Јаук најмилијих који су страдали на Гаравицама од усташких митраљеза и након 78 година леди крв у жилама и вјечна је опомена генерацијама које долазе да не забораве стратиште својих предака.

Спомен-парк на Гаравицама
Са сјетом на лицу, очију пуних суза, овим ријечима су мјештани села Притока код Бихаћа Раде Пашић и Лазо Ковачевић описали страхоте које су преживјели 1941. године када су у усташком покољу надомак својих огњишта изгубили очеве, браћу, бројне пријатеље и комшије.
НЕМА МУШКЕ ГЛАВЕ
Раде Пашић је испричао да је у вријеме усташког покоља имао свега 12 година.
- Отац Којо и старији брат Стево одведени су на Гаравице са хиљадама других мјештана српске националности, а исте ноћи селом је одјекнуо звук митраљеза. Никада их више нисмо видјели - дрхтавим гласом испричао је старина Раде, који је са комшијама и јуче обишао мјесто страдања најмилијих и упалио свијећу за покој њихове душе.
Слична судбина задесила је и његовог комшију Ковачевића, коме су на Гаравицама убили дједа, оца и стрица.
- Након покоља усташе су нас протјерале из Притоке према Кулен Вакуфу и у том погрому погинула су ми још двојица стричева. Њихов јаук је вјечна опомена за сву нашу дјецу да никада не забораве страхоте које су нас задесиле - испричао је Ковачевић, не скидајући поглед са споменика који свједочи о страхотама које су задесиле Србе у Другом свјетском рату.
ГРАД ПОД ЗЕМЉОМ
Парастос за 12.000 Срба страдалих од злочиначке руке припадника Независне државе Хрватске у јеку Другог свјетског рата служио је епископ бихаћко-петровачки Сергије, који је након молитве казао да су Гаравице мјесто голготе, страдања и распећа.
- Ово је мјесто гдје лежи један град под земљом, Бихаћ невидљиви испод Бихаћа видљивог, на мјесту које је свједок нашег постојања, жртве, али и безумности оних који овај град саградише од костију наших предака - истакао је владика Сергије.
Предсједник Одбора “Гаравице 1941” Небојша Куштриновић поручио је окупљенима на Гаравицама да и ако имају право да опросте, немају право на ћутање, јер заборав је убијање истине.
- Од својих старих сам научио да сви ми дугујемо себе некој дјеци, зато будимо потомци да бисмо били преци. На ово стратиште сазвали су нас неопојани и необиљежени гробови наших предака, опомињући нас да не смијемо трпјети да и даље газе по нама - рекао је Куштриновић. Истакао је да је страшно што власти Бихаћа немају више слуха и што хоће улицу која води до Гаравица да назову “Улицом сребреничког геноцида”.
Осим неколико десетина потомака оних који су страдали на Гаравицама обиљежавању годишњице присуствовали су и српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик, министар унутрашњих послова РС Драган Лукач, савјетник министра рада и борачко-инвалидске заштите РС Милан Торбица, предсједник Уједињене Српске Ненад Стевандић, те многи други, међу којима и бивши начелник Бихаћа Хамдија Липовача.
ПОДИЖЕ СЕ СПОМЕН ХРАМ
Додик је током обраћања поручио да од Бихаћа тражи да дозволи да на том мјесту страшног страдања Срба буде саграђена црква.
- Срби из околних села су довођени овдје мучени, клани и убијани. Убијали су их тадашње комшије муслимани и Хрвати вођени усташком идеологијом - истакао је Додик. Додао је да је страшни усуд ових простора што кад год један народ обиљежава страдање они други нешто славе.
- Не споримо да је у Сребреници извршен страшан злочин, а зашто нико не призна да су овдје убијени Срби - нагласио је Додик и додао да Бихаћ улице може да назива како хоће, али да Србима треба да дозволи да на Гаравицама подигну храм сјећања на страдале претке.
Торбица је поручио да је Република Српска једина брана српског народа и гарант да се Србима неће десити нове Гаравице и Јасеновци.
- Зато чувајмо и градимо Српску да буде јака и стабилна за нас и наше потомке и све народе који у њој живе - истакао је Торбица.
На Гаравицама је убијено 12.000 Срба и 13 Јевреја и то мјесто је одмах иза Јасеновца и Јадовног проглашено једним од највећих стратишта у Другом свјетском рату. Гаравице су спомен-подручје под заштитом БиХ. Потомци страдалих су уз подршку црквених старјешина у априлу прошле године покренули иницијативу за изградњу православног храма на овом подручју.
БИХАЋКИ НОВОМУЧЕНИЦИ
Владика бихаћко-петровачки Сергије рекао је да су Гаравице по броју убијених највеће мјесто страдања у БиХ током Другог свјетског рата.
- На Светом архијерејском сабору поднијећу молбу да се канонизују свети мученици гаравички и да се на овом мјесту страдања подигне храм - рекао је владика Сергије.
Аутор: Милијана Латиновић
Извор: Глас Српске
26.09.2019.