Зло прољеће 1992 - www.zlocininadsrbima.com

   


Документарни филм


ЗЛО ПРОЉЕЋЕ 1992



Документарни филм "Зло прољеће 1992" је прича о ужасима и бестијалном иживљавању над Србима (војницима и цивилима) у хрватском концентрационом логору "Лора" у Сплиту током деведесетих година 20. вијека. ТВ Никшић је 2023. године објавила овај капитални видео снимак, гдје се поред преживјелих свједока и очевидаца појављују и рођаци убијених.

Југославенска Народна Армија је била једина оружана сила на тлу СФРЈ, односно територији "од Вардара до Триглава" у другој половини 20. стољећа. ЈНА је настала на тековинама Титових партизана који су у Другом свјетском рату побједили окупаторе и њихове помагаче.

Ипак, Брозов режим никада није спровео процес денацификације и дефашистизације хрватског, словеначког и муслиманског становништва, тако да су потомци усташких крволока васпитавани у србомржњи и антијугославенским осјећањима. У лажне идеале братства и јединства вјеровали су само наивни Срби, опијени добрим животним стандардом.

Током 1990-1991 не само у Југославији, већ и читавој источној Европи долази до економских потреса и криза, које су условиле политичке турбуленције и преврирања. Заправо, НАТО пакт је успио да однесе превагу у Хладном рату против Варшавског савеза, јер је СССР водио контраверзни совјетски лидер Михаил Горбачов. Уједињењем Њемачке, сепаратистичке снаге су у Југославији добили велики елан и видјели су шансу да им се оствари Тисућљетни сан.

Берлин и Беч су покренули силовиту кампању у Европи за растурање СФРЈ, јер су у Југославији гледали просрбски бастион, а Србе као непријатеље јер су им нанијели пораз у два рата. Разбијање Југославије су умногоме помогли Ватикан, Лондон, Брисел и Вашингтон.

Средином 1991. у Загребу и Љубљани илегално се проглашава самосталност. У Словенији долази до Двонедељног рата, када су паравојне снаге напале касарне, карауле и људство ЈНА. То се одмах прелило и на Хрватску, с тим да су ескадрони смрти под командом Фрање Туђмана започели ентичка чишћења на Билогори, Кордуну, Банији... као и у Лици, Далмацији и Славонији.

Јединице ЈНА су почетком 1992. напустиле Сплит и јадранску обалу, па су припадници Војне полиције Ребублике Хрватске преузимале њихове објекте.

Сличан "рецепт" је примјењен и у Босни и Херцеговини, јер је тамо главну ријеч водила Странка Деморкатске Акције и њена тројка: Алија Изетбеговић, Ејуп Ганић и Харис Силајџић. Тензије су прокључале у прољеће 1992. године. Хрвати су у БиХ формирали своју парадржаву "Херцег-Босну". И муслимани и Хрвати су имали концентрационе логоре у којима су утамничили србске цивиле и војнике (ЈНА, ВРС, СВК...), заправо тада 1992-1993 су били савезници против Срба.

Негдје око 14. априла 1992. једна група од 15-оро црногорских резервиста ЈНА је у зони око Чапљине заробљена те спроведена кратко у Метковић, а онда у Сплит. Тамо су пролазили застрашујуће психо-физичке тортуре од хрватских војника, али и грађана Сплита којима је дозвољено да се "забављају", тако што ће мучити заробљенике, супротно Женевским конвенцијама о рату.

Из те никшићко-шавничке скупине резервиста ЈНА дванаест је убијено у "Лори", један се води као нестао, један је преминуо брзо послије размјене заробљеника, док је само Веселин Бојовић са Жабљака успио да преживи 10. круг Дантеовог пакла у сплитској "Лори". Хрватски монструми су над логорашима испробавали најмање 150 метода мучења, док су лешеве неријетко носили у Херцеговину, те их покопавали на неприступачним теренима.

Званично је кроз пакао "Лоре" прошло 1.005 људи, иако се основано сумња да је та бројка и дупло већа. Међународни Црвени крст јесте долазио у "Лору", али им није никада дозвољено да уђу у злогласни Блок Ц, који је стално се осјећао на крв која је обојавала патос, зидове и плафон.

Управник "Лоре" је био Томислав Дуић из Вуковара, док су сем њега заробљеници препознавали и још неке: Тања Бјелобрајдић, Тончи Вркић, Анте Гудић, Звонко Гиљановић, Емилио Бунгур и многи други. Логорашима је понекад указивана љекарска њега у болници "Фируле", гдје су их и тамо дочекивале нова понижења и мрцварења.

Лора је по закључку социолога понијела неславну титулу најгорег казамата на тлу бивше Југославије током 1990-их година, гдје се свакодневно испитивала људска издржљивост.

У овом документарцу пред камере су стали:

  • Славица Зиројевић, супруга убијеног Боривоја
  • Радмила Симовић, супруга убијеног Ратка
  • Слободан Петковић, брат убијеног Радивоја
  • Момчило Јаковљевић, отац убијеног Драгана
  • Божидар Јанковић, отац убијеног Неђељка
  • Стојанка Поповић, сестра убијеног Миљана Шушића
  • Веселин Бојовић, са Жабљака, бивши логораш "Лоре"
  • Дамјан Трипковић из Пребиловаца, бивши логораш "Лоре"
  • Вукан Ковач из Дубровника
  • Добривоје Бојовић из Требиња
  • Саво Штрбац, директор ДИЦ Веритас
  • Радан Николић, предсједник УБР-1990 Црне Горе
  • Тончи Мајић, директор Далматинског комитета за људска права
  • Жељко Васиљевић, аутор књиге "После Јасеновца - Лора".

Хрватски правосудни систем је за ратна злодјела у сплитској "Лори" до сада осудила само четири мучитеља, до 2023. године. Оптужнице и суђења за остале монструме из "Лоре" чекају. Врши се политички притисак на тужиоце и судије, јер би пресуде у овим тешким кривичним дјелима против "јунака" умногоме промјенило мозаик ткз. Домовинског рата. Такође, Хашки трибунал је одбио да се бави овим случајевима.

Једино ко је о ужасима сплитске "Лоре" проговорио јавно јесте војни полицајац Марио Баришић. Он је обавјештавао своје претпостављене, али и цијели државни и војни врх у Загребу. Ништа није учињено да се то зло заустави, а Баришић је добијао пријетње смрћу.

У Хрватској је тема сплитске "Лоре" деценијама и даље табу. Забрањено је причати о томе, а свако ко то потенцира бива прогањан.



ЗЛОЧИНИ ХРВАТСКИХ СНАГА У БОСНИ И ХЕРЦЕГОВИНИ 1991-1996

ЗЛОДЈЕЛА

Видово село * Бравнице * Брадина * Купрес

Мостар * Мркоњић Град* Тигар * Чардак

Киднаповање * Босански БродЦинцар

 Ледићи * Дневник силовања * Петровачка цеста

ЛОГОРИ

Челебићи * Дретељ * ЗОИЛ *  Брчко * Љубушки

Расадник * Вогорац * Хелиодром

Мостар * Габела * Орашје * Оџак * Мусала

ЗЛОЧИНЦИ

Мате Бобан * Јадранко Прлић * Мате Баотић

Дамир Крстичевић * Азра * Младен Налетилић

Младен Маркач * Добросав ПарагаВалентин Ћорић

Брчански злочинци * Анте Готовина * Иван Кораде

Крешимир Зубак * Мостар * Петар Зеленика

Миљенко Филиповић * Хрватско Вијеће Одбране

Тихомир Блашкић * Божо Рајић * Дарио Кордић

Миливој Петковић * Бруно Стојић * Ивица Вего

Перо Вицентић * Анте Голубовић * Ливно

Купрес * Нијаз Балтак * Пук Краљ Томислав

ЖРТВЕ

Душанка и Никола Кузман * Слободан Зуровац

Слободан Бенђо * Гламоч * Олга Драшко

Марија Бенковић * Милорад Пајчин * Чедо Продић

Здравко Ковач * Душан Вуковић * Милан Бојанић

Лука Жужа * Слободан Иванишевић

ПУБЛИК.

Од логора до логора * Одбрана Херцеговине

Јаук * Мостарска црква * Побиј, покрсти и протјерај

Стан' Неретво * Средња Босна * Чапљина

Живим да сјведочим





ДА СЕ НЕ ЗАБОРАВИ И НЕ ПОНОВИ!


Оцените нам овај чланак:





Tags:
HRVATSKI ZLOCINI
SREDNJA DALMACIJA
JUZNA HERCEGOVINA
JUGOSLAVENSKA ARMIJA
RASPAD SFRJ
TOMISLAV DUIC
VESELIN BOJOVIC
VUKAN KOVAC
DAMJAN TRIPKOVIC
TREBINJE CAPLJINA
NIKSIC SAVNIK
MUCENJE ZAROBLJENIKA
ZLO PROLECE 1992
UBISTVO CIVILA
CRNOGORSKI REZERVISTI
RAZBIJANJE JUGOSLAVIJE
SVEDOCI OCEVICI
NEGIRANJE SKRIVANJE
LOGOR LORA
BOLNICA FIRULE
TOMISLAVGRAD DUVNO
DEVEDESETE 20. VEK
GRAD SPLIT



























Skip Navigation Links