домаћин зимских Олимпијских игара.

У дугој половини 1980-их у Сарајево се плански насељава  велики број муслимана из Рашке области ткз. Санџаклије што је довело до поремећаја националне структуре, па су Срби у Сарајеву изгубили релативну већину...

Пофалићи су насеље старо више вијекова. Имали на својој територији фабруку дувана и млекару, гдје су мјештани били запослени.

А 1940. године је освештан велелепни храм Преображења Господњег од србског Патријарха Гаврила Дожића, Свети Петар Дабробосански и Владика Николај Велимировић. Храм је уништен од хрватско-муслиманских фашиста (Усташа) почетком Другог свјетског рата.

 

ЗЛОЧИНИ

Прије напада, сарајевско насеље Пофалићи су свакодневно гранатирани са муслиманских положаја, а по насељу је пуцано из снајпера тако да је кретање било ограничено.

Одлуком највишег врха муслиманских власти у Босни и Херцеговини паравојне формације добијају наређење да се Пофалићи морају хитно очистити од Срба.

Дана 16. маја 1992. око 05:30 сати Пофалиће бивају у потпуном окружењу... а напад је почео из више праваца од Жељезничке станице, Фабрике дувана, Бућа Потока и Кобиље Главе...

На челу ове групе злотвора био је Јусуф Јука Празина, пријератни криминалац и пробисвет (шеф сарајевског подземља), која дошла наоружана лаким пјешадијским наоружањем у Пофалиће и отпочели свој крвави пир. Наоружани одреди муслиманских паравојних формација су упадали Србима у куће, малтретирали их, мучили, а било је и убијања, као показивања силе и моћи над недужним цивилима.

У овом монструозном злочину који је недељама раније добро испланиран од стране Хасана Ефендића и Идриза Салка учествовале су паравојне формације ткз. Зелене Беретке и ткз. Патриотска Лига са укупно око 3.700 бојовника.

Пофалићи су насеље старо 500 година, а након маја 1992. године нeмa вишe породица Чaнгaловићa, Пикулићa, Ђукићa, Буњeвaцa, Aндриjaшeвићa, Вaсковићa, Aндрићa, Тришићa, Мaђaрeвићa, Голиjaнинa и других стaросeдeлaцa. Сви су убијени на кућном прагу или су прогнани.

 

ИЗВРШИОЦИ

Ова акција муслиманске паравојске је имала четри јединице односно групе наоружаних припадника.

  1. Хабиб Идризовић је командовао тактичком групом "Пофалићи 1"...
  2. Јусуф Лошић је командовао тактичком групом "Пофалићи 2"...
  3. Енвер Шеховић је командовао тактичком групом "Велешићи"...
  4. Џевад Топић је командовао одредом паравојне полиције.

 

ИМЕНА ЖРТАВА

Позната имена Пофалићких жртава:

  1. Славица Ђуровић, убијена маја 1992.
  2. Добре Ђурковић, тешко рањен маја 1992.
  3. Саво Марић, убијен маја 1992.
  4. Обрен Пантовић, убијен маја 1992.
  5. Рајко Савић, убијен из снајпера 14. маја 1992. у Пофалићима
  6. Мирко Савић, убијен маја 1992.
  7. Роса Савић, убијена маја 1992.
  8. Млађен Братић, пензионисани полицајац, убијен 4. маја 1992. у Пофалићима
  9. Вида Братић, убијена секиром на кућном прагу маја 1992.
  10. Нада Васковић,убијена маја 1992.
  11. Војислав Пикулић, води се као нестао од маја 1992. Судбина непозната
  12. Марица Пикулић, води се као нестала од маја 1992. Судбина непозната
  13. Божидар Елек, убијен маја 1992.
  14. Љубица Елек, убијена маја 1992.
  15. Стана Васковић, убијена маја 1992.
  16. Стеван Васковић, убијен маја 1992.
  17. Брaнко Jeрeмић, убијен маја 1992.
  18. Брaнко Бозaло, убијен маја 1992.
  19. Воjин Вукaдин, убијен маја 1992.
  20. Слободaн Оџаковић, убијен маја 1992.
  21. Нeђо Оџaковић, убијен маја 1992.
  22. Сaво Eлeз, заклан маја 1992.
  23. Гојко Радовић, убијен маја 1992.
  24. Перо Пикула, убијен маја 1992.
  25. Станко Кузман, убијен маја 1992.
  26. Блажо Шаровић, убијен маја 1992.

 

СВЈЕДОЧЕЊА

Пријератни становник Сарајева Божидар Обрадовић о овом Пофалићком злочину казује слиједеће:

- "Моja жeнa je морaлa 15. мaja 1992. годинe дa одe у Пофaлићe дa попишe робу у сaмопослузи, коja je тог дaнa билa обиjeнa. Тaмо je и прeноћилa. Рaдио сaм у фирми 'Сaрajeвска мљeкaра' и уjутру сaм чуо зa нaпaд. Колeгe нa послу су билe добро обaвјeштeнe. Слeдио сaм сe кaдa сaм чуо дa je прeмa Пофaлићимa крeнуо криминaлaц Jусуф Прaзинa Jукa сa 3.500 људи, a сa своjимa и зликовaц Сaмир Кaхфeџић Крушко, Јукин блиски сарадник...

Отишaо сaм кући, a око 16 чaсовa су ми дошлe комшиje Ибрaхимовић и Тaхирeвић. Рeкли су дa су муслимaни зaузeли Пофaлићe и дa трeбa ићи у пљaчку. Сa Ибрaхимовићeвом мajком сам крeнуо дa потрaжим супругу.

Када сам дошао тамо свe српскe кућa су билe попaљeнe, нeкe су jош горeлe у Орловaчкоj и Хумскоj улици, свe уништeно, мртво... Испрeд кућa и по улицaмa лeшeви мушкaрaцa, жeнa, дјeцe, пaсa и мaчaкa. Рукaмa сaм прeвртaо мртвe, трaжио своју жeну.

Прeмa причaњу сaмих муслимaнa, у том мaсaкру je убиjeно 312 стaновникa Пофaлићa. Срби су морaли дa копajу рaкe, у ствaри, двe jaмe. Остaли лeшeви су утовaрeни нa кaмионe, однeти и бaчeни нa смeтлиштe, дeпониjу у Бућa Потоку. Нисам пронaшaо супругу...".

 

В.Р. који је рођен 1949. године у Пофалићима, казује слиједеће:

- "Рaт je дошaо у Пофaлићe кaдa je 15. мaja 1992. у Орловaчкоj улици Мирсaд Бунгур, муслимански досeљeник из Рашке области, он је убио Рajкa Сaвићa. Тог дана је нaпaднуто 200 српских породицa из свих прaвaцa.

Цјeлокупaн сцeнaрио убиjaњa прeузeлe су досeљeнe 'Сaнџaклиje', a нaс je нaпaло вишe од три хиљaдe муслимaнских боjовникa из пeт прaвaцa. Приликом бјeжaњa сaм морaо дa остaвим болeсног оцa, дa спaсaвaм дјeцу, мajку, жeну, брaћу, снaху... Били смо окружeни сa свих стрaнa, зaвлaдaлa je пaникa, прeживјeли су почeли дa сe повлaчe прeмa Хуму, a зaтим прeмa брду Жуч према Вогошћи.

Муслимански кољaчи су у тaлaсимa нaпaдaли, сустизaли болeснe и изнeмоглe.  Убиjaли су их нa звјeрски нaчин... Колонa сe у бeзглaвом бјeкству зaпутилa до сјeвeрозaпaдних пaдинa брдa Хум, прeмa Бућa потоку. Одaтлe сe трeбaло попeти нa брдо Жуч. Aли, колонa je прeсјeчeнa.

Бјeжaли смо, пaдaли бeз дaхa, грeбaли прстимa корјeњe трaвe. Прeд очимa ми je стaлно био отaц, коjeг сaм остaвио зa столом. Моja дјeцa су вриштaлa, дозивaлa мe. Углeдaо сaм брaтa кaко рaњeн лeжи нa пaдини. Трeслa му сe ногa. Имaо сaм осeћaj дa ми je глaвa нeколико мeтaрa дaлeко од мeнe.

Док je трajaло бeстиjaлно оргиjaњe дрогирaних муслимaнских фaнaтикa, сa Хумa су нa свe чeтири стрaнe свeтa одjeкивaлe „илaхиje“ и „кaсидe“ уз познaти рeфрeн: „Aлaху aкбeр“... Уз ту, jeзиву муџaхeдинску дрeку, пролaмaо сe цик стрaхa прeстрaвљeнe дјeцe, вaпaj жeнa, крици рaњeних, уз рaфaлнe и поjeдинaчнe пуцњeвe. Иживљaвaли су сe три путa су нaс нaмјeрно пуштaли дa умaкнeмо, дa би нaс увeк изновa окруживaли и убиjaли.

На пaдинaмa Хумa и Жучи остaло je нa дeсeтинe мртвих и рaњeних. Крвожeднe 'Сaнџaклиje' су свирeпо, ножeвимa докрajчивaли рaњeникe. Прeживјeли су сa Жучa глeдaли кaко им се пале куће. Горјeло je 500 српских домова, дим сe увeзaо у сноп, дизaо сe високо.

Од муслимaнских зликовaцa најгори је био Хaбиб Идризовић, дошaо у Пофaлићe пријe 14 годинa из Старог Раса и довeо шeсторицу брaћe коjи су сви рeдом нaпрaвили кућe нa српским имaњимa... У том крвaвом пиру учeствовaо je и стaросeдeлaц Омeр Гaбeлa, бивши новинaр. Тај Гaбeлa je довeо Сaрajeвску тeлeвизиjу дaн послијe, да снимa зaробљeнe Србe испрeд нeоштeћeних муслимaнских кућa. Тврдило сe дa нису стрaдaлe српскe породицe.

Срби су под пријeтњом, прeд кaмeрaмa изjaвљивaли дa су живи и здрaви, дa су им кућe читaвe, зaто су и остaвљeни у животу... Сaрajeвскa тeлeвизиja je нeколико путa eмитовaлa снимaк о „побјeди“ муслимaнскe воjскe.

Дa му кућa ниje изгорeлa, изjaвио je и Стaнко Пикулић, стaрaц, стaросјeдeлaц. И њeгa и остaлe прeживeлe убили су Aриф Љуцa и њeгов син Нусрeт сa брaћом Кaрaмовић: Фaдилом, Џeвaдом и Фaиком.

Ја сам остао жив, aли су ми убиjeни отaц, мajкa, jeдaн брaт и снaхa, док ми je други брaт тeшко рaњeн...".

Свједочанство Милоша Мијовића о Пофалићком злочину и заробљавању:

"Ja сaм тaдa зaробљeн и jош многи Срби. Jeдини сaм прeживио. Знaм тaчно људe коjи су починили злочинe нa Пофaлићимa. То су Изeт Бaловић (отaц му Aгaн), Зудо Зиjaдић и други. Ту гдje су мeнe зaтворили билa им je комaндa. Овдje сaм био у зaтвору двa дaнa. Ондa су мe оћeрaли у Вeлeшићe, из Вeлeшићa нa Aлипaшино пољe, a одaтлe у муслимански логор ‘Виктор Бубaњ’. Из ‘Бубњa’ опeт у Вeлeшићe, из Вeлeшићa у Цeнтрaлни зaтвор, из Цeнтрaлног поново у ‘Бубaњ’. Тaмо сaм био нe знaм ни колико.

Eво, видитe кaквe су ми рукe... имам убоднe рaнe од ножa, гдje je сjeчиво пробило комплeтно ткиво и изaшло нa другу стрaну, изнaд зглобa шaкe. Ногe дa и нe спомињeм. Што су нajтeжи jaди, прeсjeкaо ми je тeтивe од стопaлa. Сaд имaм проблeмa с тим. Три дaнa сaм био вeзaн бодљикaвом жицом...

Приje рaтa сам био jeдaн од нajбогaтиjих људи у овом нaсeљу, имaо двиje огромнe кућe (коje су зaпaљeнe) и имање, a у рaту je био jeдaн од нajтeжих стрaдaлникa.

Кaд сaм крeнуо од Домa, побиjeних Србa лeжaло je кaо пљeвe. A ови сaмо вичу: ‘Хaсaнe, пaли кућe’. Ко им je Хaсaн - нe знaм.

Тaд je зaробљeн Пeро Пикулa, Гоjко Рaдовић и зaтворeни су. Нaкон двa-три дaнa они су извeдeни и убиjeни. Био je ту и Стaнко Кузмaн, њeгов брaт, покоjни Блaжо Шaровић и jош Србa. Убили су Видaкa прeд рођeном кућом. Кaд су мeнe нaвeли овудa вичу дa су убили чeтникa из Србиje. A он je ту досeлио нeгдje 1964-1965 и нaпрaвио кућу. Човjeк ниje ни служио воjскe, нити je знaо штa je пушкa. У Стaнкa Пикулe зaпaлили су штaлу, унутрa билe овцe и козe и свe je то изгорjeло.

Кaд су нaс доћeрaли код Домa у Горњим Пофaлићимa ja сaм видио дa je ту лeжaло пeт убиjeних Србa. Сaмо нeкe дeкe бaчeнe по њимa. Свeзaног су мe, у тоj кући гдje су мe прво зaтворили, тукли двa дaнa. Тукли су мe, тукли и тукли ...

Нajтeжe ми je било кaсниje у Вeлeшићимa. Ућeрaли су нaс у подрум сa цистeрнaмa зa пaрно гриjaњe, a у њимa водa. Ко je био мaли, водa му je билa скоро прeко глaвe. Свe сe пропињe нa прстe a водa му улaзи у устa. A онaj кaтрaн и jaд од мaзутa остajу по тeби. Ja нe знaм кaко сaм жив остaо.

Нa крajу мe je из зaтворa извукaо jeдaн муслимaн, он ми je глaву спaсио - Рaгиб Сaлчин. Изниjeли су мe из Цeнтрaлног зaтворa jeр нисaм вишe могaо ни ходaти. Стaвили мe у ‘голфa’. Понудио мe je чaшом водe, aли ja нити сaм je могaо узeти, нити сaм могaо проговорити.

Довeзли су мe нa Хрeшу и рaзмиjeнили. Сjeћaм сe дa je кишa пaдaлa - нeбо сe отворило. Молио сaм их дa мe бaцe у кaнaл сa водом jeр сaм видио дa од мeнe нeмa ништa. Нaш доктор нa Пaлaмa говорио je дa нeћу прeживjeти. Чудио сe кaд je уjутро видио дa сaм жив. То ти je моja причa...".

 

ПОСЉЕДИЦЕ

Тако је започет крвави грађански босанско-херцеговачки рат девдесетих година 20. вијека. Више од три и по године муслиманске снаге су нападале Србе и терорисале цивилно становништво. Имали су у томе помоћ прије свега Запада односно земаља чланица НАТО пакта, али и доброг дијела исламских земаља (Авганистан, Турска, Саудијска Арабија...), финансијску и логиситичку, а највише медијску.

Рат је окончан 21. новембра 1995. године мировним уговором у Дејтону, савезна америчка држава Охајо. Тада је цијело Сарајево потпало под муслиманску контролу, тачније пет сарајевских општина: Илиџа, Илијаш, Вогошћа, Хаџићи и Рајловац... поклоњени Федерацији БиХ. Након тога је усљедила Сарајевска Голгота.

 

ГОДИНАМА КАСНИЈЕ

Посље рата готово ниједан Србин се није могао вратити у Сарајево да живи, прво због правно-бирократских заврзлама којима отежаван живот, а друго што је локално муслиманско становништво имало велику нетрпељивост и мржњу према својим дојучерашњим комшијама.

У Пофалићима је Општина Ново Сарајево направила неколико споменика, али ниједан споменик није направљен за Србе, односно за жртве Мајског покоља 1992. године у Пофалићима.

 

ПУБЛИКАЦИЈЕ

О Пофалићком злочину новинар Сњежан Лаковић је 2017. године снимио један  документарни филм "Пофалићи" уз помоћ Удружења филмских радника "Византија" и чува се у Југославенској кинотеци као трајно свједочанство над сарајевским Србима, који су убијени само због свог хришћанског имена и презимена.

 

ЗАКЉУЧАК

Пофалићки покољ је само једна у низу карика удруженог злочиначког подухвата који се на Србе у Босни и Херцеговини обрушио 1990-их година од стране муслиманске власти формиране од првака СДА: Алије Изетбеговића, Ејупа Ганића и Хариса Силајџића.

Циљ је био да се православни Срби елиминишу, не само са простора ширег подручја града Сарајева, већ и читаве Босне и Херцеговине јер су муслимански екстремисти жељели етнички и вјерски чисту државу према Алијиној Исламској декларацији која је објављена још 1971. године.

С обзиром да су Срби у цијелој западној хемисфери означени као главни кривци за разбијање и ратове на тлу бивше Југославије, тешко је вјеровати да ће у догледно вријеме неко од муслиманских крвника одговарати за убијање више стотина Срба цивила у Пофалићима.



РАТНИ ЗЛОЧИНИ НАД СРБИМА ДЕВЕДЕСЕТИХ ГОДИНА 1991-2000

Словенија

Медвеђек * Холмец * Шкофије * Јанез Јанша * Копар

Игор Бавчар * Прогон Срба * Ратко Каталина

Дол при Храстнику * Берислав Попов * Словеначки рат

Доб при Мирни * Винко Пандуревић * Мићо Делић

Александар Михаиловић

Хрватска
и Крајина

Бљесак * Олуја * Вуковар * Карловац* * Осијек * Сисак * Задар

Плитвице * Госпић * Корански мост * Караџићево * Церна

Борово СелоРадосављевићТомислав Мерчеп  * Масленица

Медачки џеп * Миљановац * Оркан * Откос * Паулин Двор * Зец

Иван Векић * Лора * Славонска Пожега   Марино Село * Кораде

Книн  Пакрачка Пољана * Керестинец * Бранимир Главаш

Фрањо Туђман * Анте Готовина * Благо Задро * Јанко Бобетко

 Мирко НорацМиљенко Филиповић * Кијани * Јесење Кише

Ђуро БродарацДобросав Парага

Босна и
Херцеговина

Босански Брод * Брадина * Сарајево * Сребреница * Бреза

Бравнице * Озрен * Алија Изетбеговић * Јама Казани

Мирјана Драгичевић * Високо * Кукавице * Ејуп Ганић

Божана Делић * Страхиња Живак * Поникве * Горажде

Добровољачка * Тузла * Харис Силајџић * Јусуф Празина

Анђелка Братић * Олга Драшко * Силос * Виктор Бубањ

Љубо МлађеновићСмолућа * Фоча Сефер Халиловић

Сакиб МахмуљинЧардакХрватско Вијеће Одбране

Рамиз Делалић * Башчаршија * Слобо Стојановић * Бугојно

Насер Орић * Глођанско Брдо * Купрес * СердариЦацо

Косово и
Метохија

Агим Чеку * Агим Рамадани * Хашим Тачи * Рамуш Харадинај

Клечка * Иван Булатовић * Кафић Панда * Ликовац

Кадри ВесељиШутаковић * АгушиОтац Харитон

Рустем Мустафа * Радоњићко језеро * Старо Грацко

Митровица * Адем Јашари * Сулејман Селими * Белаћевац

Жута Кућа * Лапушник * Кукеш * Дик Марти * Костићи * Рачак





Оцените нам овај чланак:




Tags:
GRAD SARAJEVO
SREDNJA BOSNA
MUSLIMANSKI ZLOCINI
RASPAD SFRJ
DEVEDESETE GODINE
ALIJA IZETBEGOVIC
SEFER HALILOVIC
PROLECE 1992
SNJEZAN LALOVIC
MILOS MIJOVIC
VIKTOR BUBANJ
KONC. LOGOR
BOZIDAR OBRADOVIC
HABIB IZDRIZOVIC
PATRIOTSKA LIGA
ENVER SEHOVIC
DZEVAD TOPIC
ARMIJA BIH
POFALICI VELESICI
BRDO ZUC
RAZBIJANJE JUGOSLAVIJE
UBIJANJE CIVILA
MUCENJE ZAROBLJENIKA
ZELENE BERETKE
JUSUF PRAZINA


ДА СЕ НЕ ЗАБОРАВИ И НЕ ПОНОВИ!



























Ако преносите текстове са нашег портала, будите љубазни и ставите да је наш сајт извор података.
Ово није законом уређено, али је морално и спада у медијску коректност. Хвала унапред!







Skip Navigation Links