Хусеин Мујановић, некадашњи припадник муслиманске ткз. Армије БиХ, који је пресудом Апелационог суда у Београду правоснажно осуђен на четири и по године затвора због ратног злочина над цивилним становништвом, ускоро ће изаћи на слободу. Иако је два пута у првостепеном поступку пред већем за ратне злочине Вишег суда у Београду осуђен на десет година (у септембру 2021. и у мају 2022), другостепени суд је обе пресуде укинуо, отворио претрес и донео коначну пресуду.
Мујановић је ухапшен у јулу 2018. на граничном прелазу између Србије и БиХ и од тада се налази у притвору. С обзиром на то да се у притвору налази готово четири и по године, он ће у понедељак, 31. јануара 2023. бити пуштен са издржавања казне.

Посебну пажњу у случају „Храсница” заслужује чињеница да је оптужницом Тужилаштва за ратне злочине, Мујановић био оптужен, али не и осуђен, за пребијање на смрт шесторице српских цивила.
У оптужници се наводи да је он у ноћи између 2. и 3. августа 1992. године, наредио да се група затвореника изведе из атомског склоништа и туче и да је, услед задобијених повреда, њих шесторо преминуло. И првом и другом првостепеном пресудом, некадашњи припадник оружаних снага БиХ је оглашен кривим.
СУД НЕ ВЕРУЈЕ СЛОБОДАНКИ
Приликом укидања пресуде, апелационим решењем, између осталог, наложено је да се у поновном поступку испитају сведоци које је одбрана предложила, а против којих је у БиХ покренут поступак за исто кривично дело. Апелациони суд није поверовао у исказ сведокиње која је преживела највеће страхоте у логору Храсница, у којем је казала да је лично Хусеин Мујановић прозивао цивиле, након чега су они вођени у атомско склониште и тучени до смрти. Сведокиња је у логору Храсница била са малолетним сином који је након страхота које су доживели он и мајка, извршио самоубиство.
Да је окривљени Мујановић наређивао Н. Н. припадницима притворске страже да затворенике ноћу изводе из ћелија и одводе у атомско склониште и тамо их пребијају и муче, наносе велике патње и повреде телесног интегритета, произилази из исказа сведока, сада покојних Мирка Вуковића, Обрада Миловића, Душана Станића, Милана Медића, Слободанке Младић.
Обрад Миловић је још 1994. године пред истражним судијом испричао шта је радио Мујановић, а осталих петоро сведока је на главном претресу јасно и недвосмислено говорило о наредбама Мујановића.
ГОСПОДАР ЖИВОТА И СМРТИ
Разматрајући жалбе које су на другу првостепену пресуду поднели тужилац за ратне злочине, окривљени и његов бранилац, Апелациони суд их је, како се наводи у писаном отправку, делимично усвојио и преиначио казну.
Одлуком другостепеног суда, Мујановић је оглашен кривим да је од 8. јула до 15. октобра 1992. за време оружаног сукоба, који се водио на територији БиХ, као управник војничког логора у Храсници, српским заробљеницима наносио велике душевне патње и омаловажавао их, држећи их у условима недостојних човека.
Међутим, из навода образложења правоснажне пресуде, може да се закључи да Мујановић није оглашен кривим ни за притварање српских цивила, ни за пребијање са смртним последицама.
– Апелациони суд је, делимичним усвајањем жалби окривљеног и његових бранилаца, изоставио из чињеничног описа оптужнице противзаконито затварање налазећи да у конкретном случају нема доказа да је окривљени, у инкриминисаном периоду, као управник војничког притвора у Храсници предузео радњу противправног затварања око 30 српских цивила.
Такође, Апелациони суд је нашао и да доказима изведеним током овог кривичног поступка није могло да се несумњиво закључи ни да је окривљени издао наредбу да се затвореници пребијају и муче, те да је нанео повреде телесног интегритета оштећенима М. В. и С. П. – пише у пресуди другостепеног суда.
НЕХУМАНИ УСЛОВИ ЗА СРБЕ
Мујановић је, произилази из правоснажне пресуде, оглашен кривим јер оштећенима у заробљеништву није обезбедио минималне животне услове. Држао их је затворене у гаражама које су преграђиване тако да су од једне прављене две.
Просторије нису имале прозоре, лежаје, ни други инвентар, а заробљени српски цивили спавали су на бетону, без покривача. Пошто нису имали тоалет, нужду су обављали у лимену канту.
Нису имали ни славину са текућом водом, а дневно су добијали само једну флашу воде по затворској ћелији. Заробљеницима је даван један, највише два оброка у току дана, а они су били минимални – 12 или 13 кашика течности и кришка хлеба по особи. Због тога су српски цивили све време били гладни и жедни, а Мујановић им није пружио ни основну здравствену заштиту.
СРАМНА ОДЛУКА СУДА
– По налажењу Апелационог суда, садржајна, суштинска и упоредна анализа доказа изведених током овог поступка, доводи до несумњивог закључка да је ван разумне сумње доказано да је окривљени, од 8. јула до 15. октобра 1992. године, био управник војничког притвора у Храсници, те да је према притвореним цивилима нечовечно поступао јер им није обезбедио елементарне животне услове – наводи се у одлуци суда.
Приликом доношења одлуке о кривичној санкцији, Апелациони суд је од олакшавајућих околности на страни окривљеног имао у виду да је реч о породичном човеку који до сада није осуђиван, док је од отежавајућих ценио околности под којима је кривично дело извршено, да је својим ранијим успешним радним искуством на истим пословима требало да надокнади објективне потешкоће у редовном функционисању притвора, те и настале последице у виду броја цивила којима су нанете велике душевне патње.
Зато га је осудио на казну затвора у трајању од четири године и шест месеци, налазећи да је овако изречена казна сразмерна тежини извршеног кривичног дела и степену кривичне одговорности окривљеног.
Аутор: Мирослава Дерикоњић
Извор: ПОЛИТИКА
28.01.2023.