
Споменик у Ледићима
Парастос код спомен-обиљежја српским цивилима у Ледићима, којем су присуствовали рођаци и пријатељи страдалих, служио је свештеник трновске парохије Младен Микавица.
НИКО НИЈЕ ЈОШ ОДГОВАРАО
Предсједник Удружења грађана "Моје огњиште" - Трново Славко Васић изјавио је након парастоса да још нико није одговарао за овај злочин, подсјетивши да је више пута давао изјаве тужилаштву, али да до сада ништа није урађено.
На данашњи дан прије 24 године, припадници такозване Армије БиХ извршили су у вечерњим сатима напад на село и масакрирали 24 мјештана Ледића, међу којима је најстарија жртва Иконија Васић имала 92 године, а најмлађа Милун Тешановић само 18 мјесеци.
Већина становника Ледића убијени су на кућном прагу, они који су покушали да се сакрију по околним шумама, пронађени су и убијени, а село је опљачкано, спаљено и разорено.
За злочин, који су почини припадници Армије БиХ са подручја Сарајева и муслимани из сусједног села Дејчићи, још нико није процесуиран.
НЕМА ПОЗИВА ИЗ СУДА
Предсједник Удружења грађана "Моје огњиште" - Трново Славко Васић изразио је жаљење што ни након 24 године од страдања српских цивила у селу Ледићи, у федералној општини Трново, нико није одговарао за стравичан злочин који су 3. јуна 1992. године починили припадници такозване Армије БиХ.
На обиљежавању дана страдања 24 недужна мјештана Ледића, Васић је рекао новинарима да је прошле године дао изјаве Тужилаштву БиХ о тим дешавањима, које му је обећало да ће га, као члана породице која је изгубила најмилије у протеклом рату и као предсједника Удружења, обавијестити о сваком потезу које ће предузети.
"Нико ме још није позвао и рекао шта су урадили, нити како тече суђење Едхему Годињаку који се, као најодговорнији, терети за злочине над Србима на подручју Трнова", истакао је Васић.
Васић, који је у овом свирепом походу муслиманских војника изгубио оца, мајку и баку, ипак, вјерује да ће доћи дан када ће права истина о страдању српских цивила из Ледића изаћи на површину.
"Ми, који смо доживјели ту несрећу, свјесни смо да правда никада у потпуности неће бити задовољена. Док живимо, бићемо несрећни. Али, свима нама, на неки начин биће сатисфакција да је учињено нешто за реализацију правде, да кривци за злочине које су учинили на овом простору буду адекватно кажњени", нагласио је Васић.
ЖРТВЕ СУ КОЛАТЕРАЛНА ШТЕТА
Он је истакао да ће породице недужних жртава и Удружење "Моје огњиште" сваке године долазити на спомен обиљежје у Ледићима, гдје ће прислуживати свијеће, полагати цвијеће и поклонити се сјенама жртава протеклог рата.
"Са овог мјеста слаћемо снажне поруке и нашим властима и нашим људима у заједничким институцијама БиХ, који нису присуствовали данашњем парастосу. Мислим да треба да се запитају да ли смо ми били колатерална штета у овом рату, јер наше породице немају никаква права и нису добили никакву врсту помоћи", рекао је Васић.
Очевидац злочина у Ледићима Обрен Мијовчић каже да су их јаке муслиманске снаге, које су се окупиле код школе у селу Дејчићи, у вечерњим часовима 3. јуна 1992. године, напали са свих страна.
"Напад је трајао до седам часова ујутро, након чега су се повукли. Код покојног Миленка Тешана запалили су шталу у којој је изгорјела сва стока. Мој отац је отишао по помоћ у Лукавицу коју нисмо могли добити због страдања наших војника на Жепи. Када се отац вратио у село, једна група мјештана, међу којима је било и дијете од 18 мјесеци, кренула је преко Трескавице, гдје су их пресреле муслиманске страже и побили, а друга је преко Игмана сишла у Пресјеницу и тако преживјела", испричао је Мијовчић.
УБИЈАНИ СУ СТАРЦИ И ДЈЕЦА
Нико од мјештана Ледића, који су остали у селу, није преживио, а њихови посмртни остаци пронађени су након двије године испод Ледићке кривине.
Мијовчић каже да су то, углавном били стари и немоћни људи који су имали 80 и 90 година, чија тијела су након масакра покупљена и бачена.
И поред тешких успомена и чињенице да правда за настрадале још није стигла, Мијовчић се прије неколико година са супругом вратио у Ледиће. Захваљујући донацијама обновио је кућу и бави се пчеларством.
Рада Цвијетић, тетка најмлађе жртве из Ледића Милуна Тешановића, посебно је огорчена на тужиоца Тужилаштва БиХ Весну Илић која, како истиче, ништа није урадила да се предмет у овом случају покрене са мртве тачке.
"Ја 24 године причам исту причу, свједочила сам у Тужилаштву против Годињака, а никаквог помака нема. Ништа није урађено, нико није ухапшен за ово што се овдје десило иако се све зна - и шта је и како урађено. Убијено је девет чланова моје породице, што се види и на споменику. Страдале су и чланови породица Васић и Мијовчић, као и Саво Кењић и Слађана Секулић", навела је Цвијетићева.
БУТАЛНА УБИСТВА ТЕШКО ОПИСИВА
Она је нагласила да своју тугу годинама носи и да само онај ко је доживио овако страшне догађаје, зна какав је то осјећај.
Истрага, коју је спровео МУП Републике Српске, показала је да су се становници Ледића приликом бијега подијелили у двије групе. Једна је кренула преко Трескавице ка Војковићима, насељу надомак Сарајева, а друга према Калиновику.
Према резултатима ове истраге, другу групу која је ишла према Калиновику пресреле су муслиманске снаге на локалитету Пољице и све их поубијале, осим 11-годишњег дјечака који је повријеђен лежао међу труплима.
До 2001. године ископани су остаци 24 жртве. Костури су већином били непотпуни, а неке лобање пронађене су одвојене од тијела. Према извјештају МУП-а Српске, становници Ледића убијени су на бруталан начин - клањем, вјешањем или гушењем.
Извор: РТРС
03.06.2016.