Шампиони не умиру: Новица Чановић - www.zlocininadsrbima.com

   

29. јануар 2023.


ШАМПИОНИ НЕ УМИРУ: НОВИЦА ЧАНОВИЋ


Хрватске оружане снаге су 22. јануара 1993, извршиле агресију, под кодним називом “Масленица”, на јужне делове Републике Српске Крајине (РСК).

У наредних неколико дана успеле су да заузму неколико десетина квадратних километара на Равним Котарима, укључујући и аеродром Земуник и неколико висова на Велебиту, и да преузму контролу над браном и хидроелектраном Перућа.

У овој агресији је, према Веритасовој евиденцији, погинуло и нестало 348 Срба, међу којима и 65 добровољаца са простора Србије и БиХ, који су дошли на Равне Котаре да заједно са домицилним Србима бране њихова вековна огњишта.

Један од добровољаца који је бранио Равне Котаре био је и Новица Чановић, познати југословенски атлетичар, којем и поклањам ову причу.


Новица скроз десно

На интернет страници Атлетског Савеза Југославије пише:

“Новица ЧАНОВИЋ (1961-1993) бавио се атлетиком у периоду од 1977. до 1990. Обарао је рекорд Југославије у скоку у вис 4 пута, а првак Југославије је био чак 6 пута. За атлетску репрезентацију наступао је 30 пута и 5 пута као јуниор. Учесник је Олимпијских игара 1984. (2,15) и Европског првенства 1982 (2,18). На Универзијади учествовао је два пута: 1983 (2,10) и 1985. год. (2,20).

Учесник је Европског првенства у дворани 1983 (2,20) и 1986 (2,20). Тренер му је био Миљенко Рак”, уз додатак да је у скоку у вис 1985. и 1996. прескочио 2,28 што је његов лични рекорд, а исти рекорд је постигао и у скоку у вис у дворани 1996, док је у те двије године постигао личне рекорде и у трци са препонама на 110 м (15,7), у скоку у даљ (6,91) и у троскоку (14,50)...".

На интернетској страници Хрватског атлетског савеза у рубрици “државни рекорди на отвореном” пише да рекорд у скоку у вис од 2,28 држи Новица Чановић, постигнут 6. јула 1985. у Сплиту, а у рубрици “државни рекорди у дворани” да држи исти атлетичар са истим резултатом, постигнут 25. фебруара 1986. у Солуну.

У српској Википедији, поред већ наведених спортских резултата, пише да је Чановић старином из црногорског села Бршно код Никшића, гдје му се родио отац Милисав, који се касније преселио у СР Македонију, гдје је Новица и рођен 1961. у Куманову; да је бивши југословенски атлетичар и специјалиста за скок увис, да је био члан АК Славонија из Осијека; да је био првак Југославије у скоку у вис на отвореном 1982, 1983, 1984, 1986. и 1987, а 1987. и у дворани; пред крај 1990. у 28. години живота, да се повукао из атлетике.


Новица Чановић, 1984.

После спортске каријере да је приступио Српској војсци Крајине у циљу заштите српског народа у РСК; да је 3. јуна 1993. тешко рањен на линији книнског фронта од хрватских снага и преминуо истог дана у Републичком клиничком центру „Свети Сава” у Книну те да је сахрањен у родном селу свог оца.

Изнесени подаци о местима и временима рањавања и смрти овог врсног атлетичара из времена СФРЈ, не слажу се са “Веритасовим” подацима, што је и привукло пажњу мојих сарадника ових дана када обиљежавамо почетак хрватске агресије на Равне Котаре.

Наиме, према “Веритасовим” подацима, Чановић је рањен 14. јануара 1994, у засеоку Поздери, који припада равнокотарском селу Кашић, док је преминуо је 23. јануара исте године на Ургентном центру у Београду, који су преузети са службеног списка погинулих бораца ЈНА, СВК, Територијалне одбране и добровољаца, вођеном при Генералштабу СВК.

На неким другим пописима жртава, као место Чановићева рањавања и смрти наводи се и Велика Глава у залеђу Шибеника, а на некима се као место смрти наводи и болница у Бања Луци.

У трагању за тачним подацима, позовем у помоћ Зорана Лакића, ратног команданта ШТО Бенковац, који има “слоновско памћење”, од којег сам и чуо ове детаље:

Још му је увек свеже памћење на овог легендарног атлетичара “високог и мршавог момка, финог изгледа и понашања”, са којим је и сам био у контакту више пута. Чановић је на Равне Котаре дошао половином 1993. са још неколико спорташа и све време је био на положају у Поздерима, што је заправо била прва линија фронта према Хрватима. Пре доласка у Поздере већ је био на сјевернодалматинском ратишту, највероватније у шибенском залеђу, одакле је и дошао на равнокотарско ратиште.

ХРВАТСКИ ЗЛОЧИНИ НАД СРБИМА 1990-их

ЗЛОДЈЕЛА

Масленица * Вуковар * Осијек * Госпић * Карловац

Петровачка цеста * Откос * Равни Котари * Задар

Бљесак * Олуја * Миљевачки плато * Чагаљ * Сисак

Паулин Двор * Плитвице * Мркоњић Град * Караџићево

Цркве * Воћин * Брадина * Бодериште * Сијековац

Купрес * Цинцар * Чардак * Миљановац * Вировитица

Сплитска побуна * Мирловић Поље * Корански мост

ОрканСлавонска Пожега * Медачки џеп * Вучиловац

ЗЛОЧИНЦИ

Иван Векић * Фрањо Туђман * Јанко Бобетко * 72. бојна

Звонимир Черевенко * Младен Налетилић * Кораде

Стјепан Месић * Јосип Манолић * Гојко Шушак * Јосић

Миљенко Филиповић * Анте Готовина * Младен Маркач

Тања Бјелобрајдић * Мартин Шпегељ * Тихомир Блашкић

Мирослав Туђман * Дамир Крстичевић * Петар Стипетић

Томислав Мерчеп * Мирко Норац * Иван Чермак  * Дујић

Бранимир Главаш * Мате Лаушић * Перо Вицетнић * Парага

Ђуро Бродарац * Дарио Кордић * Валентин Ћорић

Ливно * Ђуро Дечак * Марко Бабић * Дегориција * Јарњак

Мате Бобан * Јадранко Прлић * Купрешки * Бруно Стојић

ЛОГОРИ

Рибарска Колиба * Пакрачка Пољана * Велесајам * Ракитије

Дретељ * Мусала * Керестинец * Дервента * Босански Брод

Мостар * Орашје * Љубушки  * Кулине * Лора * Селска * Челебићи

ЖРТВЕ

Данијела Рокнић * Александра Зец * Раде Радосављевић

Марко Утржан * Радомир Олујић * Мирко Стијеља

Млађо Вила * Милутин Вуковић * Кнежевић * Малешевић

Ђорђе Гашпаровић * Горан Чечавац * Ђурђа Смољановић

Слободан Зуровац * Теодора Марић * Драган Радичанин

Милан Марчетић * Јанко Ћакић * Богдан Пантић * Шашо

Славко Грабовац * Марица Шеатовић * Трифкановић * Солар

Душанка Кузман * Даринка Грујић * Добре Ромић * Гламоч

ПУБЛИК.

Миле Рајчевић * Предраг Његован * Масакр у Двору

Книн је пао у Београду * Олга Драшко * Павиљон 22

Митровданска офанзива *  Винковачки игроказ * Драго Пјевач

 

Чановић је за божићне празнике 1994. добио неколико дана одсуства које је желио провести са породицом и пријатељима у Београду. По повратку се јавио у команду, која се налазила на Дебелом Брду у Биљанима Горњим, одакле су га колима пребацили до близу положаја његове јединице.

Чим је дошао до положаја, попео се на осматрачницу и узео доглед са намером да “баци поглед” на непријатељске положаје и истог момента добио је метак у око из снајпера. Пошто је повреда била изузетно тешка, хеликоптером су га пребацили до Книна. За десетак дана добили су вест да је подлегао повредама, али се не сећа у којој је болници преминуо.

На основу Зоранове приче, закључили смо да су тачни подаци који су наведени на поменутом списку ГШ СВК, које је “Веритас” већ раније преузео. Подаци који се наводе у другим изворима (о погибији 3. јуна 1993. и на Великој Глави) коинцидирају са његовим преласком са шибенског на бенковачко ратиште.

Трагајући за Чановићевим биографским подацима наиђох и на текст хрватског новинара Игора Суљагића, под насловом “2,28 – прича о нашем најбизарнијем рекорду. Чак ни Гинис нема такав”, објављеном на интернету 30. марта 2021. у којем аутор прича да се сећа “вести у спортском прегледу, па и ТВ снимке скока с којим је Новица Чановић из осјечког атлетског клуба тамо негдје 1985. у Сплиту прескочио великих 2,28, што је био нови рекорд СР Хрватске и што је још и данас хрватски рекорд у скоку у вис за мушкарце.

Суљагић пише и да је Новица Чановић, који је највеће спортске успехе остварио у (авнојевској) Хрватској, погинуо “на ратној фронти али на оној другој страни, као војник РСК у Книну 1993-ће”, уз коментар да је “тешко наћи игде у свету атлетичара који је и данас рекордер државе против које се борио и погинуо с пушком…

Према томе када неки од будућих хрватских висаша прескочи више од 2,28 знат ћете да је пао и задњи рекорд из бивше побуњеничке Крајине који још увек стоји у хрватским статистикама…

Поука коју сам извукао из ове приче на главни проблем сваке емиграције/дијаспоре: у реду је отићи ако ниси задовољан и није ово твој дом, сви смо то чинили у животу, али немој мрзети ову земљу.”

Можда је и тачна констатација поменутог хрватског новинара да је “тешко наћи игде у свету атлетичара који је и данас рекордер државе против које се борио и погинуо с пушком”. Али не верујем да је Чановић мрзео земљу за коју се борио на спортским такмичењима.

Он је замрзео власт у тој земљи која је, на крилима усташке идеологије, поклича и знамења, под којим су у Другом светском рату страдали многи Срби, Јевреји и Роми само због своје националне или етничке припадности и борио се на бојном пољу да се то не понови.

То се може закључити и из коментара које су на сајту АСЈ, испод текста са Чановићевим спортским резултатима, оставили многи југословенски спорташи његови савременици, од којих цитирам неколико:

  • Еди Нинчевић (Хрват): “Волио сам тог човика, нека ме сваки пут оставиа без медаље на важним натјецањима, за један покушај”;
  • Златан Сарачевић (муслиман): “Ноца, мој драги клупски пријатељу, цимеру, радо те се сјећам, почивај у миру”;
  • Тамара Малешев (Српкиња): “Почивај у миру, шампионе”.
     
  • А ја додајем: “Шампиони не умиру”.

РАЗУМЕВАЊЕ СРПСКО-ХРВАТСКИХ ОДНОСА

Шта нам је отац рекао * Рат не почињу сити * Овчара VS Дудик

Судбина Пере Пајића * Оточко породилиште * Матура * Антун Тус

Духовни геноцид * Три жупаније * Српски студенти * Атлас геноцида

ЈНА није напала * Задарско гробље10 прећутаних ствари

Трун и балван * Хрватски председници * Тајне Блајбурга

Страх и безнађе * Шампион Чановић * Хотел Млинов

Мадница Ћирић * Зорана Драшко * Склапање Хрватске

Кукољ нашег жита * Милош Богдановић * Госпић

 

Аутор: Саво Штрбац
Извор: ДИЦ Веритас
27.01.2022.







Оцените нам овај чланак:





Посећено је: 463  пута
Број гласова: 5


Tags:
NOVICA CANOVIC
HRVATSKI ZLOCINI
ATLETIKA SKOK U VIS
KLUB OSIJEK
ISTOCNA SLAVONIJA
BENKOVAC SIBENIK
RAVNI KOTARI
DEVEDESETE OSAMDESETE
REPREZENTATIVCI JUGOSLAVIJE
ZORAN LAKIC
GINISOV REKOD
SEVERNA DALMACIJA
EDI NINCEVIC
ZLATAN SARACEVIC
TAMARA MALESEV
LOS ANDJELES
OLIMPIJSKE IGRE
EVROPSKO PRVENSTVO
SAMPION PRVAK
IGOR SULJAGIC
MASLENICA 1993


ПРОВЕЗАНЕ ТЕМЕ

Само у Хрватској: Усташлук се зове умјетничка слобода

Досије Пакрачка Пољана: Полицијски врх Хрватске знао за логор, убиства и мучење Срба 1991. године

ФСС дa поништи своjу одлуку о пружaњу подршкe Дaвору Шукeру

Случај Шеатовић из Новске: Михаило убијен на Аранђеловдан 1991. године

Томислав Мерчеп и његове жртве

Добросав Грачанин добио суд против Републике Хрватске

Пуне 23 године просторима Балкана и Европе кружи једна густа, крвава лаж




Поделите ову вест, нека се чује истина...











Случај Шишић: Европско лицемерје за исплату одштете жртвама
Објављено: 17.04.2024.     Има 30 прегледа и 0 гласова.

Најмање 8.500 Срба је нестало у Хрватској током рата 1991-1995
Објављено: 09.04.2024.     Има 32 прегледа и 0 гласова.

Хаос у Хрватској: Избор Ивана Турудића за главног државног тужиоца
Објављено: 26.02.2024.     Има 64 прегледа и 0 гласова.

О СПЦ у хрватском Сабору
Објављено: 21.03.2024.     Има 75 прегледа и 5 гласова.

Прича о два Живка са Дианине листе ужаса
Објављено: 07.03.2024.     Има 91 прегледа и 0 гласова.

Коме је и зашто хрватска Влада отписала дугове
Објављено: 12.01.2024.     Има 95 прегледа и 0 гласова.

Ватикан преко Загреба уништава СПЦ у Хрватској: Духовни геноцид са предумишљајем
Објављено: 06.12.2023.     Има 126 прегледа и 0 гласова.

Свађа Срба о Јасеновцу на 66. београдском Сајму књига
Објављено: 08.11.2023.     Има 169 прегледа и 0 гласова.



Skip Navigation Links