Књига: Утицај Аустроугарске империје на стварање албанске нације - www.zlocininadsrbima.com

   

Теодора Толева


Књига: УТИЦАЈ АУСТРОУГАРСКЕ ИМПЕРИЈЕ НА СТВАРАЊЕ АЛБАНСКЕ НАЦИЈЕ



Књига "Утицај Аустроугарске империје на стварање албанске нације" представља ауторско дело бугарске историчарке др Теодоре Толеве (1969-2011).

Толева је истражујући по аустријским државним архивама наишла на низ врло значајних докумената који јасно говоре да су владари Хабзбуршке монархије још крајем XIX столећа у православним Србима видели своје велике непријатеље, те да их је требало на све начине уништити. Како је Бечки двор на Берлинскоим конгресу добио право да уђе са својом војском у лето 1878. године у Босну и Херцеговину то су њихови апетити силно порасли.

Арбанашка племена која су обитавала у западним деловима Балканског полуострва, односно између Проклетија и Јонског мора имала само географске блискости, док верски и културолошки су били прилично разједињени, а неретко и међусобно ратовали за превласт или материјалну добит. Аустроугарска је у њима видела себи савезнике, јер је циљ био створити нову албанску нацију.

Толева у свом капиталном делу недовсмислено наводи податке да је Министарство спољних послова Аустроугарске током 1896-1908 значајно помагало и обезбеђивало финансије за групу људи (шпијуна) у својим конзулатима на тлу Османског царства. Њихов задатак је био да се изгради НАЦИОНАЛНА свест код тих арбанаших пемена, а једина ствар која је њих повезивала јесте мржња према Србима односно Славенима, са којима су били у додиру.

Ова акција која се суштински одвијала у великој тајности је окончана 1908. када је изведена Младотурска револуција. Бечки двор ће завршетак ове операције доживети као свој неуспех. Тек пет година касније, тачније на иницијативу Бечког двора и Енглеске 29. јула 1913. је проглашена Кнежевина Албанија.

Др Толева је са најавом ове књиге побудила духове на Балкану, када је објавила у медијима информације до којих је дошла. Такође је навела и упозоравајуће податке да мисли како је често неко прати. Она није доживела издање ове књиге, јер је изненада под неразјашњеним околностима умрла од рака 9. октобра 2011. када је имала свега 43 године живота. Била је у напону снаге и деценије рада су биле испред ње.

Књига је издата почетком 2012. у Софији, под шифом ISBN 978-954-28-1160-2.







Човјек који не чита добре књиге није у никаквој предности у односу на оног који не зна читати!


Оцените нам овај чланак:




Tags:
TEODORA TOLEVA
SOFIJA ISTORICARKA
AUSTROUGARSKA ZVERSTVA
ARBANASKA PLEMENA
ALBANSKA NACIJA
BECKE ARHIVE
NEMACKI ZLOCINI
MLADOTURSKA REVOLUCIJA
JONSKO MORE
STVARANJE FORMIRANJE
NERAZJASNJENA SMRT
KOSOVO METOHIJA
PROKLETIJE JUNIK





















Skip Navigation Links