Интервју са Анком Мирковић 19.09.2015 - www.zlocininadsrbima.com

   

20. септембар 2015.


ИНТЕРВЈУ СА АНКОМ МИРКОВИЋ 19.09.2015


Анка Мирковић - име и презиме које већини грађана Србије, али и околних "држава" не говори ама баш ништа. Њено име се јако ретко помиње у медијима... дневне новине су за протеклих 24 године написали свега три или четири чланка. Нисам чак сигуран, тачније заклео бих се и да ниједна телевзија са националном фреквенцијом није направила неки интервју са њом.

Али, ако кажем да је то жена која је пре 43 године родила јунака новог доба - Стојадина Мирковића Цолета, једва 3% грађана ће имати појма о коме се ради.

Стицајем околности, треће суботе септембра месеца 2015. лета Господњег, када сам се са другарима задесио у Ваљеву паде ми напамет баш она, односно он - Стојадин Мирковић. Међутим, како му наћи гроб и спомен плочу или тако нешто. Стетих се и моје другарице, бивше колегинице да би ми она могла помоћи. Назовем је на телефон, она се обрадовала, а ја кажем шта мене мучи.

Каже ми, да зна о коме се ради и да ће учинити све да ми помогне, јер ситуација је била таква да немамо много времена, а и нерадни дан субота нам додатно отежава ситуацију. После двадесетак минута она ми саопштава охрабрујуће вести да је нашла човека који би нам помогао да ступимо у контакт са тета Анком.

У брдима изнад Ваљева, постоји једно мало планинско село Горње Лесковице (типично шумадијско село), неких двадесетак километара од центра северозападне Србије. Долазимо ту у касним поподневним сатима у коме нас мештани наводе до куће у којој се родио Обилић са Повлена, односно наш Цоле.

На вратима руралне куће дочекује нас тета Анка, Стојадинова мајка, са благим осмехом на лицу, али види се у њеним очима да се крије превелика туга. Туга која никада неће престати, јер као што људи кажу: - "Лажу да време лечи све". Претпоставља она и зашто, тачније због кога смо дошли. Нуди нас са кафом, медом и колачима.

Испричала је тета Анка, Цолетова мама своју испвоест. Прича од које би и камен проплакао...

Причала је о његовом детињству, како је био добро и послушно дете. Како је рано остао без оца, у шестој години. Како су га другари волели и поштовали. Имао је и једну девојчицу, којој би увек са екскурзије доносио неку ситницу. Волео је да вози, маштао је о трактору са којим би наставио да ради очево имање. Стојадин има старијег брата Добривоја, који њиховој мајци подарио унучиће. Они јој представљају једини лек и радост у животу.

Читав комшилук се скупио тог децембра 1990. године, када њихов Цоле, понос Горњих Лесковица полазио у армију. Све жеље су биле усмерене на успешно одслужење војног рока и повратак кући. Мајка Анка је највише бринула. То су била времена када су се над Балканом почели мутити облаци најављујући ужасно "невреме и олује" тј. рат и распад тадашње југославенске државе. Отишла је мајка Анка са сестром и њеном децом у Бања Луку на заклетву свом мезимцу, који се ту обучавао за тенкисту. Већ тада у јануару 1991. видела је да нешто озбиљно не штима и да је Цоле бирао где ће да седне у локал и да не сме да узме ништа од ње. Тада га је последњи пут видела живог.

Јављао се њезин Цоле понекад, на телефон, понекад и писмом. Једној рођаци је чак послао и слику, у војној униформи, тек што се ошишао. Требао је Цоле као најбољи војник у касарни да остане у Бања Луци и да буде асистент новим регрутима за обуку на тенковима, али дошло је до промене плана јер је тако наређено “са врха“. Управо ти, најбољи су послати у Бјеловар, градић који се налази 70-80 километара источно од Загреба.

Ни у најружнијим сновима није Стојадинова мајка могла да сања да ће њен син да погине, да положи живот у одбрани отаџбине. Сам чин Цолетове погибије је био херојски. Није дозволио да касарна коју је чувао падне у руке агресорима. Чак је одбио и наређење свог комаданта Милана Тепића, мајора ЈНА, да се повуче и касније преда са осталим војницима. Зналачки је управљао са транспортером и пуцао по нападачима. Његов "оклопњак" је погођен "зољом". Одлетео је у ваздух односно легенду! Мађарски цариници су помислили да је пала атомска бомба.

Пуне четири године је требало да прође од Цолетове погибије да би његови посмртни остаци били допремљени у Србију, односно Горње Лесковице, где је сахрањен. Нико од високих државних службеника и официра протекле две деценије није обишао мајку Анку. Пар пута су дошли људи из општине Ваљево, када јој је уручено и неколико захвалница, односно орден за заслуге у одбрани и безбедности.

Далеко више су учинили непознати људи, пишући писма и говорећи да мајка Анка може да буде поносна на свог Цолета. Људи у Крушевцу су самоиницијативно успели да покрену једну петицију за улицу по Стојадину Мирковићу.

Све то је испричала тета Анка у камеру, а показала нам је и парцелу где су на месном гробљу покопани остаци њеног сина. Пошто се већ смркавало, њу смо одвезли кући, а ми смо продужили у школу, испред које се налази спомен-биста Стојадина Мирковића. Поклонила нам је теглу меда. Мада је нама највећи поклон што нам је испричала причу о Цолету.

Казала нам је још и како се већ спрема за парастос који ће по 24. пут одржати 29. септембра за своје дете. Најавила се и делегација из Удружења ратника, потомака и поштовалаца 1912-1920 да ће доћи, који су једни од ретких да јој често дођу.

Док смо се враћали кући, размишљао сам о једној невероватној чињеници. Шта би било, да је Цоле погинуо као војник "друге стране". Вероватно би му био подигнут велики споменик, не само у његовом родном месту, већ и другим градовима. Неколико улица би понело његово име. Пут до његове родне куће би био асфалтиран и обележен путоказима на сваких 200 метара. Његова породица би добијала ударне термине на телевизијама, чак и онда када није годишњица погибије.

Заиста ми је невероватно да овакве ствари занимају мали број људи у Србији. Да ли смо толико постали безосећајни и себични или је у питању само пуко преживљавање у времену Новог светског поретка.

(Пр)оцените сами.

 

Написа: Чуле
20.09.2015.







Оцените нам овај чланак:





Посећено је: 6,155  пута
Број гласова: 78


Tags:
KULTURA SECANJA
HEROJI JUNACI
BEDENIK BJELOVAR
DEVEDESETE GODINE
STOJADIN MIRKOVIC
SEPTEMBAR 1991
GORNJE LESKOVICE
GRAD VALJEVO
BILOGORA SLAVONIJA
SKLADISTE MUNICIJE
265. BATALJON
VARAZDINSKI KORPUS
JUGOSLAVENSKA ARMIJA
MAJKA ANKA
RASPAD SFRJ
RAZBIJANJE JUGOSLAVIJE
MILAN TEPIC
ORDEN ZASLUGE


ПРОВЕЗАНЕ ТЕМЕ

Одата пошта мајору ЈНА Милану Тепићу у Комленцу

Суђење за злочин у Шкофију: Како је убијен воjник ЈНА Нeџмeдин Осмaни 1991. у Словeниjи

Достава судских аката

Комеморација у некадашњем ДКЛ Силос биће 27. јануара 2022. у Тарчину

Јавно се извињавам свом народу (Како се прослава "Олује" из Книна преселила у Гучу)

Хрватски бојовници киднаповали и отели преко 1000 грађана БиХ

Досије Сисак: Како је убијен Стево Боројевић 1991. године




Поделите ову вест, нека се чује истина...











Бестидне муслиманске лажи о Сарајевском егзодусу 1996
Објављено: 18.04.2024.     Има 38 прегледа и 0 гласова.

Досије Сердарушић: Зашто је затворено породилиште у Оточцу 1982. године
Објављено: 20.12.2023.     Има 147 прегледа и 10 гласова.

Упокојио се Србољуб Живановић (1933-2024)
Објављено: 02.01.2024.     Има 168 прегледа и 0 гласова.

Жохари преко Дрине или Како су Титовићи попили млеко Коминтерне
Објављено: 24.12.2023.     Има 170 прегледа и 5 гласова.

Зашто је 11. новембар Дан победе, а не дан примирија
Објављено: 13.11.2023.     Има 217 прегледа и 5 гласова.

Шта је нама Србима Јованка Жени Лебл
Објављено: 05.12.2023.     Има 235 прегледа и 5 гласова.

Срби(ја) између Израела и Палестине
Објављено: 21.01.2024.     Има 243 прегледа и 16 гласова.

Шта је нама Србима Антун Тус
Објављено: 03.11.2023.     Има 252 прегледа и 5 гласова.



Skip Navigation Links