Случај Јовичић: Твоји те презиру, други ти не верују и не поштују - www.zlocininadsrbima.com

   

27. јун 2024.


СЛУЧАЈ ЈОВИЧИЋ: ТВОЈИ ТЕ ПРЕЗИРУ, ДРУГИ ТИ НЕ ВЕРУЈУ И НЕ ПОШТУЈУ


Прича о Србину који је пребегао Хрватима.

Недавно су скоро сви медији у региону пренели вест да је Општински суд у Сиску донео неправоснажну пресуду по којој Република Хрватска  Ђ. Ј. мора платити укупно 20.650 евра одштете на име физичког и психичког злостављања у хрватском логору Керестинец.

По иницијалима лако смо открили да се оштећени зове Ђорђе Јовичић пошто се његово име налази на попису тридесетак оштећених који су сведочили у кривичном предмету који је вођен пред Жупанијским судом у Загребу против Стјепанa Кларићa, ратнoг команданта “коначишта ратних заробљеника” Гајева и Керестинец и четворице његових сабораца од 2010, када је отворена истрага, до 2017, када је пресуда постала правоснажна.

Логор Керестинец, који је био смештен у истоименом дворцу из 16. века, у којем се и за време Другог светског рата налазио злогласни усташки логор, и који је у грађанском рату деведесетих година прошлог века служио  као затвор за ратне заробљенике и цивиле, имао је специјалне методе мучења као што су: црна соба – просторија офарбана у црно, без прозора, са једном црвеном сијалицом, у којој се налазио арсенал справа за мучење (морнарске лестве, електричне палице, гумени и дрвени пениси, сто за руски рулет и сл.); луди плес (плес голих жена пред мушким заробљеницима који су се пред публиком морали самозадовољавати); деминирање (проналажење мина у кругу логора приликом чега је долазило до експлозије и рањавања); сакаћење (одсецање мушкарцима прстију и женама брадавица).

С више од половине са  списка оштећених “Веритас” је контактирао директно или преко њихових изјава датим српским службеним органима након размене, међу којима није било Ђ.Ј. Медијима су били интересантни начини његовог малтретирања и дужина трајања судског процеса ради накнаде штете, а нама у “Веритасу” његов пуни идентитет, а посебно како је и због чега доспео у поменути логор.

Моји сарадници су уз мало гуглања на интернету пронашли видео-снимак  у трајању од око сат времена, у којем Ђ.Ј. износи своју животну причу и разјашњава како је доспео у Керестинец. Прича је поучна па ћу је препричати и поделити са читаоцима “Политике”.

РАЗУМЈЕВАЊЕ СРБСКО-ХРВАТСКИХ ОДНОСА

Шта нам је отац рекао * Рат не почињу сити * Овчара VS Дудик

Судбина Пере Пајића * Оточко породилиште * Матура * Антун Тус

Духовни геноцид * Три жупаније * Српски студенти * Атлас геноцида

ЈНА није напала * Задарско гробље10 прећутаних ствари

Трун и балван * Хрватски председници * Тајне Блајбурга

Страх и безнађе * Шампион Чановић * Хотел Млинов

Мандица Ћирић * Зорана Драшко * Склапање Хрватске

Кукољ нашег жита * Милош Богдановић * Милош Жанко

Госпић * Савка Дапчевић-Кучар

 

Ђорђе Јовичић рођен је 1945. у селу Дреновац, општина Глина. По националности је Србин, по образовању  електротехничар, живео је у Петрињи, где је од своје 18 године до септембра 1991, водио  приватни обрт. Вишестрасначје почетком деведесетих изнедрило је “политичке елите са настраним идеологијама, које су имале за циљ рецидив из Другог светског рата”.

Реторика какву су користиле тадашње политичке елите РХ, на челу са Фрањом Туђманом, почела је изазивати проблеме. Обичан народ није био сретан са таквом реториком, укључујући и “моје пријатеље, другове, сараднике Хрвате, јер је смислено била уперена у рецидив НДХ”. И код српског народа, који је од те власти много страдао и на тим просторима, почео се будити осећај страха, што је код њих изазвало потребу политичког организовања. У том моменту је то почело са “неким доктором Рашковићем у Книну”, и одатле се ширило и на друге крајеве. Пошто није било јединственог програма, организовање је зависило од расположивих кадрова у локалној средини. “Ми у Петрињи смо то одрадили тако да смо већ након оснивачке скупштине странке у јавности означени као да је центар странке у Петрињи.”

Као козмополита и интернационалиста и човек који се бавио дуги низ година друштвено-политичким радом схватио је да од прокламованих идеја, и са једне и са друге стране, неће то бити тако ружичасто. “Срби не могу остварити то што се тада већ видело, а видело се да постоји паралелна веза са некаквим параснагама из Србије, које намећу понашање Србима у Хрватској и на тај начин нарушава интегритет српског народа у Хрватској, једноставно му брани да се сам организује и сам заштити у властитој земљи. А са друге стране, ја као разуман човек и огроман део мојих саговорника па и страначких колега сматрали смо сасма прихватљивим, сасма нормалним, да хрватски народ има право на своју самосталност, на своју властиту државу и нека то чини.”

Рат је за њега почео када је осетио да му је породица “особно угрожена”. То је било 2. септембра 1991. када је у Петрињи дошло до првог оружаних сукоба. Тога дана ЈНА и ТО напала је полицијску станицу у Петрињи. Из града, где су падале гранате, пожурио је кући, где су му били супруга, кћерка од 19 и син од 12 и по година. Тада је већ настало хаотично стање и добар део народа се већ тада почео повлачити из Петриње, “Хрвата, наравно, али и Срба, који су одлазили преко Купе у Загреб а нису одлазили преко Уне у Босну или Србију”.

У таквом хаотичном стању проценио је да на политичком плану међу Србима нема шта више радити, па  се политички тотално пасивизирао, а с обзиром да је родитељ и глава куће, морао је водити рачуна о том шта учинити за добробит  своје породице. И нашао је једини начин “да напустим кућу, да напустим Петрињу, да напустим сав капитал који имам и непокретни и покретни, и са торбом у руци и можда којим документом смо нас четверо из наше куће 8. септембра 1991. најпре отишли до Сиска, а други дан за Загреб”.

По доласку у Загреб са породицом се сместио најпре у неки колективни центар у околини Загреба, где су га већ за неколико дана посетили полицијски инспектори по пријави некога ко га је препознао и оптужио да ради за српску страну, због чега је напустио колективни центар и изнајмио стан у Загребу. Ћерка је уписала факултет, син кренуо у седми разред основне школе и чинило се да је живот кренуо нормалним током.

ХРВАТСКИ ЗЛОЧИНИ НАД СРБИМА 1990-их

ЗЛОДЈЕЛА

Масленица * Вуковар * Осијек * Госпић * Карловац

Петровачка цеста * Откос * Равни Котари * Задар

Бљесак * Олуја * Миљевачки плато * Чагаљ * Сисак

Паулин Двор * Плитвице * Мркоњић Град * Караџићево

Цркве * Воћин * Брадина * Бодериште * Сијековац

Купрес * Цинцар * Чардак * Миљановац * Вировитица

Сплитска побуна * Мирловић Поље * Корански мост

ОрканСлавонска Пожега * Медачки џеп * Вучиловац

ЗЛОЧИНЦИ

Иван Векић * Фрањо Туђман * Јанко Бобетко * 72. бојна

Звонимир Черевенко * Младен Налетилић * Кораде

Стјепан Месић * Јосип Манолић * Гојко Шушак * Јосић

Миљенко Филиповић * Анте Готовина * Младен Маркач

Тања Бјелобрајдић * Мартин Шпегељ * Тихомир Блашкић

Мирослав Туђман * Дамир Крстичевић * Петар Стипетић

Томислав Мерчеп * Мирко Норац * Иван Чермак  * Дујић

Бранимир Главаш * Мате Лаушић * Перо Вицетнић * Парага

Ђуро Бродарац * Дарио Кордић * Валентин Ћорић

Ливно * Ђуро Дечак * Марко Бабић * Дегориција * Јарњак

Мате Бобан * Јадранко Прлић * Купрешки * Бруно Стојић

ЛОГОРИ

Рибарска Колиба * Пакрачка Пољана * Велесајам * Ракитије

Дретељ * Мусала * Керестинец * Дервента * Босански Брод

Мостар * Орашје * Љубушки  * Кулине * Лора * Селска * Челебићи

ЖРТВЕ

Данијела Рокнић * Александра Зец * Раде Радосављевић

Марко Утржан * Радомир Олујић * Мирко Стијеља

Млађо Вила * Милутин Вуковић * Кнежевић * Малешевић

Ђорђе Гашпаровић * Горан Чечавац * Ђурђа Смољановић

Слободан Зуровац * Теодора Марић * Драган Радичанин

Милан Марчетић * Јанко Ћакић * Богдан Пантић * Шашо

Славко Грабовац * Марица Шеатовић * Трифкановић * Солар

Душанка Кузман * Даринка Грујић * Добре Ромић * Гламоч

ПУБЛИК.

Миле Рајчевић * Предраг Његован * Масакр у Двору

Книн је пао у Београду * Олга Драшко * Павиљон 22

Митровданска офанзива *  Винковачки игроказ * Драго Пјевач

 

А онда 16. новембра 1991. у центру Загреба га хапсе и воде у Сисак где дознаје да је против њега отворена истрага због кривичног дела оружане побуне (теретили су га да је виђан у Петрињи у СМБ униформи и да се састајао са официрима ЈНА из контраобавештајне службе, што није била истина) и задржавају га у притвору, у којем остаје до 10. децембра када га враћају у Загреб у касарну у Селској, у којој се из разних затвора и логора по хрватској прикупило око 1.500 особа, које су повели на размену заробљеника у Карловац. Таду му је постало потпуно јасно да такве размене служе за етничко чишћење. Међутим, он и још око педесетак особа одбили су размену. Том приликом им је рекао да не жели поново онима од којих је побегао и да жели да се врати породици у Загребу.

Иако су им делегати МКЦК гарантовали да ће они који одбију размену бити третирани као слободни грађани, у његовом случају то није било тако. Вратили су га из Карловца у Загреб у касарну, одакле су и кренули на размену, а из Селске је пребачен у Гајеву, где је доживео најтеже малтретирање, да би из Гајеве био пребачен у Керестинец, где је такође било сваковрсног малтретирања, одакле су га након 15 дана вратили у Сисак, где се против њега и даље водио кривични поступак због оружане побуне.

Пошто су и он и супруга му и адвокат Силвије Деген покренули опсежну акцију за његово ослобађање, укључујући и посете и разне писаније представницима домаћих и међународних организација, три месеца након хапшења притвор му је укинут, након чега се вратио породици у Загреб. Два месеца касније поново га хапсе и воде у Реметинац, где дознаје да је кривично гоњење против њега преузео Војни суд, да је против њега подигнута и оптужница, одређен притвор и расписана потерница. Притвор му се ипак укида по његовој жалби и након 14 дана поново је на слободи. Међутим, по жалби војног тужиоца, Врховни суд му поново одређује притвор, што је сазнао пре поновног хапшења, због чега је 20. маја 1992. побегао из Хрватске  у Словенију с намером да оде у Женеву у седиште МКЦК, чији представници су му гарантовали слободу приликом одбијања размене. Но, не успева у тој намери, па се обрео у Инзбруку у Аустрији, где је са породицом нашао нови дом.

У међувремену је кућу у Петрињи, која му је била порушена у априлу 1992, обновио. Син му живи у Аустрији, ћерка у Петрињи а он између деце и та два града. И још води многе правне битке против Хрватске државе за сво зло које му је учинила деведесетих.

То би укратко била Ђорђева прича употпуњена са неправоснажном пресудом о накнади штете са почетка овог текста.

А шта је поука из ове приче?

Могла би бити да се не исплати оставити свој народ (ма какав био) и прећи код непријатеља. Јер онда ниси ни за једне ни за друге.

Твоји те презиру, други ти не верују и не поштују.

 

Аутор: Саво Штрбац
Презуето са: veritas.org.rs
25.06.2024.







Оцените нам овај чланак:





Посећено је: 147  пута
Број гласова: 60


Tags:
DJORDJE JOVICIC
STJEPAN KLARIC
SELSKA GAJEVA
LOGOR KERESTINEC
DEVEDESETE GODINE
NOVEMBAR 1991
GLINA PETRINJA
SISAK KARLOVAC
ZIVOTNA PRICA
ISPOVESTI SUDBINE
ZAPADNA BANIJA
SILVIJE DEGEN
RASPAD SFRJ
RAZBIJANJE JUGOSLAVIJE
HRVATSKI ZLOCINI
ZASTRASIVANJE PROGON
ETNICKO CISCENJE
MUCENJE ZAROBLJENIKA


ПРОВЕЗАНЕ ТЕМЕ

Потврђена оптужница у БиХ против Рамиза Дураковића, крвника из Подриња

Досије Сисак 1991: Како је убијен Васо Јелић

Сећање на убиство војника ЈНА на сарајевском Бистрику 20. априла 1992

Колиндине победничке изјаве, случајне или не

Утицај римокатоличког клера на свест Хрвата: Фратри и крвава жетва

Тужилаштва Словеније, Хрватске и БиХ као саучесници злочина над Србима деведесетих година

Кога је угостио КК Партизан: Кукоч и Рађа у београдској Арени 2024. године




Поделите ову вест, нека се чује истина...











Случај Никола Плављанић: Кад нестали заувек нестану
Објављено: 04.09.2024.     Има 16 прегледа и 0 гласова.

Случај Јовичић: Твоји те презиру, други ти не верују и не поштују
Објављено: 27.06.2024.     Има 148 прегледа и 60 гласова.

Селективно сећање горе од заборава
Објављено: 28.05.2024.     Има 166 прегледа и 5 гласова.

Најмање 8.500 Срба је нестало у Хрватској током рата 1991-1995
Објављено: 09.04.2024.     Има 199 прегледа и 0 гласова.

Хаос у Хрватској: Избор Ивана Турудића за главног државног тужиоца
Објављено: 26.02.2024.     Има 212 прегледа и 0 гласова.

Случај Шишић: Европско лицемерје за исплату одштете жртвама
Објављено: 17.04.2024.     Има 241 прегледа и 5 гласова.

Коме је и зашто хрватска Влада отписала дугове
Објављено: 12.01.2024.     Има 245 прегледа и 0 гласова.

О СПЦ у хрватском Сабору
Објављено: 21.03.2024.     Има 271 прегледа и 5 гласова.



Skip Navigation Links