Обавезна доза рата на ђачким екскурзијама - www.zlocininadsrbima.com

   

3. септембар 2015.


ОБАВЕЗНА ДОЗА РАТА НА ЂАЧКИМ ЕКСКУРЗИЈАМА


Последњег дана августа Јавна установа „Меморијални центар домовинског рата Вуковар“ у просторијама Ружичкине куће представила је пројекат „Дводневне посете осмих разреда Вуковару“.

Овај пројекат у потпуности би требао заживети од нове школске године када ће преко 41.000 ученика завршних разреда основне школе обавезно посетити Вуковар и у оквиру посете два дана обилазити места везана за последњи рат која су као важна и битна истакли творци овог пројекта.

До нове године планирано је да Вуковар посети око десет хиљада ученика за које ће у потпуности бити плаћени превоз, смештај и храна, а чије ће трошкове сносити Министарство бранитеља.

- Пролетос је кроз пилот пројекат прошло око седам хиљада ученика, а ове године очекујемо да кроз „Меморијални центар домовинског рата Вуковар“ прођу сви ученици осмих разреда. С обзиром на то да ће све бити плаћено ни један ученик неће моћи рећи да из економских разлога није могао доћи у Вуковар, истакао је директор МЦДР Вуковар Зоран Шангут.

У склопу саме посете ученици би требали посетити између осталих МЦДР Вуковар, спомен дом Овчару, вуковарску болницу, спомен дом хрватских бранитеља на Трпињској цести и друге, али и Вуковарски музеј, односно дворац Елц, као и Вучедол, док ће у приручнику као место посете и историјских знаменитости бити наведен и фрањевачки самостан.

При том, споменици из времена Другог светског рата, попут Дудика или спомен костурнице у парку код вуковарске болнице, као и храмови других конфесија нпр. Саборни православни храм светог Николаја, нису у обавезном плану посета и остављени су као факултативан избор, о којима неће бити ни помена у приручнику и другим брошурама.

- Дудик није обухваћен посетама, а ми размишљамо да се план прошири и на трећи дан када би се посетили Осијек, Ђаковачка ергела и парк природе Копачки рит, укратко је на наше питање одговорио Шангут.

РАТ И ЗЛОЧИНИ НА ШИРЕМ ПОДРУЧЈУ ВУКОВАРА 1991.

ЗЛОДЈЕЛА

Убијање цивилаКараџићево * Николе Демоње

Дискриминација радника * Козарачка улица

Борово Село * Вуковар * Крива Бара

ЖРТВЕ

Јован ЈаковљевићРадован СтојшићЉубан Вучинић

Младен Мркић * Владо Скелеџија * Мирослав Радић

Стеван Инић * Даринка Грујић * Ана Лукић * Жељко Паић

Милица Врачарић * Миленко Ђуричић * Зоран Филиповић

Бранко Мирјанић * Илија Лозанчић * Мирко Појатић

Предраг Ћирић * Сучевић * Малецки Стево * Љубо Болић

Милан Везмар * Бошко Грбић * Славко Миодраг

Свето Недељковић * Недељко Жунић * Марко Толић

ЗЛОЧИНЦИ

 Марко Бабић * Миле Дедаковић * Зоран Шипош

Мартин Сабљић * Никола Ћибарић * Јуре Марушић

Мира Дунатов * Анте Врањковић * Ивица Мажар

Винко Леко * Владо Лулић * Дамир Сарађен * Стипо Поле

Мате Мандић * Дражен Гажо *  Рагуж* Томо Јосић

Благо Задро * Тихомир Пурда * Бартол Домазет

Мађаревић * Томислав Мерчеп * Дарко Михаљевић

Зденко Штефанчић * Филковић * Колак * Пргомет

204. бригада * Турбо вод * Хосовци * Чолак * Плавшић

Шандор * Гнездо * Фрањо Водопија * Бранко Борковић

ЛОГОРИ

 Дрвопромет * Нова обућара * Борово комерц * Аеродром

Вртић Пчелица * Зграда полиције * Јеврејско гробље

Пицерија Абазија * Елцов дворац * Русинска црква * Лужац

Војни одсек * Општински подруми * Нова школа

ПУБЛИКАЦ.

 Прећутане ствариВутекс брендАутошовинизам

 Непризнавање злочина * Једнострана прошлост

Славонски јастребТранскрипти * Вуковар кроз векове

ПРЕДСТАВЉЕН НЕДОВРШЕНИ ПРИРУЧНИК

Поред Шангута у пуној сали Ружичкине куће о овом пројекту и уопште о Меморијалном центру домовинског рата говорили су и Ненад Бучко, те Сања Држаић Медо, обоје испред ове јавне установе, док је недовршени приручник представио један од његових аутора Дражен Живић из вуковарског огранка института „Иво Пилар“.

Сам приручник који још увек није добио сагласност надлежног министарства, а самим тим није изашао из штампе, те још увек има само радни наслов „Битка за Вуковар – агресија и разарање“, има девет поглавља: Кратак преглед домовинског рата, Историјски развој и становништво Вуковара, Битка за Вуковар, Мирна реинтеграција, Страдање и последице агресије 1991 -1995, Демографске и материјалне последице агресије на Вуковар, Вуковар 1991 – симбол и значај, Меморијална места сећања и Јавна установа МЦДР Вуковар.

Поред поменутог Живића на овом приручнику су радили и Давор Маријан из Хрватског института за историју, затим из Хрватског меморијално-документационог центра Анте Назор и Ана Хољевац-Туковић, те Иван Грујић испред Министарства бранитеља. Из онога што се могло чути на самој промоцији недовршеног приручника те из изјава за медије, може се закључити да је прича о српским жртвама рата избегнута те да су оне наведене бројем из само једног извора.

- У приручнику се није правила никаква национална нити верска разлика када су жртве у питању. Подаци који су приказани у уџбенику су они који су доступни научној заједници, јер немамо тачну слику колико је погинуло људи током рата и располажемо различитим изворима, различите поузданости, а у овом приручнику приказали смо бројку која је наведена у пресуди Хашког суда приликом суђења тзв. „вуковарској тројци“ (Мркшић, Радић, Шљиванчанин оп.а.). Тачни подаци о губицима Срба нису нам били доступни и волели бисмо када би академска заједница у Хрватској и Србији тај број приказала на један научни начин и приближила га једном тачном броју, а овај материјал је позив да се даље истражује, рекао је Живић закључујући да ово није изворно научно истраживање иако су и он и остали говорници током двочасовног представљања наводили да целокупан пројекат почива на научним основама.

Као важан део самог пројекта пре-давачи су наводили и час мира у којем би у наредном периоду требали учествовати и чланови владе те многи други политички и друштвени радници.

- Јако је битно да други дан посете има час мира којим желимо деци послати поруку да мир нема алтернативу. До сада смо већ имали неке предаваче на том часу мира, а у наредном периоду биће позвани и сви чланови Владе као и сви саборски заступници након следећих парламентарних избора, укључујући и представнике свих националних мањина, навео је Шангут.

На представљању Меморијалног центра домовинског рата који за своје функционисање од државе добија око 35 милиона куна годишње, те самог пројекта, присуствовали су и представници Вуковарско-сремске жупаније на челу са жупаном Божом Галићем, те града Вуковара од којих МЦДР такође добија финасијску помоћ, те директори основних школа са подручја жупаније, професори историје, бројни представници медија и други.

 

ПРОТИВ ОБАВЕЗНИХ ПОСЕТА ОСМАША ВУКОВАРУ

Од самог почетка од када се родила идеја за овим пројектом Заједничко веће општина је било против њега, односно против идеје да су ученици обавезни да посете Вуковар као и да учествују у целокупном плану и програму који је предвиђен за ту посету. Зато на овом скупу нико од представника српских институција није ни присуствовао.

- Ми смо већ дуже време у комуникацији са Министарством бранитеља и Министарством образовања и од њих смо, видевши о чему је реч, тражили да се овај пројекат не проводи и били смо противници идеје да се то уведе као обавезна посета. С обзиром на то да је та установа тек формирана и с обзиром на начин извођења наставе, сматрамо да је апсолутно непримерено деци у том узрасту приказивати такве сцене и мислимо да то није ни мало педагошки нити психолошки добро, као и на сам поглед на све оно што се дешавало у Вуковару те 1991. године. Министар образовања је рекао да то неће бити обавезно и ми смо од њега тражили писмени одговор по том питању, а ми ћемо, с обзиром на бројне негативне реакције родитеља, у наредном периоду видети шта ћемо направити тим поводом, истакао је председник ЗВО, Драган Црногорац.

Иако је сам пројекат већ кренуо у реализацију тек је са овим представљањем упућен позив Заједничком већу општина и осталим српским институцијама како би се упознали са већ готовим пројектом, што нам је потврдио и председник Одбора за образовање, културу и спорт ЗВО-а Слободан Живковић.

- Заједничко веће општина ни у једном моменту није било упознато са активностима на припреми и реализацији овог пројекта. Схватајући осетљивост теме, али и њен значај за развој младих људи као и за успоставу међусобног поверења и каснијег суживота, желели смо сазнати на који начин, са којим темама и на којим местима ће се пројекат одвијати и ко ће конкретно пројекат проводити. Из тог разлога обраћали смо се Министарству бранитеља и Министарству науке и образовања који тај пројекат проводе, међутим нисмо могли добити никакву информацију, а камоли да смо имали прилику дати своје примедбе и сугестије, напоменуо је Живковић.

ХРВАТСКИ ЗЛОЧИНИ НАД СРБИМА 1990-их

ЗЛОДЈЕЛА

Масленица * Вуковар * Осијек * Госпић * Карловац

Петровачка цеста * Откос * Равни Котари * Задар

Бљесак * Олуја * Миљевачки плато * Чагаљ * Сисак

Паулин Двор * Плитвице * Мркоњић Град * Караџићево

Цркве * Воћин * Брадина * Бодериште * Сијековац

Купрес * Цинцар * Чардак * Миљановац * Вировитица

Сплитска побуна * Мирловић Поље * Корански мост

ОрканСлавонска Пожега * Медачки џеп * Вучиловац

ЗЛОЧИНЦИ

Иван Векић * Фрањо Туђман * Јанко Бобетко * 72. бојна

Звонимир Черевенко * Младен Налетилић * Кораде

Стјепан Месић * Јосип Манолић * Гојко Шушак * Јосић

Миљенко Филиповић * Анте Готовина * Младен Маркач

Тања Бјелобрајдић * Мартин Шпегељ * Тихомир Блашкић

Мирослав Туђман * Дамир Крстичевић * Петар Стипетић

Томислав Мерчеп * Мирко Норац * Иван Чермак  * Дујић

Бранимир Главаш * Мате Лаушић * Перо Вицетнић * Парага

Ђуро Бродарац * Дарио Кордић * Валентин Ћорић

Ливно * Ђуро Дечак * Марко Бабић * Дегориција * Јарњак

Мате Бобан * Јадранко Прлић * Купрешки * Бруно Стојић

ЛОГОРИ

Рибарска Колиба * Пакрачка Пољана * Велесајам * Ракитије

Дретељ * Мусала * Керестинец * Дервента * Босански Брод

Мостар * Орашје * Љубушки  * Кулине * Лора * Селска * Челебићи

ЖРТВЕ

Данијела Рокнић * Александра Зец * Раде Радосављевић

Марко Утржан * Радомир Олујић * Мирко Стијеља

Млађо Вила * Милутин Вуковић * Кнежевић * Малешевић

Ђорђе Гашпаровић * Горан Чечавац * Ђурђа Смољановић

Слободан Зуровац * Теодора Марић * Драган Радичанин

Милан Марчетић * Јанко Ћакић * Богдан Пантић * Шашо

Славко Грабовац * Марица Шеатовић * Трифкановић * Солар

Душанка Кузман * Даринка Грујић * Добре Ромић * Гламоч

ПУБЛИК.

Миле Рајчевић * Предраг Његован * Масакр у Двору

Книн је пао у Београду * Олга Драшко * Павиљон 22

Митровданска офанзива *  Винковачки игроказ * Драго Пјевач

 

Аутор: Срђан Секулић
Извор бр. 124.
02.09.2015.







Оцените нам овај чланак:





Посећено је: 2,562  пута
Број гласова: 5


Tags:
DJACKE EKSKURZIJE
REPUBLIKA HRVATSKA
MEMORIJALNI CENTAR
LAVOSLAV RUZICKA
GRAD VUKOVAR
REPUBLIKA HRVATSKA
OSNOVNA SKOLA
DJACI UCENICI
OSMI RAZRED


ПРОВЕЗАНЕ ТЕМЕ

Жељко Цвијановић: Томо!

Биланс хашке (не)правде

Досије Борово: Ко je убио мaлу Мaртину Штефанчић 1992. године

Интервју са Aњом Гвоздaновић: Млaди у Хрватској и рaтнe трaумe

Само у Хрватској: Доктор Есад Мујкановић није крив за непружање лекарске помоћи Србима

Укинута двојезичност у Вуковару: Овим је окончано десетогодишње насиље над ћирилицом и српским језиком

Дабогда те представљао Милорад Пуповац (Туђманов Србин)




Поделите ову вест, нека се чује истина...











Извештај са промоције књиге "Боље бити у мањини" од Ђорђа Нешића
Објављено: 10.12.2015.     Има 2342 прегледа и 5 гласова.

Пачетин и Голобок: Побратимство дуго четири деценије
Објављено: 17.09.2015.     Има 2391 прегледа и 5 гласова.

Стање културе Срба у Хрватској данас
Објављено: 02.02.2017.     Има 2411 прегледа и 0 гласова.

Бобота: Пажњу усмерити на антифашистичку борбу
Објављено: 24.08.2016.     Има 2413 прегледа и 5 гласова.

Извештај из Јасеновца: Будите под крошњом српских мученика
Објављено: 02.10.2016.     Има 2413 прегледа и 10 гласова.

Биографије Срба које треба памтити
Објављено: 11.03.2016.     Има 2430 прегледа и 5 гласова.

У Вуковару основано удружење просветних радника "Свети Сава"
Објављено: 06.02.2015.     Има 2438 прегледа и 0 гласова.

Потребна боља сарадња САНУ и Срба ван Србије
Објављено: 15.10.2015.     Има 2438 прегледа и 5 гласова.



Skip Navigation Links