Девет припадника Српске Војске Крајине (СВК) из сјеверно-далматинских села заробили су на Динари 26. јула 1995. године припадници Хрватског Вијећа Одбране (ХВО) и Хрватске војске (ХВ). Везисти СВК “ухватили” су разговор на непријатењској страни који потврђује да су сви живи заробљени.

Ускоро је кренула и хрватска злочиначка акција “Олуја”, која је довела до пада РСК те незапамћеног егзодуса крајишких Срба и до много нових жртава, па је ова група са Динаре пала у други план.
У току 1998. године преко Комисије за нестала лица ткз. Херцег Босне (хрватске парадржаве на тлу БиХ) стиже вијест да су ловци на Динари, у једној опожареној вртачи на предјелу “Медено Брдо”, уочили гомилу костију.
Кости 6 скелета из вртаче на “Меденом брду”, уз помоћ хеликоптера СФОР-а, извучене су 16. новембра 1998, док су посмртни остаци преосталих српских војника из ове групе ексхумирани из масовне гробнице “Камен” код Гламоча у априлу 1996.
Међу костима извађеним из вртаче на “Меденом брду” идентификовани су посмртни остаци:
- Вујко Ј. Здравко (1968) из Велике Главе,
- Радишић М. Миленко (1959) из В. Главе,
- Манојловић С. Дамир (1971) из Ивошеваца,
- Мацура Н. Милан (1947) из Кистања,
- Урукало Ј. Љубомир (1948) из Братишковаца
- Урукало Б. Милорад (1951), из Братишковаца,
а из масовне гробнице “Камен”:
- Ковачевић Л. Маринко (1962) из Ервеника,
- Ковачевић Н. Винко (1960), из Ервеника,
- Ераковић О. Жељко (1968) из Братишковаца.
Иако су кости биле опожарене, пронађени су докази који су идентификовали групу. У то вријеме још се у Републици Српској у БиХ није обављала идентификација по ДНК методи, а пошто се класичним путем нису могле кости потпуно раздвојити и одвојити, породице су одлучиле да их сахране заједно на Пердуовом гробљу у Бања Луци.
Иако локација на којој су пронађени њихови посмртни остаци и повреде на пронађеним костима као и трагови на одјећи, обући и опреми, на несумњив начин указују да су убијени по заробљавању и бачени у вртачу, односно покопани у масовну гробницу, с очитом намјером да се ликвидирају као припадници непријатељске стране и затру трагови злочина, за овај злочин још нико није одговарао ни пред домаћим ни пред међународним судовима.
Удружење Далматинаца у Бања Луци је поменутој деветорици бораца СВК на улазу у Пердувово гробље 2004. године подигло споменик у облику четвероугаоне мермерне црне плоче, са стилизованим првославним крстом на врху, окомито постављене на постоље.
Аутор: Саво Штрбац
Извор: ДИЦ Веритас
25.07.2021.