
Директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и несталих лица Милорад Којић изјавио је Срни да је Сарајево велика гробница Срба и да су многа тијела српских жртава измјештана на различите локације, што није било могуће радити без знања сарајевских политичких структура.
- "То је организовано измијештање тијела страдалих Срба и сада сигурно поједина лица која у Сарајеву обављају одговорне функције могу дати одговоре гдје су српска тијела пренесена", рекао је Којић.
Он каже да је крајње вријеме да и муслимански политичари у Сарајеву прихвате чињеницу да је тај град био мјесто гдје су чињени страшни злочини над српским цивилима и да би за те злочине требали бити процесуирани њихови налогодавци.
- "У Сарајеву је на најсвирепији начин убијен велики број српских цивила, тако што су одвођени из своји станова и кућа, и убијани на различитим локацијама, међу којима је и локалитет "Казани". Такође су жене одвођене и силоване, а знатан број Срба се налазио по логорима", навео је Којић.
Према његовим ријечима, до данас нема судских епилога за многе почињене злочине над Србима у Сарајеву, а међу првим су били убиство српског свата испред старе цркве на Башчаршији 1. марта 1992. и Добровољачка улица 3. маја 1992. године , гдје се и показало да су ова недјела вршена системски. Којић је изразио очекивање да ће правосудне институције процесуирати најодговорније за те злочине, превенствено наредбодавце, а не да се све заврши само на суђењу нижерангираним припадницима такозване Армије БиХ или полиције под контролом тадашњег Сарајева.
Према подацима Савеза логораша Републике Српске, током посљедњег рата у Сарајеву убијено је најмање 10.000 Срба, од којих 3.300 у неком од 126 логора.
Извор: СРНА
25.10.2014.