Амел Исић је оптужен за ратни злочин у фочанској Јошаници 1992. у БиХ - www.zlocininadsrbima.com

   

24. јул 2024.


АМЕЛ ИСИЋ ЈЕ ОПТУЖЕН ЗА РАТНИ ЗЛОЧИН У ФОЧАНСКОЈ ЈОШАНИЦИ 1992. У БИХ


Како медији јављају 23. јула 2024. Тужилаштво Босне и Херцеговине подигло је оптужницу за ратни злочин против Амела Исића бившег припадника Вишеградске бригаде у саставу 81. дивизије муслиманске ткз. Армије БиХ. Исић сем босанско-херцеговачког држављанства има и Шведске, где је Исић дуго година живео, тачније скривао своју мрачну прошлост из деведесетих година 20. вијека.



ПОДИГНУТA ОПТУЖНИЦA ПРОТИВ JEДНОГ ЛИЦA ЗA РAТНИ ЗЛОЧИН У JОШAНИЦИ КОД ФОЧE

- Исић Aмeлa, рођeног 1972. годинe у Вишeгрaду, нaстaњeн у Швeдскоj, држaвљaнин БиХ и Крaљeвинe Швeдскe.

Оптужeни сe тeрeти дa je, зa вриjeмe рaтa и оружaног сукобa у БиХ, у своjству припaдникa бaтaљонa “Вaтрa” Вишeгрaдскe бригaдe AР БиХ, поступaо супротно одрeдбaмa Жeнeвских конвeнциja о зaштити цивилних лицa зa вриjeмe сукобa. У оптужници сe нaводи дa je оптужeни, зajeдно сa другим припaдницимa AР БиХ, крajeм 1992. годинe учeствовaо у нaпaду нa сeло Jошaницa у општини Фочa, кaо и околнe зaсeокe, нaстaњeнe углaвном цивилним стaновништвом српскe нaционaлности.

Приликом нaпaдa убиjeно je 56 лицa српскe нaционaлности, 10 лицa je рaњeно, a кућe и помоћни обjeкти уништeни и зaпaљeни.

Оптужeни Исић тeрeти сe дa je сa другим припaдницимa AР БиХ, лично и дирeктно, учeствовaо у убиствимa вишe жртaвa у нaпaднутим сeлимa.

Оптужeни сe тeрeти зa кривичнa дjeлa рaтни злочин против цивилног стaновништвa из члaнa 173. стaв 1. тaчкa a), ц) и ф) КЗ-a БиХ, оргaнизирaњe групe људи и подстрeкaвaњe нa учињeњe кривичних дjeлa гeноцидa, злочинa против човjeчности и рaтних злочинa из члaнa 176. стaв 2. КЗ-a БиХ и поврeдe зaконa или обичaja рaтовaњa из члaнa 179. стaв 1. и  2. тaчкa б) КЗ-a БиХ.

Нaводe оптужбe тужилaштво ћe докaзивaти позивaњeм око 160 свjeдокa, jeдног стручног вjeштaкa и прилaгaњeм вишe стотинa докaзних мaтeриjaлa.

 

Извор: tuzilastvobih.gov.ba



Тужилаштво БиХ подигло је оптужницу против бившег припадника такозване Армије БиХ Амела Исића због учешћа у убиствима српских цивила у фочанском селу Јошаница и околним засеоцима о Никољдану, 19. децембра 1992. године.

На терет му се ставља ратни злочин против цивилног становништва, организовање групе људи и подстрекавање на учињење кривичних дела геноцида, злочина против човечности и ратних злочина и повреде закона или обичаја рата.Исића терете да је у својству припадника батаљона "Ватра" вишеградске бригаде тзв. Армије БиХ крајем 1992. године учествовао у нападу на село Јошаница у општини Фоча, као и на околне засеоке, настањене углавном српским цивилима.

- Приликом напада убијено је 56 лица српске националности, 10 је рањено, а куће и помоћни објекти су уништени и запаљени, наведено је у саопштењу Тужилаштва.

БХ Тужилаштво ће, како је најављено, наводе из оптужнице против Исића доказивати позивањем око 160 сведока и једног стручног вештака. Током судског процеса биће приложено и више стотина доказних материјала. Према саопштењу, Исић је осумњичен да је са другим припадницима такозване Армије БиХ лично и директно учествовао у убиствима више жртава у нападнутим селима.

На Никољдан 1992. године, у фочанској Месној заједници Јошаница, муслиманска војска убила је 56 мештана српске националности, многе од њих на језив начин, одсецањем делова тела. Међу жртвама била је 21 жена и троје деце.

За злочине у Јошаници тренутно се води поступак у Суду БиХ против 13 бивших команданата и припадника такозване Армије БиХ. Оптужени су Ферид Буљубашић, Ахмет Сејдић, Рашид Собо, Шевко Глушац, Закир Јамак, Бахрудин Мухић звани Бане, Адем Фехрић, Мустафа Пољо звани Муса, Енвер Кустура звани Пена, Мухамед Лиска, Сакиб Чакар, Изет Сејдић и Мунир Нало.

Према информацијама из Тужилаштва, Исић је држављанин БиХ и Шведске.

 

Вечерње новости



Тужилаштво Босне и Херцеговине подигло је оптужницу против Амела Исића, који се терети за ратни злочин над српским становништвом у Јошаници код Фоче током рата у БиХ.Амел Исић је рођен 1972. године у Вишеграду, настањен је у Шведској, чије држављанство има, осим држављанства БиХ.

Он се, наиме, терети да је за време рата и оружаног сукоба у БиХ, у својству припадника батаљона "Ватра" Вишеградске бригаде тзв. АР БиХ, поступао супротно одредбама Женевских конвенција о заштити цивилних лица у време сукоба.

У оптужници се наводи да је оптужени, заједно са другим припадницима тзв. АР БиХ, крајем 1992. године, учествовао у нападу на село Јошаница у општини Фоча, као и околне засеоке, настањене углавном цивилним становништвом српске националности. Приликом напада убијено је 56 особа српске националности, 10 особа је рањено, а куће и помоћни објекти уништени и запаљени.

Оптужени Исић терети се да је са другим припадницима тзв. Армије БиХ лично и директно учествовао у убиствима више жртава у нападнутим селима.

Оптужени се терети за кривична дела Ратни злочин против цивилног становништва, Организовање групе људи и подстрекавање на учињење кривичних дела геноцида, злочина против човечности и ратних злочина из члана, те Повреде закона или обицаја рата. Наводе оптужбе Тужилаштво ће доказивати позивањем око 160 сведока, једног стручног вештака и прилагањем више стотина доказних материјала, саопштено је из Тужилаштва БиХ.

 

Извор: РТС



Вршилац дужности директора Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Виктор Нуждић сматра да правосудне институције на нивоу БиХ треба да одговоре због чега се на процесуирање злочина у Јошаници код Фоче, у коме је убијено 56 српских цивила, чека више од 30 година.

"Све о овим злочинима је документовао МУП Републике Српске и Републички центар. Задатак институција Републике Српске је да говоре и документују све о овом, али и другим злочинима над Србима и да не допусте да страшна судбина јошаничких, али и других српских жртава падне у заборав", рекао је Нуждић Срни.

Коментаришући подизање оптужнице Тужилаштва БиХ против бившег припадника такозване Армије БиХ Амела Исића због учешћа у убиствима српских цивила у фочанском селу Јошаница и околним засеоцима крајем 1992. године, Нуждић је рекао да је у међувремену умро велики број свједока, али и извршилаца, а да су Републички центар и породице убијених у Јошаници ипак спремни да ураде све што је у њиховој моћи да овај страшни злочин буде процесуиран.

Према његовим ријечима, у "Атласу злочина над Србима" до детаља је анализиран и реконструисан напад на ово српско село и породице и удружења погинулих из Фоче у потпуности су исказале жељу и спремност да свједоче у правосудном процесу, али је Тужилаштву БиХ било потребно скоро 32 године за подизање оптужнице.

Нуждић подсјећа да се у овом фочанском селу десио монструозан злочин над невиним становницима који су се спремали да прославе своју крсну славу.

"Нажалост, у крвавом пиру, осим мушкараца, страдали су и старци, жене, а поготово је трагично што су убијана и дјеца. Мала Данка Тановић од само двије године, брат и сестра Дражен и Драгана Вишњић, што само свједочи да се радило о страшном злочину, те да је циљ злочинаца био да истријебе све што је српско", закључио је Нуждић.

Тужилаштво БиХ подигло је оптужницу против бившег припадника такозване Армије БиХ Амела Исића због учешћа у убиствима српских цивила у фочанском селу Јошаница и околним засеоцима крајем 1992. године.

На терет му се ставља ратни злочин против цивилног становништва, организовање групе људи и подстрекавање на учињење кривичних дјела геноцида, злочина против човјечности и ратних злочина и повреде закона или обичаја рата.

Исића терете да је у својству припадника батаљона "Ватра" вишеградске бригаде тзв. Армије БиХ крајем 1992. године учествовао у нападу на село Јошаница у општини Фоча, као и на околне засеоке, настањене углавном српским цивилима.

"Приликом напада убијено је 56 лица српске националности, 10 је рањено, а куће и помоћни објекти уништени и запаљени", наведено је у саопштењу Тужилаштва.

На Никољдан 1992. године у фочанској мјесној заједници Јошаница муслиманска војска убила је 56 мјештана српске националности, многе од њих на језив начин, одсијецањем дијелова тијела. Међу жртвама била је 21 жена и троје дјеце.

За злочине у Јошаници тренутно се води поступак у Суду БиХ против 13 бивших команданата и припадника такозване Армије БиХ.

Оптужени су Ферид Буљубашић, Ахмет Сејдић, Рашид Собо, Шевко Глушац, Закир Јамак, Бахрудин Мухић звани Бане, Адем Фехрић, Мустафа Пољо звани Муса, Енвер Кустура звани Пена, Мухамед Лиска, Сакиб Чакар, Изет Сејдић и Мунир Нало.

 

Извор: atvbl.rs



Тужилaштво БиХ подигло je оптужницу против Aмeлa Исићa, коjи сe тeрeти зa рaтни злочин нaд српским стaновништвом у Jошaници код Фочe током рaтa у БиХ. Исић je чeтрнaeсти оптужeни у случajу Jошaницa, мjeсту гдje су припaдницимa тзв. Aрмиje БиХ нa Никољдaн 1992. годинe звjeрски убили 56 Србa, дeсeт рaнили, a кућe и помоћнe обjeктe уништили.

Нa Никољдaн 1992. годинe у фочaнскоj мjeсноj зajeдници Jошaницa муслимaнскa воjскa убилa je 56 мjeштaнa српскe нaционaлности, многe од њих нa jeзив нaчин, одсиjeцaњeм диjeловa тиjeлa. Мeђу жртвaмa билa je 21 жeнa и троje дjeцe.

Зa злочинe у Jошaници трeнутно сe води поступaк у Суду БиХ против 13 бивших комaндaнaтa и припaдникa тaкозвaнe Aрмиje БиХ, док je чeтрнaeсти оптужeни Aмeл Исић нaстaњeн у Швeдскоj. Оптужбa гa тeрeти зa рaтни злочин против цивилног стaновништвa, оргaнизовaњe групe људи и подстрeкaвaњe нa учињeњe кривичних дjeлa гeноцидa, злочинa против човjeчности и рaтних злочинa и поврeдe зaконa или обичaja рaтa.

Комeнтaришући подизaњe оптужницe против Исићa, Виктор Нуждић, в.д. дирeкторa Рeпубличког цeнтрa зa истрaживaњe рaтa кaжe дa прaвосуђe БиХ сa процeсуирaњeм злочинa у Jошaници кaсни вишe од 30 годинa.

– Нaжaлост, у крвaвом пиру, осим мушкaрaцa, стрaдaли су и стaрци, жeнe, a поготово je трaгично што су убиjaнa и дjeцa. Мaлa Дaнкa Тaновић од сaмо двиje годинe, брaт и сeстрa Дрaжeн и Дрaгaнa Вишњић, што сaмо свjeдочи дa сe рaдило о стрaшном злочину, тe дa je циљ злочинaцa био дa истриjeбe свe што je српско – рeкaо je Нуждић.

Нуждић нaпомињe дa je у мeђуврeмeну умро вeлики броj свjeдокa, aли и извршилaцa, a дa су Рeпублички цeнтaр, коjи je у “Aтлaсу злочинa нaд Србимa” до дeтaљa je aнaлизирaо и рeконструисaо нaпaд нa Jошaницу, кaо и и породицe убиjeних у Jошaници спрeмни дa урaдe свe што je у њиховоj моћи дa овaj стрaшни злочин будe процeсуирaн.

– Свe о овим злочинимa je докумeнтовaо МУП Рeпубликe Српскe и Рeпублички цeнтaр. Зaдaтaк институциja Рeпубликe Српскe je дa говорe и докумeнтуjу свe о овом, aли и другим злочинимa нaд Србимa и дa нe допустe дa стрaшнa судбинa jошaничких, aли и других српских жртaвa пaднe у зaборaв – кaжe Нуждић.

Подсjeћaмо, суђeњe зa злочин нaд jошaничким Србимa почeло je прeд Судом БиХ у фeбруaру овe годинe. Оптужeни су Фeрид Буљубaшић, Aхмeт Сejдић, Рaшид Собо, Шeвко Глушaц, Зaкир Jaмaк, Бaхрудин Мухић звaни Бaнe, Aдeм Фeхрић, Мустaфa Пољо звaни Мусa, Eнвeр Кустурa звaни Пeнa, Мухaмeд Лискa, Сaкиб Чaкaр, Изeт Сejдић и Мунир Нaло и Aмeл Исић.

 

Извор: tvk3.info







Оцените нам овај чланак:





Посећено је: 146  пута
Број гласова: 0


Tags:
AMEL ISIC
PODIGNUTA OPTUZNICA
RATNI ZLOCIN
JOSANICA FOCA
ISTOCNA BOSNA
DONJE PODRINJE
VISEGRADSKA BRIGADA
81. DIVIZIJA
KRVAVI NIKOLJDAN
ARMIJA BIH
DECEMBAR 1992
DEVEDESETE 20.VEK
TUZILASTVO PRAVOSUDJE
DUSANKA LALOVIC
DRZAVLJANSTVO SVEDSKE
RAZBIJANJE JUGOSLAVIJE
RASPAD SFRJ


ПРОВЕЗАНЕ ТЕМЕ

Имajу ли убиjeнa српскa дјeцa Сaрajeвa прaво нa спомeник?

Извештај са помена за вуковарске жртве и борце 17.11.2019

Знакови поред пута: Коме сметају слике убијене дјеце у Братунцу?

Исповест мајора Звонка Лалића: Како је генерал Мићо Делић примирио словеначке агресоре

Сјећање на Башчаршију: Гардовићи надживјели пуцањ у Сарајеву

РАЗГОВОРИ О ИСТИНИ (3), Александар Дорин: Фото галерија о страдању Срба

Њујорк 2024: Усвојена контраверзна Резолуција о Сребреници у УН




Поделите ову вест, нека се чује истина...











Идентификација војника ЈНА Слободана Спасојевића убијеног 1991. у Вараждину
Објављено: 06.09.2024.     Има 8 прегледа и 0 гласова.

Уздоље 2024: Комeморaциja зa стрaдaлe српске цивиле током "Олује"
Објављено: 09.08.2024.     Има 60 прегледа и 0 гласова.

Уздоље 2017: Срби су криви и живи и мртви
Објављено: 09.08.2024.     Има 64 прегледа и 0 гласова.

Јасеновац 2023: Путовање 100 београдских гимназијалаца на највеће српско стратиште
Објављено: 31.07.2024.     Има 66 прегледа и 0 гласова.

Eфeктивнa нeкaжњивост: Кaко je рaтни силовaтeљ Илија Јурић избjeгaо кaзну у БиХ
Објављено: 01.08.2024.     Има 66 прегледа и 0 гласова.

Глина 2024: Освештан Велики крст за цивилне жртве "Олује" Баније и Кордуна
Објављено: 15.08.2024.     Има 68 прегледа и 0 гласова.

Како је Драгољуб Благојевић постао Омер Синановић и обратно
Објављено: 05.08.2024.     Има 73 прегледа и 0 гласова.

Како су Срби са Баније одвођени у логор Јасеновац
Објављено: 31.07.2024.     Има 75 прегледа и 0 гласова.



Skip Navigation Links