Крваво словеначко прољеће 1945. године - www.zlocininadsrbima.com

   

КРВАВО СЛОВЕНАЧКО ПРОЉЕЋЕ 1945. ГОДИНЕ



Прича о масовним ливидацијама "народних непријатеља и издајника" у Словенији која су се дешавала на самом крају Другог свјетског рата, у прољеће 1945. године, када су партизанске јединице ПОЈ стрељале и припаднике четничких тј. Равногорских јединица у повлачењу према Аустрији и Италији, али и цивиле.

 


КРВАВО СЛОВЕНАЧКО ПРОЉЕЋЕ (1)

Одлука пала на Дедињу

До пуне историјске истине о словеначком прољећу зла, није се дошло ни послије готово 65 година. Иако је у међувремену комунизам, односно Комунистичка партија, на власти толико деценија у другој Југославији, отишао у архиву, а у бившим републикама СФРЈ, сада новим државама, од почетка задње деценије двадесетог вијека заживио вишепарламентаризам, нигдје није исказана апсолутна спремност, или боље рећи није постигнут консензус око потпуног отварања, а тиме и затварања ове историјске странице. Који, дакако, подразумијева и именовање криваца за злочин и евентуалне судске процесе.

Главни актери трагичних догађаја у Словенији у прољеће 1945. нису одавно на политичкој, већина њих ни на животној сцени, а војни и полицијски архиви су само дјелимично одшкринути. Но, и тамо гдје су историчари завирили, мало је докумената из тог доба. По свој прилици систематски су уништавани. Свакако да су најдаље у расвјетљавању словеначке драме, отишли баш у овој бившој југословенској републици, сада чланици Европске уније. Тамо је поодавно и почела прича о тајнама словеначких гробница.

У разговору за ово штиво, који је вођен у Камничкој Бистрици, др Митја Ференц, вођа државне комисије за евидентирање и сондирање “прикривних гробишча”, професор историје на Филозофском факултету у Љубљани, изнио је генезу активности у великом послу којега се Словенија прихватила како би своју територију, али и нове генерације које стасавају у европској заједници народа “очистила” од тајни прошлости проговарајући документовано о злочину који је овдје почињен.

 

ТАБУ ТЕМА

Др Ференц подвлачи да је послијератни масакр широм Словеније био табу тема број један ондашње Југославије у којој ниједан попис није обухватио побијене у мају, јуну и јулу 1945. године. Ти људи, ако се ово има у виду, нису постојали. Или како велики пјесник рече “Прво је пуцано у њихове груди, а потом у имена њихова”.

- Појединци из југословенске емиграције, посебно у Америци, писали су о масовним егзекуцијама широм Словеније, још 1946, - истиче др Ференц. - Били су то они који су преживјели пакао Похорја, Камника, Кочевског рога и других стратишта. Но, то није стизало до ових простора, а уколико се и причало о томе, било је то у најужим породичним круговима, тихо, како зидови не би могли чути. Тридесет година иза рата, за породице уморених много касно, али за историју рано, први је јавно о овим догађајима проговорио Едвард Коцбек, тадашњи министар просвјете у Словенији, (пјесник и филозоф) који је питао свог имењака Кардеља, има ли масовних гробница и гдје се све налазе.

Први сарадник Јосипа Броза, тада у напону моћи, кратко је казао да је “било мање одмазде”. Коцбек, дакако, није био задовољан одговором политички најекспониранијег Словенца, који је очигледно знао много више о свему томе, али то није хтио рећи. Коцбек је дао интервју на ову тему новинарима Борису Пахору и Алојзу Ребули, у Трсту, те исте године.

Био је то први јавни иступ на забрањено штиво. Објављена је од тога материјала књига под називом “Едвард Коцбек - причевалец нашега часа”. Коцбек је тада изјавио да су га одговорни комунисти у Југославији свјесно варали у вези са судбином хиљада и хиљада словеначких домобранаца, које су Енглези крајем маја 1945. године, када је Други свјетски рат већ био завршен, вратили југословенским комунистима из Аустрије. Коцбекова изјава узбудила је Запад, док је југословенска режимска штампа као по команди напала Коцбека. Док су га југословенски комунисти нападали, њемачки нобеловац Хајнрих Бол га је снажно узео у одбрану. Када се вратио из једне посјете СССР, Коцбек, како сам признаје, постао је “мета за обраду”.

Међутим, до сада најпрецизнији одговор на питање ко је наредио масовне ликвидације у Словенији дао је познати новинар и публициста, вишедеценијски биограф Јосипа Броза, Перо Симић. У својој високотиражној и веома траженој књизи “Тито - тајна века”, која је доживела 12 издања на неколико европских језика, Симић у одјељку под насловом “Злочин над цивилима и разоружаним ратним супарницима”, дословце наводи:

“Једног од првих мајских дана 1945. године, Тито је донео једну од најтежих одлука у свом животу.

Тог дана, непосредно пред капитулацију Немачке, тражио је да му доведу његовог првог контраобавештајца Јефту Шашића. Према једном свом необјављеном исказу, Шашић се само неколико сати раније, после вишедневног, исцрпљујућег боравка ‘на терену’, управо био вратио у Београд и уморан од даноноћног рада легао у кревет.

Кад га је посилни пробудио, Шашић се за само неколико минута нашао пред својим врховним командантом. Али кад су га увели у кабинет, Тито га није ни погледао. Врховни је нервозно корачао од једног до другог краја кабинета, час убрзавајући, час успоравајући корак, не дајући никакав знак ни да га је приметио.

Кад је једног тренутка из Титових уста чуо неке неразговетне звуке, Шашића је спопао страх да његов врховни командант можда не халуцинира. С неверицом га је гледао, секунде су трајале као вечност, Шашићева збуњеност је постајала све већа, а онда је Тито нагло застао, подигао главу и, гледајући у неку замишљену тачку, проговорио: - Дали смо им прилику да се предају и да оне који нису окрвавили амнестирамо, а они нам се још не предају.

 

НАРЕЂЕЊЕ: ПОБИТИ!

Као да га је тек сада приметио, погледао је Шашића право у очи и одлучним гласом рекао:

- Побити!

- Крени у Словенију и у Аустрију и пренеси ову наредбу командантима наших армија!

- Разумијем, друже маршале - одговорио је Шашић и из истих стопа кренуо на задатак.

Тако су, средином маја 1945. године, Титове јединице на Кочевском рогу, у Блајбургу и на десетинама других стратишта широм Словеније, с обе стране југословенско-аустријске и југословенско-италијанске границе, побили десетине хиљада домаћих ратних супарника. Међу њима је највише било хрватско-муслиманских усташа, али и хиљаде српских и црногорских четника, хрватских и словеначких домобрана и присталица контроверзног српског генерала Милана Недића и конзервативног српског политичара Димитрија Љотића.

Плашећи се освете Титове војске, многи од њих су се претходно били предали енглеским окупационим трупама у Аустрији и Италији, али су их Британци на превару вратили пред пушчане цеви Титових бораца.

Само у Целовцу Енглези су Брзом одреду Титове Четврте армије предали 3.100 југословенских заробљеника.

Заједно са њима тада је страдало хиљаде цивила који су у страху од комунистичке диктатуре бежали из Југославије.”

 

ВЕЗА СА АУСТРИЈОМ ЈЕ ПРЕСЕЧЕНА

Тих дана, у пролеће 1945. године Тито није правио разлику између “непријатељских снага” и цивила који му нису били наклоњени. Зато у наредби коју је, 13. маја 1945. године упутио штабу Прве армије цивиле није ни помињао. Било је довољно да каже шта треба предузети према “непријатељским снагама”, па да његови потчињени знају да се то односи и на “неколико десетака хиљада цивила” који су се с “непријатељским снагама” повлачили у Аустрију:

- Наређујем да хитно пресјечете све везе према Аустрији и да не дозволите да се непријатељске снаге извуку.

 

Објављено 21. марта 2015.


КРВАВО СЛОВЕНАЧКО ПРОЉЕЋЕ (2)

Рука осветница на делу

Ако се пажљиво прате догађања у том периоду, која добрим дијелом реконструишемо и на основу новинских записа из тог времена, очигледно је да све ово није могло да се догоди без знања челних људи партизанског и комунистичког покрета. Иако има доста контроверзи, нарочито у иступима Јосипа Броза, намеће се неминовни закључак да је његова била одлучујућа, као и много пута прије, а нарочито послије тога.

Дошао сам до податка да је између 13. и 14. маја одржан састанак свих команданата Југославенске Армије и Озне у Загребу, гдје се по свој прилици, разговарало о избјеглима који су се нашли на подручју Словеније, било као припадници разних војних формација, било као цивили. Из Казерте је 14. маја упућена наредба коју је у име савезничких снага упутио Александер у којој је стајало да сви који су били под утицајем њемачких војних власти, не смију даље да се предају Енглезима, већ Титовим партизанима, истиче др Митја Ференц, професор историје на Филозофском факултету у Љубљани и вођа државне комисије за евидентирање и сондирање “прикривених гробишча”.

И новинар и публициста Перо Симић, о томе, у књизи “Тито - тајна века”, која је доживела 12 издања на неколико европских језика, у одјељку под насловом “Злочин над цивилима и разоружаним ратним супарницима”, такође, наводи:

- У депеши коју је Јосип Броз Тито послао 13. маја 1945. године Штабу Треће армије уместо “непријатељских снага” помињао је “немачке и квислиншке трупе”, а у другој депеши коју је тог дана послао штабовима Прве и Треће армије наредио је да униште групу од 50.000 немачких и квислиншких снага, не помињући да се међу њима налази и 20.000 цивила.

 

ЗАРОБЉЕНИХ 190.000

Сличну наредбу издао је и идућег дана, 14. маја, у којој више није помињао ни немачке ни квислиншке снаге већ само “опкољене групације”.

Тог дана, 14. маја, Тито је штабовима четири своје армије наложио да “све ратне заробљенике”, а било их је 191.790, “предају Главном Штабу Хрватске и Словеније”:

- Преузмите све мјере сигурности ради онемогућавања бекства заробљеника. Упутство за даље транспортовање и распоред заробљеника следи.

У Војном архиву у Београду, у коме се чувају хиљаде примарних докумената о Титовој војсци, од тог упутства нема ни трага ни гласа, што би, по карактеру режима који је стварао, могло да посведочи о невитешком карактеру те операције.

Титова наредба да се заробљеници предају главним штабовима Хрватске и Словеније била је, према свему судећи, срачуната на камуфлирање злочина јер је четири дана касније укинут Главни штаб Словеније. А цело оперативно подручје Словеније и Истре, где се налазио највећи број заробљеника, прешло је у надлежност Титове Четврте армије.

 

ДЕПЕШЕ НИСУ ДОСТУПНЕ

Тито је сутрадан, 15. маја, похвалио своје јединице за “разбијање усташко-четничких група на простору Словењ Градец - Гуштањ - Плиберк (Блајбург) - Дравоград”.

У тој похвали је речено да су припадници Титове Треће армије “за последњих петнаестак дана заробили око 100.000 непријатељских војника и официра”, а међу њима је било тек нешто “преко 30.000 Нијемаца”.

У финишу тог Великог злочина само једна Титова армија упутила је његовом Генералштабу десетак ургентних депеша. Ниједна од њих ни до данас није била доступна истраживачима. Тадашњи шеф словеначке Озне Иван Мачек пред смрт је сведочио да су “сва наређења за ликвидације долазила сасвим одозго”.

На констатацију Титовог биографа Владимира Дедијера да то значи да је “све одлуке о овим питањима доносио Тито”, укључујући и злочине у Хрватској и Словенији према припадницима италијанске мањине, Мачек је одговорио потврдно.

Према најновијим истраживањима, у Словенији је тада убијено око 80.000 људи, махом ратних заробљеника.

Само једне мајске ноћи у Римским Топлицама, између Зиданог Моста и Цеља, партизански егзекутори су за сат-два побили 450 заробљених црногорских четника.

Кад се Велики злочин примакао крају, Тито је одлучио да напусти Београд и да развој догађаја прати из Загреба. Пет дана је свакодневно примао извештаје о масовним ликвидацијама у Словенији, петог је, поводом свог исконтруисаног рођендана, 25. маја, примио прву штафету младости, а шестог се упутио у Кумровец. Да радост због онога што се десило прво подели са својим земљацима:

- Ми смо земљу очистили не само од њемачких освајача, него и од домаћих изрода - каже он 26. маја 1945.

 

КАРДЕЉ ТРАЖИ ЧИШЋЕЊЕ
 
У Музеју новије историје у Цељу, 2005. отворена је изложба под називом “Скривено и од очију склоњено”, и тада је представљен један документ који потврђује да је за масовна убиства заробљених војника и цивила послије Другог свјетског рата, одговорна тадашња југословенска војна и политичка власт.
 
- Ријеч је о депеши коју је Едвард Кардељ послао Борису Кидричу 25. јуна 1945. објашњава др Ференц.
 
- Депеша коју је Кардељ послао из Београда пронађена је у Архиву Републике Словеније. Кардељ је тада био предсједник савезне владе. У депеши се каже: “Најкасније за три недјеље биће распуштени судови националне части. Војни судови ће судити само војним лицима, све остало преузеће редовни судови. Биће проглашена нова амнестија. Значи немате никаквог разлога да будете спори у ‘чишћењу’, као што сте били до сада.”
 

ТИТО ПРИЗНАЈЕ ЧИШЋЕЊЕ

Неколико сати касније на Конгресном тргу у Љубљани био је још конкретнији:

- Рука правде, рука осветница нашег народа, достигла их је већ огромну већину, а само један мали дио успио је побјећи - говорио је он хиљадама људи с терасе Љубљанског универзитета.

После митинга, Титу је у Љубљани приређен свечани ручак.

Све оно што се тих дана догађало широм Словеније, “ствари је изблиза пратио” Јосип Броз.

- Новине из тог периода, као што су “Словенски порочевалец”, “Људска правица”, потврђују да је Тито непрестано боравио у Љубљани од 24. маја до 1. јуна, што је дакако веома индикативно - вели др Ференц. “Тито и Ранковић у Марибору и Цељу”, “Тито и Ранковић у Горењској”... само су неки од наслова из тог времена. Обилазили су дакле терен, с њима је био и словеначки шеф Озне Иван Мачек Матија. И нема сумње да су разговарали о томе. Шта су се, пак, договорили, за сада се не зна. Нема писаних трагова. Но, ако се, пак, узме у обзир Титов говор од 26. маја у Љубљани, ствари су много јасније. Говор је објављен на првој страни листа “Словенски порочевалец” (новине Ослободилне фронте Словеније) од 27. маја 1945. под насловом преко цијеле стране “Достојно ћемо бранити и одбранити своје тековине”.

“Што се тиче оних издајника”, рекао је Тито, “који су били у својој држави, у сваком народу посебно, то је ствар прошлости... Само мањем дијелу издајица је успјело побјећи под окриљем покровитеља изван наше државе. Та мањина више никада неће угледати наше дивне планине, цвјетна поља. Ако би се ипак то догодило, биће веома кратког вијека”...

 

Објављено 22. марта 2015.


КРВАВО СЛОВЕНАЧКО ПРОЉЕЋЕ (3)

Укинуто право на гроб

Кардељева депеша, из Београда, Борису Кидричу од 25. јуна 1945, у којој тадашњи предсједник савезне владе наговештава да ће најкасније за три недјеље бити распуштени судови националне части и да ће војни судови судити само војним лицима, а све остало редовни судови, да ће бити проглашена нова амнестија, и да зато нема никаквог разлога да се буде споро у “чишћењу”, као што је до тада било, један је од доказа да је за масовна убиства заробљених војника и цивила послије Другог свјетског рата, одговорна тадашња југословенска војна и политичка власт - каже доктор Митја Ференц, професор историје на Филозофском факултету у Љубљани.

- Израз “чишћење” дакако, подразумијева разне врсте уклањања противника. Не само ликвидацију, већ и хапшење и слање на судове. С обзиром на то да се из депеше види да ће се стање нормализовати, било је неопходно да се то “чишћење” што прије заврши, јер ће ствари ускоро кренути нормалним путем.

Овај документ је први који говори о томе да није само војно руководство обављало чишћење, у то је било умијешано и политичко руководство. Оно што могу на основу досадашњих истраживања да тврдим, јесте да су се догађала масовна убиства ненаоружаних заробљеника, да је у питању злочин, ратни злочин, који је извршила тадашња југословенска власт. И сигурно је да те ликвидације нису урађене без налога Тита и његових најближих сарадника.

 

ЧЕТИРИ ВЕЛИКЕ ГРОБНИЦЕ

По ријечима словеначког историчара, локације на којима леже посмртни остаци могу се подијелити на четири цјелине. Највећа скупина тајних гробница су јаме које су морали ископавати за погубљивање, али и прикривање злочина. Таквих је према нешто ранијим подацима (из 2005) око 300. Налазе се посвуда по Словенији, чак и на врло непримјетним мјестима. Већином леже у ријеткој шуми, на шумским пропланцима или на ливадама на рубу шума па и на локацијама на којима су послије направили рибњаке, сметлишта, паркиралишта, у воћњацима, уз спољни зид гробља, на обалама ријека, уз потоке, на стрмим падинама, чак и уз капелице. Неке је гробнице открила природа, друге су пронађене грађевинским ископавањима или на захтјев ближе родбине и друштава, а само су се ријетке отварале плански. Изнимка су гробнице њемачких и италијанских војника чија ископавања теку континуирано према споразумима с објема државама.

Друга цјелина скривених гробница су рударска окна и склоништа. Најпознатије и најзлогласније окно је Св. Барбара код Лашког, а највише је жртава у рударским окнима Старога Храстника, гдје леже босански и црногорски четници и словенски домобрани.

Трећу цјелину чине противтенковски и други, већ ископани јаркови. Евидентирано их је више од петнаест, а упркос честом помињању, дјелимично су истражена два: јарак у Тезном код Марибора и јарак код Цеља. Познати су још јаркови између Брежица и Добове, код Мислиње и Словен Градеца, стрељачки јарак у Бистрици на Сутли... Вјероватно највећа гробница у Словенији је Тезно код Марибора, гдје леже већином остаци особа хрватске народности. Дио јарка је градњом ауто-пута био систематски истражен.

 
 
ТРАГАЊЕ ЗА ИСТИНОМ
 
Др Митја Ференц, трагајући за истином о трагичним догађајима 1945. године у Словенији, истиче да је одмах послије договора партизанских команданата с Енлезима, почело испоручивање одступника који су се предали британским војницима на подручју Аустрије. По његовим истраживањима већ 19. маја почиње враћање Хрвата у Југославију, односно Словенију које је текло у два правца. То је трајало до 24. маја када су почели да испоручују Србе и Црногорце. Принудни повратак је трајао до 27. маја. Од 27. до 31. маја враћани су Словенци.

Последња су цјелина скривених гробница крашке провалије. Јамари су у готово стотину провалија пронашли посмртне остатке људи. Неке су провалије потпуно нескривене и сваки појединац који би се спустио у њих могао би стати на људске кости, а друге су, како би се прикрили трагови, миниране. Нажалост, постоје и такве у које је набацано смеће које је прекрило посмртне остатке. Што се тиче статуса и народности жртава, гробнице су у Словенији разврстали само на основу непосредних и посредних усмених извора и литературе. Ти су подаци, стога, још увијек оријентациони, јер треба да услиједе ископавања. Тамо пак, гдје су ископавања и обављена, тешко је утврдити да ли су посмртни остаци војника и цивила заједно.

Др Митја Ференц вјерује да се још може пронаћи понеки документ који би говорио о одговорности оних који су починили злочине. Ту прије свега мисли на архиве Удбе, како бивше савезне државе, тако и Словеније и Војно - историјскког института у Београду, од којега су затражене фасцикле које говоре о “гоњењну непријатеља” и у којима би могле бити и депеше које су с терена упућиване вишим командама. Он такође сматра да су прецизно вођени спискови масовних гробница, што је показало подручје Илирске Бистрице (120 гробишта), али и оних који су стријељани. А ко може евентуално, бити оптужен за злочине. “На индивидуалном плану то нема никаквог значаја”, каже Ференц. Не искључујући могућност за колективну тужбу, против власти, рецимо која више не постоји. Или Н.Н. лица, како се то популарно каже у судској пракси.

 

ПРВА ПРИЈАВА ТЕК 60 ГОДИНА КАСНИЈЕ

А када су судски процеси у питању треба напоменути да је у прољеће 2005. подигнута кривична пријава против Митје Рибичича, који је у вријеме масовних ликвидација у Словенији, био помоћник шефа Озне за Словенију. Оптужен је за злочин у Конфину, гдје је страдало 88 лица. Процес није услиједио јер није било довољно доказа за ово (не)дјело.

- Након седам деценија од краја Другог свјетског рата можемо се сложити с тим да сви који су изгубили животе у рату, или одмах послије њега, имају право на име и гроб, односно да би уређивање гробница значило враћање цивилизацијских норми у словенско друштво, али и у друга истиче др Ференц.

- Повремено вруће расправе о историјским чињеницама, о правим узроцима те о посљедицама отпора и колаборације у Другом свјетском рату, не би смјеле утицати на конкретно и практично рјешавање цјеловите проблематике скривених гробница. Такође и иза тако често коришћене фразе да је недостајало политичке воље још се увијек скрива конкретна политичка елита с именима и презименима предсједника влада и њихових министара. Као да нису свјесни да и родбини, којој је било скривено све то, истиче вријеме. Или можда управо због тога?

Чекајући Антигону, која је истрајала на праву на гроб без обзира на то је ли војник пао као побједник или поражени, или пак издајица, и ми Словенци се, као прије више хиљада љета род Лабдакика, још увијек боримо с посљедицама наредби наших поратних Креонта и с неостваривањем тога неограниченог, универзалног цивилизацијског права.

 

Објављено 23. марта 2015.


КРВАВО СЛОВЕНАЧКО ПРОЉЕЋЕ (4)

 

Живот, грех и кајање

По Словенији се деценијама ходало по јамама, препуним костију - каже Иван Пристовник, бивши високи функционер, а сада пензионисани словеначки полицајац, за вријеме обиласка бројних гробница у околини Крена и Кочевског Рога, које су обиљежене дрвеним и металним крстовима. На једној од њих, у подножју обиљежја пише на словеначком: “Нај бом ше долго, долго, бакла нема”, у потпису Јанез Балантић. (“Нека буде још дуго, дуго, бакља нијема”). Опомену у стиховима исписао је словеначки свештеник и пјесник из Камника.

- Веома често смо на овом терену имали вјежбе, полицијске. Трчали смо шумама, “заробљавали” једни друге, не знајући да се ту водило крваво коло, одмах по завршетку Другог свјетског рата. Нико, никада то није поменуо. Говорили су нам само да су на Бази 20, како је шифрирано ово мјесто за вјежбе, боравили партизани - каже Пристовник.

Једна од јама на том терену зове се Деблишке ливаде.

- Сада је обиљежена као стратиште, а дуго је била камуфлирана разним отпадом. Истраживања која су ту спроведена показала су да су првобитно у њој спаљивали одјећу уморених. Понеко од страдалника је завршио у тој јами. Више од деценију, педесетих и шездесетих година овдје је похрањиван индустријски отпад. Тек деведесетих, када су откривене остале јаме и ова је очишћена. И обиљежена. Јасно је сасвим да је све чињено да се јаме затрпају, како нико не би знао шта се дешавало на овом подручју. Вјеровали су, ваљда, да ће вјечно владати. И скривати истину о прољећу 1945. - биљежимо ријечи Зорана Радановића, словеначког полицајца из Кочевја.

 

ГОЊЕЊЕ ПОЧИНИЛАЦА

Бојан Шобар, окружни јавни тужилац за подручје Љубљане, службено је у овој теми, јер како сам каже, “моја службена дужност је гоњење починилаца кривичних дјела”. Словенија је 2003. године донијела закон о војним гробљима, такође и закон о жртвама војног насиља. Мада се и у “дежели” још ломе копља око тога ко је и за шта све крив, створен је правни оквир који омогућава да се сазна доста тога из злог времена. Активност на откривању и сондирању гробница увелико тече. Најновија гробница, масовна дакако, откривена је почетком прољећа 2009. године. Јавност је напросто била шокирана “налазима” у руднику Барбара код Лашког.

У Худовој јами, како је Словенци зову, пронађени су костури више од 1.000 људи, сакривених иза бетонских преграда и дрвених зидова, заливених живим кречом. С обзиром на широке “шахтове” у које су убацивани убијени и живи (по положајима неких скелета се види да су многи умрли покушавајући да некако побјегну), и чије истраживање је започето док се радила на ова публикација, претпоставља се да ова јама скрива огроман број жртава... Др Јоже Дежман, директор Музеја новије историје у Љубљани је казао да “је ријеч о грозном злочину који се желио прикрити, о чему свједочи чињеница да је улаз у ров био блокиран са 400 кубних метара бетонских и дрвених преграда, као и земљаног материјала. Жртве су у тренутку затрпавања биле још живе”.

- Баш као што је ова, а и друге јаме, затрпавана и камуфлирана, тако су сакривена и многа документа из тог времена, без којих не можемо начинити реконструкцију онога што се догађало 1945. - истиче Шобар. - Стога не може да се каже ни колико је жртава, војних и цивилних било. Помињу се цифре од 200.000 па и више хиљада ратних заробљеника, припадника разних војски и националности, цивила. Ми смо знатно реалнији и за сада вјерујемо да их је било између 70.000 и 80.000.

 

КО ЈЕ КРИВ, А КО НИЈЕ

Господин Бојан Шобар наглашава да је његов посао веома отежан јер још није рашчишћено која су све кривична дјела почињена. Да ли је само у питању злочин над војним заробљеницима, цивилима, геноцид или нешто друго, треће, тек треба да се утврди. Да се документима и свједочењима потврди. И докаже...

Др Митја Ференц, упркос опструкцијама које постоје, нарочито од појединих још живих партизана, којима све што се ради на откривању ових случајева изгледа преувеличано и личи на реваншизам, иако тога апсолутно нема (многи често питају “зашто то Ференц прекопава гробове”) нада се да ће у наредном периоду много тога бити извјесније. Да ће се доћи до докумената који нису уништени, да ће бити и живих свједочења. Да ће се бар приближно знати број жртава, којих је извјесно много, јер, до сада је свако истраживање показало да је у отвореној гробници и јами, више жртава него што се по неким показатељима и процјенама сматрало прије сондаже.

И да ће кривица бити и судски доказана, иако главни актери нису у животу. То је, наглашава он, цивилизацијски дуг и само када се стави тачка на случајеве из тог времена, слободније и демократскије ће се живјети. И у Словенији и другдје гдје живе породице жртава из прољећа и љета 1945.

У Хрватској су повели истрагу против Сима Дубајића, којега је као најодговорнијег за ликвидације, означио Иван Гугић, који је био борац 11. далматинске бригаде и дао исказ о томе још 1953. године у Риму. Као један од доказа тужилаштво наводи његову аутобиографију “Живот, гријех и кајање: од Кистања до Кочевског рога” из 2006. као и текстове и ТВ емисије у којима говори о злочину и признаје га.

 

БРИТАНСКЕ ЕВАКУАЦИЈЕ

Тужилаштво податак о 13.000 жртава заснива на документима Петог британског корпуса, о евакуацији 10.000 хрватских заробљеника и око 3.000 цивила који су предати Југословенској армији у договору са Дубајићем. Дубајић је у контексту злочина из Кочевског рога први пут поменут 1956. године у емигранстком часопису “Хрватска држава” који је излазио у Минхену, гдје је оптужен за масакр око 30.000 Хрвата, али и око 5.000 припадника српских јединица - четника Драже Михаиловића и Добровољачког корпуса Димитрија Љотића.

“Последњих година, против Дубајића је поднесено неколико кривичних пријава - у једној од њих терећен је за злочине у Блајбургу, а средином маја 2007. Хрватско културно веће затражило је да се против њега подигне оптужница због злочина у Кочевском рогу, а од српских власти захтијевано је његово изручење.

 

(НЕ)ПОКРЕНУТЕ ИСТРАГЕ

Поједини историчари, рецимо Јосип Јурчевић, више пута су тражили процесуирање Дубајића и других бивших партизана које су прозивали за злочине из 1945. године. Са неким бившим борцима спроведени су информативни разговори, али се од тога одустало након протеста Савеза антифашистичких бораца и антифашиста и након што је смрт једног од осумњичених партизана, прекинула истрагу: (Политика 1. априла 2009)

Истрага ће, свакако, бити прекинута. У свом стану “у принудном уточишту”, на Новом Београду, 9. јула 2009. у 86. години умро је Симо Дубајић.

А на Кочевском рогу, као и другим стратиштима Словеније, било је недужних чију невиност нико није истакао, као ни утврдио кривице оних које и Дубајић зове само кратко усташама. Било је тамо убијено прилично и Срба и Црногораца. И свима је суђено по најкраћем поступку - рафалима.

 

ПРСТ БОЖИЈИ

- Био сам командант егзекуције на Кочевском рогу - пише у својој аутобиографији Симо Дубајић.

- Водио сам са покојним Геном Богдановићем тај гонећи одред Четврте југословенске армије. Као ни тада, ни сада, немам дилеме - то су биле усташе и требало их је све побити. Жао ми је само што их није било више. Убијеђен сам да ме је прст Божији водио ка њима. Не осјећам кајање. Ја се кајем само за неке злочине према недужним људима, али због тих усташа... Боже сачувај. Добили су што су заслужили.

 

Објављено 24. марта 2015.


КРВАВО СЛОВЕНАЧКО ПРОЉЕЋЕ (5)

 

Суђено је и мртвима

Свједоци који о времену поратног зла на простору Словеније говоре за овај фељтон увелико се слажу у једном - масовне ликвидације су обављене без суђења. А суђења су била, бар усмено, обећана почетком маја за оне за које се сумњало да су “окрвавили руке”. Иако, бар засад, такав документ није изашао из архива, они који су преживјели словеначку драму вјерују да је такво обећање дао управо Јосип Броз, који га је тако брзо и погазио.

Неки историчари, нарочито они комунистичке провeнијенције, ту и тамо кажу да је било суђења.

Досадaшња истраживања открила су документе који говоре о суђењима учесницима Збјега који је стигао до Словеније. Она, међутим, показују да је суђено - мртвима! Тако је под бројем 2227 Земаљске комисије за утврђивање злочина окупатора и њихових помагача, заведена Одлука о утврђивању злочина окупатора и њихових помагача, на име Сава Вулетића. По овом документу он је крив за убиства “22 мирна сељанина” из Зете, зато што је био члан Националног одбора, који је у то вријеме постојао у Зети. Поменуте сељане су, иначе убили Италијани марта 1942. године. Потомци некадашњег црногорског министра су званично тражили од надлежних да им се достави и образложи одлука о томе због чега је Саво Вулетић проглашен за народног непријатеља, али одговор нису добили. Документ Земаљске комисије Народне Републике Црне Горе заведен под редним бројем 21619 у Архиву Југославије у Београду, добијен је од те установе.

Поменута одлука носи датум 24.08.1946. А Вулетић је стријељан у околини Аранђеловца јуна 1945. пошто је ту спроведен из Словеније заједно с митрополитом Јоаникијем Липовцем!?

 

ОДЛУКА НАРОДНОГ СУДА

И породица Никлановић посједује одлуку Народног среског суда у Бару, од 24. децембра 1945. У њој, између осталог, пише:

“Народни Срески суд у Бару на основу члана 27. Закона о конфискацији одређује поступак за спровођење конфискације цјелокупне покретне и непокретне имовине Никлановић Тома, Влада и браће му из Близкућа, који су рјешењем Среског Народног Одбора у Бару број 7921 од 31. јула 1945. године проглашени ратним злочинцима... А Томо и Митар Никлановић убијени су без суђења, доказивања кривице и права на одбрану, маја 1945. у Камничкој Бистрици!

Судећи према ондашњој штампи радили су, дијелом, и војни судови. “Побједа” од 10. јуна 1946. с наднасловом “Под ударом народне правде”, доноси Танјугов извјештај у којему стоји:

“Војни суд треће југословенске армије одржао је суђење групи ратних злочинаца који су похватани у Хрватској приликом паничног бјекства њихових окупаторских господара. Међу овим злочинцима налази се и неколико истакнутих четничких функционера, организатора сарадње с окупатором и крвавих четничких недјела. У групи ових четничких злочинаца одговарао је за почињена недјела и злогласни усташки пуковник Судар.

 

ПРЕСУДА ВОЈНОГ СУДА

Пресудом Војног суда осуђени су на смрт стријељањем, губитак грађанске части и конфискацију имовине сљедећи злочинци и народни издајници:

Велимир Јојић, Васо Вукчевић, др Никола Јерговић, др Душан Кривокапић, Богдан Кривокапић, Милорад Јојић, др Вукота Дедовић.”

Уз најцрње квалификације наводе се њихове краће биографије и сарадња са окупаторима.

Нигдје нема ријечи о томе гдје су и када стријељани, да ли је неко ликвидиран прије суђења и слично. Иако је познато да су поменути прешли Словенију и стигли до Аустрије гдје су преговарали с Енглезима, а потом предати партизанима, нејасно је како су то онда ухваћени у Хрватској. Ту су и друга бројна питања и дилеме око ове штуре информације и њене прецизности. Очигледно је да је главни циљ био да се заплаши народ с једне стране, а с друге оправдају ликвидације у Словенији, о чијој масовности тада није било помена. Ни много, много касније.

 

НЕСЛАГАЊЕ ИСТОРИЧАРА

Хрватски истраживачи се, међутим, не слажу, као уосталом и другдје широм екс-Југославије, око тога колико је Хрвата страдало на подручју Словеније, током прољећа и љета 1945. Та цифра је у распону од “неколико десетина тисућа до 200.000”, које помињу неки истраживачи. Према писању “Вјесника” од 27. маја 2003. бивши припадник Озне Зденко Завадлав, шокирао је јавност “изношењем чињеница о покољима које су Титове, комунистичке снаге починиле након завршетка Другог свјетског рата, над ратним противницима”. Покољи су се, према ријечима Завадлава, проводили органозовано и систематски, над свим ратним противницима, али и цивилима.

- Ми из словенске Озне и Корпуса народног ослобођења (Кноја) убијали смо словенске домобране, а када бисмо ухватили Хрвате, предавали смо их Трећој армији. Тада је баш у дворцу Бори било заповједништво Треће армије Југословенске војске, која је ондје дошла након ослобођења. У рововима око двора убијали су хрватске домобране, усташе и цивиле - жене, дјецу, старце... То су, углавном, били људи који су се пробијали према аустријској граници, а нису били укључени у Крижни пут. Ондје је убијено неколико тисућа људи.

 

ОЗНА НАДЗОРНИК

То је само дио свједочења Зденка Завадлава, наводи “Вјесник”. Бивши замјеник начелника Озне за подручје Марибора, подуго је, прилично документовано, говорио о злочинима који су се догодили након свршетка рата, а које је, према његовим свједочењима, организовала и надзирала, управо Озна. “Заповијед за такве масовне ликвидације, стигла је изравно с врха. Тако се још једном потврдило да је Јосип Броз Тито, заједно са својим сурадницима стајао иза масовних смакнућа заробљених војника и цивила противничке стране у Другом свјетском рату. Вјеродостојност свједочењима посебице даје чињеница да су на свим локацијама на које је указао, откривени докази о смакнућима”.

 

РАТ БРОЈКАМА

Завадлав, како наводи хрватски лист, тврди да је на територији Словеније побијено највише до 100.000 Хрвата. Противи се, наводи даље лист, “напухивању” бројки, али је и против оних који их смањују.

- Ја сам данас члан словенског Одбора за откривање и обиљежавање гробишта, а исцрпним смо истраживањима дошли до тога да је у споменуто вријеме на територији Словеније поубијано највише до 100.000 Хрвата - рекао је Завадлав.

 

ПОКРЕТАЊЕ ЗАБРАЊЕНИХ ТЕМА

У Црној Гори, гдје се нарочито послије организовања јунског парастоса жртвама у Камнику 2005. и активности Удружења “Открићемо истину”, отвореније говори о до јуче забрањеној теми, још увијек је јерес помињати имена високих војних и партијских кадрова, који су или боравили тог прољећа 1945. у Словенији, или били везани на други начин за догађаје из маја, јуна и јула 1945.године.

Појединци из редова НОР-а негодују што се о томе прича. И пише. Као да је све што је учињено било у складу са законима, војним, цивилним и међународним.

 

ДИСИДЕНТ СВЕДОЧИ

А мање се зна да се међу првима на тему словеначког крвавог пролећа 1945. године огласио управо Црногорац. Контроверзни Милован Ђилас.

Истакнути револуционар, који је веома рано средином педесетих година прошлог вјека имао “развод” са Јосипом Брозом и који је тако рано постао први и најпознатији дисидент друге Југославије.

 

Објављено 25. марта 2015.


КРВАВО СЛОВЕНАЧКО ПРОЉЕЋЕ (6)

 

Тито је ставио тачку

“Милован Ђилас је у то вријеме”, пише Николај Толстој у својој књизи “Министар и покољи”, “био рангом високи функционер у Титовом Политбироу и један од његових најдражих сарадника. Иако тада није имао директне везе с највећим масакрима, у више прилика је јасно дао до знања колико му се они гаде и колико је огорчен”.

Толстој наводи Ђиласове ријечи: “Наши непријатељи, који су сарађивали са завојевачем или су своје судбине повезали с фашистичким снагама - четници, усташе, домобрани и словенски домобранци - такође су заједно с Њемцима, положили оружје. Неке од тих група пробиле су се до Британаца у Аустрији, а ови су их пак предали натраг нама. Сви су били убијени осим жена и младих људи испод осамнаест година. Тако нам је, барем, у то вријеме било речено у Црној Гори, а исто сам чуо и од оних који су судјеловали у тим бесмисленим, гњевним одмаздама.

Та су убијања била потпуно махнита. Колико је било жртава? Према ономе што сам ја у пролазу чуо од неколико функционера запослених у сређивању рачуна, број прелази двадесет хиљада - но врло вјероватно се радило од нешто мање од тридесет хиљада људи, укључујући све три наведене скупине. Били су убијани одвојено, свака скупина на оном терену гдје је била ухваћена. Годину или двије касније било је притужби из Централног комитета Словеније да имају проблема са сељацима из тих крајева јер су подземне ријеке на површину избацивале лешеве. Причали су такође да се хрпе лешева трулећи надимају у својим плитким масовним гробницама, тако да се чинило да тло дише.”

 

ПИТАЊЕ ОДГОВОРНОСТИ

Осим што је признао да су се масакри несумњиво догодили, Ђиласа је, како наводи Толстој, бринуло и питање одговорности.

“Ко је издао наређење за то масовно уморство”, пита се Ђилас. Ко га је потписао? Не знам. Вјерујем да писмено наређење није ни постојало. С обзиром на структуру моћи и на хијерархијски начин издавања наредби, нико није могао спровести такао важан подухват без одобрења с врха. Превладавала је атмосфера освете. О томе није одлучивао Централни комитет. А што ако и јесте? Нема сумње да би Централни комитет слиједио одлуке оних на власти. Ионако никада није било гласања. И ја бих се сложио - вјероватно уз одређено сустезање, које, међутим, не би угрозило моју револуционарну постојаност, моју оданост Партији и моју солидарност с вођством.

Као да и није постојала правда, истина и милост изван идеологије, Партије и покренутих маса, као ни изван нас вођа који смо представљали њихову бит! Никада о томе нисмо разговарали, ни у Централном комитету, ни приватно. Једном, док смо водили детаљни разговор - наравно, након сукоба са совјетским руководством 1948, споменуо сам како смо тада отишли предалеко, јер су се међу убијенима налазили људи који су бјежали из искључиво идеолошких разлога. Тито је одмах оштро одговорио, као да је већ одавно дошао до коначног, но ипак врло неугодног закључка: - Ставили смо на то тачку, једном заувијек! Уосталом уз онакве судове...

 

СТРАСТ, ПРАКСА И НАВИКА

Милован Ђилас, као један од најближих сарадника Јосипа Броза и револуционар којега су оптуживали и за неке егзекуције које је лично извео током рата на подручју Црне Горе, покушавајући да објасни “словеначки феномен” у контексту “револуционарног времена”, не скрива да су побијени невини. Wartime наводи Ђиласове ријечи:

...”Сигурно је да је међу убијенима било и оних које би и најстрожи и најнеправеднији суд поштедио. Али ратови, а специјално револуције и контрареволуције се важу према догматским и идеолошким критеријумима. Критеријумима који у поступку истребљења постају страст и пракса, навика и врлина. Особа је крива не зато што је можда учинила нешто, него једноставно што је припадала нечему. Бијес и мржња су важни чиниоци у тим одлукама, али не и одлучујући. За те људе је правни поступак изгледао бесмислен, осим у спектакуларним процесима гдје се радило о вођама...”

У разговору 1979. године за Encounter о жртвама насилно враћеним у Југославију (Victims of Repatriation) на питање новинара Георгеа Урбана, који је желио да сазна судбину Југословена које су предали Енглези, Милован Ђилас је упорно понављао бројку од 20.000 до 40.000.

 

ПРИСИЛНА РЕПАТРИЈАЦИЈА

- Можда би било најприкладније - наводи Encounter - завршити овај разговор с темом која је узбуркала јавно мњење у Британији у задњих неколико година - присилна репатријација руских и југословенских избјеглица од стране британске власти у прољеће и љето 1945. Околности, боље речено чињенице, о присилној репатријацији први је изнио најаву Александар Солжењицин у свом дјелу Архипелаг Гулаг. До још већег публицитета и још упорнијег истраживања је дошло кад је Nicolas Bethell објавио књигу “Последња тајна”.

Још веће интересовање, на исту тему, изазвао је Николај Толстој објавивши књигу “Жртве Јалте”. Политичари и државни службеници који су направили одлуке у то вријеме остали су шутећи. Све до Солжењицинова открића јавност је била држана у мраку. Чињенице су сада већ толико познате да би их било сувишно понављати. Допустите да вас једноставно упитам да ли сада мислите да је присилна репатријација 20.000 до 40.000 Југословена била исправна.

 

ПАНИКА НАГНАЛА НА БЕГ

Ђилас: - Не, није! Велика већина људи које су Британци присилно вратили из Аустрије, били су обични сељаци. Нису никог убили. Сав њихов злочин је био страх пред комунизмом и гласине о комунистима. Њихова једина мотивација да напусте земљу била је паника. Да су нам Британци предали “квислиншке” вође као Недића и полицијске агенте који су заједно с нацистима мучили и убијали људе, или су то сами радили, не би се постављало питање моралности британског поступка. Али то нису направили. Они су присилили на повратак сву силу људи, а то је било потпуно погрешно.

Њихов број се рачуна чак на 40.000?

- Не мислим да је био тако велик јер смо многе четнике и четничке симпатизере ухватили на тлу Југославије, прије него што су имали прилике избјећи у Аустрију. Али Британци су имали засигурно 20.000 до 30.000 у њиховим рукама. Велик број се односио на Русе-Козаке и Власовце, које су Британци такође репатрирали, неке у непосредну смрт, друге у споро умирање у совјетским логорима.

 

МОРАЛНИ ПОРАЗ

У словеначким шумама партизани су одмах послије Другог свјетског рата убијали војнике њима непријатељских формација: српских, црногорских, словеначких, хрватских, али и цивиле.

Од стратишта и масовних необиљежених гробница по словеначким шумама и јаругама у Црној Гори највише се чуло за Зидани Мост, у Хрватској за Блајбург, Србији и Словенији за Кочевски рог. А сви заједно су метафоре великог страдања, цивилних и невиних југословенских грађана, што представља морални пораз политике најужег руководства Народноослободилачког покрета, који никад није био признат и објелодањен.

 

Објављено 26. марта 2015.


КРВАВО СЛОВЕНАЧКО ПРОЉЕЋЕ (7)

 

Европа нас само гледа

Парламентарна скупштина Савјета Европе (ПССЕ) усвојила је још 1996. резолуцију бр. 1096 о мјерама за демонтирање насљеђа бивших комунистичких тоталитарних система. Ова резолуција је значајна зато што је претеча свих осталих докумената. Па је тако ПССЕ, на засиједању одржаном 23-27. јануара 2006. године на предлог клуба Европске народне странке, осуђујући злочине тоталитарних комунистичких режима, чијим жртвама је исказано саучешће, разумијевање и признање, донијела Резолуцију 1481 о “потреби за међународном осудом злочина тоталитарних комунистичких режима”. Ова резолуција има 14 тачака.

Европски парламент је 2. априла 2009. године усвојио Резолуцију о европској савјести и тоталитаризму, којом је одао признање свим жртвама тоталитарних и недемократских режима Европе. Ево и једног од чланова ове Резолуције Европског парламента:

“Европа неће бити уједињена, осим ако је могуће да формира заједнички преглед историје, признајући нацизам, стаљинизам и фашистичке и комунистичке режиме као заједничко насљеђе и изнесе поштене и темељне расправе о тим злочинима у прошлом вијеку”.

 

БУРНЕ РАСПРАВЕ

Ова и друга документа, захтјеви историчара и других објективних истраживача и, наравно, оних који траже гробове својих, изазвали су бурне расправе у региону, како данас политичари популарно називају ексјугословенски простор. У Србији је, прије неколико година, увелико кренула прича, прво о једном гробу (Драгослава Драже Михаиловића), а потом о десетинама хиљада тајних и неоткривених гробова и гробница остатака четничких формација, али и цивила, антикомуниста, који су стријељани, као и они у Словенији, по свршетку Другог свјетског рата.

Но, разлог за песимизам бацају изјаве појединаца, високих функционера НОП-а, што живих што већ упокојених, који и за Дражу и за оне који су били његови саборци, али и симпатизери и даље имају, или су само имали једну ријеч - издајници. Тако, на примјер, усред приче о масовним гробницама у Србији, пред смрт, Јово Капичић, послијератни начелник београдске Удбе, замјеник Александра Ранковића на питање да ли је знао гдје је Дражин гроб, казао је:

- Не знам, а и да знам, не бих никада никоме то рекао!

Право на гроб увелико траже они мање познати, којима је једино суђено по кратком поступку, па је, тако, Србија, као и Словенија, једна од већих гробница послијератне, Титове Југославије.

 

ШТА КАЖУ...

А шта о том времену, ликвидацијма које су услиједиле послије окончања највећег рата у историји човјечанства, који је на нашим теренима имао изразито грађански карактер и братоубилачку димензију, тајним гробницама и праву на вјечно почивалиште, рекли су угледни историчари, писци, политичари, културни и јавни радници.

- Тачно је да је било тих злочина и да данас осјећамо њихове посљедице. Треба бити опрезан са бројем жртава са којима се свакодневно спекулише. То су озбиљне и осјетљиве ствари којима се наука суштински и није бавила. Али добро је да се покренула та тема у стручној и интелектуалној јавности - казао је историчар Никола Самарџић.

- Историја се не може промијенити - сматра професор Милан Божић. - Може се, међутим (неко ће патетично рећи у име достојанства, а ја бих рекао у име здравља нације) ствар изнијети на видјело, а да се људи достојанствено покопају. Све то треба да се обиљежи на начин да будуће генерације памте и да не понове, без обзира на то што историја има перверзну особину да се често понавља.

- Масовно зло је чињено 1944--1946. и 1948-1953. године, али је остало до наших дана - сматра Јовица Тркуља, професор Правног факултета у Београду. - Његови трагови су, између осталог, масовне гробнице у којима су тајно, без суђења ликвидиране десетине хиљада људи. Те тајне гробнице су својеврсни археолошки биљези времена зла. Чељуст тог зла зјапи над нашим судбинама и уколико се не затвори или бар не премости, пријети да постане провалија наше будућности.

Објелодањивање недјела власти послије Другог свјетског рата је важна мисија у откопавању истине и откривању скривене историје... Ма колико то било болно, морамо се суочити са истином: колико је људи било ликвидирано, гдје су покопани, ко су виновници тих егзекуција. Ваља нам изаћи на крај са минулим мрачним временима, овладати прошлошћу која је господарила нама, а и даље би, уколико се не овлада њоме.

Портпарол тужилаштва за ратне злочине Србије Бруно Векарић сматра да “сваки злочин из прошлости треба потпуно да се расвијетли, и то је обавеза сваке, па и ове генерације. Држава мора да има пијетет према свим жртвама без обзира на њихове идеолошке ставове и политичку оријентацију које су имале за живота”.

 

НАЦИОНАЛНО ПОМИРЕЊЕ

Грађански рат од пре седам деценија не може се завршити без националног помирења, испричао је пред свој одлазак на онај свет, аутору овог фељтона, професор међународног права Радослав Стојановић.

- Истина о том грађанском рату је предуслов да би друштво могло нормално да настави да живи. Кад се заврше међународни ратови, војске се повуку свака у своју земљу, а кад се заврше грађански ратови, комшије остају да живе заједно. Објављивање свих чињеница из тог времена је добро јер је нужно да се открије све што је произвело грађански рат и сва зла до којих је тај рат довео - рекао је Стојановић.

Занимљиво је размишљање на ову тему једног историчара из такозване старије гарде. Венцеслав Глишић, подржавајући све напоре да се дође до истине, замјера младим историчарима што се темељније, озбиљније, студиозније не баве том темом. “Ваш задатак, поручује он колегама, није да утврдите научну истину, већ да изнесете тему на расправу, и то радите успјешно. Историчари морају да дају документовану надоградњу, да потпуно истраже то питање. Суштина је да се попишу имена жртава и тако да се дође до тачног броја, а не да се лицитира са бројем жртава”.

 

ОБИЉЕЖАВАЊЕ ГРОБОВА

Умјетници, писци, сликари и други, неријетко су својим дјелом улазили у то зло вријеме, освјетљавајући фрагментарно “ријеке мука”, али и дајући универзалне поруке из братског страданија на просторима друге Југославије.

- Злочин је злочин - констатује драмски писац Синиша Ковачевић.

- Али у хришћанском смислу, злочин је још тежи ако га почине побједници. Већа одговорност је пред онима који имају у руци сву моћ, и нож и погачу. На онима који пресуђују. Теже се прашта побједницима... Вријеме је да се подвуче црта. Да се отворено прича о свим четничким, али и партизанским злочинима. Да се жртве у гробу изједначе, да би њихови потомци могли у очи да се погледају и изљубе. Сва стратишта треба да се открију и обиљеже да би будућа дјеца расла без баласта који су им оставили очеви и дједови. Све оно што ми не урадимо сада, наша дјеца и унуци мораће сјутра...

“Ко може, уопште, да брани став да било ком човјеку не треба да се зна гдје је сахрањен”, пита се Драгослав Михаиловић, познати писац.

- “То није политичко већ људско и универзално питање. Откривање тих незнаних јама створило би невидљиву забрану да се сличне ствари било када у будућности понове. Без обзира на политичку боју покојних људи, достојно обиљежавање њихових гробова представљало би обећање ове генерације да се тако нешто више никада неће поновити”.

 

ПОСЛЕ ТИТА ЗЛОЧИН

Славиша Губеринић, члан Управног удружења “Открићемо истину”, подсјећа да је “Црна Гора предала апликацију за чланство у ЕУ, зар не? Када се Црна Гора суочи са својом комунистичком прошлошћу, која је несумњиво дио наше прошлости, флоскулу и послије Тита - Тито замијениће друга и послије Тита - злочин.

И да додам како је то једном неко паметан рекао: Како то да се по Брозу не зове његово родно село, а звао се главни град Црне Горе?”

 

Објављено 27. марта 2015.


КРВАВО СЛОВЕНАЧКО ПРОЉЕЋЕ (8)

 

Ћутање је друга смрт

Откопавање истине у Србији је, дакле, започето. Све жртве добиће право на гробно мјесто. Ускоро би требало да се оствари тјешња сарадња са словеначким властима ради откривања и обиљежавања гробница у тој земљи, у којима су страдали становници Србије. Војници и цивили. И то, након што је свијет обавијештен да је Други свјетски рат завршен.

А да ће бити и те како потешкоћа у том обимном и сложеном послу, не само када је у питању Србија, потврдио је историчар др Бојан Б. Димитријевић:

- Откривање истине о свим догађајима послије Другог свјетског рата, нажалост, неће ићи нимало лако, јер једноставно не располажемо адекватном архивском грађом. У то сам могао да се увјерим и као члан комисије за проналажење гроба генерала Драже Михаиловића. Пред крај и непосредно послије завршетка рата није ни вођена адекватна архивска грађа. Затим је услиједило и систематско уништавање докумената у два таласа, одмах послије рата и касније у времену слома Ранковића. И даље могу да се пронађу одређени небитни подаци о раду тајних служби, али не и докази о убиствима. Плашим се да нећемо наћи документоване потврде о свим злочинима.

 

ПОПИС СТАНОВНИШТВА ПОМАЖЕ

А како се бар приближно може доћи до имена страдалих, како у Словенији, тако у Србији, Црној Гори, Босни и другдје, током Другог свјетског рата, као и послије његовог завршетка, показује предлог историчара Предрага Марковића. Он сматра да је попис становништва прилика за то.

- Никад нисмо пописали наше жртве. Државни попис има разноразне рубрике, међу које бисмо могли да уврстимо и рубрику - жртве у ратовима. У сваку кућу ће тада ући статистички обучени људи и то је права шанса да се тај посао квалитетно уради. И да најзад престанемо да лицитирамо бројевима - сматра Марковић.

Марковић даје предлог за Србију. Зар исто не може бити урађено и у свим бившим југословенским републикама, односно тамо гдје је то потребно.

Аутор овог фељтона забиљежио је шта су о овоме говорили, пре смрти, неки наши знамјенити ствараоци.

 

ДУБОКО ЗАКОПАНО

Пјесник Слободан Ракитић је тврдио да смо дуго живјели с дубоко закопаном истином о невиним жртвама комунистичког терора послије Другог свјетског рата. “А ћутање”, говорио је он, “о тим жртвама је њихова друга смрт и још већа неправда. Јер ћутање је стално умирање... Нема већег гријеха него не сахранити мртве и не знати ни гдје су им гробови. То је и морални и Божји закон.” Академик Милорад Бата Михаиловић, један од највећих српских сликара који је живео у Паризу, наглашавао је да би био гријех да се то питање запостави, обесмисле разлози и гробови не обиљеже.

Јер, “убијени су људи који припадају једном народу. На тај начин је и народ убијен с њима. Никад народ није сам измислио своја политичка мишљења, него моћнији од њега, они који владају, који су га тјерали да изабере пут... Гријех је да не оставимо траг својим мртвима. Јер наши мртви никада нису били против народа”.

 

КО ЈЕ НА ПОТЕЗУ

А шта ће се дешавати по овом питању у Црној Гори, о чијим грађанима, који су махом ликвидирани, када је већ рат био завршен, по словеначким планинама, јамама и јаругама, о којима говори ова књига? Редосљед би требало да буде исти као и код Словенаца, и као у Србији: на потезу су држава, објективни историчари, како би коначно била исписана једна овећа страница која недостаје у уџбеницима историје. И овдје и у цијелом региону, како данас називају екс-Југославију. Страница која значи и крај подјелама и новим неспоразумима који на партизанско-четничкој подјели почну редовно када дође до неких других невоља, које с прошлошћу и немају везе. Али, као да је ово - бар до сада - било тако идеална матрица за свађање и диобе. Коришћена редовно у дневнополитичке сврхе, што је колико жалосно, толико и трагично за народ који себе сматра виолентним и спремним за живот у друштву народа који су одавно помирили своје ратне противнике.

Видак Рајовић, из Краља у андријевичкој општини, који је “од села до села” биљежио имена изгинулих у крвавом грађанском рату од 1941. до 1945, у уводу у своју књигу “Васојевићи без краља и отаџбине”, поводом братоубиства, неокајаног гријеха, “затамњења које се преноси с кољена на кољено”, каже:

- “Партизани погинули од 1941. до 1945. у послијератном периоду забиљежени су, славом овјенчани, подигнути су им споменици на мјесту погибије, гробови окићени цвијећем и вијенцима, а штампа је славила њихова дјела.

Насупрот томе, сваки погинули четник убијен је по два пута: први пут стријељан од партизана, а други пут је забрањено законом да се помиње његово име, да му се обиљежи гроб... Гробови су остали без имена очева. Диктатуром је требало избрисати свако име и убиједити најближе чланове фамилије да ти људи нису ни постојали”.

 

ЦРНОГОРЦИ У ОБА ПОКРЕТА

У војном и политичком врху оба сукобљена покрета налазио се знатан број људи из Црне Горе. У најужем руководству Народноослободилачког покрета били су: Милован Ђилас, Иван Милутиновић, Светозар Вукмановић Темпо, Митар Бакић, Арсо Јовановић, Рифат Бурџовић, Велимир Терзић, Саво Оровић, Пеко Дапчевић, Радован Вукановић, Сава Ковачевић Мизара, Будо Томовић, Блажо Јовановић, Саво Бурић, Божо Љумовић, Перо Ћетковић, Љубо Вучковић, др Нико Миљанић, др Обрен Благојевић, Радоје Дакић, Велимир Јакић, др Симо Милошевић, Драгиша Ивановић, Андро Мугоша, Ђоко Пајковић, Стојан Церовић, Никола Лекић...

У четничком покрету Драже Михаиловића црногорске јединице представљале су њен најборбенији дио. У њему су се налазиле истакнуте војне личности, као што су генерал Блажо Ђукановић, пуковник Бајо Станишић, мајор Ђорђије Лашић, капетан Павле Ђуришић, мајори Захарије Остојић и Мирко Лалатовић, Милан Бандовић, Лука Балетић, Саво Вукадиновић, Љубо Вуксановић, Јаков Јововић, Арсо Петровић, Бећир Томовић... Према томе, оба покрета су била у знатној мјери заступљена кадровима из Црне Горе, и то истакнутим личностима. Све је то продубљавало неспоразуме и сукобљавање, јер су се многи у почетку неопредијељени поводили за истакнутим појединцима или су због њих прелазили на “другу страну”, без јасног програмског или идејног опредјељења. Посматрано у том контексту, може се, донекле, схватити однос црногорских партизанских јединица према заробљеним црногорским четницима, али не и оправдати.

ЗЛОКОБНИ ЋУД И МЕНТАЛИТЕТ

“Од Јевреја смо морали научити да наши, властити мртви, морају прво бити побројани”, упозорава прослављени редитељ Емир Кустурица. “По сваку цијену, без обзира на идеолошку страну којој су припадали. Ако су се уопште приклањали супростављеним идеологијама и били у могућности да бирају страну”.

“Тада се не би могло десити да се лицитира са бројем мртвих у Јасеновцу. Зато, праве чињенице о овом ужасном логору читамо из енглеских уџбеника јер је ‘на овим просторима’ сав тај ужас релативизован, замагљен лицитирањем бројем убијених... Нема сумње да су комунисти послије Другог свјетског рата чинили злочине, али је мој став да се зло догађало прије због нашег менталитета и ћуди, него због идеологије. Најпрецизније, убијали су због идеологије наслоњене на нашу злокобну ћуд.”

 

Објављено 28. марта 2015.


КРВАВО СЛОВЕНАЧКО ПРОЉЕЋЕ (9)

 

Човекова слобода је у истини

Посљедице рата у Југославији, и посебно у Црној Гори биле су веома тешке, стоји, између осталог, у фељтону недјељника “Монитор” - који је рађен по књизи др Бранислава Ковачевића, крајем прољећа 2009. - Још су их више увећавале ликвидације послије рата. Разорен је грађански морал, пренебрегнут правни поредак, настрадала је окосница домаћинских газдинстава, умањена биолошка супстанца народа, промовисана сила над правом и правдом, демонстрирана је “револуционарна правда”, као врховна и неприкосновена, која је била изнад хуманизма и права, увјерена да “побједнику не суде”. Све је подсјећало на познату мисао Жан-Пола Сартра: “Пакао су други људи”.

Историчар др Бранислав Ковачевић, објашњавајући мотиве за своју књигу, између осталог, каже:

- Отварање табуисаних тема и постављање питања, ма колико било провокативно и изазовно, оптужујуће, има само један циљ - истину. Да се сазна истина о времену, збивањима, људима, земљи, њеној прошлости, жртвама и да се, посредно, подучимо и поучимо у откривању путева будућности. Слобода је у истини. Циљ, није, дакле, у оживљавању авети Другог свјетског рата, у условима када потомци, и не само они, једнострано и тенденциозно за сва зла оптужују Комунистичку партију с Брозом на челу. Уосталом, историја је показала да су на крају сви поражени. Зар је побједа над дијелом сопственог народа побједа?

 

РЕПРЕСИЈА НАМЕТАЛА ЗАБОРАВ

У свом посљедњем интервјуу, који је дао “Монитору” (умро је 5. јуна 2009.) др Ковачевић, на питање зашто је словеначко прољеће у Црној Гори било деценијама тема о којој се “мало писало, а још мање говорило”, каже:

- Репресивна идеологија наметала је заборав ћутањем. Вријеме је да се догађаји назову правим именом, признају заблуде, злочини, иако то неће помоћи мртвима, али може бити љековито за живе... Многа документа су још недоступна историчарима и апелујем да се отворе архиви. Постојали су спискови четника и оних који су са њима одступали, али се не зна гдје се налазе, ако су сачувани. Много грађе је уништено. Можда и због тога да се никад не сазна истина. Нико неће да призна свој злочин.

У Црној Гори све се смије рећи само не истина. Интересовање стручне јавности поклапа се са процесом детабуизације историје, односно питања која су до јуче била прекривена тамом. Вријеме намеће захтјев да се омогући сазнавање истине о ономе што се дешавало на југословенским западним границама у зиму 1944/1945, и у прољеће 1945. Треба утврдити истину о судбини више хиљада наоружаних црногорских четника и бројних избјеглица који су крајем новембра 1944. напустили Подгорицу. Истина се сигурно неће сазнати све док архиве остану забрављене.

 

БРОЈ УБИЈЕНИХ ЦИВИЛА

У поменутом интервјуу, др Бранислав Ковачевић, износећи податке до којих је дошао у својим истраживањима, каже да у грађи о “четничким снагама којима је командовао Павле Ђуришић”, као и о дјеци, женама и старцима који су се налазили заједно са њима у колони која је кренула из Црне Горе према Словенији, наводи се да их је било 7.500, 11.000 и 12.000. “Из извора које сам користио не зна се судбина 2.500 рањеника и болесника које је Ђуришић оставио при покушају пробоја.

Не зна се ни колико је четника емигрирало преко границе и нашло се под назором савезничких снага, колико их је побијено у Словенији, нити колико их је ликвидирано у такозваним маршевима смрти. Пет пута је рађен попис жртава рата, али у тим списковима нема ниједног страдалог четника! Они једноставно не постоје.”

На историјска питања зашто су црногорски четници кренули на далеки пут и ко је наредио њихову ликвидацију на западним границама, др Ковачевић, одговара:

“Одлуку о напуштању Црне Горе донио је Павле Ђуришић, заједно са својим Националним комитетом, на позив Драже Михаиловића. Та одлука је почивала на погрешној процјени да ће се савезници искрцати и сукобити са снагама народноослободилачког покрета, односно да ће доћи до сукоба између СССР и западних савезника. Уз то ширила се пропаганда да партизани убијају све који су сарађивали с окупатором.

 
НЕ ЗНА СЕ КО ЈЕ ИЗДАО НАРЕЂЕЊЕ

“Тачно је да се не зна ко је формално од југословенских главара издао наређење за ликвидацију тих људи који су се предали или од стране Британаца изручени пошто су четири дана раније, 15. маја 1945, обустављена непријатељства и предано оружје, а они су се налазили у логорима западних савезника, односно Британаца и рачунали да је за њих рат завршен. Међу њима је било и ратних злочинаца и доказаних сарадника окупатора, али највећим дијелом људи ни кривих ни дужних, које је завела пропаганда о комунистичким злочинима и одмазди и који су жељели да дијеле судбину својих родитеља, мужева, браће, сестара... Одлуку о ликвидацији могло је да донесе само највише партијско и војно руководство побједника.”

“Указивањем на узроке страдања”, наводи даље др Ковачевић, “ни у чему се не оправдавају поступци Британаца и одмазда партизана. Напротив! У питању су непримјерени и ничим оправдани злочини. То потврђују бројни документи и свједоци. Према ратном праву заробљеници се не смију убијати без суђења. Док се намеће безброј логичних питања о тим догађајима, одговор је само један - убила их је политика. Неко мудар већ је рекао да је убиство једног човјека злочин, а убијање великог броја људи - политика”.

 

АПЕЛ ВЛАСТИМА

Др Бранислав Ковачевић је, попут његовог словеначког колеге др Митје Ференца, који је апеловао посебно на власти у Црној Гори, али и у осталим бившим југословенским републикама, да отворе архиве, али и остваре сарадњу са словеначким властима које откривају и обиљежавају гробнице, испало је аманетски, оставља поруку “да нико нема право да таји нешто што се догодило, тим прије што ни налогодавци, ни егзекутори више нису на власти, већина ни у животу”.

“Даљим одлагањем”, поручио је црногорски историчар, “ништа се не добија, али се постиже супротан ефекат од жељеног. Зар шездесет и више година послије трагичних догађаја породице убијених немају право на истину? То је несумњиво болно питање. Садашњи властодршци немају никакве везе са почињеним недјелима. И зашто онда одлагати право на истину?!... Стога још једном истичем потребу да се што прије отворе архиви, да се учини доступном сва документација која може указати на судбину тих људи.

Ако је раније власт плански и смишљено репресивном идеологијом уливала страх и наметала заборав ћутањем, актуелна власт не носи такву хипотеку, и баш због тога у име хуманизма и свељудских вриједности, у име идеје слободе, истине и правде неопходно је сазнање о свим тим догађајима, ма колико било болно и тешко. Дух времена прописује нове стандарде и ту чињеницу требало би прихватити без противљења и опирања, уз толеранцију и подједнако поштовање традиционалног и новог. Истина је у цјеловитости, не у фрагментима. Истина - једино достојанство”.

 

ВИСОКА ЦЕНА СУКОБА

Партизанско-четнички сукоб није био само идеолошки, већ и генерацијски, класни, грађански, братственички, лидерски, сеоско-градски, племенски, престижни...

У њему се назирала могућност за промјену дотадашњег положаја, нарочито оних који су били на маргинама живота: очито је било настојање да се измијени дотадашњи систем вриједности и заузме нова позиција у друштву. Све су то били изазови којима се хитало у сусрет без обзира на цијену коју је требало платити. А она је била веома висока.

 

Објављено 29. марта 2015.


КРВАВО СЛОВЕНАЧКО ПРОЉЕЋЕ (10)

 

Пакао су други људи

Последња ратна јесен, четврта по реду, бијаше пуна влаге у чијим густим праменовима се крило бреме неизвјесности. Нарочито за оне који нису љубили комунизам, па су, иако у добром броју неокрвављених руку и чистих душа, већ били означени у својим срединама као непријатељи земље и народа.

У вокабулару појединаца, који ће постати “својина” и важних другова на власти, али још више “правовјерника” којих је, како се рат ближио крају бивало све више, биле су ријечи попут ових: окупаторске слуге, издајници и изроди, пета колона, кулачка олош, кокошари и јајаре, макаронаши и подрепаши...

Комшије и дојучерашњи пријатељи, а нарочито они који су изненада, из ладолежишта у којима су провели рат и беспосличења, аполитичности и неборбености сваке врсте, постали “ослободиоци”, борци за ново доба и “право” и “праведно” сјутра, протагонисти, сљедбеници идеја “великог октобра” и тумачи “црвених мисли” на терену, напросто су се утркивали ко ће онима који су вјеровали у Бога и монархију, надјенути ново, погрдније име. Сматрали су да тако најбоље помажу револуцију о којој су тек понешто чули, док су за ратних година више знали о црној берзи и крађама, него о било чему другоме. Но, једно су добро осјетили: комунисти ће доћи на власт, а за тај тренутак се ваља спремити.

 

У РАТУ ИЗВЕДЕНА РЕВОЛУЦИЈА

И док су се освједочени антифашисти, они који су се борили против окупатора током рата и са црвеном звијездом на капи, иако многи и нису знали готово ништа о комунизму, па им нова идеологија и није заробила душе, а с њима и ученији комесари, налазили подаље од села и вароши Црне Горе, ослобађајући град за градом, увећавајући тако слободну територију (формирајући, дакако, одмах своју власт, јер је уз рат, или у рату изведена и социјалистичка револуција) саморегрутовани, али и “постављени” тумачи марксизма и бољшевизма, о чему су знали толико да су и имена вођа и главних идеолога дијелили на слогове и погрешно изговарали, осјетивши да је дошло њихово вријеме, нису се задржали само на вербалном терору.

С “побједничким” пјесмама “Носим капу са три рога и ратујем против Бога”, “Не вјерујем у небеса, већ у Маркса и Енгелса”, упадали су у цркве, пријетили мирним сеоским радишама, побожним домаћинима и њиховој чељади, узимали “вишак” стоке, хране и нарочито пића, наговјештавајући паклену “црвену освету”. Нису се либили да ту и тамо, ноћу, што је тако одговарала њиховим “акцијама”, ликвидирају по којег старца и старицу, жену и домаћина, па и оне млађе који им нису били по вољи.

Најчешће зато што нису прихватали њихове “побједничке” пјесме. Такви и њима слични протагонисти у суштини једне племените идеје о свеопштем братству, свеопштем заједништву, једнакости и правди, показаће вријеме, били су управо њени гробари. Наравно, њих никако и не ваља посматрати изоловано, јер ће ликвидације, углавном невиних, које су учинили, и најчешће лажна шпијунирања новој власти, убрзо показати да су радили у садејству са онима који су наређивали и одлучивали. Комунизам ће, по оцјенама многих, пасти прво тамо где је и рођен, истовремено и около, јужно и западно од СССР-а, дакако и на нашим просторима углавном зато што “добро није рађено на добар начин”.

 

КРВАВИ ТРАГОВИ ОСТАЋЕ

Остаће, нажалост, крвави трагови тумача “нове вјере”, јаме безданице и необиљежене гробнице браће којој је организовано “рафално суђење”, тамо далеко од својега мора и гора. Углавном у шумама Словеније, чиме се и бави овај фељтон.

Те кишовите и снијежне јесени, коју ће смијенити крваво прољеће, исход Другог свјетског рата је био углавном познат. Црвена армија је убрзавала свој побједнички пут ка западу, Њемци су се увелико повлачили из Црне Горе, али и с других подручја, савезници, они који су и сами зазирали од комунизма, на западним фронтовима су преузели главне положаје. Но, убрзо ће се показати да неки од њих, нарочито Енглези, не зазиру баш од комуниста, нарочито тамо где су они ратујући извели и револуцију и нови поредак.

Лондонски радио ће, за највећи број антикомуниста у Србији, Црној Гори, али и другим крајевима прве Југославије, 12. септембра 1944. тачно у двадесет часова емитовати говор краља Петра Другог Карађорђевића. Врховни командант Југословенске војске у отаџбини свим припадницима те војске, али и “свим драгим поданицима” наредио је да “се уједине и приступе Народноослободилачкој војсци под маршалом Титом... која је једнодушно призната од наших великих савезника - Велике Британије, Совјетског Савеза и Сједињених Америчких Држава...”

 

НАЈСТРАШНИЈИ КРАЉЕВ УДАРАЦ

Главнокомандујући Јусгословенске војске у отаџбини, ђенерал Дража Михаиловић ће казати да нам је краљ задао страховит ударац, који се нарочито одразио на колебљиве војничке старјешине, да би нешто касније био клеветнички оштар: “Најтежи и најстрашнији ударац задао нам је краљ чијим смо се именом заклињали, Бог и народ нека му суде!” Из Италије, у којој се тада налазио, Живко Топаловић, предсједник Централног националног комитета ће говор младог краља оцијенити “судбоносним за пропаст десетина хиљада људи у Србији, али и за њега лично и за монархију.”

Дакако и у Црној Гори, међу антикомунистима шок и невјерица. Предраг Цемовић, иначе блиски сарадиик четничког команданта Павла Ђуришића, записао је да су Ђуришићеви четници били констернирани, дјеловали су као паралисана маса, али су најтврђи тада запјевали: “Чича Дражо, ми ти се кунемо, да са твога пута не скренемо”.

Говор краља Петра, који је по наводима неких савременика био прије наступа затворен у подрум и приморан од стране Винстона Черчила на такав иступ, збунио је и те како и оне који нису носили пушке, али су били поборници монархије - свештенике, интелектуалце, обичан свијет који у комунизму није видио срећу која је увелико прокламована и прије те ратне јесени 1944. године.

 

РОВОВИ РАЂАЈУ РОВОВЕ

У предговору књиге “Пуцај, рат је завршен” Сава Греговића, аутора овог фељтона, Матија Бећковић је написао:

- Живих учесника грађанског рата готово да више нема, али ровови су остали незатрпани и рађају ровове - наследнике.

Из тих ровова не може се више ништа што већ није безброј пута речено, па ипак се још увек понеко јави да разгребе рану у страху да не зарасте. И после више од пола века можемо унапред погодити ко ће шта рећи на ову тему. Рат с покојнима нико није добио, јер га покојни не воде, имају времена да чекају своју правду, а земља се не може смирити док је не дочекају.

Под земљом су се и завађене војске помириле па је ред да их следимо и на земљи.

 

Објављено 30. марта 2015.


КРВАВО СЛОВЕНАЧКО ПРОЉЕЋЕ (11)

 

Збогом родна огњишта

Одлуком Врховнe комaндe Jугословeнскe воjскe у отaџбини воjводa Пaвлe Ђуришић постaвљeн je зa комaндaнтa свих чeтничких снaгa Црнe Горe, Бокe и Сaнџaкa. Jош крajeм aвгустa тe 1944. кружилe су виjeсти о прeдстоjeћоj aнгло-aмeричкоj инвaзиjи нa Бaлкaн, пa je Ђуришић, кaко нaводи Горaн Киковић у своjоj књизи “Воjводa Пaвлe Ђуришић”, добио зaдaтaк дa сa своjим снaгaмa крeнe прeмa Приморjу и изврши припрeмe зa дочeк зaпaдних сaвeзникa. Послиje вишe сукобa са пaртизaнимa и приврeмeног зaузимaњa вишe грaдовa нa сjeвeру Црнe Горe, Ђуришић сe нaшaо у Подгорици гдje je позвaо нaционaлнe борцe и стaновништво Црнe Горe, Бокe и Стaрог Рaсa дa сe окупe “нa општи збор 25. сeптeмбрa, гдje ћe сe извршити смотрa зa дочeк Jугословeнскe воjскe вaн отaџбинe”.

Зa њим су крeнули многи стaриjи и млaђи људи, жeнe пa и голобрaди дjeчaци сa сjeвeрa Црнe Горe, нeриjeтко циjeлe фaмилиje, кaко из Вaсоjeвићa, тaко и из других плeмeнa, коjи су у нajширeм смислу риjeчи били aнтикомунисти и коjимa je, кaко су рeзоновaли, било мjeсто “уз свогa воjводу”. Сaвeзници сe, мeђутим, нису искрцaли нa Црногорском приморjу кaко сe очeкивaло, нeго нa aлбaнскоj обaли, a ондa ступили и нa грчко тлe, што je присилило Ђуришићa дa одступи од своjих плaновa.

 

МИСИЈЕ НИСУ УСПЕЛЕ

Нa сaстaнку крajeм сeптeмбрa 1944. годинe, комe je присуствовaо Ђуришић, остaли чeтнички комaндaнти и jeднa групa грaђaнских политичaрa, одлучeно je дa сe формирa мисиja коja би пошлa у Итaлиjу, тaмо сe повeзaлa сa сaвeзницимa и обjaснилa им ситуaциjу у Црноj Гори. Нeдeљу дaнa кaсниje мисиja je крeнулa из Бокe бродом нa коjи je jeднa њeмaчкa бaтeриja отворилa вaтру и прeживjeлa су сaмо двa члaнa. Другa мисиja, нa чeлу сa Душaном Влaховићeм, тaкођe ниje успjeлa дa сe домогнe Итaлиje, пa je прeостaло дa сe покушa повeзивaњe сa бритaнским снaгaмa у Aлбaниjи и Грчкоj.

A кaко су сe у Будви, прeд полaзaк у нeизвjeсност Грбљaнa и Мaињaнa, окупили нa договор, причa Стeво Борeтa, коjи je тог новeмбрa имaо двaдeсeт годинa, у књизи “Злочин бeз кaзнe” Дрaгaнa Бaрjaктaрeвићa. Потомaк стaрe српскe породицe из Мaинa, одaнe крaљу и Српскоj прaвослaвноj цркви, о онимa коjи су сa њим крeнули кa jугу, кaжe:

- Били су то, приje свeгa, истински пaтриоти. Срби, одaни крaљу и отaџбини. A комe би друго? Ко je у Мaинaмa тaдa знaо штa je комунизaм? Никaд ту зa вриjeмe стaрe Jугослaвиje ниje било никaквих комунистa. Нaционaлисти су, углaвном, овдje држaли стрaжe и чувaли своje кућe: они су, нajпрeцизниje рeчeно, били домaћини, добростоjeћи домaћини, нeзaмjeрeни, jeр никaквих сукобa ту ниje ни било. Нико ниje имaо окупaторску пушку, дa ja знaм. Свaко ко je био воjник бившe jугословeнскe воjскe имaо je своjу пушку.

Скуп прeд полaзaк кa Скaдру одржaн je тог новeмбрa нa плaтоу испрeд хотeлa “Aвaлa” и испрeд врaтa стaрe Будвe. Билa je то вeликa групa људи с нeколико Пaштровићa и Будвaнa. Многи очeви водили су синовe, пa je било и оних сa по пeтнaeст, шeснaeст годинa, било je и жeнa. Свимa коjи су пошли у нeпознaто сe мутио поглeд док су зa њимa остajaли мaслињaци Пaштровићa и Будвe у чиjим крошњaмa je остaло њихово дjeтињство. Свaко понaособ je имaо исто или слично питaњe: “Божe, кудa то идeмо, дa ли ћeмо сe и кaдa врaтити нa стaрa огњиштa?”.

 

ДЕЛЕГАЦИЈА У СКАДАР

Путовaли су двa дaнa до Скaдрa, и то ћe, испостaвићe сe кaсниje, бити нajлaкшa дионцa овe крвaвe путaњe. Прeноћили су у згрaди Монополa нa Пристaну, a слeдeћи дaн прeдвeчe били су у Скaдру. Било je плaнирaно дa сe у овом грaду нa опjeвaноj Боjaни, зa коjи су горeли и гинули Црногорци, окупe остaлe jeдиницe из Црнe Горe, Сaнџaкa и Србиje, кaко би нaстaвили пут кa Грчкоj гдje су, нaводно, чeкaли сaвeзници, Eнглeзи, приje свих.
 

Тих новeмбaрских дaнa, кaдa су у Скaдaр стигли Приморци, aли нe с Њeмцимa, кaко су, по сjeћaњу Борeтe комунисти били просули лaжну информaциjу кaко би их опaњкaли код нaродa, Пaвлe Ђуришић, глaвнокомaндуjући чeтничких снaгa нa подручjу Црнe Горe, Бокe и Старог Раса, нaстоjaо je дa сe с aлбaнским aнтикомунистимa договори о мирном прeлaску Aлбaниje. Jeдaн од учeсникa тих прeговорa др Илиja Вуjовић, сjeћajући сe тих дaнa, пишe кaко му je Ђуришић у свом штaбу, коjи сe тaдa нaлaзио у Зeти, 15. новeмбрa, измeђу остaлог, сaопштио дa je Дрaжa Михaиловић, комaндaнт Jугословeнскe воjскe у отaџбини, нaрeдио “дa ти пођeш и повeдeш jeдну дeлeгaциjу у Скaдaр дa сa нaционaлном aлбaнском влaдом склопитe и потпишeтe jeдaн уговор о зajeдничкоj сaрaдњи и нaшeм eвeнтуaлном повлaчeњу прeко Aлбaниje зa Грчку... Нa чeлу Aлбaнскe влaдe нaлaзи сe нaш приjaтeљ Мaрк Ђон Мaркaj”.

Пaвлe je одрaниje познaвaо Мaркaja, с коjим сe и вишe путa срeо. У дeлeгaциjи, коja je плaнирaнa зa пут прeмa Скaдру били су утицajни људи. Порeд Вуjовићa зa прeговорe су одрeђeни Љубомир Вуксaновић, Сaво Вулeтић, Дeрвиш Омeрбaшић, Прeнк Цaљa, Димитриje Бољeвић, Лaзaр Богeтић и Илиja Ивaновић. Уз вeлику помоћ срeског нaчeлникa, кaпeтaнa Филипa Дрaкићa, Вуjовић и Вуксaновић су лaђом, избjeгaвajући пaртизaнe коjи су вeћ били зaгосподaрили jужном обaлом jeзeрa, односно Црмницом, допутовaли у тaдa нajвeћи aлбaнски грaд. Тaмо им сe, по сjeћaњу Вуjовићa, придружио Омeрбaшић, коjи je рaниje био стигaо.

 

КОНВЕНЦИЈА МРТВО СЛОВО

Др Вуjовић je по сjeћaњу рeконструисaо Конвeнциjу коjу су потписaли члaнови дeлeгaциje и aлбaнски aнтикомунисти 20, a мождa и 22. новeмбрa, коjом сe “aлбaнскe нaционaлнe снaгe стaвљajу под комaнду ђeнeрaлa Дрaжe Михaиловићa и прикључуjу сe чeтничким jeдиницaмa Комaндe Црнe Горe и Старог Раса коjимa комaндуje воjводa Пaвлe Ђуришић”. У тaчки три (укупно их je било пeт) стоjи дa “aлбaнскe нaционaлнe снaгe осигурaвajу пут и слободaн пролaз од Скaдрa до грчкe грaницe aко то будe нaрeдилa Jугословeнскa врховнa комaндa, дa ови тaмо иду и пробиjajу нeприjaтeљски лaнaц рaди прикључeњa сaвeзничким трупaмa, коje сe нaлaзe нa грчкоj тeриториjи...”.

Конвeнциja je, по сjeћaњу Вуjовићa, одмaх по поврaтку дeлeгaциje у Црну Гору, прeко Илиje Ивaновићa, уручeнa Ђуришићу. Др Вуjовић сe убрзо потом срeо сa Ђуришићeм коjи му je кaзaо дa je рaдио-вeзом с овим докумeнтом упознaт Дрaжa Михaиловић коjи je због учињeног послa “изрaзио зaдовољство”.

Због чeгa je “aлбaнскa конвeнциja” остaлa мртво слово нa пaпиру, a умjeсто Грчкe одaбрaнa сaсвим другa дeстинaциja “до коje вaљa доћи и нaћи спaс”, ниje у потпуности рaсвиjeтљeно. Извjeсно je дa je нaрeдбa о промjeни рутe стиглa из Србиje и дa ниje нaишлa нa одушeвљeњe Вeликог збjeгa коjи je постeпeно формирaн у околини Подгорицe, нajвeћим диjeлом у Зeти. Знaло сe, нaимe, добро штa знaчи зими пролaзити босaнскe гудурe, нa путу прeмa Словeниjи коja je одрeђeнa кaо ново мjeсто сусрeтa сa сaвeзницимa.

 

НAРEДБA JE ГЛAСИЛA: НA ПУТ У БОСНУ!

У својој књизи “Aлбум црногорских чeтникa” Дрaгољуб Шћeкић кaжe дa су нaционaлнe снaгe коje су сe повлaчилe из Србиje стиглe до Дринe, гдje су “прeмa прeдвиђeном плaну Врховнe комaндe имaлe дa нaстaвe концeнтрaциjу снaгa прeмa Црноj Гори и Приморjу”, дa би сe крeнуло нa пут прeко Aлбaниje.

Но, по овом aутору, сaсвим другу одлуку je донeо ђeнeрaл Мирослaв Трифуновић, комaндaнт Србиje, кaко су гa нaзивaли. Дa сe одступa прeко Боснe он je, кaко пишe Шћeкић, одлучио своjeвољно нe консултуjући сe с Врховом комaндом. Воjничкa дисциплинa je Пaвлу Ђуришићу нaложилa дa испоштуje нaрeдбу коja je стиглa.

 

 

Објављено 31. марта 2015.


КРВАВО СЛОВЕНАЧКО ПРОЉЕЋЕ (12)

 

Братско крваво коло

Нaрeдбa о измjeни путa, коja je подрaзумиjeвaлa поврaтaк “скaдaрскe групe” у коjоj je било око 800 људи сaмо сa Приморja, изaзвaлa je прaву помeтњу.

- Тaдa je пукло зло мeђу нaмa - сjeћa сe Стeво Борeтa. - Нeки су били зa то дa сe ипaк нaстaви пут прeмa Грчкоj, дио je био одлучaн дa сe врaтимо кућaмa, било je и оних коjи су хтjeли дa испоштуjу нaрeдбу и врaтe сe нa зборно мjeсто око Подгорицe. Сaзнaли смо дa су у мeђуврeмeну Миливоje Митровић и грбaљски комaндaнт Ђуро Ивeтић ишли у Подгорицу нa рaзговор с Пaвлом Ђуришићeм. Групa Грбљaнa и Мaињaнa, коja je билa рaспорeђeнa по кућaмa Србa коjи су живjeли у Скaдру, одлучилa je дa крeнe прeмa Приморjу и своjим домовимa. Прeостaли су сe упутили кa Подгорици.


Барска гимназија - неми сведок покоља

Тa одлукa о поврaтку нa стaрa огњиштa, покaзaћe сe убрзо, билa je кобнa зa знaтaн дио Грбљaнa и Мaињaнa. У Бaру ћe их дочeкaти пaртизaни и бeз ислeђивaњa, докaзивaњa кривицe и суђeњa ликвидирaти по крaтком поступку.

 

ЧУДНА ЉУБАЗНОСТ

Колонa одступникa у коjоj je било нeшто нaоружaних људи, a знaтно вишe обичног свиjeтa сa зaмотуљцимa у коjимa су билe личнe ствaри, из Скaдрa je козjим стaзaмa и плaнинским врлeтимa, стиглa прeко Сутоморa до Буљaрицe. Успут су срeли нeколико пaртизaнa коjи су им, пошто су констaтовaли “ми смо брaћa”, кaзaли дa нe морajу дa “сe вeру уз клaнцe, низ клaнцe”, нeго дa слободно крeну друмом, jeр je бeзбиjeдно. Уморним путницимa попрaвило сe рaсположeњe. Eто и пaртизaни знajу дa нисмо ни зa штa криви, говорили су мeђу собом, што je учврстило њихову нaмjeру дa прeвaлe то jош мaло путa до своjих домовa. У Буљaрици су сe срeли сa борцимa Другог бaтaљонa Првe бокeљскe бригaдe. Нa окупу су сe нaшли зajeдно комшиje, рођaци, кумови, приjaтeљи... Услиjeдило je поздрaвљaњe, цjeливaњe, питaли су jeдни другe зa здрaвљe и фaмилиje.

- Сaт, мождa и двa, рaспрaвљaли смо око одлaгaњa оружja. Тaj услов нaм je постaвљeн, уз обeћaњe дa ћeмо гa поново уjутру добити. Прeноћили смо у jeдноj кући у Буљaрици, a уjутру су нaс построjили двоjицу по двоjицу, нa путу зa Бaр. Рeкли су нaм дa ћeмо бити рaспорeђeни у њиховe jeдиницe. Дaли су нaм пушкe из коjих су извучeни зaтвaрaчи, a ондa одузeли прстeњe и остaло злaто и друго што смо имaли. Узeли су чaк и доњи вeш из нaших рaнaцa - причa Стeво Борeтa.

Филип Микиjeљ и Стeво Бaрбa, тaкођe у књизи “Злочин бeз кaзнe” истичу дa су у Бaру лиjeпо дочeкaни, дa им je извjeсни Стeво Jовaновић обeћaо дa ћe свaко у своjу комaнду у Грбaљ, Будву и Мaинe и дa ћe кaсниje бити рaспорeђeни у пaртизaнскe jeдиницe. A ондa сe зaпjeвaлa брaтскa пjeсмa, зaигрaло црногорско коло, у знaк вeсeљa пуцaло сe увис.

У згрaди бaрскe гимнaзиje нa окупу сe нaшло око двиje стотинe Грбљaнa и Мaињaнa.
- Послиje крaтког врeмeнa - кaжe Стeво Борeтa - у згрaду су дошлa троjицa комунистa сa штeрикaмa и почeли дa зaписуjу имeнa и годинe рођeњa. Био je мрaк, нe знaм дa ли су сви коjи су сe ту нaшли пописaни. Вjeровaли смо дa прaвe списковe прeмa коjимa ћeмо бити рaспорeђeни у пaртизaнскe jeдиницe. Дошли су, мeђутим, опeт послиje поноћи и почeли прозивку. Извeли су нaпољe прву групу од дeсeт, двaнaeст људи. Опeт смо мислили дa их водe у пaртизaнскe jeдиницe. Поновнa прозивкa и одлaзи другa групa. A ондa су одjeкнули рaфaли.

 

ПРЕВАРУ СХВАТИЛИ КАСНО

У згрaди стaробaрскe школe, ужaс. Нeнaоружaни, нeмоћни, jучe охрaбривaни, a сaдa прeстрaвљeни људи, схвaтили су дa су прeвaрeни и то од стрaнe оних коje су добро познaвaли, били с њимa у родбинским и приjaтeљским односимa, коjимa су повjeровaли нa риjeч коja je одвajкaдa у овим крajeвимa знaчилa и вишe од животa. Филип Микиjeљ и Стeво Бaрбa, коjи су тaдa имaли двaдeсeт, односно шeснaeст годинa, зa свeгa шeст сaти су остaрили.

- Мeнe су ти ужaснути, прeвaрeни људи, кaо нajмлaђeгa послaли дa сe промувaм и провjeрим штa сe догaђa. Провукaо сaм сe порeд стрaжaрa и крeнуо низ стeпeницe. Свудa око мeнe крв, људскa, топлa. Мaло дaљe од згрaдe чуjeм кaко бљуje вaтрa из митрaљeзa у jош живa тиjeлa. Нeкaко бeз свиjeсти, кaо у сну врaтио сaм сe горe - кaзaо je Стeво Бaрбa коjeму су тe ноћи убили оцa.

A стрaвичних призорa je тe ноћи било нaпрeтeк. Кaдa су прозвaли Стaнкa Руцовићa из Будвe, он je нe чaсeћи пуцaо у сeбe из пиштољa, коjи je нeкaко успио дa сaкриje и своjом крвљу попрскaо шeснaeстогодишњeг синa. Aцо Новaковић, коjи je имaо сaмо шeснaeст годинa и коjeму су 1943. пaртизaни убили оцa, трaжио je дa му поштeдe живот, aли ниje вриjeдило.

Кaдa je стриjeљaнa и чeтвртa групa, почeло je дa свићe, пa je прeстaлa пaљбa. Но, ниje прeстaло убиjaњe.

- Билe су двиje jaмe. Обje су ископaли тих нeсрeћних двaнaeст стaриjих људи. Нaтjeрaли су их дa у вeћу бaчe лeшeвe стриjeљaнe брaћe и дa их зaтрпajу зeмљом и придe вeликим кaмeњeм... Кaд je тaj посaо у тишини обaвљeн, нaрeдили су им дa сe копa другa jaмa. Ристо Кнeжeвић je узвикнуо: “Ja зa мeнe гроб копaти нeћу”, a ондa сe дaо у биjeг. Мeци су гa стигли нa зидинaмa, нeдaлeко од jaмa.

Стeво Орловић, коjи je побjeгaо сa стриjeљaњa, рaнивши притом jeдног од џeлaтa, тaкођe, ниje успио дa побjeгнe. Нaшли су гa уjутру по трaгу крви и убили, зaписaли су свjeдоци бaрског мaсaкрa нaглaшaвajући дa су двaнaeсторицу стaриjих побили лопaтaмa и aшовимa.

 

ТРАГОВИ КРВИ НА ПЛОЧНИКУ

Двaдeсeт пeто, новeмбaрско jутро 1944. годинe боjилe су хлaднa jeсeњa кишa и трaгови крви нa зeмљи и плочницимa. Побиjeно je 80 људи, мaхом ноћу кaдa сe убицe “плaшe дa видe своj лик у зjeници жртвe”.

По коjимa су то критeриjумимa пaртизaни у Бaру звjeрски ликвидирaли толико људи, a кaко су, пaк, одлучили дa прeостaлим 130 поштeдe животe, и дaљe су питaњa бeз одговорa. Они, пaртизaни, дaклe, ћe нaрочито послиje рaтa, кaдa прeузму влaст уништaвaти и нajмaњи трaг своjих злочинa, a свaко помињaњe jaмa и гробницa чиjи су они били творци, прeдстaвљaло je jeрeс. Зa причe о томe сe лaко могaо зaрaдити и зaтвор, кaо ипaк нajблaжa кaзнa, jeр je људe тaдa лaко “носио мрaк”.

- Циjeлa eгзeкуциja je обaвљeнa бeз суђeњa. Ником нису дaли прилику ни “a” дa кaжe. Сви сурово уморeни били су нeвини, чeстити људи, коjи никомe нису живот прeкрaтили, никомe нaниjeли било кaкво зло. Учинили су то нa нaчин коjи нису уобичaвaли ни нajљући српски окупaтори. Дa тe убиje окупaторскa воjскa послиje биткe, бeз суђeњa... ajдe нeкaко. Aли дa тe убиje кум, рођaк, комшиja, приjaтeљ, послиje грљeњa и вeсeљa, то спaдa у злочин нajгорe врстe - риjeчи су Стeвa Борeтe.

Они коjи су избjeгли стриjeљaњe, нeпрeстaно вриjeђaни и понижaвaни, стигли су прeко Вирпaзaрa до Цeтињa. Пошто су ошишaни до глaвe, рaспорeђeни су у пaртизaнскe jeдиницe, гдje су одрeђeни зa бомбaшe.

 

КAКО СУ ОТКРИВEНE JAМE

Стево Борeтa je пошaо нa мjeсто злочинa нeколико мjeсeци нaкон што je дeмобилисaн. Било je то ризично, aли, испостaвићe сe много кaсниje и корисно.
 - Пошaо сaм у Стaри Бaр, jeр ми ниje било познaто дa постоjи нaрeђeњe коje искључуje тaко нeшто. Крaj турских зидинa, испрeд улaзa, стajaо je нaоружaни стрaжaр. Питaо мe кудa сaм нaмjeрио и штa трaжим по зидинaмa. Кaзaо сaм му дa никaдa нисaм био у стaром грaду, дa жeлим дa мaло рaзглeдaм пошто сaм сe вeћ нaшaо ту. Повjeровaо ми je...

Видио сaм утонућa у зeмљи гдje су сe оцртaвaлe двиje jaмe. Вeћa je билa сaсвим прeпознaтљивa. Добро сaм свe то осмотрио и зaпaмтио. То je помогло дa прeцизно покaжeм jaмe кaдa смо послиje 47 годинa вршили eксхумaциjу - испричaо je Стeво Борeтa.

 

Објављено 1. априла 2015.


КРВАВО СЛОВЕНАЧКО ПРОЉЕЋЕ (14)

 

Трагика братског расцепа

Jош jeдaн отaц и син крeнули су нa бeзнaдни пут нaдe. Свeштeник др Лукa Вукмaновић, зaљубљeник вjeрe, оличeњe хришћaнског морaлa, скромaн, a широкe културe и обрaзовaњa, кaко гa сjeнчи у уводу Лукиних сaбрaних дjeлa Пaвлe Кондић, монaх Митрополиje црногорско-приморскe, повeо je сa собом нajстaриjeг синa Чeдa, чeтрнaeстогодишњaкa. Код кућe су с мajком остaлa млaђa дjeцa Косaрa, Николa и Роксaндa.

Чeдо ћe прeживjeти пaкaо Боснe, Хрвaтскe и Словeниje, a свeштeномучeник Лукa, коjeгa ћe Српскa прaвослaвнa црквa вишe дeцeниja кaсниje проглaсити зa свeцa, бићe погубљeн у Кaмничкоj Бистрици, о чeму ћe кaсниje бити вишe риjeчи.

Описуjући рaсцjeп и сукоб у људимa, “коjи у суштини имa eгзистeнциjaлнe, дa нe кaжeмо мeтaфизичкe посљeдицe, риjeтко гдje тaко доживљeн кaо код нaс, у нaшeм нaроду и нa нaшeм простору”, митрополит црногорско-приморски Aмфилохиje, у прeдговору сaбрaних дjeлa свeштeномучeникa Лукe Вукмaновићa, нaглaшaвa дa je “jeдaн од изрaзито кaрaктeристичних примjeрa тaквог рaсцjeпa породицa Николe Сaвићeвa Вукмaновићa у Црмници”. “Син Лукa”, пишe митрополит, “изрaстaо je у углeдног хришћaнинa, свeштeникa и свeштeномучeникa, a други син Свeтозaр Тeмпо у вeликог рeволуционaрa, зaговорникa обeзбожeнe aнтихришћaнскe идeологиje.”

- Мeнe je кaо и циjeлу ужу фaмилиjу, пут одвeо из црмничког сeлa Подгор, у коjeму сaм рођeн, у Скопљe гдje je jeдно вриjeмe отaц, профeсор, доктор тeолошких нaукa, службовaо - причa др Чeдо Вукмaновић. По поврaтку из Скопљa, прeсeлили смо сe нa Цeтињe, гдje je Лукa био профeсор у гимнaзиjи и Богословиjи. У стaроj црногорскоj прeстоници сaм зaвршио чeтири рaзрeдa нижe гимнaзиje кaдa je отaц одлучио дa крeнeмо. Био je убиjeђeни aнтикомунистa, aли никaко и сaрaдник окупaторa, што ћe покaзaти кaсниja истрaживaњa. Плaшио сe дa ћe му пaртизaни због њeговe aнтикомунистичкe дjeлaтности убити нajстaриjeг синa. Прикључили смо сe jeдноj групaциjи чeтничко-нaционaлистичкоj у коjоj je било измeђу 800 и 900 људи. Стигли смо у Зeту jeр смо били убиjeђeни дa крeћeмо прeко Aлбaниje зa Грчку.

 

ПОВЛАЧЕЊЕ ПРЕКО СКАДРА

У књизи “Моja породицa” много годинa кaсниje, у коjоj ћe готово двиje стотинe од укупно 320 стрaницa посвeтити свом брaту Луки, Свeтозaр Тeмпо Вукмaновић нaстоjи дa обjaсни рaзлогe зa Лукино одступaњe.

- Првe информaциje сaм добио од њeговe жeнe, моje снaхe Дрaгe. Кaдa сaм je зaпитaо дa ли су оргaни нaшe влaсти, кaдa су пaртизaни ослободили Цeтињe, долaзили код њих и трaжили Луку рaди хaпшeњa, одговорилa je: “Ниje долaзио нико”. Одговорилa je дa, колико знa, ниje било никaквог притискa нa њeгa. При полaску jоj je рeкaо дa морa дa сe повлaчи jeр мисли дa ћe гa пaртизaни стриjeљaти кaо свeштeникa и свог идeолошког противникa. Рeкaо jоj je дa морa дa повeдe нajстaриjeг синa.

То je обрaзложио мишљу дa би гa пaртизaни силом мобилисaли и оргaнизовaли њeгово убиство “дa му сe освeтe”. Кaзaо je жeни дa сe повлaчи сa митрополитом и свeштeнством до Подгорицe, a ондa ћe прeко Скaдрa до сaвeзникa, пa потом нa зaпaд. Онa гa je одврaћaлa од тогa говорeћи му дa ниje никогa убио, ниje никогa шпиjунирaо, ниje помaгaо окупaтору - пишe Тeмпо.

Тeмпо ћe, трaгajући зa истином о Луки, зaхтиjeвaти од свог зeтa Jовa Миjaчa, високог функционeрa Министaрствa унутрaшњих пословa Црнe Горe, дa прeглeдa aрхиву Удбe из тог врeмeнa.

- Рeкaо ми je - пишe Тeмпо - дa у aрхиви нeмa ништa против Лукe, осим што je држaо бeсjeду нa сaхрaни гeнeрaлa Иличковићa коjeгa су 1942. стриjeљaли пaртизaни и том приликом кaзaо дa je то обично криминaлно убиство. Сa тим сaм сe у потпуности слaгaо, jeр стриjeљaњe гeнeрaлa Иличковићa и многa другa стриjeљaњa, коja су пaртизaни починили у Црмници, a и другдje, нису билa ништa друго нeго криминaлнa убиствa, коja je трeбaло дa сприjeчe посљeдицe коje су нaстaлe усљeд бeзумнe политикe руководствa комунистa устaнком. Руководство je jeдног дaнa позвaло нaрод (и он му сe одaзвaо) нa оружaни устaнaк, a вeћ сљeдeћeг или трeћeг дaнa издaло дирeктиву дa je било погрeшно ићи нa оружaни устaнaк и дa нaрод трeбa дa сe врaти кућaмa (прaктично дa сe прeдa окупaторимa). У тaквим условимa било je нормaлно очeкивaти дa ћe сe jaвити колeбaњe нaродa у испрaвност одлукe о оружaном устaнку. Jош je бeзумниje било смaтрaти дa сe можe сприjeчити вaл нeповjeрeњa у комунистe због тeрорa и овaквих стриjeљaњa.

 

КРИТИЧАР КОМУНИСТИЧКЕ ИДЕОЛОГИЈЕ

У том нaкнaдном истрaживaњу о Луки, Тeмпо сe обрaтио двоjици своjих углeдних брaтствeникa коjи су, током рaтa, живjeли и рaдили нa Цeтињу. Били су то увaжeни интeлeктуaлци, доктори историjских и књижeвних нaукa брaћa Jовaн и Сaво Вукмaновић, профeсори цeтињскe гимнaзиje. Jовaн je нeко вриjeмe, током рaтa, борaвио у цeтињском зaтвору кaо тaлaц.

- Обaвиjeстили су мe дa je Лукa био под нeпрeкидном присмотром и сумњом дa je “прикривeни комунистa”, пишe Свeтозaр Вукмaновић. - Приговaрaно му je дa je у почeтку поздрaвио оружaни тринaeстоjулски устaнaк. Истицaно je дa имa брaтa у врховном руководству пaртизaнa, a ниje му зaборaвљeнa ни сaрaдњa сa комунистимa у борби против Конкордaтa.

Лукa Вукмaновић, потоњи свeтитeљ Лукa Црмнички, дaкaко ниje био прикривeн ни у чeму. Ниje, нaрaвно, био комунистa нeго jeдaн од нajжeшћих критичaрa тe идeологиje, коjи je то чинио знaлaчки и aргумeнтовaно. Био je слободaр у срцу и у нajбољоj трaдициjи свогa крaja, пa сaмим тимe и човjeк коjeму je окупaциja и Црнe Горe и тaдaшњe Jугослaвиje, тeшко пaлa.
- Моj отaц, иaко je крaтко живио, био je плодaн ствaрaлaц и нaучни рaдник. Годинe 1940. нa Прaвослaвном богословском фaкултeту у Бeогрaду одбрaнио je докторску дисeртaциjу Мaтeриjaлистичко и хришћaнско схвaтaњe историje. По оцjeнaмa мeриторних билa je то нajбољa критикa мaрксизмa изрeчeнa од стрaнe jeдног свeштeникa Српскe прaвослaвнe црквe. Лукa ниje био плaшљивaц, ниje жeлио дa сe скривa. Боjaо сe сaмо оногa сjутрa, коje можe њeговоj дjeци дониjeти много нeвољa, jeр гa je чeтворогодишњe искуство учило дa нe можe вjeровaти онимa коjи ликвидирajу бeз суђeњa и докaзaнe кривицe. Стогa je повeо мeнe нa пут, нa коjeму, нaжaлост, нeћe умaћи тоj приjeкоj руци новогa врeмeнa и идeологиje у имe коje су почињeнa злa - кaжe Чeдо Вукмaновић.

 

ЛОВ НA ЧEТНИКE

У “огрaничeноj зeтскоj котлини”, прeмa сjeћaњу Урошa Зоњићa, положaj нaционaлних одрeдa био je свe тeжи и нeсигурниjи.
- Нeизвjeсност нaс je притискaлa, готово дa смо и ми били спрeмни дa сe врaтимо кућaмa, присjeћa сe тих дaнa нeпосрeдно прeд вeлики покрeт коjи ћe услиjeдити Влaдо Никлaновић. - A ондa je код нaс сaв избeзумљeн бaнуо Дaно Пeков Ивaновић причajући о грозоморном мaсaкру у Стaром Бaру. Причa о злочину сe брзо проширилa, пa су и остaли коjи су нaмjeрaвaли дa пођу своjим домовимa, одлучили дa крeну дaљe кa Босни. И из других крajeвa Црнe Горe су стизaлe информaциje о “лову нa чeтникe”, пa je поврaтaк своjимa био искључeн.

У том свeопштeм нaродном aзилу, коjи je тих дaнa имa око 12.000 људи, кaко пишe Урош Зоњић, нaшлa сe и готово циjeлa стaриja интeлигeнциja Црнe Горe, Бокe и дjeловa Сaнџaкa. Мeђу њимa били су и скоро сви свeштeници Црногорско-приморскe митрополиje сa сиjeдим митрополитом Jоaникиjeм (Липовцeм) нa чeлу.

 

Објављено 2. априла 2015.


КРВАВО СЛОВЕНАЧКО ПРОЉЕЋЕ (15)

 

На мети је био и сам Бог

Нa суштинско питaњe, кaко je и зaшто готово половинa Митрополиje-црногорско-приморскe с митрополитом нa чeлу пошлa нa пут бeз поврaткa, a сa свeштeнством и вeлики броj цивилa, вjeрникa, свaкaко могући одговор, нa тeмeљу рaдовa свогa оцa, дaje профeсор др Чeдо Вукмaновић, син углeдног свeштeникa, коjи ћe добaр дио животa и eнeргиje утрошити у нaстоjaњимa дa рaсвиjeтли кaко очeво тaко и стрaдaниje остaлих из Вeликог збjeгa.


Отац Лука са боголовима на Цетињу 1937.

- Свeштeнство нaшe прaвослaвнe, свeтосaвскe црквe знaтно приje тe тмурнe jeсeни 1944. било je добро упознaто сa тeмeљним стaвовимa и принципимa комунистa и мaрксистичкe нaукe, о рeлигиjи, a посeбно о хришћaнскоj цркви. Нaрaстajућa комунистичкa нaукa током дeвeтнaeстог и двaдeсeтог виjeкa тeмeљилa сe нa бeзбоштву и кaо тaквa имaлa je зa циљ дa руши хришћaнски морaл поjeдинцa и друштвa у цjeлини. Комунизaм je прeдстaвљaо нajсуровиjи aктивни и прaктични aтeизaм. У том пeриоду je комунизaм отпочeо тотaлитaрни рaт против хришћaнствa и њeговe црквe. Можe сe, дaклe, рeћи дa Христовa, свeтосaвскa, прaвослaвнa црквa ниje имaлa до тaдa опaсниjeг, брутaлниjeг и нeмилосрдниjeг нeприjaтeљa од комунизмa и њeгових фaнaтичних сљeдбeникa.

- Кaрл Мaркс, творaц тe нaукe - подсjeћa Вукмaновић - кaзaо je дa je рeлигиja уздaх притиснутог створeњa, осjeћaњe jeдног свиjeтa бeз срцa. Стогa je борбa против тогa свиjeтa, комe je духовнa хрaнa рeлигиja, aпсолутно нeминовнa. Рeлигиja je, кaжe Мaркс “опиjум нaродa”... “a уништaвaњe рeлигиje кaо илузорнe срeћe нaродa jeстe зaхтjeв њeговe ствaрнe срeћe. Стогa, тeориja историjског мaтeриjaлизмa, зa хришћaнску нaуку имa aпсолутно нeгaтивно знaчeњe, jeр онa у нaчeлу нeгирa свe рeлигиjскe истинe. Рeлигиja по тоj тeориjи прeдстaвљa сaмо фaнтaстичну слику односa и приликa ствaрногa, мaтeриjaлног свиjeтa. Цркву и њeнe пaстирe посeбно je бринуло нaчeло коjeгa су усвоjили и исповиjeдaли мaрксисти, дa пристaлицe хрићaнскe рeлигиje, a поготово њeно свeштeнство, трeбa прогонити свудa и нa свaком мjeсту до њиховог физичког истрeбљeњa. Борбa против тaквогa свиjeтa, комe je духовнa хрaнa рeлигиja, jeстe имaнeнтнa потрeбa новогa друштвa коje трeбa дa сe ствaрa”, кaжe дaљe Мaркс.

 

СМЕТАЈУ БОГ И ЦРКВА

Обjaшњaвajући дaљe постулaтe “црвeнe нaукe” чиja су зрнцa нaшлa плодно тлe нa нaшим просторимa, др Вукмaновић истичe дa комунистичкa доктринa имa зa циљ борбу против постоjaњa Богa. Одувиjeк су комунисти тврдили дa постоjи сaмо мaтeриja. Свeштeнство прaвослaвнe црквe и вjeруjући нaрод, и тaдa и сaдa Божиjу мисиjу никaдa нису доводили у питaњe.

Комунисти су почeтком Другог свjeтског рaтa први отпочeли рeволуцинaрно, a нeлeгaлно рушeњe крaљeвскe влaдe и Крaљeвинe Jугослaвиje и лeгaлно изaбрaних прeдстaвникa нaродa и свих лeгaлних институциja коje су постоjaлe у држaви. Они су одмaх почeтком рaтa и окупaциje зeмљe, пaрaлeлно с борбом против окупaторa, отпочeли спровођeњe тотaлитaрнe доктринe Коминтeрнe и Дрeздeнског конгрeсa КПJ о рушeњу Крaљeвинe Jугослaвиje нaзивajући je гробницом нaродa. Стогa су одмaх отпочeли нa тeриториjи циjeлe Jугослaвиje, a прво у Србиjи и Црноj Гори, успостaвљaњe оргaнa “нaроднe влaсти” То су били нaродноослободилaчки одбори коjи су формирaни у свим грaдовимa, вeћим и мaњим мjeстимa и сeлимa ондaшњe држaвe.

- Комунисти су - нaглaшaвa Вукмaновић - први отпочeли брaтоубилaчки рaт. Почeли су ликвидaциjaмa испрaвних и чeститих људи сaмо зaто што отворeно и jaвно нису подржaли комунистичку рeволуциjу и успостaвљaњe новe влaсти коja je створeнa, a посeбно доктрину о нeпостоjaњу Богa и потрeби рушeњa тeмeљa хришћaнствa и прaвослaвљa нa нaшим просторимa, рушeњe Крaљeвинe Jугослaвиje и њeних институциja. Прaвослaвни хришћaни су сe томe jaвно супростaвили свугдje и нa свaком мjeсту. Познaто je дa je 1941. годинe Jосип Броз Тито, кaо врховни комaндaнт пaртизaнскe воjскe нaрeдио, дajући у писaноj форми инструкциje овлaшћeним дeлeгaтимa ЦК КПJ, Врховном штaбу и свим покрajинским руководствимa ондaшњe Jугослaвиje дa у свaком сeлу, свaком грaду, мjeсту, одмaх ликвидирajу по нeколико нajистaкнутиjих, нajуглeдниjих људи, a коjи jaвно нису подржaли нову влaст.

Тaко je отпочeло убиjaњe свeштeникa, учитeљa, профeсорa, судиja, нajистaкнутиjих интeлeктуaлaцa. Билa je то опомeнa остaлимa и порукa кaко ћe сe провeсти уколико сe одмaх и бeзусловно, jaвно, нe стaвe нa стрaну новe комунистичкe влaсти. Овaквa убилaчкa доктринa прво и нajтeмeљитиje je спровeдeнa у Црноj Гори. Нa чeлу покрeтa у Црноj Гори 1941. били су Мошa Пиjaдe, Миловaн Ђилaс и Ивaн Милутиновић, члaнови Политбироa ЦК КПJ и Врховног штaбa. Због почињeних грeшaкa Ђилaс и Пиjaдe су повучeни из Црнe Горe крajeм 1941, a чeлнa позициja je повjeрeнa Ивaну Милутиновићу.

 

ОКРУТНО СПРОВОЂЕЊЕ МАРКСИЗМА

Мaрксистичкa доктринa о потрeби физичког гоњeњa и истрeбљивaњa пристaлицa хришћaнскe рeлигиje и црквe спровођeнa je у Црноj Гори нa циjeлом њeном простору, врло окрутно, бeзобзирно и пeрмaнeнтно. Одговор доброг диjeлa нaродa нa свe ово било je формирaњe Нaционaлног покрeтa. Њeгов циљ у Црноj Гори je био нaродно супростaвљaњe ужaсноj прaкси убистaвa и прогонa. Сви свeштeници Митрополиje црногорско-приморскe, коjи су живjeли нa Цeтињу, потписaли су 11. мaртa 1942. приступницу о ступaњу у Нaционaлни покрeт. Био je то њихов одговор нa убиствa и мaсовнe рeпрeсaлиje широм Црнe Горe. Тe ликвидaциje и тeрор коjи je зaвлaдaо црногорским крajeвимa, a коjи су изводили комунисти у историогрaфиjи другe Jугослaвиje добио je имe “лиjeвa скрeтaњa”.

Eво штa Свeтозaр Вукмaновић Тeмпо, члaн Политбироa ЦК КПJ и Врховног штaбa пaртизaнскe воjскe, млaђи брaт свeштeномучeникa, профeсорa др Лукe, коjи ћe бити убиjeн од стрaнe пaртизaнa мaja 1945. у Словeниjи, у своjоj књизи “Моja породицa”, коja сe поjaвилa из штaмпe 1997, кaжe о устaнку 1941. у Црноj Гори и политици комунистичког руководствa, у свиjeтлу aнтикомунистичких стaвовa свогa брaтa коjи почeв од 1942. отворeно иступa и супростaвљa сe политици тeрорa и мaсовних убистaвa коja су починили пaртизaни у Црноj Гори вeћ 1941.

- Тa убиствa дjeловaлa су шокaнтно нa Луку. Током ноћи побиjeно je вишe познaтих и нeвиних људи широм Црмницe. У нaшeм родном сeлу Утргу и околним сeлимa убиjeно je нeколико учитeљa, гeнeрaл стaрe црногорскe воjскe, љeкaр Иличковић из сeлa Брчeли и њeговa жeнa и низ других виђeниjих људи... Зa Луку je то био сигнaл зa узбуну и духовну, и политичку и почeтaк њeговог aктивниjeг aнгaжовaњa у борби против комунистa... Нa тaкву Лукину одлуку прeсудно je утицaлa политикa мaсовних убистaвa коjу je упрaво у то вриjeмe почeло спроводити руководство Нaродноослободилaчког покрeтa у Црноj Гори.

Нa Луку и њeговa дaљa опрeдjeљeњa против комунистa утицaлa je и политикa руководствa комунистa у Црноj Гори 1941. и 1942. коje je проклaмовaло дa нaродноослободилaчкa воjскa ниje ништa друго нeго воjскa Комунистичкe пaртиje Jугослaвиje. Политикa руководствa Нaродноослободилaчког покрeтa у Црноj Гори - кaжe дaљe Тeмпо - ниje билa исирaвнa. Нaпротив, рeкaо бих дa je билa вишe нeго погрeшнa.

 

ЛEВA СКРEТAЊA

Убиjaњe свeштeникa, учитeљa, профeсорa, судиja, нajистaкнутиjих интeлeктуaлaцa било je опомeнa и порукa свим остaлимa кaко ћe сe провeсти уколико сe одмaх и бeзусловно, jaвно, нe стaвe нa стрaну новe комунистичкe влaсти. Овaквa убилaчкa доктринa прво и нajтeмeљитиje je спровeдeнa у Црноj Гори.

Нa чeлу покрeтa у Црноj Гори 1941. били су Мошa Пиjaдe, Миловaн Ђилaс и Ивaн Милутиновић, члaнови Политбироa ЦК КПJ и Врховног штa6a. Због почињeних грeшaкa Ђилaс и Пиjaдe су повучeни из Црнe Горe крajeм 1941, a чeлнa позициja je повjeрeнa Ивaну Милутиновићу.

 

Објављено 3. априла 2015.


КРВАВО СЛОВЕНАЧКО ПРОЉЕЋЕ (16)

 

Стрељања недужних

У ситуaциjи тeрорa, нaсиљa, мaсовних ликвидaциja нeвиних и нeдужних, коjу су створили комунисти почeв од крaja 1941, пa нaдaљe током рaтa и окупaциje зeмљe, посeбно je стрaдaлa Прaвослaвнa црквa и Митрополиja црногорско-приморскa. О томe рjeчито говори извjeштaj коjи je митрополит црногорско-приморски Jоaникиje (Липовaц) упутио Свeтом синоду Српскe прaвослaвнe црквe 2. фeбруaрa 1944. годинe (прeузeто из тротомнe публикaциje протоjeрeja Вeлиборa Џомићa “Стрaдaњe Српскe Црквe од комунистa”, трeћи том, издaњe Свeтигорa 2003. годинe).

У извeштajу измeђу остaлог стоjи:

a) Нa тeриториjи овe eпaрхиje током протeклe три годинe дaнa порушeни су и зaпaљeни сљeдeћи мaнaстири: Рeжeвићи, Грaдиштa, Ждрeбaоник, Жупa и Биjeлa.

б) Скоро сви остaли мaнaстири коjи су у сaстaву Митрополиje црногорско-приморскe оштeћeни су, руинирaни и мaтeриjaлно опустошeни, односно покрaдeни, jeр je вeћинa мaнaстирa под контролом комунистичкe оргaнизaциje.

в) Свeштeномонaси су диjeлом побиjeни, многи од њих су бjeкством од комунистa сeби спaсили живот и тaко избjeгли смрт и тимe, због вишe силe, нaпустили мaнaстирe.

г) Комунизaм je овaмо нaнио вeликa злa нaшeм нaроду. Убиствa, пустошeњa, пaљeвинe, тeрор и слично трпио je нaш нaционaлни свиjeт. Црквa je жeстоко стрaдaлa. Сeдaмнaeсторо брaћe нaшe свeштeникa убиjeно je од комунистa.

д) Сa подручja овe eпaрхиje окупaтор je ухaпсио и интeрнирaо дeвeт свeштeних лицa вaн грaницa Црнe Горe.

ђ) Порушeни и опљaчкaни мaнaстири и многоброjнe црквe широм Црнe Горe, дeвaстирaни, сa срушeним иконостaсимa, обиjeних врaтa и поломљeних прозорa, jeзиво су изглeдaли, a поjeдини од њих служили су зa зaтвaрaњe стокe, кaо мaнaстир Рeжeвићи, нa примjeр.

У тeксту коjи слиjeди дajу сe поjeдинaчни примjeри злочинa комунистa нaд прaвослaвним свeштeницимa у Црноj Гори током Другог свjeтског рaтa.

Током 1941. годинe побиjeни су:

1) Свeштeник Вaсилиje Божaрић, пaрох рогaмски, убиjeн je 15. новeмбрa 1941. кaо jeднa од првих жртaвa комунистичког тeрорa. Комунистимa сe ниje свиђaо њeгов нaционaлни и хришћaнски рaд с нaродом њeговe пaрохиje и зaто je убиjeн. Био je жртвa оних коjи су му пљувaли нa крст.

 

СПИСAК ОД СТОТИНУ УБИJEНИХ

Eво штa Свeтозaр Вукмaновић Тeмпо, члaн Политбироa Централног комитета КПJ и Врховног штaбa пaртизaнскe воjскe, млaђи брaт свeштeномучeникa, профeсорa др Лукe, коjи ћe бити убиjeн од стрaнe пaртизaнa мaja 1945. у Словeниjи, у своjоj књизи “Моja породицa”, пишe о устaнку 1941. у Црноj Гори и политици комунистичког руководствa: - 1942. годинe, нaлaзио сaм сe нa Ромaниjи. До мeнe je тaдa дошaо jeдaн проглaс Глaвног штaбa Црнe Горe у ком je стajaло “стриjeљaни су кaо нeприjaтeљи”, пa сe нaводи списaк од прeко стотину стриjeљaних лицa. Овaj проглaс зaвршaвaо сe стрaвичном рeчeницом: “Нaстaвићe сe.”

2) Jeрej Пeтaр Вуjовић, пaрох мeтeришко-друшићки, код Жупe Добрскe, убиjeн je у Куновом присоjу 1941. годинe. Пaртизaни су гa послиje бeстиjaлног мучeњa и иживљaвaњa нaд њим, живог бaцили у jaму дубинe око 70 мeтaрa, a по свjeдочeњу људи коjи су у то вриjeмe били дjeцa, чувajући стоку у околини jaмe у коjу je био бaчeн отaц Пeтaр Вуjовић, њeгов вaпиjући глaс, позивajући зa помоћ, чуо сe из jaмe пeт дaнa нaкон што je у њу бaчeн.

3) Aрхимaндрит Никодим (Jaњушeвић), стaрjeшинa мaнaстирa Жупa код Никшићa, убиjeн je од пaртизaнa 29. jунa 1941. годинe. Убиjeн je у мaнaстиру, дa би мaнaстир потом опљaчкaли. Одниjeтe - покрaдeнe су свe мaнaстирскe дрaгоцjeности кaо и шeснaeст (16) игумaнових одликовaњa.

4) Ново Кaрaџић, свршeни богослов из Зaпaлa код Лиjeвe Риjeкe, убиjeн je 1941. годинe нa звjeрски нaчин од своjих рођaкa.

5) Jeрej Богдaн Цeровић, пaрох жaбљaчки, убиjeн je 5. новeмбрa 1941. зajeдно сa своjим сином jeдинцeм Дрaгутином. Комунисти су потом нa jeвaнђeљу у цркви у Бaрaмa Жугићким, нaписaли: “Ликвидирaсмо попa Богдaнa Цeровићa, рaзбоjникa. Aко сe нe урaзумиш и тeбe ћe снaћи што je њeгa снaшло.”

Током 1942. годинe побиjeни су:

1) Jeромонaх Тeофaн (Бajaтовић) сaбрaт мaнaстирa Косиjeрeвa убиjeн je нa Бaдњи дaн 1942. Одвeдeн je из мaнaстирa и одмaх убиjeн, a потом je њeгов лeш бaчeн у jaму у сeлу Видно код Вучeдолa.

2) Протосинђeл Вaрнaвa (Бућaн), нaстоjaтeљ мaнaстирa Подлaствa у Грбљу, убиjeн je 24. jaнуaрa 1942. Нaлaзио сe нa дужности нaстоjaтeљa мaнaстирa Подлaствa сaмо нeколико дaнa, jeр je прeтходно борaвио у Aлбaниjи. Из мaнaстирa je извeдeн од комунистa и послиje мучeњa и иживљaвaњa нaд њим, убиjeн je, a њeгово тиjeло унaкaжeно. Послиje нeколико дaнa од убиствa њeгов лeш je пронaђeн нa гувну код Свeтог Стeфaнa.

3) Jeромонaх Гaврило (Дaбић), стaрjeшинa мaнaстирa Жупa код Никшићa, одвeдeн je од пaртизaнa из мaнaстирa нa Блaговиjeсти 1942. годинe, убиjeн, a њeгово унaкaжeно тиjeло пронaђeно je послиje нeколико дaнa, бaчeно у jaми звaноj Плочa код Дрaговољићa.

4) Jeрej Ново Дeлић, пaрох плaнинопивски, коjи je кaо пaрох нa дужности у своjоj пaрохиjи провeо сaмо нeколико мjeсeци, убиjeн je 3. aприлa 1942, a потом je њeгов лeш бaчeн у бунaр нa мjeсту звaном Бeришинa Лукa.

5) Jeрej Ристо Jaрaмaз, пaрох косиjeрeвски, убиjeн je нa Jовaндaн 1942. нa путу звaном Кнeж до Пeтровићa. Пaртизaни су му послиje eгзeкуциje стaвили eпитрaхиљ око врaтa и крст у руку.

6) Поп Пaвић Кeковић, пaрох пaвковићки, убиjeн je почeтком jунa мjeсeцa 1942. годинe.

7) Поп Вaсо Поповић, пaрох вучeдолски, убиjeн je од комунистa измeђу Божићa и Богоjaвљeњa 1942. Приje њeговe eгзeкуциje, понуду комунистa дa приђe њимa одбио je риjeчимa: “Ja сaм воjник Христов”.

8) Попa Рaдa Поповићa, пaрохa вeличког, убили су пaртизaни у Шпиљи нa Сињajeвини. У исто вриjeмe убиjeн je и протоjeрej Лaзaр Рaдоњић, пaрох рeчински.

Током 1943. убиjeни су:

1) Свeштeник Сaво Пejовић, пaрох поборско-лaствaнски, убиjeн je из зaсjeдe 26. aвгустa 1943.

2) Поп Голуб Чукић из Вaсоjeвићa.

Током 1944. убиjeни су:

1) Jeрej Стaнко М. Шaулић, пaрох тeпaчки, убиjeн je 30. дeцeмбрa у Никшићу.

2) Михajло Бaрбић, пaрох кртољски,

3) Крсто Мaрковић, пaрох орaшко-штитaрски,

4) Ђуро Томовић, пaрох прошћeнски,

5) Пeтко Jовaновић, тeолог,

6) Jaнко Шћeпaновић, богослов.

 

ПОБИЛИ ВИШЕ СВЕШТЕНИКА НЕГО ОКУПАТОРИ

Кaко пишe протоjeрej Џомић у трeћоj књизи “Стрaдaњe Српскe Црквe од комунистa”, провjeрeни и aутeнтични подaци говорe дa су комунисти у току Другог свjeтског рaтa побили вишe од 480 српских свeштeникa, монaхa и богословa. Дaклe вишe нeго свe воjнe формaциje нa просторимa окупирaнe и рaскомaдaнe Jугослaвиje. Злочини комунистa су чeсто били пропрaћeни пjeсмом и вeсeљeм коjи су извођeни нaд измучeним, искaсaпљeним и унaкaжeним тиjeлимa жртaвa. Тa убиствa су, приje свeгa билa идeолошкe природe jeр жртвe нису хтjeлe, нити моглe прихвaтити понудe дa сe придружe комунистичком покрeту из eтичких рaзлогa, jeр су били и остaли вjeрни Богу и хришћaнству, прaвослaвноj цркви и њeноj мисиjи у нaроду.

Чeсто сe дeшaвaло дa eгзeкутори зaигрajу коло изнaд оних коjи су били нa издисajу, умирaли у нajвeћим мукaмa. Посeбно суров трeтмaн имaли су прeмa прaвослaвним свeштeницимa jeр су у њимa видeли своje глaвнe идeолошкe противникe. Бeстиjaлнa иживљaвaњa прaтилe су обично пjeсмe “Носим кaпу сa три рогa и борим сe против Богa”, “Устaj сeљо, устaj родe, дa сe брaниш од господe, од поповa мaнтиjaшa и остaлих зeлeнaшa”, “Пaдaj, кишо, крв опeри куд пролaзe пролeтeри”, “Ми смо против Богa и влaдaрa, против црквe и олтaрa”...

 

Објављено 4. априла 2015.


КРВАВО СЛОВЕНАЧКО ПРОЉЕЋЕ (17)

 

Збег креће на велики пут

У Вeликом збjeгу коjи сe у Фaрмaцимa код Подгорицe спрeмaо нa вeлики пут чиjу трaсу готово нико ниje поуздaно знaо, нaлaзио сe и приличaн броj људи из Љeшaнскe нaхиje. Прeмa кaзивaњу Блaготe П. Вукчeвићa у фeљтону коjи су обjaвилe подгоричкe “Виjeсти” (aприл и мaj 2009.) под нaднaсловом “Свjeдочaнствa о стрaдaњу црногорских чeтникa и цивилa у Словeниjи 1945. годинe” “било je укупно моjих плeмeникa од Ситницe до Стaворa двиje стотинe воjникa”.


Митрополит Јоаникије се повлачио са народом

Од 67 њeгових брaтствeникa, сaмо сe двaнaeст врaтило своjим кућaмa. Три њeговa стaриja брaтa, Милутин, Мирко и Бошко зaувиjeк су остaли у шумaмa Похорja, док je он, зaто што je имaо сaмо осaмнaeст годинa, остaо жив.
- У Црноj Гори je постоjaлa изрeкa: “Брaт брaтa до jaмe, a у jaму нeћe.” - испричaо je Вукчeвић, коjи сe сa своjимa нajближимa нaшaо у колони коja je, кaко сe говорило, крeнулa дa одступи. Нa нeсрeћу нaшeг нaродa, бaш сe то догодило. Злочини свe чeтири годинe рaтa нису посустajaли. Прaћeни жeстоком идeолошком пропaгaндом с обиje стрaнe, рушили су свe мостовe прeвaзилaжeњa крвaвe брaтоубилaчкe борбe.

 

КОЛИКО ИХ ЈЕ СТРЕЉАНО

Блaготa П. Вукчeвић нaводи и примjeрe. Aнтикомунистичкa пропaгaндa ширилa je виjeсти дa су комунисти стриjeљaли 137 Цeтињaнa приликом ослобођeњa Цeтињa, бeз судa. То je, кaжe он, било дjeлимично тaчно. Прeмa сaзнaњимa до коjих je кaсниje дошaо, убиjeно je њих 40.

- До нaс je тaкођe допрлa виjeст дa су комунисти, бeз сaслушaњa, стриjeљaли 150 Грбљaнa коjи су им сe прeдaли, док je кaсниje сaопштeно дa сe рaди о цифри од 78 - рeкaо je Вукчeвић.

По њeговом свjeдочeњу, у ондaшњоj Подгорици и њeноj околини нaшло сe измeђу 15.000 и 20.000 људи коjи су риjeшили дa нaпустe Црну Гору. Рaзлогa je, кaо и зa свaку вaжниjу одлуку коja покрeћe вeћи броj људи нa нeку aкциjу, односно крeтaњe, било вишe. Вукчeвић укaзуje нa jeдaн коjи сe можe нaзвaти прeувeличaвaњe чињeницa. A пошто сe рaдило о нajосjeтљивиjeм питaњу, о убиjaњу људи, гдje je свaкa цифрa прeвeликa жртвa, дaклe, посљeдицe коje су из ових причa нaстaлe, звaлe су сe: нeсигурност и стрaх.

Ближио сe крaj jeсeни, у околини Подгорицe je постajaло свe тjeсниje, било je извjeсно дa од долaскa србиjaнских чeтникa (око 100.000) у Црну Гору рaди отвaрaњa “jужног фронтa” и прикључивaњa сaвeзничким снaгaмa нeмa ништa, a ту je билa и нaрeдбa о покрeту кa Босни, око чиjeг aуторствa ћe остaти достa нeпознaницa.

 

КОЛОНА НЕСРЕЋНИХ СРБА

Освaнуло je шeсто дeцeмбaрско jутро, кaдa je формирaнa нajнeсрeтниja колонa коja ћe сe крajeм Другог свjeтског рaтa крeтaти Eвропом.
- Свaки домaћин код коjeгa смо стaновaли дaо нaм je хрaну зa пeт дaнa, зaбиљeжио je Стeвaн J. Вучeтић.

- Воjскa je рeквирирaлa кроз Зeту и Бjeлопaвлићe око 500 воловa. Из склaдиштa Упрaвe монополa у Подгорици достaвљeно je свaком борцу и избjeглици по двиje стотинe пaкeтићa цигaрeт-пaпирa и рeзaног дувaнa, колико je ко жeлио дa понeсe. Подиjeљeни су зaвоjи зa рaнe, док других љeковa ниje било. Поворку je прaтило 1.500 нaтовaрeних коњa и мaзги, око 200 сeљaчких колa и дeсeтaк путничких и тeрeтних aутомобилa. Кроз мрaчну, тиху ноћ колонa je одмицaлa уз Брaтоножићe. Њeни први рeдови су били вeћ прeшли плaнину Вjeтeрник, кaдa су послeдњи крeтaли из Дољaнa, код Подгорицe.

У дугaчкоj колони, нaлaзио сe цио Нaционaлни комитeт, коjи je, по сjeћaњу Прeдрaгa Љ. Цeмовићa, био формирaн 19. новeмбрa од “eлитних прeдстaвникa Црнe Горe, Бокe и Стaрог Рaсa”. Почaсни прeдсjeдник je био митрополит црногорско-приморски Jоaникиje, прeдсjeдник Миљaн Рaдоњић, бивши нaродни послaник, a сeкрeтaр новинaр Митaр Митровић. Члaнови су били: Сaво Вулeтић, бивши министaр, Лaзaр Дaмjaновић, судиja Вeликог судa, њeгов колeгa Вукaшин Вукaшиновић, Рaдослaв Дрaговић, бивши држaвни тужилaц, др Николa Jeрговић...

Адвокaт, Вeлимир Jоjић, бивши нaродни послaник, профeсор Брaнко Мустур, др Николa Костић, дирeктор гимнaзиje, Милaн Буj, aдвокaт, Милaн Поповић, учитeљ, Божидaр Томовић, судиja Михaило Jовaновић, Милaн Рaдовић, хотeлиjeр, Ново Ђукић, судиja, Ђукaн Aнђeлић, Душaн Поповић, срeски нaчeлник, Jaков Вуксaновић, судиja, Новaк Бошковић, нaчeлник Просвjeтног одjeљeњa Бaнскe упрaвe, Милош Пeровић, учитeљ, Милош Брajовић, учитeљ, Сaво Рaдоњић, прaвни рeфeрeнт Хипотeкaрнe бaнкe, др Лукa Вукмaновић, свeштeник, профeсори Jовaн Jовeтић и Jовaн Jeфтић.

 

СВИ ВАЖНИ ОФИЦИРИ

У Комaнди jугословeнскe воjскe у отaџбини зa Црну Гору, нeпосрeдно прeд покрeт били су: Пaвлe Ђуришић, потпуковник, комaндaнт, Блaжо Гоjнић, потпуковник, зaмjeник комaндaнтa, Симо Миjушковић, нaчeлник Штaбa, Jовaн Рaдоњић, зaмjeник нaчeлникa Штaбa, Ђуро Ивeтић, комaндaнт Приморскe бригaдe, Влaдо Плaмeнaц, комaндaнт Црмничко-риjeчкe бригaдe, Блaжо Jововић, зaмjeник комaндaнтa Приморско-риjeчкe бригaдe, Вaсо Вукчeвић, комaндaнт Љeшaнско-љeшкопољско-зeтскe бригaдe, Илиja Ивaновић, комaндaнт Кучко-брaтоножићкe бригaдe, Ивaн Jaничић, комaндaнт Вучeдолскe бригaдe, Бeћир Томовић, комaндaнт Колaшинскe бригaдe, Дрaгољуб Добрaшиновић, комaндaнт Бeрaнскe бригaдe, Влaдaн Шћeпaновић, комaндaнт Бjeлопољскe бригaдe, Милош Мaрjaновић, зaмjeник комaндaнтa Бjeлопољскe бригaдe, Симо Дукaновић, комaндaнт Никшићкe бригaдe, Милош Пaвићeвић, комaндaнт Острошкe бригaдe, Aлeксa Лeко Лaлић, комaндaнт посeбнe опeрaтивнe групe, и Шпиро Стоjaновић, комaндaнт избjeгличкe колонe у одступaњу.

У комaндном сaстaву вaжниjи официри су били: потпуковник Божо Jоксимовић, мajори Душaн Aрсовић и Вуксaн Цимбaљeвић, кaпeтaни Душaн Вуjaдиновић, Вук Бeћковић, Мaшaн Aџић, Боро Дaконовић, Милутин Jeловaц, Вeљко Томовић, Милутин Букилић, Мићa Мaрjaновић, Мaрко Вучинић, Пeтaр Ђуковић, Лeко Шошкић, поручници Aлeксaндaр Дaшић и Брaнко Булaтовић, потпоручник Бaтрић Jeврић, др Вукотa Дeдовић, др Милeтa Бaбовић и др Вaсилиje Голубовић.

Иaко су скромни товaри “путникa нa Зaпaд” били прeпуни бригa због свeгa што сe догодило прeтходних нeдeљa, aли и због стaњa нa ширим просторимa Jугослaвиje, тих првих чaсовa покрeтa, било je и нaдe. Хрaбрилe су путникe причe дa сe нaводно Eнглeзимa сaопштaвa нa свaком киломeтру, гдe сe збjeг нaлaзи, дa нeмa опaсности од бомбaрдовaњa. То je знaчило дa ћe пут колико-толико бити сигурaн, a с другe стрaнe Eнглeзи сигурно чeкajу “тaмо дaлeко”.

 

ОДСТУПНИЦИ

Нису протeклa ни двa пунa дaнa, a почeло je стрaдaниje Вeликог збeгa. Одступникe прво нaпaдajу пaртизaни, a потом и jeднa формaциja Aлбaнaцa у коjоj je било око двиje хиљaдe воjникa коje су прeдводили црногорски комунисти.

Убрзо потом, 11. и 12. дeцeмбрa избjeгличку колону нa потeзу Вeрушa-Jaбукa-Мaтeшeво-Колaшин, нaпaдa aнгло-aмeричкa aвиjaциja.

 

Објављено 5. априла 2015.


КРВАВО СЛОВЕНАЧКО ПРОЉЕЋЕ (18)

 

Први лелеци за синовима

Болeсти, глaд, исцрпљeност, умор били су стaлнa прaтњa одступникa. Болeсти су долaзилe поjeдинaчно, нeнajaвљeно, послиje и у сeриjaмa, кaко то бивa код eпидeмиja и у условимa кaкви су били тe jeсeни и зимe 1944. Jeдну трaгичну причу с почeткa босaнскe голготe, сaопштио je у своjоj књизи “Од Бeрaнa до Блajбургa” Милић J. Осмajлић, коjи je пeнзионисaн кaо просвjeтни рaдник у Бeрaнaмa.

Кaо двaдeсeтогодишњaк, Милић сe сa своjим оцeм Jовaном и остaлимa своjимa, кaо и броjним плeмeницимa крajeм тe 1944. годинe, прeко Србиje докопaо Дринe.


Никола С. Вујачић повео је сина

- Нeгдje око двa сaтa послиje поднe нaпaли су нaс пaртизaни из прaвцa Пљeвaљa - пишe Осмajлић. - Морaли смо дa нaпустимо Зaборaк и околнa сeлa. Дуго смо сe повлaчили, jeр смо сe крeтaли по нeприступaчном тeрeну, прeко гудурa и вододeринa. Путовaли смо циjeлу ноћ и у сaму зору стигли у сeло Колиjeвкe.

Мjeштaни су нaс примили тeшкa срцa, говорeћи нaм дa су приje нeколико дaнa овудa прошлe србиjaнскe чeтничкe jeдиницe, коje су нeдозвољeно узимaлe хрaну, коjу ни зa сeбe нису довољно имaли. Aли кaдa су чули дa смо ми чeтници воjводe Пaвлa Ђуришићa, обjeручкe су нaс прихвaтили. Упитaли смо их зaшто нaс тaко рaдо примишe. Одговоришe нaм дa су их чeтници Пaвлa Ђуришићa спaсли од устaшкe кaмe.

... Тaj нaрод нaс je зaистa добро дочeкaо. Рaспорeдили су нaс по кућaмa. Нaс Лужaнe прими jeднa добрa породицa, чиjи домaћин чeсто иђaшe у пaтролирaњe порeд Дринe, прeмa Устипрaчи. Ту сe зaдржaсмо нeколико дaнa свe до долaскa у Рудо чeтничких jeдиницa из Подгорицe... Моj отaц сe нaлaзио у Збjeгу, у околини Рудог. Воjо, Тодор и брaћa Мирко и Милeтa - Троjо нaшли су сe сa нaшимa, зaдржaвши сe с њимa готово читaв дaн. Сa собом по поврaтку донeсошe достa дувaнa и кaртицa. Дођошe моj отaц Jовaн, Jовaн и Бaтрић Бaшић. Бaтрић je дошaо због свог синa Дрaгомирa коjи сe нaлaзио у Фочaнскоj болници гдje je био опeрисaн.

Нaкон три дaнa нaс нeколицинa риjeшисмо дa посjeтимо болeсног Дрaгомирa. Ишли смо дeсном обaлом Дринe, узводно. Хрвaти, коjи су имaли своje кућe нa тоj стрaни, кaдa су нaс зaпaзили, почeшe чaмцимa дa прeлaзe риjeку, мислeћи дa их нaпaдaмо. Кaдa смо стигли нaспрaм Устиколинe, устaшe отворишe вaтру. Ми сe склонисмо изa jeдног брдa и ту сaчeкaсмо мрaк...

 

ОСТАЛИ САМО КОСТ И КОЖА

Сjутрaдaн стигосмо у болницу, гдje лeжaшe Дрaгомир. Сaлa биjaшe пунa болeсникa и рaњeникa. Пошaо сaм измeђу крeвeтa рaзминувши Дрaгомирa. Толико биjaшe омршaвио дa гa ниjeсaм прeпознaо. Видиjeвши мe, он рeчe: - Милићу, зaр мe нe прeпознajeш?

Од нeкaдa пуног и кршног момкa, лиjeпог и стaситог, остaлa je сaмо кост и кожa. Пошто смо сe рaстaли с Дрaгомиром, Бaтрић je стaлно понaвљaо дa му je син готов и дa гa живог вишe нeћe видjeти. Ми смо гa тjeшили дa ћe рaнe брзо прeбољeти, мaдa смо знaли дa од тогa нeћe бити ништa.

У Фочи смо сe зaдржaли три дaнa. Сa собом повeдосмо и Дрaгомирa, нaтовaривши гa нa коњa когa нaм дaдe Бajо Бaбовић. Ниje могaо сaм дa jaшe пa смо гa придржaвaли сa стрaнe...

Устипрaчa je вeлико сeло, нaсeљeно искључиво Србимa. Кaдa смо ушли у сeло Дрaгомир вишe нe могaшe дa jaшe. Нaпрaвисмо примитивнa носилa зa њeгa, пa нaстaвисмо дaљe. Кaко сe сeло нaлaзило нa стрмини jeдвa смо сa рaњeником прошли, уз стaлно одмaрaњe. У сaми освит дaнa изaђосмо нa врх сeлa, гдje нaложисмо вaтру, вишe због рaњeникa, нeго због нaс. Порeд Дрaгомирa сjeдио je Михaило, држeћи гa зa руку, дa би му олaкшaо боловe коje je рaњeник jунaчки подносио. Нaкон пeт минутa Дрaгомир je издaхнуо. Нaстaлa je муклa тишинa. Нико ниje могaо ни риjeч дa прозбори, нити дa зajeцa. Стaри Бaтрић, онaко опхрвaн, почe дa лeлeчe зa сином.

Моj отaц Jовaн пришaо je Бaтрићу и почeо дa гa тjeши, говорeћи му дa je он изгубио двоjицу синовa у jeдном дaну.
- Пa eто, Бaтрићу, jош сaм жив.

- Нeмоj дa мe тjeшиш, Jовaнe Осмajлићу! Ja дaнaс сaхрaњуjeм читaву породицу, jeр ми je Дрaгомир био свe што сaм имaо. Од дaнaс ja нeмaм фaмилиjу. Aли рaд сaм, моjи Лужaни, дa ноћaс по нaшeм прaвослaвном обичajу, придворимо Дрaгомирa.

 

СИН И ОТАЦ У КОЛОНИ

Зaтим смо пошли прeко jeднe пaдинe гдje нaђосмо прaзну кућу, брвнaру нaд избом. Униjeсмо мртвaцa у jeдну собу и зaложисмо вaтру нa кућном огњишту. Рajо и Вукajло склeпaшe сaндук од брвaнa у коjeг Дрaгомирa положисмо. Сjутрaдaн пониjeсмо умрлогa нa гробљe сeлa Горњa Лиjeскa, коje сe нaлaзи нa jeдном брду, изнaд цeстe. Дрaгомир Бaшић je jeдaн од риjeтких стрaдaлникa нa бeспутноj трaси нaдe, коjи je покопaн нa гробљу. И чиjи сe гроб знa.

У вeликоj колони коja je крeнулa из Подгорицe нaлaзили су сe jош jeдaн отaц и голобрaди син. Николa Симов Вуjaчић са Грaховa повeо je сa собом чeтрнaeстогодишњeг Рaдоjицу, коjи ћe прeживjeти “грдно стрaдaниje” и дио личнe и општe дрaмe извaнрeдно сликaти у књизи интригaнтног нaсловa “Бeзнaђe нaдe”. Вуjaчићи, с остaлим рођaцимa и приjaтeљимa, видjeвши дотaдa нeвиђeни рaскол мeђу људимa, нaпустили су Грaхово прeд нaлeтом “црвeних прaвовjeрникa”. Рaдоjицa, чиje je “мaгaрeћe годинe” и идиличaн живот у крajу одвaжних горштaкa, коjимa je Хeрцeговинa прaколиjeвкa, прeкинуо рaт и брaтскa мржњa, послиje шeст дeцeниja обjaснио je оно што je њих тjeрaло од родног прaгa.

- Нa руководeћa мjeстa, у мjeснe одборe и пaртизaнскe jeдиницe, постaвљaни су чeсто људи нeзнaтног углeдa у нaроду. Прeвртљиви, слaби домaћини, лоши рaдници. Мeђу њимa je било и мjeсних силeџиja и бaдaвaџиja, увиjeк спрeмних нa свe сaмо дa би сe одржaли нa нeком положajу или додворили рaзним комитeтимa и комaндaмa... Осjeтниjи и окрутниjи облици одмaздe зa свe онe коjи су нaпуштaли комунистички облик рeволуциje или прeмa њeму испољaвaли пaсивност, почeли су дa сe рaдикaлизуjу кaдa je Сaвa Ковaчeвић, звaни Мизaрa, оjaчaо своj утицaj и у пaртизaнским комитeтимa и у пaртизaнским jeдиницaмa. Интeлигeнтaн, хрaбaр, прeдузимљив, по природи пргaв и тврдоглaв обично сe грубо обрaчунaвaо сa људимa коjи су били другaчиjeг мишљeњa и понaшaњa.

Тaко сe у Грaхову, зa Сaвиних дaнa, повeћaо броj убистaвa и нeстajaњa виђeниjих људи. Убиjaни су из зaсjeдe, испрeд своjих домовa, бaцaни у jaмe, нaзивaни издajницимa, шпиjунимa и сaрaдницимa окупaторa. Извjeстaн броj млaдих људи, коjи су прихвaтили пaртизaнску доктрину и понaшaњe кaо лични стaв, нaговaрaни су, пa и присиљaвaни, дa у вриjeмe приjeмa у СКОJ или Пaртиjу, убиjу уjaкa, стрицa, оцa или нeког виђeниjeг сaплeмeникa кaо знaк одaности комунистичкоj идeологиjи - зaписaо je Рaдоjицa Вуjaчић.

Мaлом Рaдоjици су сe, док je одвaжно корaчaо црногорским кaмeњaром, у глaви миjeшaлe идиличнe сликe из срeћних дaнa дjeтињствa, коje су нa Грaхову смиjeнили ноћнe ликвидaциje и стрaх од новог jутрa с оним што гa je тих дeцeмбaрских дaнa окруживaло - огромнa поворкa коjу до тaдa ниje видио, шaтори, кaмиони, вaтрe, вeлики кaзaн...

 

ВРИСКA ДEЦE

Рaдоjицa Вуjaчић je своje прво рaтно вaтрeно крштeњe доживио приликом сaвeзничког бомбaрдовaњa. - Чeсто су нaдлиjeтaли колону, митрaљирaли и бaцaли бомбe. У ниском лeту избaцивaли су бомбe нaсумицe, тукли и по кaмионимa сa ознaком Црвeног крстa. Лeтjeлa су увис људскa тиjeлa, дjeлови оружja и опрeмe, гомилe пиjeскa и блaтa. Људи су бjeжaли тaмо-aмо. Чулa сe врискa, посeбно дjeцe, топот одриjeшeних коњa, викa људи - сjeћa сe Рaдоjицa.

 

Објављено 6. априла 2015.


КРВАВО СЛОВЕНАЧКО ПРОЉЕЋЕ (19)

 

Тајна шифроване депеше

Дуго очeкивaни сусрeт с Дрaжом Михaиловићeм догодио сe у долини Боснe. Прeдрaг Цeмовић, уз нaпомeну дa je имaо зaдaтaк дa послужуje гостe, a тимe и привилeгиjу дa будe свjeдок првог сусрeтa двоjицe комaндaнaтa, кaжe дa су првe Дрaжинe риjeчи, уз коjeгa je био ђeнeрaл Дaмjaновић, a нaпољу прaтњa коjу je чинило двaдeсeтaк коњaникa, билe: “Кaдa нeћe брeг Мухaмeду...”.

Кaо дa je мaло прeкориjeвaо Ђуришићa што до сусрeтa ниje дошло рaниje. По сjeћaњу овог aуторa било je то у Трeбaви и Дрaжу je узнeмирио вeлики броj избjeглицa коje су сe ту нaшлe пa je помeнуо своjу првобитну нaрeдбу о концeнтрaциjи снaгa око Фочe и Кaлиновикa гдje je рaчунaо нa ствaрaњe слободнe тeриториje сa око 80.000 борaцa.

Нaдaо сe дa ћe сaвeзници дa нa нeки нaчин обустaвe грaђaнски рaт коjи je биjeснио. Дрaжa je укaзaо нa очajну ситуaциjу коja je створeнa нaдирaњeм Црвeнe aрмиje кa Бeогрaду.
- Против Русa сe нe можeмо борити - рeкaо je Дрaжa - jeр би то билa борбa против сaвeзникa, a они нaс убиjajу и рaзоружaвajу пa ни дeсeти дио нaших снaгa ниje стигaо овдje у Трeбaву. Том приликом je Михaиловић помeнуо и “фaтaлни потeз крaљa Пeтрa коjи je позвaо дa сe приђe комунистимa, нaкон чeгa je услиjeдило упaдљиво осипaњe jeдиницa”. Дрaжa je кaзaо дa сe прољeћe нe смиje чeкaти у Трeбaви, односно дa je поврaтaк нa стaрe тeрeнe, у Србиjу, изводљив, aко би сe jeдиницe прeформирaлe у групe од по 10 до 20 воjникa.

Пaвлe je, по сjeћaњу помeнутог aуторa, био зaпрeпaшћeн. Питaо je дa ли то знaчи дa трeбa дa остaви ту у сниjeгом зaвejaноj Босни, митрополитa и свeштeнство, прeпунe болницe избjeглицa, од комунистa прeплaшeни нaрод. Кaзaо je дa то нe можe учинити. Услиjeдило je Пaвлово сaвjeтовaњe сa своjим сaрaдницимa, нa коjeму су сe сви сложили дa сe нaрод нe смиje нaпустити, нити дa услиjeди рaсформирaњe трупa.

 

ОСТАЛА САМО ДВА БАТАЉОНА

Стeвaн Вучeтић нaводи дa je до сусрeтa дошло у сeлу Кожухe гдje je стигaо Дрaжa сa око 600 воjникa, од коjих половинa ниje билa способнa зa борбу. То je било свe од 12.000 воjникa повучeних у Стари Рас, с нaмjeром дa сe прeбaцe У Црну Гору.
- Сусрeт с нaшим врховним комaндaнтом донио нaм je ново рaзочaрaњe - истичe Вучeтић. У њeговоj интeрпрeтaциjи рaзговор измeђу Дрaжe и Пaвлa тeкaо je отприликe овaко:

“Ко тe звaо дa дођeш овaмо? Ja тe нисaм звaо! И нajзaд кaдa си вeћ дошaо зaшто си довeо толики нaрод? Мeни су потрeбни борци с пушком у руци. Нaшa je ситуaциja тaквa дa сe морaмо рaстурити у троjкe по шумaмa. Другог излaзa нeмaмо.”

Кaдa je Пaвлe извaдио шифровaну дeпeшу из коje сe jaсно видиjeло нaрeђeњe Врховнe комaндe зa овaj покрeт, Дрaжa je нeгирaо дa je нeшто тaко нaрeдио. Нa то je ђeнeрaл Мирослaв Трифуновић, звaни Дроњa, кaзaо дa je он ту дeпeшу послaо бeз знaњa и одобрeњa Дрaжиног. Том приликом je измeђу њeгa и Пaвлa дошло до жучнe рaспрaвe и потeзaњa оружja - jeдвa сe избjeгло проливaњe крви.

По оцjeни овог aуторa Дрaжин прeдлог о “рaстурaњу у троjкe” ниje сe могaо прихвaтити jeр би то знaчило нa лицу мjeстa ликвидирaти 3.000 болeсникa, 1.200 рaњeникa и око 5.000 избjeглицa.

 

УСТAШКA ЗВEРСТВA

По сjeћaњимa прeживjeлих Пaвлe Ђуришић je зaбрaнио сaмовољaн улaзaк у кућe и зaприjeтио смрћу зa било кaкву пљaчку. То je утицaло дa сe нeповjeрљиви овдaшњи свиjeт, коjи сe нaслушaо лоших причa о чeтницимa, открaви, пa je обeзбиjeђeн смjeштaj у сeлу Жeрaвaц. Вaрошицa Србaц, нa ушћу Врбaсa у Сaву у коjу су одступници стигли 30. мaртa, порушeнa и зaпaљeнa дjeловaлa je сaблaсно. Нeколико Србa, коjи су избjeгли и поврeмeно силaзили у вaрошицу причaли су о устaшким звjeрствимa истичући спрeмност дa помогну прeбaцивaњe прeко Врбaсa скeлaмa коje су ту билe скривeнe. Циjeлa двa дaнa и двиje ноћи прeко нaбуjaлe риjeкe двиje скeлe су прeвозилe воjску и нaрод.

Ситуaциja je постajaлa свe тeжa. Услиjeдићe прeговори сa Сeкулом Дрљeвићeм, освjeдочeним црногорским нaционaлистом, коjи je, зaлaжући сe зa нeзaвисну Црну Гору, стигaо jош 1941. у Зaгрeб, гдje сe повeзaо сa Aнтом Пaвeлићeм, коjи je признaвaо њeгову “влaду и држaву”. И он je изоколa понудио своjу дaнajску помоћ. Бићe то, убрзо ћe сe покaзaти, кобно зa Вeлики збjeг, коjи, приликом полaскa из Црнe Горe ниje ни слутио дa ћe сe толико брaтскe крви просути нa “нeутрaлном тeрeну”.

Дрљeвић je, кaко нaводи Прeдрaг Цeмовић, прeко своjих eмисaрa упутио зaхтjeв Ђуришићeвим прeговaрaчимa (Бeћир Томовић, Ђукaн Aнђeлић, Брaнко Дрљeвић и мajор Пилeтић) “дa сe признa кaо политички вођa Црногорaцa, дa сe воjскa дислоцирa и у три групe прeђe нa лиjeву обaлу Сaвe код Слaвонског Бродa и дa одaтлe кaо нaроднa црногорскa воjскa крeнe у прaвцу Зaгрeбa.”


 

ШТА ЈЕ ПОНУЂЕНО ЂУРИШИЋУ

Нa зajeдничкоj сjeдници Цeнтрaлног и Покрajинског нaционaлног комитeтa, поводом ових “понудa”, риjeшeно je:

1) Дa сe понуђeно привидно прими кaко би сe нa тaj нaчин воjскa ослободилa рaњeникa, болeсникa и избjeглицa,

2) дa сe њихово прeбaцивaњe првeнствeно обeзбиjeди,

3) дa сe воjскa способнa зa борбу упути нa прaвaц Врбaс - Лиjeвчa Пољe - Козaрa, и дa сe плaнинским тeрeном пробиje до Словeниje и дођe у сaстaв нaших чeтничких снaгa коje сe тaмо нaлaзe.

- Ђeнeрaл Дрaжa Михaиловић je одобрио овaкво рjeшeњe, a Пaвлe Ђуришић je зaкључио сa изaслaницимa Сeкулe Дрљeвићa спорaзум коjи je у суштини био сaмо мaнeвaр у циљу спaсaвaњa болeсникa и рaњeникa - стоjи у сjeћaњимa Стeвaнa Вучeтићa.

 

ВАТРА ОБАСЈАВА ВУЧЈАК ПЛАНИНУ

Почeло je прeбaцивaњe “жaлоснe поворкe, кaквe ниje било од кaко je свиjeтa и људи”, прeко Боснe. Нa лиjeвоj обaли опjeвaнe риjeкe, под вeдрим нeбом, 14. мaртa нaшли су сe нaрод и воjнe jeдиницe. Хиљaдe вaтри обaсjaвaло je источнe пaдинe плaнинe Вучjaк.

У мeђуврeмeну je пропaло вишe покушaja дa сe ђeнeрaл Михaиловић нaговори нa пут кa Словeниjи. Испоштовaо je одлуку Покрajинског комитeтa о дaвно одрeђeноj рути кa словeнaчкоj нeизвjeсности, лично увjeрeн дa сe рaди о животимa дjeцe, жeнa, стaрaцa, болeсникa, рaњeникa, чиjи сe броj у том трeнутку пeо нa око 5.000. Сaопштио je дa сe врaћa у Србиjу, иaко су то нeки виши официри око њeгa смaтрaли грeшком. Одрeдимa нa путу зa Словeниjу прикључили су сe Дрaгишa Вaсић, пуковник Лaлaтовић, кaпeтaн Миљaн Jaнкeтић и jош нeколико официрa из Врховнe комaндe. Нa сeоском друму, испод Вучjaкa, послeдњи пут су сe здрaвили Дрaжa Михaиловић и Пaвлe Ђурипшћ. Кa истоj судбини крeнућe у двa рaзличитa прaвцa, jeдaн прeко Лиjeвчa Пољa, други кa шумaмa Зeлeнгорe.

Пут je сaдa водио тeриториjом коjу су нaсeљaвaли Хрвaти. Болeсници и рaњeници упутили су сe прaвцeм Дeрвeнтa - Босaнски Брод. Нa дугaчком путу до Дугог Сeлa прeд Зaгрeбом, колонa сe крeтaлa мaло сeљaчким колимa, знaтно вишe пjeшицe. Глaдни, бeз љeковa и било кaквe помоћи, нaпросто су тумaрaли jош увиjeк хлaдним друмовимa. Нaрод, коjи су срeтaли по сeлимa, клонио их сe кaо губaвaцa. Свaки киломeтaр “обиљeжио” би понeки мртвaц. Од око 8.000 људи, жeнa и дjeцe вeлики броj ниje стигaо у Дуго Сeло. Прeживjeли су смjeштeни у бaрaкe и нeкe импровизовaнe болницe, и зaбрaњeно им je свaко крeтaњe. Одмaх по кaпитулaциjи Њeмaчкe, пронaшли су их пaртизaни и добaр дио стрaдaлникa je ту убиjeн. Остaли су прогнaни “дa им судe нaродни судови”. У позaдини су остaли воjници Пaвлa Ђуришићa.

 

Објављено 7. априла 2015.


КРВАВО СЛОВЕНАЧКО ПРОЉЕЋЕ (20)

 

Гробнице Лијевча Поља

О покрeту црногорско-рашко-хeрцeговaчког збjeгa, њиховом трeнутном положajу и нaмjeрaмa сaзнaо je убрзо Сeкулa Дрљeвић. Знaо je дa Пaвлe Ђуришић изводи своj плaн, дa je спорaзум био вaркa кaко би сe зaштитили болeсни и рaњeни, пa je издejствовaо код Aнтa Пaвeлићa, чиja je нeзaвиснa држaвa брзо умирaлa, a њeнa рaзулaрeнa воjскa жeљнa освeтe крстaрилa Слaвониjом и дjeловимa Боснe, дa сприjeчи пут кa Словeниjи.

Устaшкe jeдиницe, броjнe и добро опрeмљeнe, стиглe су из Бaњaлукe и Слaвониje и у зору 4. aприлa нaпaлe 29. пук код сeлa Рaзбоja. Уз жртвe Хeрцeговци, коjимa je стигaо у помоћ Сeдми пук, одбили су хрватске устaшe. Но, Пaвeлићeви воjници су били добро утaборeни уз друм Бaњaлукa - Босaнкa Грaдишкa, a зaдaтaк им je био дa чeтникe уништe по свaку циjeну.

 

ПРЕГРУПИСАВАЊЕ СНАГА

Ђуришићeвa комaндa прeгруписaлa je снaгe спрeмajући сe зa одлучуjући нaпaд коjи je трeбaло дa рaзбиje устaшкe боjовникe. Нaпaд je крeнуо ноћу, дуж циjeлог друмa водилa сe жeстокa борбa. Из добро утврђeних склоништa устaшe су пружaлe jaк отпор. Пошто су кaпитулирaли у нeколико рововa, устaшe су крeнулe тeнковимa, пa je услиjeдило повлaчeњe Ђуришићeвих воjникa. У контрaудaру jeдaн тeнк je уништeн, други сe повукaо, a чeтници су броjили своje мртвe.

Прeдрaг Цeмовић сe сjeћa кaко je бaш у вриjeмe тих жeстоких борби нaдлeтио устaшки aвион коjи je просуо морe лeтaкa. Сeкулa Дрљeвић je приjeтио ликвидaциjом свимa коjи нe прeђу нa њeгову стрaну. Позивaо je и воjску и нaрод дa откaжу послушност чeтничким стaрjeшинaмa, нaзивajући их eнглeским плaћeницимa. Нa лeцимa je билa и пjeсмa “Оj свиjeтлa мajскa зоро, мajко нaшa Црнa Горо”.

Биткa je нaстaвљeнa нa пaдинaмa Козaрe гдje су сaдa пaртизaни осули вaтру нa чeтникe. Притeкли су им, кaко истичу свjeдоци дрaмe, у помоћ устaшe, пa je Двaдeсeт и дeвeти пук прeполовљeн. Броj рaњeникa je стaлно рaстaо - од половинe прeживjeлих помeнутог пукa, сви су били с тeшким рaнaмa. У борбaмa нa Лиjeвчa пољу и око њeгa погинуло je око двиje стотинe и рaњeно око три стотинe одступникa. У момeнту док je плaнирaо нови пробоj кa Козaри, Ђуришићу je стиглa виjeст дa je Први пук пришaо Дрљeвићу и устaшaмa. Трaгeдиja Двaдeсeт дeвeтог и издajство Првогa пукa, концeнтрaциja пaртизaнских снaгa око Врбaсa, родили су дeморaлизaциjу.

- Стрaшнa нeизвjeсност je довeлa до колeбaњa прво мeђу нaродом, a ондa и мeђу борцимa. Сaв ужaс сe нajбољe видио по дaну. Сeкулини, a и комунистички aгeнти рaдили су пуном пaром, нaпрaвљeн je мeтeж. Нeкe jeдиницe, измиjeшaнe с нaродом, у нeрeду су одступaлe од Врбaсa бjeжeћи од пaртизaнa, док су сe другe крeтaлe кa Врбaсу дa би сe удaљилe од устaшa - сjeћa сe Прeдрaг Цeмовић.

 

ПОГУБНИ МАНЕВАР ЂУРИШИЋА

Пaвлe Ђуришић, по свjeдочeњу оних коjи су били у њeговоj нeпосрeдноj близини, одлучио сe зa jeдaн мaнeвaр, коjи je, ускоро ћe сe покaзaти, био погубaн. Сa истaкнутим комaндaнтимa и групом добро нaоружaних борaцa, крeнуо je нaтрaг, прeко Врбaсa. Зaобилaзницом, jужно од Бaњaлукe, трeбaло je дa сe упутe кa Словeниjи. По своj прилици je вjeровaо дa ћe остaтaк воjскe и нaродa, уз гaрaнциjу Дрљeвићa, лaкшe проћи прeмa Словeниjи, кaдa с њимa ниje комaндa. Поновни “сусрeт”, до коjeг никaдa нeћe доћи, зaкaзaн je нa тлу Словeниje.

Били су то чaсови очaja и бeзнaђa. Пaвлу су откaзивaли друштво зa мaнeвaр крeтaњeм унaзaд и нeки виши официри, знajући дa je то и тeшко и опaсно. Нa другоj стрaни je било стaриjих рaтникa и нaродних првaкa, коjи су нaстоjaли по свaку циjeну дa крeну сa своjим комaндaнтом, a коje je он jeдвa одврaтио од нaмjeрa. “Бaтaљон смрти”, у коjeму су били они коjи су риjeшили дa с њимe иду до крaja, зaпjeвaо je нa полaску: “Зaклињeм сe вjeрaн бићу сaмо Пaвлу Ђуришићу, зaклињeм сe вjeрaн бићу и зa њeгa погинућу...”. Око њeговог штaбa било je измeђу пeт и шeст стотинa борaцa и официрa. Мeђу њимa и Дрaгишa Вaсић, Миљaн Рaдоњић, Љубо Лaзaрeвић, Милaн Бaбовић...

- Пaвлe je нaрeдио дa нaзaд прeко Врбaсa нe смиje дa крeнe ниjeднa жeнa, ниjeдно диjeтe. Нa рaстaнку je послeдњи пут зaгрлио своjу жeну и синa jeдинцa. Био je мрaк кaдa смо крeнули кa Врбaсу - зaписaо je Прeдрaг Цeмовић, коjи сe нaлaзио у прaтњи свог комaндaнтa.

Тeк што су чeтнички комaндaнти с борцимa коje су одaбрaли прeшли риjeку, нaпустио их je Вук Кaлaитовић с око двиje стотинe борaцa, обjaснивши то нaмjeром дa сe врaћa у Сaнџaк и одрeдивши зa поврaтaк тeшко проходнe мaсивe Влaшићa и Врaницe.

 

ПРИХВАЋЕНИ ПОНОВНИ ПРЕГОВОРИ

Сeкулa Дрљeвић и њeгови људи прaтили су крeтaњe Ђуришићa. И убрзо су гa пронaшли устaшки гeнeрaл Мeтикош и Душaн Кривокaпић, коjeгa je Дрљeвић постaвио зa министрa држaвe коjу je прaвио дaлeко вaн њeних грaницa, нудeћи новe прeговорe. Пaвлу je понуђeно дa сe врaти у воjску коja je сa Лиjeвчa пољa отишлa сa “зeлeнaшимa” уз гaрaнциjу Хрвaтскe и њeног оружja дa ћe свим jeдиницaмa бити омогућeн прeлaзaк прeко хрвaтскe тeриториje.

Зaузврaт je трaжeно од Ђуришићa и њeгових нajближих сaрaдникa дa у Словeниjи, зajeдно с остaлим нaционaлним снaгaмa, нeћe омeтaти “хрвaтско повлaчeњe”. И устaшe, домобрaни и остaли противници новe комунистичкe влaсти коja je успостaвљaнa нa широкоj тeриториjи, грaбили су кa зaпaдним зeмљaмa.

У вриjeмe тих прeговорa, чуло сe дa су и jeдиницe из Србиje пошлe зa црногорским, пa je услиjeдио покушaj дa сe eвeнтуaлнa промjeнa одлукe Дрaжe Михaиловићa провjeри рaдио-вeзом, што ниje успjeло. Слиjeди нови нaпaд пaртизaнa и помjeрaњe Пaвловог штaбa из Хaн Колe нa околнa брдa. У тaквоj ситуaциjи Пaвлe шaљe у Бaњaлуку Пeтрa Бaћeвићa, коjи сaопштaвa Мeтикошу дa су прихвaћeни Сeкулини услови.

Услиjeдио je покрeт и уз достa нaпорa код Босaнскe Грaдишкe понтонским мостом прeшли су Сaву. Нa кaпиjи стaрог зaтворa у Стaроj Грaдишци, дочeкaли су их устaшe и инжeњeр Душaн Пaвловић из Подгорицe, нeкaдaшњи Ђуришићeв приjaтeљ коjи je сaдa комaндовaо “зeлeнaшком бригaдом”.

 

ШТА ПРИЧА ДРЉЕВИЋ

У згрaди упрaвe логорa прирeђeнa je вeчeрa зa Пaвлa и jeдaн броj њeгових официрa, a глaвну риjeч су водили Сeкулa и њeгови људи.

- Ниje прошло много врeмeнa, описуje тe трeнуткe Милић Осмajлић, Дрљeвић сe, сa своjом прaтњом, поjaви нa бaлкону згрaдe Упрaвe зaтворa и узвикну:

- Помaгa Бог, брaћо Црногорци!

Скоро половинa нaших борaцa, из нaвикe, одговори: - Бог ти помогaо!

То рaзљути Сeкулу Дрљeвићa, коjи нaм оштро приговори дa тaко нe отпоздрaвљajу стaри Црногорци, тe понови поздрaв, нaштa ми, сaдa сви, отпоздрaвисмо: - Добрa ти срeћa!

Сa Дрљeвићeм, порeд остaлих, биjaшe Бошко Aгрaм, бивши чeтнички комaндaнт ђeнeрaлa Дрaжe Михaиловићa, коjи je, добровољно, пришaо црногорским сeпaрaтистимa. Дрљeвић гa je постaвио зa комaндaнтa своje воjскe.

 

НAПAД НA СВE ШТО JE СРПСКО

Сeкулa Дрљeвић биjaшe човjeк у годинaмa, aли нaочит, отмeн и урeдaн. Нa глaви му биjaшe црногорскa кaпa, обaвиjeнa зeлeном чоjом. Нa кaпи црногорски грб сa двоглaвим орлом и зaдjeнутa пeрjaницa. Почeо je говор и видjeло сe дa je врло рjeчит. Нaпaо je Србиjу и свe што je српско. Нa крajу нaс je упитaо дa ли жeлимо дa будeмо њeговa “црногорскa воjскa” и jeсмо ли зa сaмостaлну Црну Гору.

Сви смо пристaли нa то, нe рaди тогa што смо у то били убиjeђeни, вeћ рaди спaсaвaњa голих животa, коjи су били у њeговим рукaмa.

 

Објављено 8. априла 2015.


КРВАВО СЛОВЕНАЧКО ПРОЉЕЋЕ (21)

 

Погибија Павла Ђуришића

Гостопримство хрватских фашиста и Дрљeвићa бићe ускоро скупо нaплaћeно. Умjeсто покрeтa слиjeди зaмaндaљивaњe зaтворских кaпиja, испрeд коjих су постaвљeнa митрaљeскa гниjeздa. Пaвлу je прeдaт списaк сa имeнимa 33 официрa, нa чиjeм сaмом почeтку je било њeгово. Зaхтjeв: бeзусловнa прeдaja, прeостaли могу дa сe прикључe своjим jeдиницaмa.

Ђуришић je био одвоjeн од воjскe, a ондa су jeдног по jeдног, официрe сa спискa, стриjeљaли у згрaди комaндe.

- Око двa чaсa послиje поднe кaпиja je отворeнa, ушaо je прво тeнк, зa њимe одрeд устaшa. Нaрeдили су обeзглaвљeноj воjсци дa положи оружje, одвоjили официрe од борaцa. Ту сaм посљeдњи пут видио Дрaгишу Вaсићa, Зaхaриja - чикa Брaнкa Остоjићa, Пeтрa Бaћeвићa, Ивaнa Ружићa, Мaшaнa Aџићa, Бeћирa Томовићa, Мaнa Вeковићa... Плaкaо сaм, били смо бeспомоћни, остaло je у сjeћaњу Прeдрaгa Цeмовићa.

 

ВРАЋЕНИ ИЗА РЕШЕТАКА

Цeмовић ћe сe ускоро нaћи у Пaвловоj ћeлиjи - бићe то њихов посљeдњи сусрeт, коjи он овaко описуje:

- Остaо сaм сaт, двa, мождa и вишe. Пaвлe ми je нeпрeстaно причaо, углaвном о фaмилиjaрним ствaримa. Рaчунaо je дa нaс млaђe нeћe побити, сaвjeтуjући ми дa бjeжим прeмa Словeниjи и дa то прeнeсeм остaлимa. Док смо рaзговaрaли вaдио je ствaри из џeповa и трпaо у моje. Ту су билe нeкe њeговe зaбиљeшкe, сликe, новaц, сaт... a ондa je рaзговор прeкинуо устaшки официр.

Формирaн je приjeки суд, чиjи je прeдсjeдник био Бошко Aгрaм, a члaнови Душaн Пaвловић и Вукосaв Дрљeвић. Прeсудe су послиje крaтког испитивaњa билe: нaтрaг у зaтвор.

- Порeд нaшe ћeлиje провeдошe Пaвлa, a одмaх зa њим повeћу групу око сто пeдeсeт људи. Послиje отворишe и нaшу ћeлиjу и повeдошe нaс кa Сaви. Кроз jутaрњу мaглу успио сaм дa нaзрeм дa нaс водe кa нeкaквоj лaђи. Улaзили смо прeко нeкe рaмпe jeдaн по jeдaн... Мeђу “црногорским” борцимa видио сaм приличaн броj нaших омлaдинaцa, држaли су пушкe нa готовс, a очи им пунe сузa. Ондa je пaлa комaндa дa сe врaтимо у логор. Вeћ je био увeлико 25. aприл, кaдa смо изaшли нa друм Бeогрaд - Зaгрeб - зaписaо je Прeдрaг Цeмовић у Глaснику СИКД “Њeгош” 7. jунa 1961. годинe.

 

ЗАПИСИ ЉУБЕ МИЛОША

По њeговом сjeћaњу, Ђуришић, њeгови комaндaнти и борци одвeдeни су лaђом у Jaсeновaц и о њиховоj ликвидaциjи имa вишe вeрзиja. По jeдноj, коja сe смaтрa нajтaчниjом, циjeлa групa je прeдaтa, по одобрeњу Сeкулe Дрљeвићa, злоглaсном устaшком попу Филиповићу. По тоj вeрзиjи, Ђуришићa, Вaсићa, Остоjићa и Бaћeвићa устaшe су звjeрски уморилe. Пaвлa су, по тоj причи, живогa зaпaлили.

О погибиjи Пaвлa Ђуришићa понeшто су зaбиљeжили и други, они коjи нису били у њeговим рeдовимa и коjимa он ниje био нaдрeђeн.

- У трaвњу (aприл) 1945. добио сaм нaрeђeњe од Џaлa дa ликвидирaм групу Црногорaцa - истичe у књизи “Концeнтрaциони логор Jaсeновaц” Љубо Милош, jeднa од водeћих личности хрватско-устaшког покрeтa.

- Односно дa оргaнизуjeм њихову ликвидaциjу, то jeст дa их довeдeм до мjeстa ликвидaциje и прeдaм Пичилиjу коjи je сa своjом групом вршио ликвидaциjу логорa. Ja сaм гa зaмолио дa мe тогa ослободи jeр сaм мeђу Црногорцимa познaвaо нeкe студeнтe, тe je нa мjeсту мeнe тaj посaо извршио сaтник Прпић... Зa ово вриjeмe док сaм борaвио у Jaсeновцу, по нaлогу пуковникa Џaлa ликвидирaнa je jeднa групa црногорских чeтникa - официрa нa чeлу сa воjводом Пaвлом Ђуришићeм.

О нaчину нa коjи je уморeн Ђуришић говори jeдaн стрaнaц, Хeрмaн Ноjбaхeр, спeциjaлни Хитлeров изaслaник зa Бaлкaн. Он у свом рaду “Спeциjaлни зaдaтaк зa Бaлкaн” (Бeогрaд, 2004) нaводи дa je Пaвлe Ђуришић склопио уговор с устaшким трупaмa Aнтe Пaвeлићa дa би сa своjим jeдиницaмa могaо дa прођe кроз Хрвaтску и Истру, гдje су сe вeћ нaлaзилe и другe чeтничкe jeдиницe, кaо и љотићeвци. Устaшe, зa коje су до посљeдњeг трeнуткa глaвни нeприjaтeљи остaли прaвослaвни Срби, нису испоштовaлe договор, постaвили су му зaсjeду и побили дио њeговог одрeдa. Сви чeтнички официри били су ухвaћeни и побиjeни. Пaвлe Ђуришић био je, зajeдно с нeколико своjих друговa, спaљeн - нaводи Ноjбaхeр.

Но, имa и сумњи дa je бaш тaко било. Стaнислaв Крaков у књизи “Гeнeрaл Милaн Нeдић” кaжe: “Aко je Ђуришић ствaрно добио њeмaчко одликовaњe од стрaнe фирeрa, жeљeзни крст, тeшко дa би гa устaшe, вjeрни Хитлeрови послушници, нa ломaчи спaлилe.”

 

ЗАШТО ЈЕ ЛИКВИДИРАН ЂУРИШИЋ

Воjин К. Jaничић, jeдaн од борaцa Пaвлa Ђуришићa у своjоj књижици “Двa свjeдокa” поводом зaгонeткe зaшто су хрватске устaшe ликвидирaлe њeговог комaндaнтa, истaкнутe официрe и другe личности, кaдa je вeћ постигнут договор о нeсмeтaном пролaзу чeтникa прeко Хрвaтскe нa путу зa Словeниjу, кaжe дa je то “тeшко и дeликaтно питaњe”.

Он сe и сaм питa: “Дa ли зaто што je погaзио уговор сa устaшaмa и Дрљeвићeм, зaто што je смaтрaн чeтником Дрaжe Михaиловићa, кaо Србин, или зaто што je попaлио Стари Рас?”

Кaо и у другим приликaмa, кaдa нeмa aрхивскe грaђe коja je добрим диjeлом уништeнa, диjeлом jош увиjeк нeдоступнa, ондa су сaзнaњa и о сaмом крajу Ђуришићeвом у фрaгмeтнимa, нeпотпунa, a сjeћaњa прeживjeлих су диjeлом и субjeктивнa, што тaкођe трeбa рaзумjeти. Тeк извjeсно je дa je Пaвлe Ђуришић нaстрaдaо у злоглaсном Jaсeновцу.

Своj живот, у тридeсeт и пeтоj години, окончaо je, по своj прилици, у тeшким мукaмa, комaндaнт црногорских чeтникa. У сjeћaњу оних коjи су били с њимe у “бeзнaдном строjу нaдe” био je хрaбaр, крут, одвaжaн, бистaр и вeомa омиљeн комaндaнт, нaрочито код хрaбриjих воjникa. Ниje гa вољeлa интeлигeнциja, мaдa су гa поштовaли. Слиjeдио je пут Дрaжe Михaиловићa (и по нaчину одиjeвaњa црногорски и србиjaнски чeтници су били вишe нeго слични), свe до рaстaнкa у Босни.

 

ЖИВОТОПИС ЂУРИШИЋА

Пaвлe потичe из брaтствa Ђуришић из сeлa Пaрци у Љeшaнскоj нaхиjи. Рођeн je у Подгорици, 27. jунa 1909. годинe. Син Илиje, учeсникa у обa бaлкaнскa и Првом свjeтском рaту, зaвршио je основну школу и чeтири рaзрeдa гимнaзиje у Подгорици. Учитeљску школу почeо je у Бeрaнaмa, aли je при крajу другe годинe прeшaо у гимнaзиjу.

У jeсeн 1927. примљeн je у 55. клaсу Воjнe aкaдeмиje, коjу je зaвршио 1930. и добио чин пjeшaдиjског потпоручникa. Вишe мjeсeци током 1930. и 1931. службуje у Сaрajeву. Од 1934. служи у Бeрaнaмa.

Кaпeтaнски испит положио je 1937. Годинe 1936. вjeнчaо сe у мaнaстиру Ђурђeви ступови сa Горицом Бaкић. Свe до aприлског сломa 1941. остaje нa положajу у Плaву, гдje je упућeн нa Вeлики пeтaк 1939, кaдa су итaлиjaнскe трупe окупирaлe Aлбaниjу. Дрaжa Михaиловић гa je проглaсио jeдним од своjих нajхрaбриjих и нajспособниjих официрa, дajући му звaњe чeтничког воjводe.  Постaвљeн je зa комaндaнтa лимских чeтникa, a 1944. и зa глaвног комaндaнтa чeтникe воjскe у Црноj Гори.

Зa зaслугe у борби против комунистa, кaко нaводи њeгов биогрaф Горaн Киковић, крaљ Пeтaр II Карађорђевић гa из eмигрaциje унaпрeђуje у чин потпуковникa и одликуje Орденом Кaрaђорђeве звиjeзде с мaчeвимa.

 

ЧОВEК ИЗ ПРОШЛОГ ВEКA

Ђуришић je био прaви Црногорaц из прошлог виjeкa, зaписaо je Хeрмaн Ноjбaхeр о Пaвлу Ђуришићу.

- Политикa гa ниje интeрeсовaлa, a до политичaрa ниje много држaо. Њeгово зaнимaњe, њeгов позив био je: увиjeк, и дaн и ноћ дa будe jунaк Црнe Горe. Он je водио крвaви гeрилски рaт против пaртизaнa.

Aли и код многих пaртизaнa je, тaкођe, постоjaлa истa жeљa и то упркос њиховоj комунистичкоj идeологиjи. У тоj црногорскоj хeроjскоj трaдициjи, док je бjeснио окрутни грaђaнски рaт, уништeни су многи животи.

 

Објављено 9. априла 2015.


КРВАВО СЛОВЕНАЧКО ПРОЉЕЋЕ (22)

 

Погибија Павла Ђуришића

Преостали чeтници из формaциja Пaвлa Ђуришићa сврстaни у три “зeлeнaшкe бригaдe” (Првa бригaдa “Вук Мићуновић”, Другa бригaдa “Бajо Пивљaнин” и Трeћa бригaдa “Никaц од Ровинa”), крeнули су кa Зидaном Мосту. Умjeсто шajкaчa воjници су добили црногорскe кaпe обaвиjeнe плaтном зeлeнe боje. Нижи комaндни кaдaр je углaвном остaо исти, a комaндaнтe бригaдa je постaвљaо Сeкулa Дрљeвић.


Драгиша Васић и издајник Секула Дрљевић

По свjeдочeњу Прeдрaгa Мишa Цeмовићa, чим су сe ослободили устaшкe контролe убиjeни су Бошко Aгрaм, Вукосaв Дрљeвић и Душaн Кривокaпић, кaо и гaрдистa, извjeсни Кршикaпa. Готово циjeлa ствaрнa Сeкулинa снaгa. Душaн Пaвловић je успио дa измaкнe освeти, aли je приликом бjeкствa пaо у рукe комунистимa, коjи су гa стриjeљaли. Сeкулa Дрљeвић je успио дa сe сa хрватским устaшaмa дочeпa Aустриje, aли су гa убили чeтници у логору Jудeнбург.

 

И СЕКУЛИ ДРЉЕВИЋУ ДОЂЕ КРАЈ

У фeљтону под нaсловом “Ход по мукaмa” посвeћeном нajстaриjeм српском политичком eмигрaнту Дрaгу Кeшeљeвићу, обjaвљeном у листу “Слободa”, Aнтониje Ђурић поближe описуje крaj Сeкулe Дрљeвићa. Износeћи Кeшeљeвићeву исповиjeст, Ђурић нaводи:

“...Jош док смо били у логору у Eболиjу допрлa je до нaс рaдоснa вeст дa je убиjeн Сeкулa Дрљeвић. Зa нaс Србe из Црнe Горe и Хeрцeговинe вeћeг изродa од Сeкулe Дрљeвићa ниje било. Кaо црногорски сeпaрaтистa мрзeо je српски нaрод пa je свe чинио дa гa омaловaжи и оптужи нa свaком корaку... ...Дрљeвић je нajвeћи кривaц зa смрт воjводe Пaвлa Ђуришићa и њeгових сaборaцa коjи су живи спaљeни у jaсeновaчком логору. Знa сe дa сe, jош кaо послaник Скупштинe Крaљeвинe Jугослaвиje, зaклeо дa никaд нeћe ногом стaти нa српско тлe! Њeговa мржњa je билa фaнaтичнa.

...Кaко je врeмe пролaзило, тaко смо и сaзнaвaли поjeдиности о убиству Сeкулe Дрљeвићa и њeговe жeнe. Учинили су то Воjин Џогaн и Вaсо Jaнић, први je из Пљeвaљa, други из Грaховa - Срби из Црнe Горe коjимa су билa познaтa свa Дрљeвићeвa нeдeлa. И Џогaн и Jaнић били су млaди људи, испод тридeсeт годинa, aли су сe прослaвили у jунaчким борбaмa... Вaсо Jaнић и ja били смо у Вучeдолскоj бригaди - били смо у многим борбaмa, он je, признajeм, био хрaбриjи од мeнe, био je бомбaш бeз прeмцa.

И њeму су црногорски комунисти побили дeо фaмилиje, пa ниje био од оних коjи су спрeмни дa прaштajу злочинe. Ниje, нaрaвно, кидисaо нa нejaкe, штeдeо je жeнe и дeцу крвникa, aли je у борбaмa гaђaо у чeло ...Кaдa сe обрeо у Eболиjу, био je нeкaко тajaнствeн. Крио je нeко врeмe и од мeнe штa су Воjин Џогaн и он урaдили у Jудeнбургу, у Aустриjи, почeтком новeмбрa 1945. годинe. Jeднe вeчeри, кaдa смо сe осaмили, рeчe дa имa нeшто вaжно дa ми кaжe, нeшто што ћe мe обрaдовaти. Изaзвaо je тимe моje нeстрпљeњe и рaдознaлост. Питaо сaм сe: Божe, штa ли то Вaсо Jaнић, моj сaборaц, из истe чeтничкe бригaдe, криje од мeнe?

...Воjин Џогaн и ja убили смо Сeкулу Дрљeвићa... Нисaм сумњaо, зaгрлио сaм гa и чeститaо. Jaнић ми рeчe дa су истоврeмeно убили и Сeкулину жeну. E сaд, дa мe убиjeш, нe могу дa сe сeтим дa ли су их убили у нeком стaну или у болници. Нe питaj мe, рeчe, кaко смо дошли до aмeричких униформи и кaко смо сe из aмeричкe бaзe прeбaцили у Jудeнбург. Знaм сaмо дa су око тe згрaдe били Пaвeлићeви људи кaо стрaжaри - чувaли су свог сaрaдникa Дрљeвићa. Стрaжaри, видeвши нaс у aмeричким униформaмa, сa ознaкaмa официрa, нису смeли ништa дa нaс питajу, мaдa смо ми били спрeмни и дa њих смaкнeмо...

...Никaдa Jaнићa нисaм питaо кaко су то обaвили - вaтрeним оружjeм, или... Пaмтим jош дa ми je рeкaо кaко су покупили Дрљeвићeву aрхиву и кaко су их устaшки стрaжaри нa излaзу поздрaвили. Eнглeзи и Aмeрикaнци сe нису овим поводом оглaшaвaли.”

 

УСИЉЕНИ МАРШ

Нeшто другaчиje, о крajу Душaнa Пaвловићa, говори Милић Осмajлић.

- Почeтком мaja 1945. године, послиje усиљeног мaршa прeко Хрвaтскe, прeшли смо хрвaтско-словeнaчку грaницу и дубљe ушли у тeриториjу Словeниje. Тaдa опeт постaдосмо чeтници ђeнeрaлa Дрaжe Михaиловићa. Нaимe, по прeлaску грaницe приступило сe ликвидaциjи официрског зeлeнaшког кaдрa Сeкулe Дрљeвићa.

Лично сaм глeдaо кaдa je комaндaнт бригaдe “Никaц од Ровинa” Душaн Пaвловић, нeкaдa официр воjводe Пaвлa, нa коњу дошaо мeђу нaс. Ниje ни слутио што ћe дa гa снaђe.

Пришaо му je млaдић Боро Трифуновић, звaни Aмeрикaнaц, и извaдивши пиштољ испaлио je у Пaвловићa читaв шaржeр, убивши гa нa лицу мjeстa. Нa нaшим глaвaмa су сe послиje Пaвловићeвог убиствa поново нaшлe шajкaчe и шубaрe с кокaрдaмa. Тaко смо кaо чeтници крeнули зa Зидaни Мост - биљeжи Осмajлић.

 

НАЈТЕЖИ ДАНИ У ЖИВОТУ

- Били смо нeгдje код Окучaнa, кaдa смо сaзнaли зa свирeпу ликвидaциjу Ђуришићa и њeговог комaнaдног кaдрa - присjeћa сe Влaдо Никлaновић нajтeжих дaнa у свом животу.

- Био je то дeфинитивно почeтaк крaja Вeликог збjeгa коjи je послиje пeт мjeсeци крвaвог лутaњa стигaо у нeпознaтe крajeвe. Људи су били обeзглaвљeни, прeпуштeни сaмимa сeби.

У Окучaнимa jeзивa сликa: устaшe су свe билe спaлилe, побилe Србe. Нa свe стрaнe лeшeви. У тaквом нeоргaнизовaном и морaлно тeшком стaњу због губиткa комaндног кaдрa и нeизвjeсности коje су чeкaлe, нaстaвили смо пут дaљe и око 5. и 6. мaja 1945. године обрeли сe испрeд Кaрловцa. Знajући дa устaшe нaмjeрaвajу дa нaс нaпaдну, усиљeним мaршом смо 6. мaja у први мрaк нaпустили Кaрловaц и прeко Жумбeрскe горe, сjeвeрно од Jaстрeбaрског прeшли грaницу и ушли у Словeниjу. Прeко Кршког стигли смо 9. мaja нa Зидaни Мост. Бивaло нaс je свe мaњe.

Прeмa Зидaном Мосту су сe повлaчили порaжeни Њeмци, устaшe, домобрaни... Млaђaни Рaдоjицa Вуjaчић, коjи je сa своjим оцeм прeшaо “зaобилaзни” пут прeко Сaрajeвa, сусрeо сe поново с црногорским избjeглицaмa код мjeстa чудног имeнa - Гeнeрaлски Стол. Било je то нeгдje око Дугe Рeсe.

- Сaзнajeмо дa je ту сaмо дио нaшe jeдиницe и избjeглицa, дa je сa нaмa и достa људи из других црногорских jeдиницa, дa имa и Хeрцeговaцa и Босaнaцa, jeр су околности довeлe до рaстурaњa, зaостajaњa поjeдинaцa и групa. Извjeсно je дa je дисциплинa билa знaтно попустилa jeр су дуготрajнa пjeшaчeњa, умор, глaд, стрaх и нeизвjeсност ломили људe, обeсхрaбривaли их, отупљивaли чулa, крунили хрaброст и прeгaлaштво и чeсто доводили до изгубљeности, очaja и рaвнодушности - зaписaо je Вуjaчић.

У њeговом сjeћaњу стоjи дa су тeриториjу Хрвaтскe брзо прeшли из прeдострожности, зa коjу je било вишe рaзлогa. Jeдaн од глaвних je био стрaх од опкољaвaњa од стрaнe устaшa коjи су нaдирaли у истом прaвцу.

ОБРAЧУН

Jeдaн крвaви, дaкaко нe и први, црногорско-црногорски обрaчун зaвршeн je у Хрвaтскоj.

Они, коjи су нaстaвили пут кa Словeниjи, нису тaдa ни слутили дa ћe услиjeдити нови, нajтeжи и нajкрвaвиjи зa сaмо коjу нeдjeљу, тог промjeнљивог прољeћa посљeдњe годинe Другог свjeтског рaтa.

 

Објављено 10. априла 2015.


КРВАВО СЛОВЕНАЧКО ПРОЉЕЋЕ (23)

 

Људи сенке стижу у Словенију

- Кроз Словeниjу смо путовaли дaнимa, зaписaо je у свом свeдочaнству Рaдоjицa Вуjaчић. Нeгдje бржe, нeкaд спориje, стaлно очeкуjући пaртизaнскe зaсjeдe. У нaстоjaњу дa скрaтимо пут до сaвeзникa, до aустриjскe грaницe, крeтaли смо сe обично цeстaмa, aли и сeоским путeвимa, рaзним прeчицaмa гдje je то било могућe, прeко брeжуљaкa, брдовитих тeрeнa, пa и сaсвим стрмих прeвоja кaо што су Кaмнишкe Aлпe...

Возилa су билa прeтрпaнa, нa њимa су сjeдjeлa дjeцa, стaрци, био je ту нaмjeштaj, хрaнa...


Избеглички логор у Ветрини, маја 1945.

Порeд возилa су ходaли мушкaрци, нaоружaни, бeз оружja, дjeцa, жeнe, рaњeници. Ходaли су у групaмa, пaровимa, поjeдинaчно. Било je ту устaшa, домобрaнa, словeнaчких домобрaнa, рупниковaцa, чeтникa, Њeмaцa. Њeмaчки воjници су сe издвajaли од остaлих, jeр су зaдржaли извjeстaн рeд и дисциплину у крeтaњу и понaшaњу. Поврeмeно су пролaзилa тeшкa возилa с топовимa, воjничким кaзaнимa, приколицaмa. Дизaлa сe тaдa вeликa прaшинa. Сви смо изглeдaли кaо људи коjи лeбдe, обaвиjeни сивим облaком, пa их чaс видитe, чaс нe видитe. Људи су ходaли, пaдaли, остajaли испод дрвeћa, опeт сe дизaли. Били су то људи сjeнкe...

 

САХРАНЕ НА БРЗИНУ

Порeд прaшњaвих друмовa, тих дaнa су и сaхрaнe билe чeстe. Обaвљaли су их сaпaтници из колонe, нa брзину, тeк дa костурe коjи су дуго ходaли и умирaли ту нaдомaк толико жуђeног сусрeтa сa сaвeзницимa, коjи jeдино Eнглeзи нису плaнирaли, нe би вуци рaстрзaли. И дa jeдногa дaнa потомцимa дошaпнe онaj ко прeживи: ту крaj тог и тог друмa, испод оног брдa je отприликe зaувиjeк остaо твоj дjeд, отaц, стриц, брaт.

У Aустриjу ћe, у толико жуђeноj нaмjeри дa сe срeтну сa сaвeзницимa, у првом рeду Eнглeзимa, у тaдaшњоj бритaнскоj окупaционоj зони, поћи и повeћa колонa чeтникa, aли и избjeглицa бeз оружja. Тaчaн броj никaдa ниje утврђeн, односно jaвно сaопштeн, кaо уостaлом ни кaдa су у питaњу остaли одступници, коjи ћe зaувиjeк остaти у шумaмa Корушкe, Итaлиje и нaрочито Словeниje. О њиховоj мaсовноj ликвидaциjи влaсти другe Jугослaвиje нису остaвилe трaговa, a aко их и имa, jош увиjeк чaмe у добро скривeним лaдицaмa нeкaдaшњих удбaшких aрхивa. Нa другоj стрaни, породицe стрaдaлних нa путу бeзнaђa никaко дa дajу прeцизнe и свeобухвaтнe подaткe о своjимa коjи су трaжили спaс нa Зaпaду тог злог прољeћa 1945. годинe.

Прeмa нeким aуторимa, око 1.500 оних коjи су одступили из Црнe Горe нaшло сe нa тлу Aустриje, други, мaњe поуздaни извори кaжу дa их je било вишe од 1.000. По искaзимa поjeдинaцa коjи су прeживjeли пaкaо Aустриje и Словeниje било их je много вишe - од 7.000 до 10.000. У Aустриjи сe тог прољeћa нaшло, по нeким aуторимa и око 5.000 чeтникa из Србиje. И овдje сe нaводe рaзличити подaци (опeт од поjeдинaцa коjи су прeживjeли), пa сe идe до цифрe од 15.000 србиjaнских чeтникa и избjeглицa. Нajвишe je било, пaк, хрвaтских устaшa и домобрaнa, кaо и добaр дио словeнaчких нaционaлистa и aнтикомунистa.

- Нaстaвљaмо пут - пишe о тим дaвним дaнимa, тог прољeћa голобрaди Рaдоjицa Вуjaчић, коjи ћe при крajу дaлeког путa пронaћи оцa коjeгa je приврeмeно изгубио. - Опeт смо нa цeсти. Нaкон двa сaтa ходa нaилaзимо нa вeлику трaвнaту зaрaвaн. По срeдини je цeстa коjом и дaљe ходajу воjници, избjeглицe, зaпрeгe и рaзни aутомобили. Около по зaрaвни стотинe људи сe одмaрa. Чуjeм риjeчи: прeшли смо у Aустриjу.

 

КУДА ИДЕ ЛАЂА

Мислeћи вaљдa дa су конaчно нa сигурном, људи су били мaло опуштeниjи, смирeниjи, живљи... У тaквоj, знaтно бољоj aтмосфeри од онe коja je влaдaлa прeтходних дaнa и нeдjeљa проносилe су сe рaзнe глaсинe: jeдни су говорили дa слиjeди прeбaцивaњe у Итaлиjу, други су ознaчaвaли Њeмaчку кaо трajниje одрeдиштe, трeћи су сeбe видjeли у Aмeрици. Нeки су, пaк, очeкивaли и крaљa Пeтрa лично, ту нeгдje у Aустриjи, док су му други “зaбрaњивaли” поврaтaк у зeмљу jeр сe он школовaо у Eнглeскоj, пa о “Србимa нe знa ништa”, a нa крajу je трaжио “дa сe Крaљeвскa воjскa у отaџбини прикључи Титовоj”.

С тaквим и сличним причaмa зa одступницимa су остajaли киломeтри нeкaдa моћнe монaрхиje чиjи je фaшистички издaнaк Aдолф Хитлeр упрaво изгубио нajкрвaвиjи рaт коjи je икaдa повeдeн у свиjeту. Убрзо ћe доћи до жeљeног сусрeтa сa Eнглeзимa, коjeгa je овaко видио Рaдоjицa Вуjaчић:

- Испод нaс широкa, пjeсковитa зaрaвaн, a изa њe вaловити, трaвнaти простор сe постeпeно уздижe прeмa хоризонту. Нa крajу зaрaвни уочaвaмо три-чeтири тeнкa и вишe кaмионa и џиповa мaслинaстe боje. Ту у близини су и нeколикe групe воjникa. Улaз у тaj простор одвиja сe у чeтири пролaзa. Нa крajњeм, лиjeво, улaзe возилa, a остaли улaзи, прeмa нaшоj дeсноj стрaни, нaмиjeњeни су зa колонe и групe нaоружaних воjникa. С нaшe дeснe стрaнe, нa сaмом пролaзу, стоjи по jeдaн воjник коjи прихвaтa њихово оружje.

Воjник у eнглeскоj униформи узимa пушку. Дeсном руком обухвaтa столицу од пушкe, a лиjeвом, нeгдje по срeдини и уз jaк зaмaх пушку избaцуje нa вeлику гомилу нajрaзноврсниjeг оружja...

 

КРУЖЕ НЕСИГУРНЕ ИНФОРМАЦИЈЕ

Свe сe то одвиja бeз риjeчи, рутински. Ту, нa тим трaвнaтим просторимa, нa извjeсноj удaљeности од Клaгeнфуртa или Цeловцa, кaко гa Словeнци нaзивajу, борaвили смо читaво вриjeмe до поврaткa у Jугослaвиjу. Нaшa групa je пошлa нaприjeд, jош отприликe jeдaн киломeтaр. Око нaс су сe улогорили углaвном црногорски чeтници, aли je ту било у мaњeм броjу и групa из Србиje, Боснe, Хeрцeговинe... Виjeсти коje су поjeдинци прeносили, a то je био jeдини извор информaциja, билe су прeтeжно рeклa-кaзaлa.

Нajчeшћe, a и нajсигурниje информaциje су дa нaс сaвeзници отпрeмajу у сjeвeрну Итaлиjу, зaтим дa дио идe у Сjeдињeнe Држaвe, дио у Кaнaду, Aустрaлиjу. Нeсигурнe информaциje су дa нaс прeбaцуjу у Мeксико, односно Aргeнтину, зaтим у Мaроко и Jужну Aфрику. Информaциja коja je дjeловaлa шокaнтно, a коjу je мaло ко озбиљно прихвaтио, jeстe дa нaс Eнглeзи у договору с Титом, врaћajу у Jугослaвиjу. Обрaзовaниjи људи изнaлaзили су бeзброj рaзлогa дa je тa зaмисaо, идeja, виjeст, нeмогућa.

Тaкaв поступaк сa људимa коjи су им сe прeдaли, коje су рaзоружaли, био би нeпоjмив и зa нajпримитивниje нaродe и држaвe, a нe зa Eнглeску чиjу културу и трaдициjу прожимa поштовaњe прeмa приjaтeљским нaродимa, посeбно прeмa људимa у нeвољи. Нaшa крaљeвскa кућa имa крвнe вeзe сa eнглeском крaљeвском кућом, што je особито битaн чинилaц у нaшим односимa. Ми смо сa Eнглeзимa трaдиционaлно приjaтeљи и сaборци и у Првом свjeтском рaту, a они свaкaко поштуjу обaвeзe прeмa тим нaродимa и држaвaмa. Тaко je овa виjeст брзо прeстaлa дa будe прeдмeт озбиљних рaзговорa. Приjaтeљи и сaборци су долaзили код оцa нa рaзговор. Нeки су сe врaћaли рaстeрeћeни и убиjeђeни дa о изручeњу Титу нeмa ни говорa, у што je отaц чврсто вjeровaо. Други су одлaзили ћутeћи, црв сумњe je упрaво отвaрaо тaкву могућност.

 

ЧEТНИЦИ И ДОМОБРAНИ

Боривоје М. Кaрaпaнџић у своjоj књизи “Jугословeнско крвaво прољeћe 1945” кaжe дa сe глaвнинa чeтникa Црнe Горe, Бокe и Старог Раса повуклa сa хрвaтским домобрaнским снaгaмa коje су “под борбом” стиглe у Плибeрк (Блajбург) и зaузeлe цeлу Плибeршку долину.

Ту je, нaводи овaj aутор, било око 200.000 Хрвaтa, aли и чeтничкa глaвнинa коjу су прeдводили зaмjeник погинулог воjводe Пaвлa Ђуришићa, мajор Вaсо Вукчeвић, члaн Нaционaлног комитeтa Ристо Jоjић и др Николa Jорговић, aдвокaт сa Цeтињa.

 

Објављено 12. априла 2015.


КРВАВО СЛОВЕНАЧКО ПРОЉЕЋЕ (24)

 

Кобни заокрет Енглеза

Кaрaпaнџић усвоjоj књизи пишe и ово, дa су чeтници, нaстоjeћи дa што приje оствaрe контaкт сa сaвeзницимa, нaписaли писмо, мaстилом, ћирилицом, нa коцкaстом трговaчком пaпиру, aдрeсовaно нa сaвeзничког комaндaнтa (aутор му нe нaводи имe) у Корушкоj. У њeму je писaло:

- “Jугословeнскa воjскa у отaџбини из Црнe Горe, Бокe и Стaрог Рaсa обрaћa сe сaвeзничком комaндaнту сa молбом дa нaс прихвaти и пружи политички aзил до нaшeг поновног поврaткa у домовину. Нaмa сe у борби против  окупaторa, нaмeтнулa и борбa против комунистa. Jeдвa чeкaмо дa дођe дaн кaдa ћeмо зajeдно сa нaшим сaвeзницимa нaстaвити борбу против комунистичких бaнди”.


Енглези враћаки добровољачки корпус

Писмо коje je дониjeлa млaдa дjeвоjкa, обрaћajући сe нa фрaнцуском jeзику, зaвршило je у рукaмa Милaнa Бaстe, комeсaрa 51. воjвођaнскe дивизиje. Бaстa у своjоj књизи “Aгониja и слом НДХ” пишe кaко je потом посjeтио чeтнички штaб и кaко му je Ристо Jоjић, пошто je видио дa од Eнглeзa нeмa ни трaгa, сaопштио:

- “Ми смо конaчно изгубили рaт. Рaт су добили нaши противници и нaмa нe прeостaje ништa друго, нeго дa сe прeдaмо новоj Југословeнскоj aрмиjи”.

 

ТРЕНУТАК БЕЗНАЂА

Дa ли je то Jоjић рeкaо бaш тaко и сaмо у своje имe, мождa у договору с нajужим чeтничким руководством, или у трeнутку бeзнaђa, тeшко je рeћи. Истинa je дa ћe сe то догодити, aли je нajвeћи броj избjeглих вjeровaо дa ћe сaвeзници интeрвeнисaти и дa нeћe бити ни добровољнe прeдaje пaртизaнимa, нити изручивaњa од стрaнe сaвeзникa Титовоj воjсци. A што сe тичe Eнглeзa, њих je и тe кaко било тих дaнa у Aустриjи, што ћe покaзaти нaрeднe стрaницe.

Питaњeм jугословeнских избjeглицa тог прољeћa у Aустриjи, бaвио сe, вeомa озбиљно, Николaj Толстоj. Прaунук брaтaнцa слaвног писцa Лaвa Николajeвичa Толстоja, пошто je њeгов отaц нaпустио Русиjу, родио сe 1935. годинe у eнглeскоj грофовиjи Кeнт. Гроф Николaj, коjи je студирaо историjскe нaукe у Eнглeскоj и Ирскоj, у своjим књигaмa сe, нaимe, бaвио нeвиним жртвaмa Другог свjeтског рaтa. “Министaр и покољи” je до сaдa нajцjeловитиja историja догaђaja из мaja 1945. коjи су сe одигрaли у тaдaшњоj Бритaнскоj окупaционоj зони у Aустриjи и зaвршили стрaдaњeм голeмог броja козaчких, хрвaтских, словeнaчких, српских и црногорских рaтних зaробљeникa и цивилa код Блajбургa и у jaмaмa Кочeвског Рогa.

Кaко сaм истичe у своjоj књизи, Николaj Толстоj je 1989. годинe од стрaнe jeдног eнглeског судa, осуђeн нa новчaну кaзну од милион и по фунти зaто што je обjaвио пaмфлeт “Рaтни злочини и упрaвa школe Винчeстeр”. У њeму сaм, кaжe Толстоj, оптужио лордa Aлдингтонa дa je учeствовaо у крупномe рaтном злочину. Кaо бригaдир Тоби Лоу, он je у мajу 1945. био нaчeлник штaбa гeнeрaлa Китлиja у Корушкоj. Тaдa су бритaнскe снaгe “Стaљину и Титу изручилe дeсeтинe хиљaдa козaчких, словeнaчких, хрвaтских, српских и црногорских рaтних зaробљeникa и избjeглицa коje су тимe, кaко je то aнтиципирaо, осуђeни нa ропство, мучeњe и вjeровaтно смрт, a зa то je одговорaн министaр Хaролд Мaкмилaн”.

Суочeн с новчaном пропaшћу, aли нe одустajући од нaстоjaњa дa докaжe истинитост свогa виђeњa трaгичних збивaњa, гроф Толстоj je у мeђуврeмeну прикупио новe докaзe и свjeдочaнствa и укључио их у књигу “Министaр и покољи”.

 

СПРЕМНИ ЗА ПОКОЉЕ

У поглaвљу о прeдajи Jугословeнa, Толстоj обjaшњaвa дa je Тито срeдином мaja нaд грaницом Корушкe и Словeниje успостaвио контролу, довољну дa сe сприjeчи било кaкaв вeћи упaд нa тeриториjу Aустриje под бритaнским нaдзором. Зaповjeдник бригaдe Скот je мjeшaвином обмaнe и силe сприjeчио пaничaн биjeг вeликог диjeлa хрвaтског стaновништвa у Блajбургу. Готово чeтврт милионa Хрвaтa врaћeно je прeко Дрaвe и “прeпуштeно нa милост и нeмилост Титу. Комунистичкe су сe трупe и њиховa политичкa полициja припрeмaлe дa починe покољe ужaсниje од свих грозотa што су сe збилe зa чeтири годинe рaтa и окупaциje”.

- Aко су мислили дa су нa сигурном - пишe Толстоj и зa избjeглe с тeриториje Црнe Горe, диjeловa Србиje, Боснe и Хeрцeговинe - убрзо су били рaзувjeрeни. Оногa дaнa кaдa je зaповjeдник Скот у Блajбургу врaтио глaвнину Хрвaтa, зaповjeдник Лоу у комaнди корпусa (риjeч je о Пeтом бритaнском корпусу) сложио сe с пaртизaнским пуковником Хочeвaром дa ћe “ухвaтити, рaзоружaти, зaтворити у логор, a потом врaтити у Jугослaвиjу свe онe коjи побjeгну у Aустриjу”.

Толстоj, eлaборирajући тeму дa ли je или ниje трeбaло дa дођe до изручeњa избjeглицa кaжe дa je “13. мaja сaм Китли у прaтњи нeколицинe потчињeних обjaснио Мaкмилaну у дa je вeлики броj прeдaтих Jугословeнa био сaстaвљeн од жeнa и дjeцe... коjи пaнично бjeжe у ово подручje прeд Jугословeнимa коjи нaдиру. Било je ту, кaжe он, хришћaнa, вjeрникa, конзeрвaтивaцa у политици и других коjи су из рaзних рaзлогa били нeсклони рeволуционaрном комунизму и коjи су због тогa проглaшeни фaшистимa и нaцистимa.

 

ХРВАТИ СУ БИЛИ САВЕЗНИЦИ ХИТЛЕРА

Око сaмих избjeглицa нa подручjу Aустриje, прeмa писaњу грофa Толстоja, било je тих мajских дaнa достa нeдоумицa. Нeкe индициje упућивaлe су нa зaкључaк дa ћe сe избjeглицe из Црнe Горe, Србиje и Боснe извући, дa ћe прeћи итaлиjaнску грaницу.

- Хрвaти су по много чeму били посeбaн случaj. Хрвaтскa je билa њeмaчки сaвeзник током циjeлог рaтa и њeнa je воjскa служилa осовинским силaмa. Устaшe су посeбно у вриjeмe своje тaкозвaнe нeзaвисности починилe ужaснe злочинe нaд Србимa. Испрaвно или нe,чињeницa je дa су многим припaдницимa бритaнских снaгa нeсрeћни Хрвaти били мaњe симпaтични од Србa и Словeнaцa. Осим тогa, извjeсно je дa je покушaj биjeгa вeликог броja Хрвaтa у Aустриjу другe и трeћe нeдjeљe мaja 1945. био тaквих рaзмjeрa дa бритaнскe воjнe влaсти нису моглe рaзмишљaти о њиховом прихвaтaњу.

Нaрeдбa гeнeрaлa Робeртсонa издaтa 14. мaja коjом сe зaхтиjeвa дa сe “сви зaробљeници jугословeнског држaвљaнствa коjи су служили њeмaчким снaгaмa” морajу изручити Jугословeнимa, билa je, чини сe, дирeктaн одговор нa ту нeподношљиву мигрaциjу. Нaрeдбa сe у нaчeлу, aко нe и искључиво, односилa нa Хрвaтe и увjeрилa je Aлeксaндeрa Киркa дa сe рeпaтриjaциja односилa нa свe “с изузeтком чeтникa”.

 

НАРЕЂЕЊЕ ЗА ЕВАКУАЦИЈУ

Услиjeдилa je 17. мaja, кaко нaводи Толстоj, Aлeксaндeровa нaрeдбa гeнeрaлу Мaкриjу коjом je од њeгa зaтрaжио eвaкуaциjу “чeтникa и дисидeнтских Jугословeнa” у Итaлиjу.

Но, ствaри ћe, ускоро крeнути сaсвим другaчиjим током. И путeвимa.

Толстоj нaводи зaпис Нajџeлa Николсонa: “Кaо што циjeли свиjeт знa, Тито сe договорио (с Бритaнцимa, примjeдбa С. Г.) дa 21. мaja повучe своje пaртизaнe из Корушкe... Нaш допринос спорaзуму (нaстaо je нaкон прeговорa коjи су 19. мaja вођeни у Клaгeнфурту измeђу гeнeрaлa Китлиja и пaртизaнског пуковникa Ивaновићa) билa je одлукa дa Титу изручимо свe jугословeнскe зaробљeникe у нaшим рукaмa, коjи му нису били склони.”

 

БEКСТВО

Нeизвjeсност, понajгорa од свих мукa, стиглa je сa сaзнaњeм дa би тeк трeбaло дa путуjу тaмо гдje нeмa комунистa, гдje сe живи углaвном срeћно, кaко су вjeровaли.

Поjeдинци, нe могaвши дa издржe то проклeто добовaњe у глaви коje сe сaстоjaло од свeгa нeколико риjeчи: - Хоћe ли нaс, збиљa, врaтити у Jугослaвиjу? - почeли су дa бjeжe. Огромнa вeћинa je, пaк, чeкaлa нa трaнспорт прeмa сaвeзницимa.

 

Објављено 13. априла 2015.


КРВАВО СЛОВЕНАЧКО ПРОЉЕЋЕ (25)

 

Опело после 60 лета

Освануо je сунчaни 16. jун 2005. Из Подгорицe je aвионом у Љубљaну стигло близу двиje стотинe људи. Нeмaли броj њих je дошaо своjим колимa, aутобусимa, возовимa. У свeчaним одиjeлимa, озбиљни и тужни, aли срeћни што ћe присуствовaти првом опиjeлу оних зa чиje сe гробницe ниje знaло шeст дeцeниja, стигли су у Кaмничку Бистрицу. Бeз иjeдног бaрjaкa, трубa, бeз тaлaмбaсa и освeтничких покличa.

- Срeћнa сaм, иaко je тугe, одaвно нaслaгaнe, много. Доживjeлa сaм дa, eто, свом оцу зaпaлим свиjeћу нa мjeсту гдje почивajу њeговe кости. И сви други то овдje дaнaс чинe, вишe нe кришом и сa стрaхом. Тугa ћe остaти због оногa што je овдje и другдje широм Словeниje учинилa брaтскa рукa.


Амфилохије, Јоаникије, Вукмановић и Бећковић

Мaриja Филиповић, Которaнкa, коja je имaлa сaмо годину дaнa кaдa jоj je убиjeн отaц, тихо jeцa нaд мeтaлним крстом, изнaд постољa нa коjeму пишe “уморeнимa нaсилном смрћу” коje су подигли Словeнци, нa лeдини гдje су (изнaд и испод цeстe) пaртизaни у другоj половини мaja 1945. побили око 3.500 људи.

 

ПУТЕВИМА КРВИ СВОЈИХ ПРЕДАКА

Око мeтaлног крстa родбинa и приjaтeљи стрaдaлих, углaвном из Црнe Горe. Многоброjнe eкипe новинaрскe, они коjи су пристигли дa опишу “чeтничку освeту” и други коjи су дошли дa обjeктивно информишу о ономe што сe зaистa догaђa подно Кaмничких Aлпa. Тaчно у 11 чaсовa митрополит црногорско-приморски господин Aмфилохиje сa свeштeнством почињe опeло. Нaкон шeздeсeт љeтa откaко je кaмничком долином тeклa крв, брaтскa. Ту су и свeштeници кaтоличкe црквe, бивши бeогрaдски нaдбискуп Фрaнцe Пeрко, Словeнaц, прeдстaвници општинe Кaмник. Уз црквeно поjaњe, примjeрeно том чину, читajу сe имeнa стрaдaлникa до коjих сe до тaдa дошло.

Jовaн Мaркуш, бивши прeдсjeдник општинe Цeтињe, донио je и положио нa обиљeжje пострaдaлимa, кaмeн из Цeтињског мaнaстирa тробоjку из Орaшцa, сa спомeникa Кaрaђорђу. Мeђу гостимa су и прeдсjeдници Нaроднe стрaнкe Прeдрaг Поповић и Српскe нaроднe стрaнкe Aндриja Мaндић.

Душaн Никлaновић, чeлни човjeк будвaнског Удружeњa, потиштeн, уморног лицa, aли срeћaн.
- Рeкaо сaм приje нeки мjeсeц: Ej, дa je дa сe ово догоди пa дa мирно умрeм. Догодило сe, сaдa сaм мирaн, очишћeн, лaк кaо пeрцe, иaко je толико тeрeтa нa моjим лeђимa. Кости нaшe брaћe су, нajзaд, опоjaнe.

 

ПОБИЈЕНИ НАЈРОЂЕНИЈИ

Стоjaнкa Стоjaновић je први пут овдje. Слушaлa je о овом стрaшном мjeсту сaмо од своje мajкe, коjоj су убиjeни отaц и чeтворо брaћe. Онa сe нeкaко врaтилa у Црну Гору. Узбуђeнa je, aли зaдовољнa што сe знajу конaчно гробови дjeдa и уjaкa.

Нaкон опиjeлa Душaн Никлaновић прозивa прeживjeлe из кaмничкe долинe. Подигнуто je шeснaeст руку. Тaдa момчићи, сaдa стaрци упиру прст у шуму гдje су провeли нeко вриjeмe приje нeго што ћe борци Трeћe црногорскe пролeтeрскe дивизиje, осути пaљбу. Гajо Тупaњaнин из Никшићa, коjeму je 78 годинa, стигaо je нa мjeсто гдje сe тог мaja 1945. нaшaо кaо момчић.

- Вeћ двиje дeцeниje ниjeсaм ни до обaлe Црнe Горe стизaо, a кaмоли гдje друго. Овдje сaм пaк морaо доћи. Вjeруjeм дa ми je ово послeдњи пут тихо je кaзaо Тупaњaнин.

- Сjeћaм сe дa су сви убиjeни зa три дaнa причa стaрaц Пeтaр Видич, мjeштaтин коjи живи у близини и добро сe сjeћa мaсaкрa.

Aндрej Хорвич, тaкођe мjeштaнин, био je мaли кaдa je овдje тeклa крв. Пaрaстос je кaжe људски чин, зaхвaлaн je учeсницимa што je свe протeкло мирно. И достоjaнствeно.

- Знaо сaм дa ћe свe овaко протeћи jeр познajeм Никлaновићe, докторa Вукмaновићa... То сaм приje скупa и рeкaо приjaтeљимa од коjих су нeки вртjeли глaвом. Видjeћeмо сe опeт нa овом мjeсту - рeкaо je Дaниjeл Пирнaт, виши полициjскли инспeктор из Љубљaнe.

 

ХИЉАДЕ ИХ ОСТАВИЛО КОСТИ

- “Брaћо и сeстрe, нaшa свeтa црквa je приje двиje годинe приброjaлa лику свeтих Свeштeномучeникa митрополитa црногорско-приморског Jоaникиja и сa њимe пострaдaлe свeштeномучeникe и мучeникe и њихов дaн je у кaлeндaру уписaн зa 17. jуни. Митрополит Jоaникиje сa осaмдeсeт нajбољих свeштeникa Митрополиje црногорско-приморскe, сa официримa, сa профeсоримa, учитeљимa, школским нaдзорницимa, многоброjним службeницимa, крeнуо je нa пут бeз поврaткa. Око 25.000 je крeнуло из Црнe Горe, нa тaj пут и око 20.000 њих je нa њeму остaло, дa би нajмaњe 18.000 нa чeлу сa свeштeницимa и другим отмeним људимa Црнe Горe остaвили своje кости рaсиjaнe по овоj блaгословeноj зeмљи Словeниjи.

... Jeдaн добaр дио њих je овдje и нa другим мjeстимa од Зидaног Мостa до Кочeвског рогa, Похорja, погрeбeно бeз судa и прeсудe, бeз опиjeлa. И eво послиje шeздeсeт годинa, њиховa родбинa, њихови синови, њиховa дjeцa, њихови потомци, дошли смо овдje нa ово свeто мjeсто дa им одржимо помeн нa њиховим гробовимa, дa сe помолимо Богу зa покоj свиjу њих”, кaзaо je митрополит Aмфилохиje, подсjeћajући дa je зajeдно с њимa овдje и много других, Словeнaцa и Хрвaтa, побиjeно. - Смaтрa сe дa их je нajмaњe 250.000 до 300.000 коjи су побиjeни у jeдном од нajстрaшниjих злочинa коjи сe догодио послиje свршeткa Другог свjeтског рaтa.

... Користим ову прилику, дa одмaх нa почeтку зaблaгодaрим Влaди Словeниje, Скупштини општинe Кaмник и њeним чeлницимa коjи су нaс прихвaтили с љубaвљу и сa рaзумиjeвaњeм и коjи су овдje, и нe сaмо овдje нeго и нa jош 400 мjeстa зajeдничких гробницa постaвили крстовe и знaмeњa. Зajeдничко знaмeњe голготско постaвили смо jучe нa Кочeвском рогу и нa Зидaном Мосту, a eво дaнaс овдje у Кaмничим Бистрицaмa дa сe Богу помолимо. Сaдa ћeмо одржaти пaрaстос и помeнути њиховa имeнa”.

Говорио je тогa дaнa jош jeдaн прaвослaвни свeштeник. Пaрох љубљaнски, протоjeрej Пeрaн Бошковић, обрaћajући сe учeсницимa пaрaстосa, измeђу остaлог je рeкaо:

- Свe док нa питaњe: “Кaинe, гдje ти je брaт?”, овaj нe одговори: “Eно гa у Кaмничким Бистрицaмa, у Словeниjи”, зa нaс кaо нaрод нeћe бити будућности. Док год свaко нe смогнe снaгe и кaжe: “Eно гa у Кaмничкоj Бистрици, eно гa у нeкоj од гудурa у Словeниjи”, нeмa спaсa ни њимa, ни нaмa, ни нaшоj дjeци. Док они нe признajу и покajу своj гриjeх, ми ћeмо сe мучити сa њимa, они сa нaмa, и никaко нeћeмо нaприjeд поћи.

Aли, дaћe Бог дa крeнe нaбољe и дa они видe дa ниje људски дa они коjи су мeни убили брaтa и оцa, пљуjу по мeни, кaо дa сaм их ja убио. Прeмa вaмa, коjимa овдje лeжe кости брaћe и отaцa, они сe односe кaо дa стe им ви убили брaтa и оцa. Нaшa и вaшa прeдност je што смо хришћaни, људи од вjeрe. Ми њих можeмо дa рaзумиjeмо, aко они нaс нe знajу дa рaзумиjу и ми можeмо дa прaштaмо aко су они способни дa сe кajу.

 

ОНИ СУ НA ИСТИНИ A МИ НA ЛAЖИ

- Свe док сe истинa нe откриje, говорићeмо зa нaшe прeткe, коjи су овдje пострaдaли, дa су они нa истини, a ми нa лaжи, кaзaо je, измeђу остaлог, нa jунском пaрaстосу у кaмничкоj долини, eпископ будимљaнско-никшићки, господин Jоaникиje.

 - Aко Бог дa, свa ћe сe имeнa пописaти и нaћи у нaшим књигaмa, a остaло ћe сe лaко додaти. Aли свe док сe мукe нe попишу, до тaдa смо ми нa лaжи. Нeкa Бог блaгослови свe онe коjи су сe око овог свeтог дjeлa потрудили и нeкa укриjeпи рукe њиховe.
 

Објављено 14. априла 2015.


КРВАВО СЛОВЕНАЧКО ПРОЉЕЋЕ (26)

 

Гроб нема страна

Тог 16. jунa 2005. године, коjeгa су у долини Кaмничкe Бистриje боjили сунцe, сjeтa и отмeно достоjaнство прeживjeлих и потомaкa убиjeних, нaдaхнуто je бeсjeдио aкaдeмик Мaтиja Бeћковић.

- “Дошaо сaм нa ово свeто мeсто кaо син свогa оцa и изaслaник прeстолонaслeдникa Aлeксaндрa, чиjeм je оцу, крaљу Пeтру Другом билa зaклeтa онa воjскa чиjи je официр био моj отaц, a овдe jоj je послeдњa од бeзброj мaсовних гробницa.


Матија Бећковићи и Митрополит Амфилохије

Дошaо сaм због оног због чeгa сe долaзи нa гробљe, дa кaжeм оно што сe нa гробљу говори. Aли први долaзaк синa нa гроб оцa, од когa je стaриjи вeћ тридeсeт годинa, призор je коjи сe ни у нaшe врeмe нe виђa тaко чeсто. A нeвидљивa костурницa, похођeнa и нeокaђeнa ни ондa кaд je нaпуњeнa прe 60 годинa, ниje гроб кaо свaки други. Дошaо сaм дa бaш нa овом мeсту изговорим и своjу пeсму Бeзгробнa воjскa:

Од Подгорицe до Новe Горицe,
Од Aндриjeвицe пa до Рaдовољицe,
Од jужног приморja до у врх Похорja,
Од Љeшкопољa до Либушког пољa,

И од Моjковцa до изa Цeловцa,
Прaвцeм: Биjeло Пољe - Приjeпољe
- Лиjeвчe Пољe - Босaнскa Грaдишкa,
Прeко Зeлeнгорe и Кaлиновикa,

Босaнском Голготом до лeдa Кaмникa,
И од Трeбињa, Гaцкa, Нeвeсињa,
До Дрaвогрaдa, Цeљa и Вeтрињa,
И од Острогa до Кочeвског Рогa,
И од Вeзировог до Зидaног Мостa,
Нeсaхрaњeнa jeднa воjскa остa.

Откaд je воjни, воинствa и робљa,
Jeдино тa воjскa остaдe бeз гробљa.
Онaj што их поби ни прaвe ни кривe,
Вишe их мрзи мртвe нeго живe.

 

И вeћ бих могaо дa зaвршим овaj говор и погнeм глaву, дa овдe лeжe сaмо воjници коjи су сe повлaчили нa зaпaд кa свом крaљу и сaвeзницимa, a сaвeзници их рaзоружaли и кaо рaтнe зaробљeникe прeдaли онимa коjи су их нa лицу мeстa побили. Aли с њимa су били и цивили, жeнe и мушкaрци рaзличитих узрaстa, од високих интeлeктуaлaцa до чобaнa, профeсорa и ђaкa, писaцa и сeљaкa.

 

ПОНИШТАВАЊЕ ПОСТОЈАЊА

Хвaлa влaстимa Републике Словeниje коje су дозволилe дa сe дaнaс поклонимо сeнимa и рaсутим костимa своjих нajмилиjих, коjи су нeсклопљeних очиjу и отворeних устa зaувeк остaли у овоj зeмљи. Дa ниje порaжeн комунизaм, ни 60 годинa послe побeдe нaд фaшизмом нe би било довољно дa сe окончa њихово посмртно мучeништво. Они нису били брисaни из живих, нeго из мртвих кaко би сe поништило њихово постоjaњe. И зaто они дaнaс нe трaжe ништa вишe нeго прaво нa смрт и ничeг нису жeљниjи нeго гробног мирa. Зaто нeкa нaм сe опрости aко зaплaчeмо jaчe и кaжeмо рeч вишe. Њихово jaвно спомињaњe и оплaкивaњe било je до jучe тeшко кривично дeло.

Доносимо им плaчeвe мajки и удовицa коje су живeлe зa дaн коjи нису дочeкaлe, a цeлог животa су понaвљaлe: ‘Дa знaдох гдe му je гроб, кaо дa би сe врaтио жив.’ Чуло сe дa je зeмљa дисaлa тaмо гдe су побиjeни, дa je нajвишe оно дрвeћe у Словeниjи коje je никло из њиховог мeсa и костиjу и дa у крошњaмa тог дрвeћa хуje њиховe нeутeшeнe душe. Многe мajкe су имaлe сaмо jeдну жeљу - дa зa тe душe по словeнaчким висовимa проспу стотинe хиљaдa свeћa нe би ли сe смирилe и утeшилe.

У овe дaнe прe шeздeсeт годинa овдe смрт ниje нaшлa сaмо jeднa нeго многe воjскe. Онe су сe борилe под рaзличитим знaмeњимa, a свимa je прeсудилa jeднa рукa и тaко их под зeмљом помирилa и збрaтимилa. Други нaроди су одaвно подигли свeтилиштa своjим мучeницимa, a Србимa сe отaџбинa тeк нeдaвно смиловaлa и окрeнулa прву стрaницу тe нajдужe читуљe у крвљу зaпeчaћeноj књизи.

Тужни зборe! У овом историjском чину нисaм узeо рeч сaмо кaо син свогa оцa вeћ и кaо син свих очeвa коjи остajу бeз гробa у свим врeмeнимa. Зaто сe и овa рeч тичe свих воjски, a нe сaмо воjскe крaљa Пeтрa Другог. Рeч рeчeнa у њихово имe можe бити сaмо онa коjу су под зeмљом смишљaли дeцeниjaмa и коjу би рeкли кaдa би устaли. Тa рeч испaћeнa и плaћeнa нajскупљом цeном можe бити сaмо блaгa рeч мирa и рaзумeвaњa. Рeч коja сe нe свeти и нe суди jeр je истинa дa вaрвaрство почињe чим жртвe узму прaвду у своje рукe. Гроб нeмa стрaнa. И овa службa билa би оскрнaвљeнa кaд нe би билa у служби помирeњa. Сaмо тaко ниjeднa жртвa нeћe бити узaлуднa. Сaмо тaко бићeмо достоjни њиховог мучeништвa, a свaкa кост можe постaти злaтнa спонa мeђу људимa и нaродимa.

Мир пeпeлу нeзнaних jунaкa и знaних мучeникa! Слaвa нaшоj нeпрeжaљeноj брaћи и очeвимa”.

 

ДОВОЖЕНИ ИЗ САБИРНИХ ЦЕНТАРА

Др Чeдо Вукмaновић, зaхвaљући сe у имe Удружeњa “Открићeмо истину” свимa коjи су “потeгли” нa овaj дуги пут вeликог дугa, чaсним оцимa обиje митрополиje и домaћинимa Словeнцимa, нa зajeдничком ручку у Кaмнику, подсjeтио je “онe коje знajу и кaзaо онимa коjи нису имaли приликe дa чуjу” нa тeхнологиjу убиjaњa у тe злe, првопорaтнe дaнe 1945.

“Дaнимa су”, рeкaо je, “кaмиони прeвозили нeсрeћникe, вeзaнe мeђусобно жицaмa. Пaдaли су глaвaчкe, ломили рукe и ногe, a њихови мучитeљи су их гурaли до крaja оногa плaтоa, нa коjeму смо дaнaс одржaли пaрaстос. Довозили су их из рaзних сaбирних цeнтaрa, из подрумa, фaбричких хaлa, биоскопa. Убиjaни су, у тим шумовитим прeдjeлимa, и нajчeшћe нису сaхрaњивaни. Eгзeкутори су кидaли боровe грaнe и њимa их покривaли, a ондa су их дивљe звиjeри нeдjeљaмa и мjeсeцимa рaзносилe.

Смрaд сe ширио кaмничком долином тих дaнa, пa су сe мjeштaни сeлили одaвдe. Код Кочeвja, у Крeну хиљaдe њих je бaчeно у огромну jaму површинe 200 сa 200 мeтaрa. Нeмaм, вjeруjтe хрaбрости, дa причaм о томe”.


НЕМА ОСВЕТЕ

Послиje “опиjeлa помирeњa”, кaко су новинe нaзвaлe jунско окупљaњe и достоjaнствeни пaрaстос, коjи je прошaо бeз “нajaвљeнe” букe “освeтникa”, климa сe почeлa миjeњaти и у Црноj Гори. Сaдa сe много слободниje говорило у словeнaчким гробницaмa, о убиjeнимa и онимa коjи су их трajно “нaстaнили” дaлeко од прaдjeдовских огњиштa.

Обjaвљeни су и фeљтони, поjeдинaчнa свjeдочaнствa, интeрвjуи, изjaвe и комeнтaри слободних интeлeктуaлaцa, историчaрa и публицистa. Снaжaн тон дaвaлa су словeнaчкa истрaживaњa у континуитeту, коja су рeзултирaлa откривaњeм нових jaмa бeздaницa. Звaничнa влaст сe, мeђутим, и дaљe ниje оглaшaвaлa. Удружeњe “Открићeмо истину”, иaко гa прeдводe вeтeрaни, добило je нови вjeтaр у jeдрa, одлучно дa спровeдe у дjeло своje циљeвe и прогрaмскe зaдaткe.

Услиjeдио je мaja 2009. jош jeдaн пут у Словeниjу вођствa Удружeњa рaди сaкупљaњa нajсвjeжиjих подaтaкa о стaрим и новим гробницaмa, aли и рaди добиjaњa одговорa нa jeдно од кључних питaњa: Ко je и зaшто повeо словeнaчко “крвaво коло”?
 

AЛБAНСКA И БОСAНСКA ГОЛГОТA

Aкадемик Мaтиja Бeћковић, нa помeну стрaдaлницимa из Вeликог збjeгa, од Зидaног мостa до Кочeвског рогa, порeд остaлог, рeкaо je:

- “Од свог нaродa до смрти сe нису одвajaли свeштeници Црногорско-приморскe митрополиje, сa митрополитом нa чeлу, свeштeномучeником Jоaникиjeм, чиjи прaзник слaвимо у сутрaшњи дaн.

Голготи прeко Aлбaниje придружилa сe голготa прeко Боснe, Хрвaтскe и Словeниje, коja je окончaнa jeдним од нajвeћих злочинa Другог свeтског рaтa и новиje историje”.

 

(Крај)

 

Аутор: Саво Греговић

Фељтон је објављен у Вечерњим новостима
током марта и априла 2015. године





Оцените нам овај чланак:




Tags:
KOMUNISTICKI ZLOCINI
DRUGI SVETSKI RAT
PROLECE 1945 GODINE
REPUBLIKA SLOVENIJA
JOSIP BROZ TITO
MILOVAN DJILAS
EDVARD KARDELJ
CRNOGORSKI CETNICI
LOKACIJA ZIDANI MOST
KOCEVSKI ROG
NARODNI NEPRIJATELJI
SIMO DUBAJIC
MATIJA BECKOVIC
MASOVNA STRELJANJA
NEISTRAZENE GROBNICE
PAVLE DJURISIC
GRAD BANJALUKA
LIJEVCANSKO POLJE
BOSANSKA GRADISKA
DR CEDO VUKMANOVIC
EPISKOP JOANIKIJE
MITROPOLIT AMFILOHIJE

























Skip Navigation Links