Иван "Ванчо" Михајлов представљен је од стране бугарске извршне власти као мост зближавања између Бугарске и Републике Северне Македоније. Овакву поруку упутио је премијер бугарске владе Кирил Петков из Битоља, града почасних конзула још из времена Отоманске империје, где је отворен бугарски културни центар који носи назив управо по Михајлову.

Председник Северне Македоније Стево Пендаровски констатовао је да је неприхватљиво да оваква личност буде спона између две државе, будући да је Михајлов осведочени сарадник хитлеровског нацистичког режима.
СЛУГА ХИТЛЕРА И ВЕРМАРХТА
Поред Кирила Петкова, делегацију Бугарске чинили су потпредседница владе Илијана Јотова, министарка иностраних послова Теодора Генчева, министарка иностраних послова из владе Бојка Борисова Екатарина Захарова, као и Красимир Каракачанов, министар одбране, такође из претходне владе. Овај састав видно је испровоцирао македонско државно и политичко руководство отварањем бугарског културног центра у Битољу, нарочито због чињенице да је центар добио назив по сараднику нациста.
Треба нагласити и провокацију присуством Каракачанова и Захарове, који су били најгласнији у спречавању евроинтеграција Северне Македоније. Овај двојац залагао се код Заева да се са историјских споменика уклони назив народа, тј. да се из синтагми „бугарски фашистички окупатори” и „бугарска фашистичка рука” уклони атрибут „бугарски/бугарска”. Заев је тада тражио разумевање свог народа ако Бугарска не повуче вето, јер треба разумети комшије због предстојећих избора.
Но, избори у Бугарској су завршени. Премијер Борисов је изгубио, Петков је нови премијер, али величање фашизма није престало, што доказује име новог културног центра.
Премијер Северне Македоније Димитар Ковачевски покушао је дипломатским маниром да ублажи овакав чин како не би угрозио даље преговоре с Бугарском ради подизања рампе и отварања пута евроинтеграција за Северну Македонију. Наравно, није прећутао да је неопходно приступити реципроцитету и прихватити чињеницу да у Бугарској живе и ткз. Македонци.
Ово је његов одговор Илијани Јотовој, која је из Битоља послала поруку да у Бугарској нема Македонаца:
- „Влада Републике Северне Македоније и јавност с нестрпљењем очекују дан кад ће код наших суседа (Бугарске) сазрети време када ће и тамо грађани који имају, на пример, македонско самоопредељење моћи на такав начин да се изјашњавају.”
ЛАЖИРАЊЕ ИСТОРИЈЕ
И градоначелник Куманова Максим Димитриевски сматра да је долазак високе бугарске делегације у Битољ провокација и увреда. То што Бугарска слави Ванча Михајлова, сматра он, потврђује да се добар део бугарске политичке елите није одрекао фашизма.
Својим ставом Димитриевски је одговорио и Заеву за својевремене изјаве да Бугарска није била окупатор на територији данашње Северне Македоније за време Другог светског рата, већ да је била само „администратор”.

Занимљив сусрет: Анте Павелић и Михалов, 1929.
„Појединци у Македонији су подлегли и погазили своју и историју својих предака”, рекао је тим поводом Димитриевски. Градоначелник Куманова затражио је и да премијер разреши дужности министра иностраних послова РСМ Бујара Османија и да заједно с председником државе заштити државне и националне интересе.
Величање Хитлеровског режима у називу бугарског културног центра у Битољу изазвало је и оштру реакцију македонских парламентарних партија, док се албански блок није изјаснио.
КЛИН У ТОЧКОВЕ
Иначе, званична бугарска политика гласи да се Северној Македонији не омогуће приступни преговори с ЕУ све док се не престане са ширењем говора мржње, не рашчисте историјски спорови и док Бугари не буду саставни део Устава Северне Македоније.
Према тврдњама Генчеве, извесни договори су постигнути.
Међутим, ако се договори односе на још једну промену Устава РСМ, то ће сигурно бити наредна политичка бомба за СДСМ и новог премијера.
Аутор: Жељко Шајн
Извор: ПОЛИТИКА
20.04.2022.