Књига "Срби у Албанији" је ауторско дело Биљане Живковић, новинара и публицисте која је добар део свог живота посветила националној историји и руско-српским односима у домену културе, традиције, уметности...
Ова књига је аутентично сведочанство о савременој историји српског народа у Републици Албанији и њиховом положају у овој држави, која је после Балканских ратова 1912-1913, Лондонске конференције настала први пут у историји човечанства.
Књига је вешто проткана средњовековним српском историјом. Скадар је био столица српског народа седам векова, почев од 410. године.
Ауторка Биљана Живковић је 10 година путовала, изучавала, посећивала земљу наших праотаца и најстаријег светитеља Краља Јована Владимира.
Издавачи ове књиге су:
-
Прво издање Ars libri и Задужбина Владета Јеротић.
-
Друго издање Институт за политичке студије.
* * *
Биљана Живковић је публициста и писац. Аутор је репортажа, чланака, записа, путописа по европским и азијским земљама, интервјуа са домаћим и иностраним знаменитим личностима из света геополитике, дипломатије, војне доктрине, историје, филозофије, духовности… Њена прва књига Некрштена времена објављена је 2004. године у издању Центра за унапређивање правних студија у Београду, а роман Са извора најчистије воде објавила је 2006. Српска књига у Руми. Године 2008. публикована је књига интервјуа са Милошем Кнежевићем Жамор Кризе. Дело
Живковићеве Величанствена уметникова усамљеност публиковано је 2009. Књига о националној трагедији српског народа и о Космету У име истине изашла је 2009. Историјско документаристичко дело Јасеновац и сребренички мит, објавили су 2011. године Институт за истраживања српских страдања у 20. веку и Хришћанска мисао. Књига О српском питању (разговори са проф. др Петром Милосављевићем) изашла је 2012. године у издању Матице српске у Дубровнику.
У издању бањалучке Бесједе и куће Арс Либри у Београду 2014. године објављено је историјско-документаристичко дело Исповести из сарајевских казамата. Такође, 2014. објављена је књига Запис у издању Института за истраживања српских страдања у 20. веку. Године 2015. публиковане су две књиге: на руском језику Завещание у издању Института за истраживања српских страдања, и роман на српском Отац Доротеј, чији је издавач Просвета. Године 2016. објављена је историографска књига Јасеновац, Козара, Јадовно, потом на француском језику књига о Косову и Метохији под називом Casques bleus et couronne d' epines (Плави шлемови и трнова круна) у издању Издавачке куће „Fraction” у Паризу. Исте године ИК Арс Либри објавила је књигу Србистика и србисти. Године 2017. објављена је књига есеја и путописа по Црној Гори Приморско православље, у издању манастира Михољска Превлака, ИК Арс Либри и Задужбине „Владета Јеротић”. Књигу Срби у Албанији 2019, објавили су Задужбина „Владете Јеротића” и ИК Арс Либри.
У припреми за штампу су две књиге на руском језику Српска Голгота, роман за децу Са извира најчистије воде, а на српском капитална књига Жива вера православна, као и романи Родословље, Тајна, Бисерница, збирка поезије Узидано време. Биљана Живковић је учествовала на преко 15 међународних научних скупова у Русији, Републици Српској, Црној Гори, Србији. Њене књиге су промовисане у Русији, Француској, Албанији (Скадар), Црној Гори, Републици Српској, Србији... Више од 15 година даје значајан допринос јачању српско-руских братских веза, сарађује са више културних, духовних, научних, војних институција, али и часописа у Русији.
Члан је Удружења књижевника Србије, председник је Одељења „Свети благоверни кнез Александар Невски”, под кровом Српског културног центра „Ћирилица”. Представник је Удружења руских потомака „Романов” за Београд, члан Удружења ратних добровољаца 1912-1918. и њихових потомака у Београду, члан Удружења Кајмакчалан, оснивач је и председник Удружења православних жена Србије под кровом Русије.