Сарајево је до почетка деведесетих година 20. вијека био мултикултуран град и престоница СР Босне и Херцеговине, једне од република југославенске федерације. За Сарајево је важила девиза "Југославија у малом", заправо мјешавина свих народа и народности.
Највише рукводство милитантне Странке Демократске Акције је средином 1991. године донијело одлуку о издвајању БиХ из СФРЈ и да независна држава буде етнички и вјерски чиста. У томе су имали савезнике Хрвате, јер су заједно мрзели Србе и сваки вид заједништва. Отпочело је илегално наоружавање и стварање паравојних формација "Зелене Беретке" и "Патриотска Лига". Циљ је био да се обрачуна са Југославенском Народном Армијом и елиминишу Срби, а њихова имовина конфискује и уништи.
Још од априла 1992. године почело је са хапшењем и пребијањем Срба, нападима на официре ЈНА... наредних мјесеци муслимански оружани одреди су формирали и коцнентрационе логоре у свим дијеловима Сарајева који су били под њиховом контролом. У казаматима за мучење и убијање највећим дијелом су били Срби цивили, нешто и војници ЈНА, касније ВРС.
Један од таквих мучилишта био је Храснички логор, о чему су свједочили преживјели свједоци и жртве након рата или пошто су размјеном угледали слободу. Логор Храсница спада у један од најсуровијих казамата у цијелом сарајевском пољу. Кроз њега је прошло стотине невиних људи, чија је једина кривица била то што су србске нације и православне вјероисповјести.
Логораши који су утамничени довођени су под лажним оптужбама да одају положаје преко радио станице, да су припадници непријатељске војске, да су чланови СДС, да су вршили силовање муслиманских жена и сл. У Храсничком логору је било и малољетних лица и дјеце од 7-8 година живота. Они су гледали силовање својих мајки или сестара, рођака.
Сам Храснички логор је имао неколико дијелова: ОШ "Алекса Шантић", два храсничка небодера (гараже и подруми), хала Спортског центра.
Емисија Печат на РТРС је емитована средином 2022. године, где су наведена имена мучитеља и управника Храсничког казамата смрти. Ту се спомињу: Хусеин Мујановић, Суљо Хебиб, Сенад Гаџо, Џемо Ђулиман, Енес Ђукановић, Заим Лалић, Харис Ибрахимовић и др.
Такође у емисији се кратко наводе изјаве свједока и жртава: Саво Пејић, кћерка Алексе Странпута, Миленко Милановић, Горан Михајловић, Слободанка Младић, Бранкица Лечић, Васко Бучевац...
Овдје се наводе и податак да су лешеви Срба закопавани на ливади иза некадашње Музичке школе.
Ђуро Јагњић наводи чињеницу да је лично Алија Изетбеговић ратни вођа босанско-херцеговачких муслимана често долазио (свака два мјесеца) у Храснички логор и добијао извјештаје о томе шта се дешава тамо. Задржавао се по два сата. Сем њега ту је долазио и Сефер Халиловић, начелник Генералштаба ткз. Армије Босне и Херцеговине.