Књига "Стрељање историје" је ауторско дело које потписује Роберт Харболд Макдауел. Књига представља капитално дело које говори о кључној улози Срба у Другом светском рату.
Драгоцени рукопис који је Роберт Макдауел давно поверио, господину Мајклу Благоје Раденковићу је хвала Богу сачувао, организовао превод са енглеског на српски језик и приредио текст за штампу. Раденковић је на почетку приложио врло значајне и ванредно драгоцене додатке под насловима “Да се не заборави”, “Странци о генералу Драгољубу-Дражи Михаиловићу” и уводну “Белешку” господина Слободана Христића. После завршетка Макдауеловог текста приложио је додатке: “Прилози” – “A” и “Б” “Одломци извештаја Мајкла Рајачића из ОСС (Office of Strategic Services, амерички “Уред за стратешке задатке” у Другом светском рату) и “Ликовни прилози” – сачињен од драгоцених и драгих ратних фотографија и још драгоценијих факсимила тајних ратних докумената.
На заглављу књиге су уз цитат приређивача, такође и родољубиви цитати Протојереја Мијаила И. Даниловића, професора и књижевника Милорада Д. Рогичевића и Александра М. Јевтића, професора Богословије Светог Саве у Београду. На насловној страни је драга илустрација замишљеног “Чиче”, са шубаром, лулом, и... у српском народском оделу.
Иако је Макдауелов текст врло сажет и иако се стиче утисак да није завршен, иако је преобилан набојем – прво, аутентичних докумената од којих су неки првипут објављени – и друго, ауторовим бриљантним анализама суштине ратних операција и њиховом условљеношћу стратегијским мотивима који су руководили западне Савезнике, али и Нацисте на тактичке потезе и ситуације – ипак... текстом доминирају Макдауелова непобитина документација из које прозилазе његови закључци и питања.
Макдауелови закључци:
Допринос генерала Драже Михаиловића и Југословенске војске у отаџбини ратним напорима и победи у Другом светском рату. Допринос Јосипа Броза и партизана ратним напорима у Другом светском рату. Сарадња са окупатором и квинслинзима. Савезничко издајство Равне Горе. Савезничка одлука довођења Тита на власт послератне Југославије. Утицаји на америчког председника Рузвелта, британског премијера Винстона Черчила и на командне структуре британских и америчких штабова. Ратна активност и лажи пропаганде.
Макдауелова питања:
-
Ко је утицао на премијера Черчила?
-
Ко је утицао на председника Рузвелта?
-
Зашто је Источна Европа предата Стаљину?
-
Зашто је Југославија предата Титу?
Из Макдауелових закључака и питања произилазе одговори:
-
Зашто у тексту недостају западне пропагандистичке егзибиције произвођења Тита у маршала?
-
Зашто је утицај америчког Државног секретаријата приказан као да је био “благонаклон” према Равној Гори?
-
Зашто је – на супрот подробним анализама свега другог – амерички Државни секретаријат занемарен и онда у доброј мери стављен у позадину?
-
Шта је стварно значење пречестог – али намерно површног – помињања дискусија о западном делу Југославије?
-
Шта у књизи недостаје?
-
И најзад... Зашто је књига била дуго година забрањена у САД?
Из Макдауелових документација, закључака и питања произилази суштина текста: Зашто је књигу насловио “Стрељање историје”. Књига је први пут штампана 2012. године.
Роберт Мекдауел, јер амерички обавештајац који је 1944. године имао мисију на Балкану. По повратку у САД, смењен је са места шефа Одлења за југоситочну Европу. А 1970. године југословенска Амбасада у САД тражи од америчких власти да се проф. Роберт Мекдауел осуди на смрт, а његова књига заплени и спали. ЦИА је забранила штампање ове књиге, а Роберт Мекдауел је у страху за свој живот, предао своје рукописе пријатељу Мајклу Балагојевићу. Тако је после 42 године истина изашла на видело.